Válka o vědro

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 840

Ve středověku byla svedena krátká válka o dřevěné vědro, které ukradla Modena Boloně. Jak je možné, že lidé válčili kvůli tak hloupému důvodu?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Squarespace. Vytvořte si zdarma své stránky na squarespace.com/rll. Při spuštění zadejte kód RLL pro 10% slevu. V historii lidé bojovali a zabíjeli se z mnoha hloupých důvodů. Aspoň to tak vypadá z našeho sofistikovaného pohledu 21. století. El Salvador napadl Honduras po kontroverzním fotbalovém zápase, rakouská armáda v opilosti napadla sama sebe, nebo mnohokrát si někdo myslel, že jeho náboženství nebo způsob vlády je lepší než těch ostatních.

Většina válek byla svedena z hloupých důvodů. Ale nikde jsem nenašel nic víc směšně znějícího, než byla válka o vědro. Ano, byla to válka s tisíci mrtvými, která byla svedena v podstatě o dřevěné vědro. Událo se to v severní Itálii v pozdním středověku. Itálie byla v té době rozdělena na městské státy.

Severní Itálie byla v té době součástí Svaté říše římské. Státy zde byly víceméně nezávislé, ale technicky byly vázány věrností císaři Říše římské. A protože se lidé hádají kvůli všemu, italské státy se hádaly, kdo má větší moc. Zda císař Říše římské, nebo papež? V roce 1176 císař Říše římské napadl Itálii a byl poražen skupinou městských států, které stály za papežem.

Během dalších stovek let se věrnost měnila a ve 14. století Modena stála za císařem Říše římské a Boloňa stála za papežem. V roce 1296 Boloňa zaútočila a Modeně zabrala část území. Papež legálnost tohoto jednání podpořil. Mezitím se vládce Modeny fakt naštval a měl papeže plné zuby. Chtěl ukázat Boloni, kdo je tu šéf.

Měl snadno vyslovitelné jméno Passerino Bonacolsi. Doma nebyl zrovna oblíbený. Víte, co udělat, abyste získali podporu svého lidu, když nejste populární? Začnete válku a doufáte, že ji vyhrajete. Bonacolsi obvinil Boloňu z krádeže území a papež ho označil za odpadlíka od víry a nabídl odměnu každému, kdo, cituji: "ublíží jemu nebo jeho majetku".

V roce 1325 se rozmíšky mezi oběma státy zintenzivnily. V červenci téhož roku Boloňa vpadla do Modeny a vypálila několik farem. V srpnu naštvaní rolníci z Boloně zřejmě celé dva týdny plenili území Modeny a vypálili ještě víc farem. V září jiní naštvaní boloňští vojáci předali hrad, který bránili, vojákům Modeny, z důvodů, které vůbec nejsou jasné.

V tomto nastalém chaosu se několik znuděných vojáků Modeny, kteří neměli co na práci, rozhodlo vplížit do centra města Boloně a ukrást vědro od jejich studně. Zřejmě si mysleli, že je to hrozně vytočí. Modenu šokovalo, když Boloňa začala tvrdit, že krádež vědra byla potupou.

Požadovali, aby ho dotyční vojáci vrátili. Modena se jim vysmála, že to nemohou myslet vážně, a tak Boloňa zareagovala rázně. Vyhlásili jim válku a dali dohromady armádu o 32 000 mužích. Boloňa v listopadu vtrhla do Modeny a opět požadovala navrácení vědra. Bonacolsi a Modena byli schopni postavit armádu jen o 7 000 mužích.

I přestože byl přečíslen 4 ku 1, vytáhl za hradby města, aby se s útočníky utkal. Odehrála se bitva u Zappolina. Detaily bitvy jsou nejasné, ale Modeně se podařilo po pár hodinách bitvu vyhrát. Během ní však o život přišlo kolem 2 000 lidí. Kvůli vědru! Tolik obětí měla jednodenní bitva o vědro.

Stejně padlých měly USA během celé války v Afghánistánu! Po vítězné bitvě hnali boloňské vojáky zase zpět k jejich hradbám. Vysmáli se jim a za hradbami uspořádali několik sportovních klání, aby je ještě víc ponížili. Modena pak hrdě vystavila vědro jako trofej. Pokud ji navštívíte, i dnes můžete vidět přesně to stejné vědro, které je i po 700 letech vystaveno pro veřejnost. Ani po takové době ho Boloňa nemá zpátky. Museli čekat 7 století, než získali část své cti zpět.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v stájích se běžně bojuje o kopytní háčky, bičíky a kyblíky na krmení, takže mě to vlastně ani moc nepřekvapuje.
Jen nikdo nás neměla takového tatínka, který by ostatním vyhlásil válku :D :D

21

Odpovědět


Odpovědět

Souhlas,nemusíš mě mít rád ale skus mi šáhnout na kyblík!

12

Odpovědět

fucking add in video

56

Odpovědět

To byla jen záminka, ale celkově šlo o moc. Takže nezaměňovat důvod se záminkou.

175

Odpovědět

Nepovídej, to by nás nikoho nenapadlo...

105

Odpovědět

Casus beli jestli se nepletu. Dějiny jsou toho plný.

00