Promarněná příležitostVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:9 351

Na deset bitských lodí se řítí celá německá flotila. Ke slovu se dostávají sto let staré obléhací strategie a poprvé za několik set let zemřou ve válce civilisté ve Velké Británii. 

Poznámky k videu:
Velké loďstvo bylo během první světové války hlavní loďstvo britského Královského námořnictva.
Dreadnoughty byly rychlé a silně vyzbrojené bitevní lodě. Německé Dreadnoughty třídy Nassau byly vyzbrojeny 40 děly různých ráží. 

Epizodu z minulého týdne o porážce Rakušanů si můžete mustit zde

Přepis titulků

Britské impérium se v roce 1914 rozprostíralo po celém světě a slunce nad ním skutečně nikdy nezapadlo. Bylo vybudováno na staletích dobyvačných válek, ale teto týden se stalo něco nového. Poprvé za více než 200 let byli civilisté v Británii zabiti nepřítelem. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Minulý týden se rakouská armáda po další porážce znovu ostudně stáhla ze Srbska. Na severu tlačili Rakušané Rusy zpět za hory, zatímco ještě více na severu zamrzla rusko-německá fronta do patu.

Západní fronta byla také v patové situaci, ve které zůstane po několik let a německá pacifická flotila byla zničena. Rok 1915 je za rohem a tak se pojďme podívat, jak se válčící strany na válku dívaly. Británie a Francie byly odhodlané zničit pruský militarismus a zajistit, že poválečné Německo nebude mít průmyslové nebo vojenské prostředky k rozpoutání další války.

Toto odhodlání znamenalo, že muselo být dosaženo totálního vítězství, aby mohly být tyto podmínky diktovány. Německo bylo trochu více při zemi. Uvědomilo si, že porážka by znamenala velkou ostudu. Němci nejdříve neměli žádné plány pro světovou nadvládu, ale jak se válka vyvíjela, jejich plány rostly, zejména mezi bankéři a průmyslníky, kteří nadšeně mluvili o anexi a nejen ekonomické hegemonii jako výsledku války.

Vrchní velitel německé armády Falkenhayn měl například plány na anexi území na západě, ale na východě. Německá strategie byla založena na rychlé válce, takže v roce 1915 mělo být už po válce. Německo se nacházelo mezi obřími frontami mezi Ruskem a Francií s Británií, která pomalu čerpala síly ze své říše, ze které může pro válku na západní frontě naverbovat miliony mužů. V Německu se mezitím začaly objevovat populární slogany jako "Válka musí být vyhrána na východě" a mnoho lidí si začalo myslet, že je skutečně možné porazit Rusko silou a donutit tak západní země přehodnotit svoji roli ve válce a zažádat o mír.

Ta představa byla šílená. Žádné události na východě neukončí boje na západní frontě. A Francouzi a Britové neměli skutečně jinou možnost, než na západní frontě útočit, útočit a útočit. Němci si díky říjnovému úspěchu ukousli většinu Belgie a podstatnou průmyslovou část Francie a byli jen 100 kilometrů od Paříže.

Francouzský generál Joseph Joffre si nemohl dovolit pasivní přístup, který by umožnil Němcům naplánovat velkou ofenzívu, nebo přesunout jednotky na východ. Zejména, když bylo vyhnání Němců z francouzské půdy vlasteneckou záležitostí. Velkou otázkou ale bylo jak? Chvilkovou odpovědí byla série zimních ofenzív, které začaly tento týden a budou pokračovat až do dalšího roku.

Jednou z nich byla první bitva o Artois, která začala 17. prosince. Cílem bylo obsadit Vimyjský hřeben. Zajímavé je, že Francouzi začali využívat obléhací techniky více než století staré, které se ale znovu stávaly aktuálními. Začali se podkopávat pod zemí nikoho a tyto podzemní zákopy spojovat do tzv. "odrazových můstků" které byly jen kousek od nepřátelských pozic. Začali také ustupovat od obrovských ofenzív a začali podnikat proti důležitým cílům, například hřebenu, několik menších útoků.

