Jak Juul přispěl k rozšíření nikotinuVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 793

Design výrobku je velmi důležitý, ale v případě moderní e-cigarety může vést i k dalším problémům – namísto pomoci s odvykáním kouření může vést k nechtěné popupolarizaci nikotinu.

Přepis titulků

Toto je reklama na jeden z nejvíc sexy produktů dneška. Pokud se nebudete pozorně dívat, možná si nevšimnete, o co jde. Jde o tuhle věcičku. A říká se jí: - Juul. - Juul. Vypadá jako flashdisk nebo počítačové příslušenství, ale je to další e-cigareta. Od uvedení na trh v roce 2015 činí tržní podíl těchto e-cigaret v maloobchodním prodeji asi 70 %.

Podíl má hodnotu přibližně 16 biliónů dolarů. Jeho úspěch je často připisován elegantnímu designu. Stejné vlastnosti, díky kterým je Juul skvěle navržený produkt, jej zároveň dělají atraktivním pro mladé, přičemž mnoho z nich nikdy nekouřilo. To vyvolalo obavy, protože i když jsou zařízení jako Juul určena těm, kdo chtějí přestat kouřit, tak zároveň vedou k závislosti nové generace na nikotinu.

Čím se tato e-cigareta liší od jiných produktů? Odpověď na otázku začíná tím, co je viditelné na pohled. Juul je e-cigareta, ale vůbec tak nevypadá. Vypadá jako technická novinka a je malinký. Kuřáci si tak můžou dopřát dávku nikotinu, aniž by museli řešit sociální stigma. Zároveň ale umožňuje mladým uživatelům nenápadnou konzumaci, aniž by se museli bát, kdo je uvidí. Když jdete do školy, tak mít tohle v kapse je mnohem lepší než něco takhle velkého, co vypadá jako světelný meč.

Juul si můžete dát kdekoliv a diskrétně. A právě diskrétnost znamená pro e-cigarety velkou změnu. Od prvního patentu z roku 1930 nebyl jejich vzhled zrovna nenápadný. První generace e-cigaret napodobovala tvar, velikost a barvu tradičních cigaret. Dokonce i s falešným hořícím koncem. Druhá a třetí generace se zaměřily na větší a nastavitelné zařízení s větší výdrží baterie a velkým oblakem výparů.

A pak se objevil Juul. Zredukovaná verze bez tlačítek, velkých oblaků kouře a složitého doplňování náplně nebo dobíjení. K dostání je v řadě světlých barev, čímž se liší od ostatních e-cigaret. Vypadá tak jako technické produkty, které už mladí lidé znají. A proto lidé o Juulu říkají, že je to iPhone e-cigaret. Takové přirovnání dává smysl. Zakladatelé se potkali při studiu designu na Stanfordu a jeden pracoval jako návrhář pro Apple.

Vytvořili první e-cigaretu, která vypadala jako skvělý přístroj, a ne jako pomůcka k získání dávky. Tohle nebylo kouření nebo vapování. Ale juulování. Tak jako babičky teď mají iPhone, tak děti teď normálně mají Juul. Protože vypadá tak moderně. Trochu víc věříme moderním věcem, takže je můžeme používat.

Nebudeme s tím mít problémy. Protože tomu můžeme věřit. Technický aspekt rozhodně pomáhá s prvním kontaktem. A jakmile se s ním seznámí, už u toho zůstanou, protože jsou naučení mít různé produkty a... Je to jen další produkt. Další produkt, dokud se nestanete závislým na nikotinu. A tady se to komplikuje.

Studie z roku 2017 zjistila, že 25 % 15–24letých pozná Juul na fotce. Většina z nich už však nevěděla, že vždy obsahuje nikotin. Najít tuto informační mezeru je snadné. Stačí se podívat na reklamy. V současném marketingu Juulu najdete video výpovědi bývalých dospělých kuřáků. - Jmenuji se Lauren. - Brandon. - Caloryn. Jmenuji se Iman, je mi 38. Ale když Juul začínal, vypadal marketing produktu úplně jinak.

Když tyto reklamy dáte vedle starých reklam, je jejich podobnost do očí bijící. Obě propagovaly relaxaci, sdílení, cestování, svobodu a sex appeal. Použití těchto sugestivních témat je nyní v reklamě na cigarety zakázáno, ale pro výrobce e-cigaret, který měl na trhu svůj produkt před rokem 2016, nepodléhají tyto strategie žádné regulaci. Proto mohou být značky jako Kandypens propagovány ve videoklipech DJ Khaleda, stejně jako když tabákové korporace platily hvězdám za kouření na obrazovce.

V porovnání s cigaretami je ale užívání Juulu mnohem snazší. E-cigarety obvykle obsahují nikotin v rozmezí 6 až 30 mg na ml vape kapaliny. Jeden Juul obsahuje 59 mg. To je třikrát víc, než kolik je povoleno v EU, a proto se tam Juul neprodává. Ale e-cigarety v USA nemají stejná omezení. I když víme, že závislost na nikotinu může připravit vyvíjející se mozek na budoucí užívání návykových látek.

