Americko-kanadská hranice dělí tuto silnici napůlTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:16
Počet zobrazení:1 533
S hranicemi mezi státy je to někdy ošidné. V souměstí z videa se vám klidně může stát, že vás policie zatkne za to, že přejdete silnici. Dostanete se tak totiž z USA do Kanady (nebo naopak).

Přepis titulků

Tuhle silnici nesmím přejít, protože jsem v kanadském městě Stanstead a na druhé straně silnice je Derby Line v USA. Hranice těch dvou států vede přesně podél této silnice. Rue Canusa. Pro místní je to někdy nepraktické. Žiju tady celý život, takže 63 let. Dnes se nedá zajít k sousedům přes ulici jako před lety.

Přechod musíte hlásit úřadům. Dřív jsem tam chodil každý den, dneska přecházím hranici jednou týdně. Chodím sem totiž na poštu. Když překračujete hranici, chtějí vidět váš pas, zajdou s ním dovnitř, asi kontrolují rejstřík trestů, kontrolují registraci auta, trvá to pár minut. Já mám dvojí občanství, jsem Američan i Kanaďan, tak je to snazší. Na takovémhle místě hranice nefunguje tak úplně jako jasná čára.

Silnice nevede přesně paralelně s hranicí, oficiálně je stanoveno, že toto je Kanada a tamto USA, ale na mapách obou zemí je vidět, že ta cesta je tady úplně celá v USA. kdežto tamhle je celá v Kanadě. U domů je jasné, ve které zemi stojí, ale ta silnice? U té to jasné není. V praxi, když řídíte, můžete jet i po druhé straně, a pořád se to bere, že jste v Kanadě.

Pokud tedy nezastavíte a nepůjdete k domu v USA. Nejsou na to úplně tak přísní, když hranici překročíte o pár centimetrů. Nebo na tamté straně o pár palců. Ale když jsem se chystal natáčet, přijela policie s majáčky a odvedla ty motorkáře, co jste viděli, protože se z druhé strany silnice dívali do krajiny. Nebylo to nijak nepříjemné, ale hranici překročili. Knihovnu máme napůl v USA a napůl v Kanadě, když půjdete po kanadském chodníku a vejdete do ní, tak je to v pořádku.

Podél té silnice Canusa je na kanadské straně chodník, takže před lety se tolerovalo, že lidé z USA přecházeli cestu, aby mohli jít po chodníku, protože chodit po jejich straně bylo nebezpečné. Ale dnes už se to netoleruje. Ale myslím, že ta pravidla se nijak nezměnila, jen je víc vymáhají. Když přecházíte hranici, ptají se víc než dřív.

Myslím před lety. Dřív jsme se s celníky většinou znali, tak jen zamávali. V roce 1793 se rozhodlo, že tahle část hranice mezi USA a Kanadou povede po 45. rovnoběžce. Není to moc přesné, ale dohodli se tak, takže se to tak stanovilo. V případě této konkrétní silnice se mluví o opilých zeměměřičích a různých vtípcích, ale každopádně to není tak přesně dané. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Interesting!

00

Odpovědět

tam bude berlínská zeď.

10

Odpovědět

Tohle je ještě docela přehledná situace. Co teprve německo-belgická hranice v okolí Monschau

00

Odpovědět

+VincentJo, no. Jenže Němci tentokrát nezačínají proti Belgii obchodní válku a nevyhrožují, že z ní udělají novou spolkovou zemi.

10

Odpovědět

+Ramesse III.Ale například zákaz výroby spalovacích motorů po roce 2035 je jasný zásah Bruselu (ležícího v Belgii) do německého trhu automobilů a právě Belgie je tvořena i "německou jazykovou komunitou" - takže osvobodit naše krajany od belgického jha je vždy možný politický program.

03