Mimo malých útoků poblíž Artois je na spadnutí začátek první bitva o Champagne, ofenzíva podél 40 kilometrů dlouhé linie od Auberive po Massignes, která měla za cíl probít se železničním uzlem Mezieres. Bude v ní nasazeno přes 250 000 mužů a 700 děl. To je obrovský počet mužů, ale jak jsme mnohokrát viděli, je to malý počet v porovnání s východní frontou. Před několika týdny zatlačilo Rakousko-Uhersko Rusy zpět v bitvě o vesnici Limanowa a zastavilo ruský postup na Budapešť.

Bitva skončila tento týden ruskou porážkou. Rakušané udrželi Dukelský průsmyk a hrozba ruské ofenzívy do Maďarska byla zažehnána. Rakušané mohli ve skutečnosti Rusy obklíčit, ale zimní počasí a nevyhovující železnice je o tuto možnost připravily. Nejednalo se o konec pohybu na východní frontě jako tomu bylo na západě, ale byl to velký krok ke zmaření ruských možností na invazi rakouského nebo německého území.

Britské území naopak v bezpečí nebylo. 16. prosince německé námořnictvo bombardovalo Scarborough, Whitley a Hartlepool, což vyústilo v první nepřítelem zabité britské civilisty od roku 1690. Musíte si říkat, co Němci útokem zamýšleli. Byl to čistě teroristický čin bez žádného vojenského opodstatnění. Naopak měl Brity demoralizovat a ukázat jejich zranitelnost, ale selhal a docílil opačného efektu, který posílil britskou propagandu, zasel ještě větší nenávist proti Němcům a posílil britskou odhodlanost.

Němci budou v budoucnu známi také jako Zabijáci dětí ze Scarborough. Německý admirál Franz von Hipper nebyl nadšený z rozkazu bombardovat britská města, protože to považoval za naprosto nevhodnou strategii. Obával se, že potká britskou flotilu a skutečně k tomu málem došlo. I přes události ve Scarborough se mohl 16. prosinec 1914 vyvíjet pro Brity mnohem hůř. Britská rozvědka věděla již 14., že je von Hipper na cestě, ale neznala jeho cíl. V Dogger Bank v Severním moři čekalo 6 britských bitevních lodí a 4 torpédoborce, které měly na von Hippera zaútočit v momentě, kdy jeho flotilu najdou.

Rozvědka ale nevěděla, že na britské lodě míří celá německá flotila včetně 18 dreadnoughtů a 54 torpédoborců. Během noci a rána 16. prosince došlo k několika střetům mezi torpédoborci, ale počasí větším soubojům nepřálo a po několika hodinách se skýtala otázka, kde je německá flotila? No, admirál Friedrich von Ingenohl ji stáhl zpět domů. Opravdu. V 5:45 ráno, když slyšel o bojích mezi torpédoborci, nesprávně vyvodil, že narazí na celé Velké loďstvo.

Jeho mise měla jen podpořit von Hipperův útok na pobřeží a neměl žádné rozkazy od císaře bojovat velkou bitvu, takže se otočil, zamířil domů a zahodil největší strategickou příležitost německého loďstva celé války. Obě flotily dorazily domů bez ztráty jediné lodě. Zatímco Němci ztratili obrovskou bitevní příležitost a britská propaganda jásala, zamyslete se, kolik respektu britská flotila ztratila, když se události toho dne dostaly na veřejnost.

Věděla, že von Hipper přichází, ale nesnažila se mu v útoku zabránit. Obětovala desítky civilistů a další stovky zraněných a poté selhala v útoku, když von Hipper mířil domů, takže všichni ti lidé, ti britští civilisté, byli obětováni pro nic. To pro britské námořnictvo nebylo dobré. Situace nebyla dobrá ani pro někoho, o kom jsme od začátku války neslyšeli – neutrální Portugalsko. Přesněji portugalskou Angolu. Tento týden došlo k bitvě o Naulilu, o jímž příběhu v pozadí si něco řekneme.

V říjnu byla do pevnosti v Naulili vyslána německá delegace z německé jihozápadní Afriky s cílem vyjednat pakt o neútočení, ale byla zabita, načež Němci odpověděli útokem a zničením pevnosti Cuangar a potom i dalších menších pevností. Teď, 18. prosince, byla na řadě Naulila. Útok byl rychlý a po několika hodinách Portugalci utekli. Přišli asi o 150 mužů, o pětkrát více než útočící Němci. Portugalsko a Německo ale nebyly oficiálně ve válce a nebudou až do roku 1916 i navzdory potyčkám v jejich koloniích.