Společnost tvrdí, že obsah nikotinu v Juulu je stejný jako u krabičky cigaret. Tabákoví experti však tvrdí, že to bude nejspíš víc. A Juul má patentovaný systém na dodávání nikotinu. Většina e-cigaret využívá tzv. freebase nikotin, který uživatelům dodá silnou dávku. Ale Juul odpařuje tekutinu z nikotinových solí. Tyto soli umožňují tělu vstřebávat nikotin podobnou rychlostí jako u běžných cigaret, mnohem rychleji než u většiny e-cigaret. Ale na rozdíl od freebase nikotinu, který může dráždit, jsou nikotinové soli snadno snesitelné.

Juul tak může v příjemné dávce poskytnout více nikotinu než ostatní přístroje na trhu. To vyvolalo obavy zdravotních úředníků, protože USA téměř porazily závislost na nikotinu u dětí. I když došlo k poklesu kouření mezi nezletilými, výrazně se zvýšilo použití dalších nikotinových produktů, zejména e-cigaret. V dubnu si FDA vyžádala zpřístupnění dokumentů k marketingu a vývoji produktu. Skupina senátorů poslala Juulu dopis se žádostí o nepoužívání vůní a designů, které se líbí dětem.

Dále probíhají tři soudní pře o to, že Juul obsahuje příliš mnoho nikotinu. V reakci na tyto obavy věnovala společnost 30 miliónů dolarů na boj proti kouření nezletilých. Marketingové materiály a zboží teď obsahují velké varování. Společnost vyvíjí produkt s nízkým obsahem nikotinu. Potíž je v tom, že o dlouhodobých účincích e-cigaret toho moc nevíme. Stejně jako další e-cigarety chtěl Juul vytvořit řešení zdravotního problému.

Ale jeho produkt v mnoha ohledech vytvořil nový problém. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To ja si radsi dam vodní dymku :).

02

Odpovědět

A přitom to není o nic lepší. Naopak horší, protože plicím nevadí horký kouř a lidé podvědomě dostávají škodliviny hlouběji do plic, díky nízké teplotě a páře. ;)

21

Odpovědět


Odpovědět

Trochu zbytečný překládat video o věci, která se u nás nesmí prodávat a tudíž ji skoro nikdo nezná ne? :D

1018

Odpovědět

Nebo to lze vnímat tak, že to video ukazuje, že tam, kde Amíkům vznikl problém, my máme celkem klid, protože to tu není povolené. A to není úplně na škodu vědět.

214

Odpovědět

+Anonymní korektorkaHuh? Tady ten "celkem klid" vypadá tak, že si každý může pořídit jakoukoliv jinou e-cig a nebo prostě kouří normální cíga, popř. iqos. Argumentace, že si tohle (narozdíl od jiné e-cig) někdo strčí do držky jen proto, že to vypadá jako flashka, je fakt úsměvná. To je asi fakt only in USA...

Mimochodem když už jsme u těch zákazů, EU zakazuje prodávat nikotinové báze v lahvích větších než 10ml. Prý aby se tím někdo nezabil, když to vypije. Přestože bylo několik případů, kdy se takhle někdo skončit pokusil (a nevypil jednu, ale hned několik), samozřejmě vždycky neúspěšně. A i přesto, že je takhle potřeba několikanásobně víc balícího materiálu (plastů). Já myslel, že je EU jakože zelená, se zákazy igelitek a podobnými fíčurami... Nehledě na to, že tím k******y roste i cena, takže si dnes plno lidí řekne, že přecházet na e-cig (od normálních cigaret) se jim nevyplatí. Medvědí služba veřejnému zdraví. Skoro to budí dojem, že tyhle vychytávky vymýšlí banda schizofreniků...

68

Odpovědět

Safra, ten svět se opravdu mění. Volnost, sex-appeal, cool, když budu kouřit flash disk?

180

Odpovědět

V jednom ohledu se svět nemění - spousta lidí se jako ovce nechává oblbovat marketingovými sedmilháři jen proto, aby pak byli po zbytek svého života platili těm, kteří si ty marketingové manipulace objednali. Ironií je, že i když se ti lidé chovají jako ovce, tak mají iluzi svobodné vůle.

250

Odpovědět

+Blabula2Zároveň to vytváří iluzi, že v tomto slova smyslu existují jen nějací ti oni lidé.

20

Odpovědět

Opravdu se mění? A co třeba sex-appel, volnost a cool když budu kouřit usušené listy zabalené v papíru? V čem se to teda tak změnilo?

21

Odpovědět

+11:07Že tehdy někdo kouřil něco protože je něco v TOM a ne protože to jinak vypadá? Pochybuju, že by v 50tých letech fungovaly na lidi reklamy s cigaretou, která nekouří a má hezký design.

00