Úvodní číslo Oscarů 2015

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:610
Počet zobrazení:10 978

Neil Patrick Harris je už i na VideaČesky známý svým dokonalým showmanstvím a úvodními čísly na předávání televizních cen Emmy a divadelních cen Tony. Letos se mu konečně podařilo dosáhnout mety nejvyšší a stal se konferenciérem filmových Oscarů.

Poznámky:

  • V první půlce Neil zpívá o starších filmech, po části s Annou Kendrick pak o snímcích, které byly aktuálně nominované na ocenění. Poznáte všechny?
  • V originálním textu zpívá Neil o střevíčku Anny: "Je to tvůj Jimmy Choo." Jedná se o slavného návrháře obuvi, proto jsem ho v češtině vyměnila za Baťu.
  • Ve filmu Zmizelá hraje Neil milence hlavní hrdinky, která ho podřízne hned jak je po všem.

Přepis titulků

Páni... Jen se rozhlédněte. Koukněte na tu nádheru! Tolik krásy a flitrů, nových statusů na Twitteru. Nemáš vodku v nitru, zatím jsi neprohrál. Zlaté šperky a šaty, smokingy, diamanty a v nich uzlíčky nervů, chvěje se celý sál. Až na pódium vstoupí musí proslov vést, já doufám, že to řeknou jako Kanye West... A tak tu sedíme s prášky na uklidnění a čekáme, koho novináři odmění.

Dnes si připijem, na to, co milujem a já jsem rád, že s vámi jsem, protože dnes oslavujem... Pohyblivé obrázky, světlo a stín. Kouzelnický trik, kterým ohromím. Proč se nám líbí a chceme je znát? Když jsou to jen pohyblivé obrázky? Musím se ptát. Napadá mě Chaplin a Marylin a Argo a Fargo, nebo Marty a jeho fáro mizí v budoucnosti.

A Bridget Bardot, Marlon Brando, Billy Dee jako Lando a teď vám, Sharon, bando, ukáže přednosti. Sotva dýchám, když Indy se pro klobouk vrátí a když mezi Benem s Mattem cítím napětí... Ó, mé hvězdy... Z Transformerů se kouří v Dokonalé bouři a odvážné ženy zas po změně touží. Kmotr dvě a Na stopě, to všechno nás inspiruje vstát a zkusit hrát!

Pohyblivé obrázky nás vezmou do země za duhou, přes lány našich snů. V žáru noci se bít a porazit svět zlých padouchů. Plout nebo se rvát, tančit a zpívat nebo zmizet potají. Ano! Pohyblivé obrázky právě dnes tu ožívají! - Pohyblivé obrázky... kde je má bota? - Je tohle tvůj Baťa? - Ó, ano.

- Pohyblivé obrázky... - Jsou dojímající. - A povznášející. - Radost z předstírání. - Šťastných konců z nenadání... Výjimka je Zmizelá, která ti krk podřízla! Bacha, spoiler! - Pohyblivé obrázky... - To stačí! Takhle nějak zníte: Filmy, filmy boží jsou! Možná kdysi, ale teď jde jenom o tu show. Marketing a kamarádšoft, Hollywoodské miliony, buď rád, Neile, že ti doma stojí na poličce Tony.

Tenhle průmysl jde do kytek, všude samá faleš, postavený na hlavu, všichni chcou jen čínskej keš. Evidentně filmy nové ovládnuli hrdinové. Superman, Spider-man, Batman, Jedi-man, Sequel-man, Prequel-man... Předvídatelný kýč! A po Padesáti odstínech všichni dostanou bič! Máme vymytý mozky ve světě před kolapsem, protože čumíme jen na obrazovky v kapse!

- Jacku! - Obrazovky v kapse! - Jediný obrazovky jsou... - Jacku!!! Snažím se... Právě jsem tady... Mohl bys... - Ale- - Já vím, jenže... - Vystřel! - Fajn! - Trháky můžou slabé být. - A scénáře narazit. - Hvězdy zapadnou.

- Výpověď dostanou. A tržby klesají. Ale když vznikne hit, umí pobavit a pohled na svět může pozměnit - někdy míň a někdy víc! - Jdem jim vstříc! Pohyblivé obrázky... milion pixelů na plátně. I když nejsou skutečné, vypráví o životě. Víc než naše imidž. Víc než peníze. Vážně, pohyblivé obrázky nás učí, kdo jsme. Ať jsou chytré a bristké, plaché a turistické, vůdce legendární, Ptačí muž divadelní, dospívající chlapec, v první linii střelec, divný bohatý lidumil, nebo úžasná Meryl.

Portýři a bubeníci, hvězdičky vycházející. Kdo pro sebe sošku získá? To vše uvidíme dneska! Na 87. oskarové pohyblivě-obrázkové show! Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

not found :(

00

Odpovědět

Super překlad, chválím!

