Tim Minchin: Kdybych tě nemělStand-up okénko

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 28
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:9 157

Úryvek z Timovy show Ready For This? s písní If I Didn't Have You a následující stand-up o vztazích, dětech a jeho ženě.

Přepis titulků

Dobrý, super. Takže... jsem ženatý. Už dávno... docela dlouhou dobu. Už jsem nějakou dobu ženatý, oženil jsem se s... mojí ženou. To mi přišlo vhodný. Byla moje... říká se tomu dětská láska, poznal jsem ji, když mi bylo 17.

Tohle je něco, co je v dnešní době celkem vzácný, a asi taky něco, co nechcete slyšet, ale já jsem přišel o panictví se ženou, kterou jsem si nakonec vzal. Není to až tak smutný, jak to zní. Ale je to zasraně blízko. Ale miluju ji, moc ji miluju a složil jsem jí hodně písní.

Jen pojď, pojď. Já myslel, žes odešel kvůli tomu rouhání. Je fakt těžký to dneska poznat. Pentekostalismus, nebo močák? Netuším. Složil jsem za ty roky Sarah, to je její jméno, hodně písniček. A vždycky se snažím dát nějakou do svých show jako poděkování, protože si prostě nedokážu představit svůj život bez ní. Takže tahle je pro tebe, Sarah, jmenuje se Kdybych tě neměl.

Kdybych tě neměl. Kdybych tě neměl, abys mě objímala, kdybych tě neměl, abych vedle tebe usínal, kdybych tě neměl, abys sdílela mé trable a líbala mě a osušila mé slzy, myslím, že bych určitě měl někoho jiného. Kdybych tě neměl, někdo jiný by stačil.

Tvá láska je jedna z milionu, nedá se koupit za žádnou cenu, ale z těch 9,999 sta tisíc jiných lásek, statisticky, některé by byly stejně milé. Nebo možná ne tak milé, ale řekněme, chytřejší než ty... nebo hloupější, ale sportovnější nebo... nebo lepší v zasraným stopování. Jenom říkám, že bych, pravděpodobně, měl někoho jiného.

Kdybych tě neměl, někdo jiný by stačil. Kdybych byl boháč, asi bych byl s chirurgyní nebo modelkou nebo s příbuznou králů nebo Kennedyovou nebo nymfomanickou, exhibicionistickou dědičkou hotelového řetězce. Kdybych byl boháč, možná bych si hrál s bohatýma holkama. Neříkám, že bych tě nemiloval, kdybych byl bohatý nebo krásný, ale ve skutečnosti je v moři spousta ryb a s jiným prutem bych asi chytil jinou.

A ačkoliv jsem finančně k politování a rozhodně ubožejší než Brad Pitt, jsem vážně tak chudý a hnusný, že si myslíš, že jenom ty bys mě mohla milovat? A já si fakt myslím, že bych pravděpodobně měl někoho jinýho. Kdybych tě neměl, někdo jiný by stačil. A nepodceňuju, co máme, když říkám, že vzhledem k roli, kterou hraje chaos, a obecně špatné představě "osudu", je stupidní myslet si, že jsem našel spřízněnou duši v 17 letech.

Je prostě matematicky nepravděpodobné, že na univerzitě v Perthu, zrovna narazím na tu jedinou holku na Zemi navrženou přesně pro mě. A pokud můžu nabídnout další argument, láska není osudová dokonalost, to spojení sílí, náklonnost prostě roste s časem jako květina, houba, morče, réva, korál, fanatismus nebo banán. Láska sílí neustálou hrou sdílených zážitků a souzněním a jakousi symbiotickou empatií nebo něco.

Takže věřím, že nemusím říkat, že by mi bylo vážně moc smutno, kdybys měla zítra odněkud spadnout nebo chytit něco špatného, ale jenom říkám, že si nemyslím, že jsi výjimečná. Teda myslím si, že jsi výjimečná ale spadáš do Gaussovy křivky. Prostě říkám, že bych pravděpodobně... Myslím si, že jsi unikátní a nádherná Jsem šťastný už jenom proto, že tě mám, ale nezaujatě bys musela uznat, že když jsem tě, kotě, potkal, nebylo zrovna moc na výběr.

Jsi skvělá, ale musí existovat holky tak skvělý jako ty a možná vstřícnější vůči spankingu nebo... zasranýmu ping pongu. Jenom říkám, že si myslím, že bych pravděpodobně... Myslím, že je dost možný, že například, kdyby mě nenechala moje první holka Jackie po tom, co jsem políbil Winstonovu ex Neah na Stephově párty tehdy v roce 1993 naše proměnné by se asi změnily absencí té události, což by znamenalo vznik související reality, ve které se nepoznáme.

Jen říkám, že existuje teoretický, hypotetický, paralelní život, kde co je, není jak to je, a já nejsem tvůj manžel a ty nejsi má žena a já jsem kaskadér a žiju v L.A. ženatej s malou, blonďatou, portugalskou lyžařkou, která když netrénuje, dělá abstraktní malby, jógu, vaří vlastní pivo a fakt ráda doma natáčí a od krku dolů trpí vypadáváním vlasů. Ale celým svým srdcem a duší vím jedno.

