Proč hráči používají klávesy WASDVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:10 035

Pokud rádi hrajte zejména akční hry, pak určitě znáte kombinaci kláves WASD. V tomto videu se podíváme na to, jak první herní superstar ovlivnila výchozí nastavení pohybu ve hrách.

Přepis titulků

Poznáte rozdíl mezi těmito dvěma hrami? Nejde jen o kvalitu grafiky. Podívejte se na způsob, jakým se můžete rozhlížet. Ze strany na stranu. Ze strany na stranu a nahoru a dolů. Nástup 3D her, které využívaly všechny dimenze, nebyl podmíněn jen lepší grafickou kartou. Bylo třeba najít způsob, jak rychle a snadno ovládat pohyby a pohled. Když se podíváte do manuálu hry Quake, jedné z prvních her, která využila volný pohyb kamery, uvidíte, že vývojáři také nevěděli, jak na to.

Někteří lidé pro pohled nahoru a dolů používali klávesnici a pro pohyb dopředu a dozadu šipky. Ale na dnešních počítačích, ve hře tak populární, jako je Fortnite, která je takový mainstream, že i novináři se snaží dostat tento trend do svých videí, dokonce i výchozí nastavení pohybu ve Fortnite využívá tyto čtyři klávesy. Ne šipky, ale klávesy W, A, S, D. Proč? Odpověď se týká první herní superstar a ukazuje, jak může legenda změnit herní mechanismy.

V pondělí 26. srpna 1996 vyšel ve Wallstreet Journal článek o prezidentské kampani a prvním profesionálním hráči her, Dennisi "Threshi" Fongovi. Nakonec tam dali takovou malou kresbu mé osoby,. Byl jsem tam já a Bill Clinton. K hraní her mě přivedly tzv. MUDy, multiplayerové textové dungeony. Představte si World of Warcraft, ale v textové podobě této hry.

SRANDA, ŽE? Takže pokud jste v této hře chtěli někam jít, museli jste doslova napsat: "Jdi na sever." Nebo: "Jdi na jih." POJĎME KE HŘE QUAKE Thresh však slávu nezískal hraním textových her, ale právě hraním 3D hry Quake, která vyšla v roce 1996. Nikdy neprohrál jediný turnaj. Ale tato hra přinesla nové problémy s nastavením ovládání pro všechny hráče.

Když v té době někdo začal hrát hry, použil prostě klávesnici. Časem si lidé uvědomili, že klávesnice má pevnou rychlost otáčení. Takže když se chcete otočit doleva, musíte takhle, nemůžete to zrychlit. Já jsem nakonec přešel na myš. Na konci 90. let už bylo nutné kombinovat klávesnici a myš. Bylo proto důležité najít způsob, jak použít myš pro rozhlížení a klávesnici pro pohyb hráče. Na nejlepší způsob však nepřišli programátoři, ale hráči.

Někteří lidé používali šipky, které jsou na pravé straně klávesnice, a myš. Někteří jen klávesnici. Někteří lidé používali jen vodorovnou řadu, například A, S, D, F. Lidé nejspíš používali stovky různých kombinací. Zjistil jsem, že mi nejvíc vyhovuje WASD v levé ruce a myš v pravé ruce. Pro změnu výchozího nastavení zbraní bylo třeba měnit čísla. Šipky byly příliš daleko od čísel pro změnu zbraní a dalších důležitých kláves jako Ctrl a Shift.

Pro uhýbání a pohyb do stran bylo často třeba současně držet klávesy pro pohyb a Shift. A to bylo s kombinací kláves WASD jednodušší než se šipkami. Kombinace ESDF nebo RDFG by možná vedly ke stejnému výsledku. Z WASD se stal standard hlavně díky Thrashovu vlivu. Lidé mě začali napodobovat a používat WASD a myš jako výchozí kombinaci. Začalo to využívat docela hodně lidí, což vedlo k tomu že se tato konfigurace stala výchozím nastavením kláves a konfigurací v mnoha hrách typu Quake.

