Umění sabráže

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:520
Počet zobrazení:6 788

Sabráž, neboli otevírání šampaňského šavlí, je technika, jejíž vznik se datuje už do dob napoleonských válek. Alton Brown, americký herec a kuchařská celebrita, vám předvede, jak se to správně dělá.

Přepis titulků

Šampaňské. Vítězstvím si ho zasloužíte a po porážce ho potřebujete. Řekl to Napoleon a on by to měl vědět. Když jeho lehká kavalerie kdysi dávno pochodovala Evropou, vypili ho spoustu. Podle legend se ve spěchu nechtěli zdržovat klasickým odstraňováním zátky, tak se tito drsní hoši naučili odsekávat hrdlo svými šavlemi. Umění sabráže se může zdát zvláštním anachronismem, který však obratně a nonšalantně předvede schopnost v tomto smrtelném umění a který všem na vašem večírku řekne: Zaprvé, máte šavli.

Zadruhé, nebojíte se ji použít. Zatřetí, máte šampaňské. V této době také budete vypadat víc nóbl. Ale protože žijeme v době advokátů, musím vám říct, že vás nijak nenavádím k pokusu o tuto nebezpečnou ukázku elegance.

Nakonec to ani nebude vypadat dobře. Budete vypadat jako blbec se střepy v ruce a stojící v louži. Pokud budete pokračovat ve sledování videa, musím trvat na tom, abyste podepsali tenhle formulář. Nechám ho tady. Dobře, dělá se to takto. Začneme s lahví francouzského šampaňského.

Plní ho do silnějších lahví, a díky tomu na hrdle vznikne čistší skleněný kroužek, takzvaný annulus. Přestaňte se hihňat. Láhev před sabráží vložte vzhůru nohama do ledu. Minimálně na 10 minut. Chceme mít hrdlo co nejstudenější. Mezitím si zopakujme fyziku. Díky druhotné fermentaci v lahvi kvasinky vytvoří oxid uhličitý a ten zvýší tlak.

Většinou na hodnotu 5-6 atmosfér, což je 90 liber na čtvereční palec, což je 620 kilopascalů. Jinými slovy, šampaňské je bomba čekající na odpálení. Hlavní je tento tlak zaměřit určitým směrem, abychom se dostali k pití uvnitř. Toho může být docíleno ostrým úderem sem. Na místo, kde se šev lahve dotýká hrdla, čili annulu.

Přestali byste se hihňat? Tohle je vážná věc. Úder musí být proveden hladkým a rychlým úderem kovovým předmětem. Viděl jsem, jak to provedli čepelí ze sekačky, ale proč používat něco tak vzácného, když máte doma šavli? Když jsem si zopakovali fakta, napijeme se šampaňského. Následujte tyto kroky přesně, budu vás sledovat. Odstraňte z lahve vnější fólii. Úplně celou.

Pak odstraňte košíček, to je ta drátěná věc, která zabraňuje vystřelení zátky. Pro jistotu na zátce nechte ruku nebo palec. Nemiřte s tím na sebe nebo někoho jiného. Mohli byste si vystřelit oko. Poté uchopte takto láhev do své nedominantní ruky a palec dejte do pramice. Nesmějte se, tak se tomu říká. Otáčejte lahví, dokud nenaleznete šev, který se táhne až nahoru.

Tento úhel zajistí, že ruka bude mimo trasu šavle. Měl bych dodat, že to jde provést s každou lehce zahnutou čepelí. Klidně použijte svou tureckou šavli nebo katanu. Ale ne tu od Hattoriho Hanza. Tu si nechte pro jiné účely. Rád si přes svou ruku přehodím malý ručník nebo ubrousek. Jen pro případ.

Jdeme na to. Položte čepel naplocho na láhev. Nezáleží na tom, jakou stranu čepele použijete. Nad švem ji maličko nakloňte do úhlu. Poté musíte švihnout skoro jako na golfu. Při kontaktu s lahví nezastavujte. Asi takhle. Vynechal jsem jeden krok.

Ujistěte se, že míříte někam, kde nestojí lidé, protože tlak v lahvi špunt doslova vystřelí. Pokud to provedete správně, hrdlo by mělo být čisté, ale vždy byste měli zkontrolovat, zda tam nejsou střepy. A při nalévání opatrně, hrdlo je ostré a nebezpečné. Teď mě omluvte. Jak daleko letěl? Tady je!

To je asi 20 stop. Můj nový rekord. Není dobré nechávat hrdlo válet kolem, protože je to střep. Ale to vám říkat nemusím, že? Protože to nikdy zkoušet nebudete, jasné? Jasné... Pamatuj, Ameriko. PIJ CHYTŘE Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jednou jsme sabrážovali pouhou botou s podpadkem, jde to taky, svět je prostě jeden velký otvírák.

170

Odpovědět

podpatkem* samozřejmě

40

Odpovědět

Zkoušeli jste to někdo, vypadá to dost jednoduše, mít šavli nebo něco podobného tak to určitě vyzkouším :D. Podařilo se to někomu ?

22

Odpovědět

je to vcelku jednoduchý ( dle stádia opilosti při Silvestru)- sekerou, nožem..

40

Odpovědět

raz som otvoril podobnym sposobom pivo vidlickou, rata sa to?

100

Odpovědět

No, zůstanu u pancáže :)

10

Odpovědět

Děkuji za video. Moje dosavadní pokusy s mačetou byly řekněme... neuspokojivé.

200

Odpovědět

Chmmmm.... půjde to se sběratelskou replikou Andúrilu? :D

320

Odpovědět

Kdo u sebe nosí ukazovátko s vidličkou na konci? :D

281

Odpovědět

Na to sem čuměl :D

20

Odpovědět

Asi začnu, hned jak zjistím, kde ho pořídit ;-)

60

Odpovědět

imho drbátko na záda...

10

Odpovědět

Stále shledávám efektivnější jednoduše zatlačit palcem.

517

Odpovědět

Efektivnější? Ano. Efektnější? Ne :D

1023

Odpovědět

U šampaňského? Tak to bych tě chtěl vidět hochu.

160

Odpovědět

+XenThazorTaky mi to chvíli trvalo, ale Tony the ryba patrně myslel zatlačit směrem do boku, ne do lahve ;)

90

Odpovědět

Pripada mi to asi tak elegantni, jako otevirani piva zapalovacem.

2917

Odpovědět

Cely svet je otvirak

1210

Odpovědět

Jednou jsem otevíral pivo mobilem (nokia 710)... Slušně řečeno nedostála jména svých prapředků, ale pivo jsem otevřel... od té doby nosím pro jistotu ten zapalovač :D

10

Odpovědět

poznámka: koupit šavli

791

Odpovědět

brutálne nesympatický týpek

28126

Odpovědět

Takových keců okolo a potom je to ve zlomku vteřiny hotový. :D

1513

Odpovědět

Rovnako ako sex

1781

Odpovědět

+GranisA stejně jako sex se to dá zvládnout i bez keců ;)
A pro jistotu i bez šavle :D

1143

Odpovědět

+GranisOboji se da zvladnout s nozem :-D

871

Odpovědět

+GranisALE PŘI SEXU BYCH SABRÁŽ s penisem nezkoušel :D

626

Odpovědět

+GranisBoha to jsou zas komenty :D

251

Odpovědět

+GranisA když to nejde, můžete poprosit někoho jiného, aby to udělal za vás.. :)

71