Mám jenom jeden život a jenom jednu lásku a to jsi, lásko, ty. A kdyby nebylo tebe, zlato, vážně si myslím, že bych možná měl někoho jinýho. Kdybych tě neměl, někdo jinej by určitě stačil. Jo, stačil, kurva, stačil. Složil jsem tu píseň, protože možná po všech těch ošklivejch jsem si říkal, že bych měl složit něco, co by nikoho neurazilo. Ale vždycky se někdo najde...

Před pár měsíci jsem odcházel z jedný svý show, kde jsem to hrál poprvé, a tam čekala taková mladá žena, bylo jí možná 19, 20, a já se ptal: "Tak co, líbilo se ti to?" "Jo, bylo to z většiny fakt dobrý." "Dobře, co se ti nelíbilo?" "To já jenom..." "Líbilo se mi to všechno, jen... ta Kdybych tě neměl, ta sexistická." "Prostě se mi nelíbí takovejhle sexistickej humor, nepřijde mi to vtipný." "Jenom jsem tam celou dobu seděla a říkala si, jaký to asi je být tvou ženou být předmětem takový sexistický písně."

A já řekl: "Studuješ feminismus na vejšce?" To jsem neřekl. Ale měl jsem! Ale hned jsem si uvědomil, že se spletla, že si myslela, že je to píseň o lásce, vztazích nebo tak, když je to očividně písnička o matematice. Ale taky jsem si pomyslel: "Takovej pokrytec!" Protože když se nad tím zamyslíte, ona se chovala sexisticky, když došla k celkem povýšenýmu závěru, že moje manželka jako žena neunese takovej humor, že je nějaká chřadnoucí květinka, která se choulí v rohu naší kuchyně, zatímco já ji pravidelně mlátím taškami plnými pomerančů a humoru.

Ale tak to není. Prostě máme stejný smysl pro humor. Jsme spolu skoro polovinu našich životů, tohle ze mě udělala ona. Ale pokud si pořád myslíte, že jsem sexistický, dám vám příklad jejího smyslu pro humor. K tomu trocha vysvětlování: Před pár lety jsme se já a Sarah rozhodli, že si uděláme...

dítě. A je to super. Rozhodně se do toho pusťte, jestli chcete. Ale něco vám řeknu, protože to jsem nevěděl, když si pořídíte dítě, když jsou malý, prvních pár měsíců, trávíte svůj život posraný strachy, protože malý děti celou dobu spěj a když spěj, dělaj tohle: "Jdi do prdele, mimino!" A takový jsou malý děti. Každopádně když bylo mý dceři tak nějak asi dva měsíce, byl večer, čas jít do postele, tak jsme ji dali spát do malý kolíbky v malým pokojíčku, v našem malým domečku, v našem malým životě.

A sedli jsme si na náš středně velký gauč a koukali jsme na docela velkou telku. Koukali jsme na film, večer, snažíme se trochu uvolnit, odpočinout si a asi ve čtvrtině toho filmu říkám Sarah: "Jenom se na ni skočím podívat." A Sarah povídá: "Time, nechoď ji kontrolovat, prostě si sedni a uklidni se." "Jestli spí, akorát ji vzbudíš." "A jestli je mrtvá..." "tak s tím stejně moc nenaděláme."

"Taky můžeme dokoukat ten film. Být ještě hodinu a půl šťastný, než se nám zhroutí celý svět." Takže o moji zasranou zvrácenou ženu si nedělejte starosti. Ačkoliv všimli jste si, že každý má určitou hranici, co se týče černého humoru? Každý má svou hranici, skoro každej říká: "Jo, já mám černej humor, mám fakt rád takový vtipy." Každej má hranici.

"To je fakt vtipný," "To je nehorázný, teď chci napsat pitomej dopis do blbejch novin." Pro mě je těžký tu hranici nepřekročit, vždycky bylo, i v mým osobním životě. I teď před pár měsícema jsem byl u nás v kuchyni a moje dcera, který byly sotva dva roky, se tak potulovala po kuchyni, dělal jsem si sendvič a všim si, že něco našla a dala si to do pusy. Děti strkaj všechno hned do pusy. "Zlatíčko, pojď sem, co to máš v puse?" "Vyplivni to, vyplivni to... Hodná holka. Miláčku, mince se do pusy nedávaj." "Mince jsou špinavý, mince jsou fuj, nedávaj se do pusy.