Programátor John Carmack zabudoval Threshovu konfiguraci do speciálního příkazu v pokračování hry – Quake 2. Kdokoliv tak mohl použít stejné nastavení jako Thresh. To zahrnovalo nejen nastavení citlivosti a rychlosti, ale i kombinaci WASD. Nastavení z populární hry od známého hráče se během několika let rozšířilo. Brzy se objevilo v manuálech jako výchozí nastavení stříleček pro více hráčů, Starsiege: Tribes nebo v obrovském hitu Half-Life, který předpokládal, že hráči použijí klávesnici, myš a WASD.

Nemůžu říct, že jsem tu kombinaci vymyslel, jen se mi tak dobře hrálo. A jelikož jsem patřil mezi nejlepší hráče, lidé jen chtěli používat to co já. Je super, že dneska je to standard. Překlad: sethe www.videacesky.cz NESTVŮRA SE PTÁ: "CHCETE UKONČIT TOTO VIDEO?"

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proto hraju na gamepadu. Tam přesně vim kde které tlačítko je a nestane se mi že bych se překliknul

00

Odpovědět

Já chápu, že někdo chce hrát na WSAD ale já osobně preferuju šipky a neskutečně mě s**e, když se ve hře nedá změnit nastavení klávesnice. Prostě na WSAD odmítám hrát a neni nic horšího, než když si koupim hru a hned po zapnutí ji můžu odinstalovat, protože vím, že si jí nikdy nezahraju. Když už vývojáři nechtějí povolit nastavení kláves tak to aspoň můžou napsat do popisku hry , přece nechci tak moc.

435

Odpovědět

Asi jsem už starej, ale nechápu, proč je video o wasd klávesách a zmiňuje se u nich zlomový rok 96, když na WASD klávesách se hrálo už se za dob Commodore 64, kdy se museli mačkat dva kráči na jedné klávesnici.... jeden hrál na šipkách a druhý právě na wasd.... možná právě i proto si to možná v 3D hrách osvojil i on, ale na tohle rozložení přijde každý pařan sám.

123

Odpovědět

Taky jsem čuměl, že 1996, když to roky bylo používané dávno :D, asi zrovna autor videa přestal chodit na nočník a ovládl počítač, takže v roce 1996 můžeme dedukovat, že přestal nosit plínky :D

63

Odpovědět

Jenže video není o splitscreenu a mačkání se u jedné klávesnice, ale kdy se začalo WSAD používat u FPS her s freelook kamerou. Možná máš pocit, že si na to každý přijde sám, ale fakt je, že nepřijde. Do té doby to nikdo nepoužíval, každý experimentoval s vlastním rozložením prstů na klávesnici a ten jeho byl prostě nejoblíbenější a stal se standardem.

70

Odpovědět

+Mike_HavliczekU mnoha her ještě v letech 2005-2010 se používali šipky jako modla.
Zkoušeli se i další klávesy písmen místo WASDu.
Toto video mi přijde až moc koncentrované na Thrashe a upřímně jsem od něj očekával větší rozebrání, proč se WASD začal používat a hlavně - osvědčil se a stále se používá.
Btw. hry s více hráči na jedné klávesnici bych hned nezatracoval - mnoho klávesnic, které registrovali jen jede, dva či tři stisky kláves, registrovali W jako první, tedy hráč na šipkách či numlocku byl v nevýhodě a proto bylo lepší hrát na WASDu (neříkám, že tomu tak bylo u všech klávesnic, ani že toto může za rozšíření WASDu, jen, že toto a mnoho dalších věcí mohlo být ve videu, bohužel nebylo)

00

Odpovědět

Mě teda více štve ta hrubka v 5:03, kde je pro šipky se Shiftem znázorněna pro srovnání silueta PRAVÉ ruky, přestože se srovnává vzdálenost kláves u obou možností pro LEVOU ruku.

06

Odpovědět

Až na to že o rok dříve než Quake použila hra Future Shock mouse lock tak jak ho známe dodnes. Autor videa je krapet mimo.

313

Odpovědět

Ve videu doslova zazní: "...hry Quake, jedné z prvních her, která využila volný pohyb kamery." Nikde se tam netvrdí, že Quake byl první. A Quake je tam relevantní kvůli tomu týpkovi, co ho hrál a zpopularizoval to. Takže krapet mimo tu jsi zřejmě hlavně ty.

