Proč lidé v různých zemích umírají předčasněVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 020

Slyšeli jste o tzv. ztracených rocích života? Jde o měření, kterým se zjišťuje, v kolika letech a proč lidé v různých zemích umírají předčasně. Dokážete si tipnout, co je důvodem v Česku a co třeba v Číně nebo Saúdské Arábii? Odpověď vás možná překvapí.

Poznámka:
Video vyšlo na YouTube před pěti lety.

Přepis titulků

150 000 lidí dnes zemře. Jedna z brutálně nespravedlivých skutečností života je, že vaše místo narození může závratně ovlivnit, jak a v kolika letech zemřete. Existuje jedno zajímavé měření, tzv. ztracená léta života, které měří, kolik let před realistickou průměrnou délkou života lidé umírají. Pokud se člověk může dožít 86 let, ale v 21 letech zemře při autonehodě, těch 65 let se považuje za ztracená léta života kvůli autonehodám. Je to v podstatě způsob, jak měřit, proč lidé umírají předčasně.

Stovky výzkumníků z celého světa spolupracovaly na sběru a analyzování dat z každé země a výsledkem je tato mapa. Ukazuje přední důvod předčasné smrti v každé zemi za rok 2013. Podívejte se na Afriku. Lidé zde umírají předčasně kvůli infekčním nemocem, např. zápalu plic, malárii nebo průjmu, s kterými si rozvinutější zdravotnictví poradí snáz. A lidé zde umírají mladí: 4 z 10 úmrtí v těchto chudých zemích jsou lidé mladší 15 let.

Mezitím v Saúdské Arábii… Ačkoliv má polovina obyvatelstva zakázáno řídit, dopravní nehody jsou předním důvodem ztracených let života. ANO, TENTO MUŽ ESEMESKUJE. Mezi mladými muži je populární zkoušet, kam až můžou na silnici zajít. S tímto a překračováním povolené rychlosti na tamních vozovkách denně zemře 19 lidí. Stejnému problému čelí mladíci v sousedních zemích. Zato ve Venezuele bylo loni zavražděno 25 000 lidí, což z násilí činí přední příčinu ztracených let života.

Jen kolem 8 % zločinů je soudně stíháno, takže násilí gangů je většinou neomezené. Situace je podobná v sousední Kolumbii. V Sýrii, kde stále zuří krvavý konflikt, byla předním důvodem smrti válka. V Číně hodně lidí umírá na mozkovou mrtvici. To naznačuje, že v oblasti nastávají velké změny. S industrializací a vzestupem čínské ekonomiky v posledních třech dekádách došlo díky lepšímu zdravotnictví k poklesu infekčních nemocí, jako jsou ty v Africe.

Ale silnější ekonomika s sebou nese větší konzumaci tuků a cukrů, méně pohybu a znečištění vzduchu. Navíc žijí déle. Všechny tyto faktory zvyšují pravděpodobnost mrtvice. A v bohatších státech jsou srdeční choroby primárním důvodem předčasné smrti. Kupodivu jde o známku výsady delšího dožití, jelikož se má zpravidla za to, že srdeční choroba souvisí s věkem. V chudých zemích jsou největší hrozbou nemoci, které lidi zabíjejí v mládí.

Ale v bohatých zemích smrt přichází až v pozdním věku, i když je to dříve, než je průměrná délka života. Dobrou zprávou je, že celkově se ztracená léta života snižují takřka v každé kategorii na celém světě. Lidé se celkově dožívají vyššího věku, takže i když se toto téma zdá depresivní, jsou to vlastně dobré zprávy. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ok, možná jsem úplně hloupej. Ale kde je potom limit?
Jestli v 80 dostanu mrtvici, tak jsem stejně ohledně tabulek "prosral" pár let života?
A kdybych tu mrtvici dostal v 90 +-5 let po tabulce, tak co ?
Vyhrál jsem v bingu ?

Jen se to snažím pochopit, děkuji.

02

Odpovědět

ak zomries v 90tke, tak poseries statistiku, posunies o nejake desatinne miesto vek dozitia, a kvoli tebe sa bude pracovat dlhsie ;)

31

Odpovědět

+skavenNo právě. Co se nám snaží to video říct?
V 80 letech je špatný umřít na mrtvici?! Co je vlastně povážováno za přirozenou smrt?
V Africe děcka umírají na průjem a není jim ani 8 let. Je to kvůli hodně vražednému průjmu a nebo kvůli nedostatku čisté vody?

To je statistika jako prase.

Někdo umřel a prototo lidi umřeli.

02

Odpovědět

+VokyInterpretaci na "špatné" a "dobré" tam zavádíš ty. Ve videu jsou prostě jen čísla (až na poslední větu). To, co si o těch číslech myslíš už je na Tobě.

00

Odpovědět

Tohle video je o "ztracených rocích života" - tzn. pokud umřeš dřív, než je průměrný věk tak se započítáváš do týhle kategorie a je jedno, co je příčiny smrti. Pokud umřeš pozdějc než je průměrný věk, tak do téhle kategorie nespadáš a tím pádem o tom to video není. Vůbec nevim, co na tom nechápeš, je to velice jednoduchý...

70

Odpovědět

Super! Víc takových videí

20

Odpovědět

Zdravím! Můžu se jen zeptat, čím přesně vás toto video zaujalo? Ať víme, jak na toto navazovat. Díky! :)

00

Odpovědět

+ElTigre... pro mne bylo video informativní / udělal jsem si vhled a zároveň globální (řeším globální business) tzn. snadno zaujalo. Zároveň rychlé dynamické. ... jestli to pomůže :)

11

Odpovědět

+ElTigreOsobně bych nejraději byl za překlad videí z kanálu "Kurzgesagt – In a Nutshell", mnoho videí (zejména ty poslední) vůbec nemá české titulky. Díky

50

Odpovědět

+Dreip27Díky za upozornění, v minulosti Kurzgesagt měl vlastní české titulky, to se ale zdá se teď změnilo, takže překlad rozhodně zvážíme :)

40

Odpovědět

+XardassU Kurzgesagtu se české titulky objevují i u těch novějších, ale s velkým zpožděním (měsíce), prostě se podle mě čeká, až to tam někdo udělá... Kurzgesagt je super kanál, otázkou je, jestli to kvůli té časové prodlevě stojí za trávit nad tím čas a nebo nepřeložit něco, co ty titulky nikdy mít nebude ... :)

10

Odpovědět

+CypressZ posledních 12 videí mají české titulky dvě (jedno z června a jedno z května). Než YouTube zrušil komunitní příspěvky, měly titulky téměř všechna videa. Vzhledem k tomu, že je to jeden z u nás nejvíce doporučovaných kanálů, tak překlad rozhodně minimálně zvážíme – u těch, které titulky nemají :-)

20