20

Odpovědět

Jedná se o slavného návrháře obuvi, proto jsem ho v češtině vyměnila za Baťu.
Jakože vážně??? Boty od Jimmy Choo jsou jedny z nejkvalitnějších, nejluxusnějších a nejdražších na světě. V Čechách mají kamenný obchod v Pařížské. Vyměnit název za Baťu je prostě sprostý a na úrovni napsat místo Chanel H&M.

1852

Odpovědět

já osobně si myslím, že by se neměly počešťovat popkulturní narážky v překladech vůbec, ale co se týče této - koho to zajímá? A tři otazníky? Doufám, že jste si nepoprskal/a klávesnici :-)

121

Odpovědět

Tady má někdo fetiš na boty, jinak si nedokážu vysvětlit tak ohnivou reakci. Dodnes jsem netušil, že nějaký Jimmy Choo existuje a rozhodně bych nehádal, že má něco společného s botama... Holt ne každý z nás je milionář... :)

30

Odpovědět

Kéž by veřejné akce u nás dosahovali aspoň podobné moderátorské úrovně... :(

400

Odpovědět

Kéž by se internetoví komentáři obtěžovali naučit se shodu podmětu s přísudkem... :(

87

Odpovědět

Anna Kendrick... Můj ty bože!

222

Odpovědět

Nicole Kidman, klasicky neskutečná

172

Odpovědět

No já nevím, asi jsou lidi už rozmlsaní a je těžké se jim nějak zavděčit, ale mě tohle vystoupení přišlo absolutně perfektní. 10/10. Wow.

541

Odpovědět

Ještěže jsem zmizelou viděl, jinak byste mě nasrali za spoiler!

480

Odpovědět

no, zrovna nedávno jsem si říkala, že se na Gone Girl konečně kouknu :-/ dneska aby se člověk bál cokoli číst... "díky" za spoiler

122

Odpovědět

+LenyI tak se na to podívej. ALe pozor na ročník. Jsou dva filmy "Zmizelá". Hledej ten s Benem Affleckem.

21

Odpovědět

Ten novej přehrávač je pěkně otravnej..

4528

Odpovědět

Mne vyhovuje :)

52

Odpovědět

gordon u fallona.. prelozite?

82

Odpovědět

Jack Black mě dost pobavil :D A to jeho STOOOOOOOP mi připomělo dost tohle
http://orig11.deviantart.net/18c2/f/2013/289/1/9/stop_sign_jack_black_by_theshinytyphlosion-d6qnzh4.jpg

81

Odpovědět

Cca 5:45 "Shaping us" je spíš "formují nás" - navíc to víc sedí k tomu zvýšení hlasu a "us - nás" se pěkně doplňuje.

Ale chápu, že je tam trošku český rým (peníze - jsme). A předtím je "star" (sláva, "hvězda") peníze.

90

Odpovědět

To mě úplně fascinuje, proč sem chytráci jako ty choděj, když tak perfektně uměj anglicky..

837

Odpovědět

+Spiker01Pokud tě to zajímá...

1) Výběr videí. Prostě tady je hromada videí, které jsou zajímavé a já bych si je sám nenašel, respektive bych je nehledal, protože bych o jejich existenci nevěděl (viz toto video a haldy dalších).
2) Sám se tím učím dále - slovní obraty, hříčky, fráze - jsou jich stovky, tisíce. Já si to přeložím nějak a zjistím, že někdo jiný to přeloží třeba lépe, vtipněji, přesněji.

Tento příspěvek nebyl myšlen jako kritika, ale jako zpětná vazba pro překladatele.

630

Odpovědět

+Spiker01Burn!!!

52

Odpovědět

Dobře, to první jsem si tak nějak myslel jako jedinej důvod, tomu druhému moc nevěřím, ale budiž..Nejde jen o tebe..snad u každého videa je minimálně jeden příspěvek tohoto typu.

119

Odpovědět

+Spiker01a to je spatne?

150

Odpovědět

U písniček / rýmů / rapů... se snažím zachovat co nejvíc z původního významu textu tak, aby se to rýmovalo i v češtině. Někdy holt musím udělat menší ústupky. Doufám, že to překousnete. :) Určitě můžu slíbit, že se ode mě nedočkáte zcela originálních textů, jako to u nás bylo běžné v 80. letech. ;)

"Mister, can you tell me where my love has gone?
He's a Japanese boy."

"Mimořádná linka Praha-Tokio
dávných přání a snů."

160

Odpovědět

pecka.

10

Odpovědět

Jack Black jednoznacne TOPka :D skoda ze nespieval cely cas on ;(

287

Odpovědět

Nikdy jsem nevěřil, že to někdy řeknu, ale tenhle týpek mě už vážně sere.

1253

Další