Zajímavé, kolik lidí může zemřít ve válce, když nejste ve válce. A takto skončil další týden. Malé bitvy v Africe a malé události u britského pobřeží, které vyvolaly obrovské pozdvižení. Ve Francii začíná velká ofenzíva a na východě velké ofenzívy končí. Zamyslete se, jak se museli cítit lidé ve Scarborough, Whitley, a Hartlepoolu. Jistě, věděli, že jsou ve válce, ale nikdo, dokonce ani Napoleon nezaútočil na prosté lidi na jejich britských ostrovech po několik set let.

Bylo to rychlé a náhlé probuzení do reality moderní války, která nebyla válkou cti a slušnosti a ani nebyla válkou vedenou podle tradičních morálních zásad. Byla to válka brutality a smrti v měřítku dosud nepoznaném a byla to válka, ve které nebyl žádný muž, žena ani dítě v žádné bojující zemi v bezpečí. Jestli vám unikla epizoda o porážce Rakouska-Uherska v Srbsku, tak odkaz naleznete v popisku videa.

Přidejte si sérii do sledovaných a nezapomeňte video ohodnotit a napsat komentář. Uvidíme se za týden.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proc proste nevzali letadlo a nezacli bombardovat zakopy?

01

Odpovědět

A je ti jasny, ze je vojenske letectvi v plenkach, ze ano? Mimochodem by to bylo sakra neefektivni.. Je levnejsi vystrelit z dela nebo riskovat pilota, letadlo a vyhazovat suroviny? Sance na zasah metr sirokeho zakopu byla asi stejna...

91

Odpovědět

+Dr. InkRusové už bombardéry měli https://cs.wikipedia.org/wiki/Ilja_Muromec_(letadlo) ale zas neměli co bombardovat... :)

02

Odpovědět

+El DiaboloJá neříkám, že letadla ve výzbroji armády neměly, ale říkám, že se je teprve učily efektivně používat.

21

Odpovědět

+Dr. InkTo si přeci neodporuje, já o voze ty o koze...

01

Odpovědět

nejde mi zapnout HD, n autube to v HD je

00

Odpovědět

detail ... 6:15 Destroyer je torpedoborec, kriznik je mnohem vetsi.

30

Odpovědět

Opraveno, omlouvam se a diky.

10

Odpovědět

Otázka, zda někdo neví: Kde tou dobou byla ona Velká flotila, o které se mluví v cca 6:50? Ani na jejich kanálu na Youtube jsem to nemohl najít

40

Odpovědět

no hlavne na zacateku ten blbecek rika, ze nemcka flotila byla znicena..

010

Odpovědět

+kokotRika, ze byla znicena nemecka pacificka flotila. Chtelo by se to asi vice soustredit...

70

Odpovědět

Spoustu lodí právě procházelo modernizací či bylo opravováno. Ale je to zajímavá otázka pro Out of Trenches, kde Indy zodpovídá dotazy diváků. Zkusím tam napsat :)

10

Odpovědět

+Dr. InkDíky, kdyby něco, dej prosím vědět :)

10

Odpovědět

Jen malá hnidopišská poznámka - v čase 6:13 mluví o 18ti dreadnoughtech, ne 16ti.

23

Odpovědět

Opraveno, díky.

21

Odpovědět

+BugHer04:17 Má byť namiesto hrozba rakouske ofenzivy, hrozba ruskej ofenzivy.....diky za super robotu.

10

Odpovědět

+iceworldTaky opraveno. Tvůj dík si snad InkCZ přečte. ;-)

00

Odpovědět

+iceworldJsem rad, ze tu ma porad tolik famousku. Diky :-)

20

Odpovědět

První :D :-*

120

Odpovědět

Ty si asi inteligence moc nepobrala co :D

51

Odpovědět

+Eliznemusím být chytrá stačí že jsem pěkná ;-) :-* zrůdičko

310

Odpovědět

Gratuluji!

21

Odpovědět

+Tarylin:D Ahoooj

10