Věda internetových trolůAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:5 516

Všudypřítomní trolové, kterým nic nedělá větší radost než prokovat ostatní, se stali nedílnou součástí internetu. Co o nich zjistila věda? Slovíčka:

 • to escape - utéct, uniknout
 • to evaluate - vyhodnotit
 • approximately - přibližně, zhruba
 • to (self-)identify as... - považovat se za..., ztotožňovat se s...
 • internet user - internetový uživatel
 • myriad - velké množství (ve starodávném Řecku to znamenalo 10 000)
 • (personality) trait - rys (osobnosti)
 • to display high levels of... - vykazovat vysokou úroveň...
 • to inflict pain on... - někomu způsobovat bolest
 • serial killer - masový vrah
 • to suffer - trpět
 • to measure - měřit
 • to reflect one's personality - odrážet něčí osobnost
 • to lure in - nalákat, přivábit

Přepis titulků

Internetoví trolové. Ať už jste na Twitteru, fóru nebo v komentářích na YouTube, nedá se jim uniknout. Co jsou tito lidé zač a jak vypadají, když je vědecky vyhodnotíme? Zatímco mnozí rádi chatují nebo debatují online, zhruba 5,6 % jedinců se považuje za troly nebo tvrdí, že online rádi trolují. Vědci se rozhodli studovat skupinu 1200 internetových uživatelů, aby těmto trolům porozuměli.

Našli velké množství tzv. temných rysů. Online trolové konkrétně vykazovali vysokou úroveň psychopatie, narcismu a zejména sadismu, tedy potěšení z bolesti druhých. Lidé se zpravidla vyhýbají tomu, aby ostatním působili bolest, protože pak pociťují vinu nebo výčitky. Sadisty ale krutost může vzrušovat a uspokojovat. Nemusí to být masoví vrazi nebo špatní lidé, ale získávají emocionální odměnu, když způsobují nebo sledují utrpení druhých.

Existuje i kategorie každodenní sadismus, která zdůrazňuje, že sadistické rysy jsou vlastní mnoha lidem, nejen sexuálním deviantům a zločincům. Mnoho z nás si například užije rvačku během zápasu nebo napětí násilného filmu. Které z následujících čtyř zaměstnání byste si vybrali? Za A zabíjení hmyzu, za B pomoc vědci se zabíjením hmyzu, za C umývání špinavých toalet nebo za D snášení bolesti z ledové vody. Ti, kteří si zvolili zabíjení hmyzu, mají podle studií vyšší skóre na stupnici sadistických nutkání.

Internetoví trolové vykazují velmi vysoké úrovně sadismu a rádi ostatní rozrušují hádavým a rušivým chováním. Studie také zdokumentovaly vazbu mezi těmito jedinci a antisociálním chováním. Chovají se tito jedinci jinak v běžném životě? Nejspíš ne. Tyto rysy podle studií prosakují do každodenního života a odrážejí skutečnou osobnost lidí. Protože ale internet nabízí anonymitu, antisociální jedinci spolu mohou navázat kontakt, zatímco se od svého jednání distancují, co se týče osobní odpovědnosti.

Smutnou pravdou je, že trolové nejen více komentují, ale dostávají i více odpovědí než průměrný uživatel, což naznačuje, že úspěšně umí lákat ostatní. Negativní odezva navíc jen povzbuzuje drsnější odpovědi a jejich chování se s odezvou postupně jen zhoršuje. Až příště narazíte na trola, mějte na paměti, že vás chce rozrušit. Živí se vaším neštěstím.

Když ho budete ignorovat, nejspíš jeho snažení zhatíte. Potřebujete víc vědy? Tady je playlist nejnovějších videí, do kterých se můžete pustit. Pokud žádná videa nechcete zmeškat, běžte na náš kanál v aplikaci YouTube a kliknutím na zvonek si zapněte upozornění na nová videa. YouTube vám pošle zprávu vždy, když vyjde nové video. A přihlašte se k odběru týdenních videí o vědě.

Komentáře (60)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Troll..... nejnižší životní forma na Zemi.....

00

Odpovědět

To video je fakt debilní :D Já myslim že je uplně v pohodě když si někdo dělá legraci na internetu. To je typická neomarxistická strategie, označit každýho, kdo má trošku nekorektní názory nebo humor, jako sadistu masochistu rasistu xenofoba psychopata sociopata. Naopak trolling je užitečnej, udržuje vás v pozoru, nutí přemýšlet. A je to legrace :) Jasný, nesmí to zajít moc daleko.

33

Odpovědět

Fakt debilní je, že používáte termíny, které vám nejsou známy.
Troll neříká svoje názory, říká to, co lidi nejvíc nasere. Takže souvislost se jaksi vytratila, ale což.
Víte vůbec, co je neomarxismus? Dokázal byste jmenovat jediného jeho představitele? Nebo jen používáte odposlechnuté slovo?
Slovo korektní znamená přesný, v přeneseném významu též slušný, zdvořilý. Nevím, jak může být názor nezdvořilý, nebo proč někdo označuje vlastní názory jako nepřesné.
Jestli se vám nelíbí psychologické a psychiatrické termíny, které byly přiřazeny určitému chování, tak je to váš problém. Psychopat nemusí nutně řezat lidem hlavy. Většinou to ani nedělá.
Proč do toho mícháte rasismus a xenofobii? Když už jste to zmínil, na webu jsou tuny lidí, kteří chtějí "nazývat věci pravými jmény" ale těmto termínům, které je vystihují (pokud nejsou trollové samozřejmě) se brání.
Trolling má jistě i pozitiva (člověku prospěje, když se občas trochu spálí), ale většinou zcela znemožní diskusi, která by umožnila učinit vlastní názory trochu přesnějšími (korektnějšími).