Pusa je na jídlo... a později v životě na péro." Vidíte? Já kurva věděl, že je to vtipný! Je to vtipný, že jo? Přesně! Ale moje žena byla v kuchyni a říká: "Time, proboha, to nemůžeš říkat!" "Třeba bude na kundičky." Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tim je vynikající zpěvák. Asi to víte, ale přeci jen, kdyby někdo nevěděl - zpíval třeba Jindáše v Jesis Christ Superstar a zpíval to famózně!. A skvělý komik. Žeru ho! :-)

https://youtu.be/QRjfbXghHNU

10

Odpovědět

Tima považuji za výborného komika - jak už tu psal Korektor, v jeho tvorbě je zpravidla povedeně podaná myšlenka a jeho styl mi velmi vyhovuje. Vlastně jsem na jeho díla přišla díky 4 chords song od Axis of Awesome (prostě jsem nevěřila že by fakt byla písnička o plátěných nákupních taškách) a zaujaly mne názvy jeho ostatních písniček, které mne naprosto dostaly.
Myslím, že pokud tu někomu nevyhovuje tenhle jeho systém tvorby zábavnějších, ale trochu prudčích písní, mohl by si zkusit najít nějakou písničku z jeho muzikálu Matilda (např. https://youtu.be/e0tRDhEmdO4?t=45s ), tam je znát že to s hudbou vážně docela umí a odpadá tam jeho projev, který asi nemusí sedět každému. :)
Plus hrál v jakési hypermoderní verzi Jesus Christ Superstar roli Jidáše - a tam díky tomu že je celou dobu v roli také nepůsobí tak ... osobitě :D
Tak, pokud má někdo chuť podívat se na jeho jinou tvorbu, má možnost. :)
Užijte si léto!
Katka

70

Odpovědět

Mám dojem, že tady poměrně hodně lidí vidí jeho písně jen jako komedii. Ve skutečnosti je to i trochu parodie na dnešní love songy o lásce na první pohled, spřízněné duši, té jediné vyvolené osobě na celém světe a dalším volovinám, kterými nás kultura krmí. Paradoxně jsem velký romantik, ale věřit, že každý člověk potká tu jednu z 3,5mld žen, která je mu souzena, je prostě ptákovina. Naopak k životní lásce se člověk musí propracovat. Skoro každá jeho písnička nese v sobě nějakou hlubší myšlenku. Není to jen čistá komedie. A pokud se zaposloucháte, používá i hodně neobvyklá slova a taky velké množství, což se ovšem ztratí v překladu. Jasně, není to pro každého, někdo má raději CK popisujícího masturbaci, ale pro mě je to třeba příjemná změna.

Rozhodně doufám, že jedním z dalších přeložených bude z mého pohledu skvělý příklad výše uvedeno:
https://www.youtube.com/watch?v=HhGuXCuDb1U

I když si nedokážu představit, jaký blázen by tohle chtěl přeložit při zachování rýmu...

111

Odpovědět

Všechny od něj jsou úžasný... i blbosti jako Donnie Darko :D. Jediná, kterou moc nemusim, je asi ta nejznámější Canvas Bag.

Přeložit Storm by asi nebyl takovej problém, ale neni to úplně ono, když to člověk čte. Daleko lepší mi přijdou normální songy Fat Childre, Pope, Thank you God...

11

Odpovědět

Storm jsem překládal, je to moje snad nejoblíbenější básnička :-D Dělal jsem se s tím strašnou dobu, abych tam zachoval ty rýmy a před nedávnem jsem to sem zkusil poslat sem a prý neumím česky a používám zbytečně moc výplňový slova :'( :-D Tak třeba se toho ujme někdo jinej. :-) Jestli to chceš ukázat nějakýmu neangličtináři, můžu to nahrát na youtube a poskytnout (ač je to nedokonalá verze :-D)

10

Odpovědět

Rýmovaný titulky jsou největší zrůdnost. Kurva už.

Rým je ZVUK. Člověk ho vnímá UŠIMA.

Titulky jsou TEXT. Člověk je vnímá OČIMA.

Ano, když si čtu básničku (klidně i přeloženou) v knížce, tak rým vnímám. Ale proč? Protože si podvědomě představuju, jak ta básnička ZNÍ. Když se dívám na video, tak ten rým SLYŠÍM a jediný, co potřebuju, je přeložit význam. Pokud možno co nejpřesněji, díky. Abych si vůbec všiml, že titulky jsou rýmovaný, musel bych si je během sledování videa v duchu přeřikávat.

Takže rýmovat titulky je naprosto zbytečný a navíc kvůli tomu dojde ke zkriplení překladu, a to už vůbec nemluvím o tom, že takto přeložená básnička má mnohdy o 5 úrovní horší uměleckou kvalitu než originál a často nesedí ani rytmus, někdy dokonce ani nevycházej slabiky...

=> Každej, kdo rýmuje titulky, by měl bejt zastřelenej četou za úsvitu. Děkuji.

62

Odpovědět

+MoggsHm, to mě nenapadlo. Máš asi pravdu. Ale střílet mě snad nemusíš, nebudu to teda už nikomu cpát. ;)

00

Odpovědět

+SortOfAle ne, klidně to zveřejni, pokud už to máš přeložený. Já jinak přebásnění uznávám a obdivuju (akorát ne v titulkách, no) :-D

00

Odpovědět

Ten závěr za to stojí písnička ne :D

65

Odpovědět

Tvůj post mě donutil na to dokoukat - a že bylo na co :)

11

Odpovědět

To nemůžeš říkat. Třeba bude na kundičky :D
Dík za tohle video. To mi zvedlo po ránu náladu. :D

112