51

Odpovědět

Nejsem přiteplený troll.... jen chci vidět svět v plamenech... a jestli napíši třeba pod borovým videem že je to anální vanilková krávovina tak je to pouze pravda.

32

Odpovědět

Takže jsou to vlastně takoví kováři... ;)

20

Odpovědět

Škoda, že se sem nedají přidávat obrázky... Jestli víte, co tím myslím :D

04

Odpovědět

Na Wikipedii je odkaz na toto.
http://is.muni.cz/th/182293/ff_b/Bakalarska_prace_Marie_Skardova.pdf
Celkem zajímavé čtení.

101

Odpovědět

ASAP Science je super, ale v některých videích prostě jenom opakují co všichni vědí, asi není nutný překládat každý video... I když ty tři minuty života asi nějak oželím no :D

41

Odpovědět

s****a

312

Odpovědět

Jako tvůj trapnej pokus si hrát na mě.

343

Odpovědět

+ZlopánAle jde mu to líp než tobě. Zase máš 18 palců. Nestydíš se "trolle"?

23

Odpovědět

+ZlopánVždyť už s tím přec dávno sekl... Vždyť to sám kdysi psal a to jste si nevšimli, že co teď píše nikoho nepobuřuje a v podstatě jen reflektuje co si fakt myslí.. Dřív to bývala třída, teda než se zněj stala taková estráda. Až slzu zamačkávám, když si vzpomenu na ten post, jak si měl Michael vychutnávat koní m***u na širém moři :D

00

Odpovědět

this video suck. Fak you.

89

Odpovědět

Trolling je tak těžko rozpoznatelný a trollů je takové množství (5-7 procent lidí co to přiznává podle videa mi připadá jako dost nerealný číslo), že automaticky předpokládám, že nikdo nic z toho co napíše nemyslí vážně. Kromě zlopána, u toho předpokládám, že myslí vážně všechno, protože je to úplnej idiot. Tímhle se uklidňuju, když čtu diskuzi na novinkách. Proto je nebezpečný, dělat si názory dle internetových diskuzí, protože jak bylo zmíněno ve videu, trollující komentáře získají vždycky nejvíc pozornosti, což znamená, že třeba na idnes mají nejvíc palců a vidíte je hned, jak rozkliknete diskuzi. Mlčící většina je největší síla v téhle zemi, proto mě vždycky pobaví politici typu Okamuri, co tvrdí, že vláda koná proti vůli národa. Nikdo neví co je vůle národa.

175

Odpovědět

Pozor, na Novinkách nejsou trollové, ale idioti. To jsou dvě naprosto rozdílný skupiny, ač se na první pohled můžou projevovat obdobně

280

Odpovědět

Každý je myslím trochu sadista, utrpení jiných přináší potěšení snad už biologicky, jen u lidí na kterých nám zaleží u toho zároveň cítíme i provinilost za toto smýšlení.

A omezené burany co neumí nic jiného než posty plné vulgarit, bych trolly nenazýval. Dobrý trolling s sebou nese myšlenku a bez vulgarit se obejde.

69

Odpovědět

Kolega v práci svojí pracovní pozici nazýval "troll senior" Mimo jiné činnosti, jménem fiktivního uživatele komentoval příspěvky našich klientů na sociálních sítích, aby měli větší zpětnou vazbu resp. lepší organický dosah apod.

30

Odpovědět

Trollovani je noderni zpusob humoru. Sarkasmus, ktery je na internetu snadne aplikovatelny. Priklad: nekdo mi napise ,,ty si idyot z nulovim iq,, nacez mu odpovim ,,nauc se ceski ti pytomce,, a on mi napise ,,ty mas co rikat,, nebo mi nekdo napise ,,si malej k***t,, nacez mu odpovim ,,moerte de la dista kasto pre gouliciaro ma hiopse jios la triba,, cumi jak puk c***k.

134

Odpovědět

Mluvi tu nekdo klingonsky? Mohli by jsme zaskypovat. Khaeta awus vaem!

413

Odpovědět

+Malioslyksebestěr...tak unikátní jev

110

Odpovědět

Brzdi s tým autismom.

01

Odpovědět

This video is fake ´n gay... Jesus never existed... USA will kick russian butts... mcdonalds suck KFC FTW... Justin Bieber > David Bowie...
Jen taková menší ukázka mé YT aktivity, cítím se plně uspokojen a teď mě nechte ošahávat plastovou figurínu.

106

Odpovědět

tak to je bullshit, trollování není bezduché urážení, troll se většinou v oblasti kterou trolluje vyzná lépe než ostatní a ví co lidi nejvíce pobouří a taky to udělá... trollování je spíše výsměch lidem co se berou moc vážně

724

Odpovědět

Až příliš mnoho brzd se považuje za brzdy záchranné...

351
Další