223

Odpovědět

jj Terminator Future Shock byla první hra s touto výchozí kombinací kláves a myši. nicméně oni psali o Q2 že už to v sobě měl a ten vyšel později. asi by sis to měl pustit znova, mícháš hraní Q1 kde výchozí byly šipky a kde si to nastavil takto sám a s Q2, kde to implementovali ale až po Terminatorovi.

00

Odpovědět

Vortex udělali video na podobné téma, které nabízí víc podrobností: Jak se klávesy WASD staly ve hrách standardem. Nové ovládání zpopularizovala legenda

61

Odpovědět

Tvrdí, že ve Fortnite nejsou dafaultně šipky, ale WSAD, přitom na obrázku jsou jasně vidět šipky (byť jako sekundární, ale pořád defaultní). A Dennis Fong vypadá jako mladší verze Dennise Fonga z 90. let. A EDSF nebo RFDG by podle mě nevedly ke stejnému výsledku, prostě protože se hůř hledají jen po hmatu a stejně tak je pohodlnější a snadnější shift a ctrl místo např. Y a A.

27

Odpovědět

Vážně je potřeba video o tom, jak je kolem wsad, na rozdíl od šipek, víc přístupných kláves na ostatní věci a k poloze ruky je to příjemnější?

813

Odpovědět

A vážně to video bylo jen o tom?

163

Odpovědět

Ono de facto není potřeba žádné video. Rozhoduje jen to, co lidi baví a zajímá. ;)

47

Odpovědět

Přesto je často příjemnější hrát na šipkách, neboť ty mají kolem sebe volný prostor a člověk se tak nepřemáčkne. Jen těch zbytečných kláves ve hrách přibylo, tak je nutné používat i Q, E a další.

310

Odpovědět

+Radek K.Na WASD hrát neumím, jsem zvyklý na šipky, holt stará škola...

25

Odpovědět

Je to na typickém rozložení klávesnice nejergonomičtější varianta (také jsem však prvně hrál na šipkách). Neohrabaný palec je využit pro mačkání velikého mezerníku a ostatní prsty mají kolem sebe spoustu dalších kláves, které se mohou na něco využít.
Trochu nám zaostává druhá ruka svírající myš :) Tam už je standardem jen levé-prostřední-pravé, zbytek má každý výrobce po svém.

82

Odpovědět

Upřímně ovšem lituji Francouze, kteří místo našeho středoevropského 'QUERTZ' (což mají i Němci) mají standardní rozložení klávesnice 'AZERTY', což je skutečná tragédie, protože místo WASD mají ZQSD.
Samozřejmě jde změnit klávesnice, ale už tak mě osobně štve, když někdo nastaví ovládání hry napevno na 'Z X C' – kdybych musel měnit rozložení klávesnice pokaždé, co chci hrát prakticky jakoukoliv hru, asi by mi to pilo krev.

32

Odpovědět

+ThooOprava – samozřejmě jsem myslel 'QWERTZ', ne Q'U'ERTZ.

22

Odpovědět

+ThooNo, mě zas pije krev, že po hraní CS:GO se mi přenastaví klávesnice z 'QUERTY' na 'QUERTZ'. Vzhledem k tomu, že jako ajťák neustále přepínám mezi českou a anglickou klávesnicí, tak považuji 'QUERTZ' za naprosto nesmyslný počin...

03

Odpovědět

+Na hrob mi napišteSláva, s novými aktualizacemi jde 'QUERTZ' odstranit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

21

Odpovědět

+Na hrob mi napišteNo, taky jsem ajťák, ale nikdy jsem neměl potřebu moc potřebu klávesnici přepínat. Všechny potřebné závorky a řídící znaky jdou napsat přes 'Alt Gr' – a jestli (například) dávám na anglické 'Shift + 7' nebo na české 'AltGr + C' pro napsání ampersandu, je už fakt jedno.

Ta rozložení klávesnice mají svůj důvod – v angličtině je 'Z' skoro nepotřebné písmeno, zato v češtině a němčině se používá mnohem častěji.

Nicméně největší svinstvo je asi rozložení 'Dvorak'.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozlo%C5%BEen%C3%AD_kl%C3%A1ves#Rozlo%C5%BEen%C3%AD_kl%C3%A1ves_Dvorak_%E2%80%93_DSK

00

Odpovědět

+Thoo'Alt Gr' ? Koukám, že jsem akorát vylezl z jeskyně :D Díky
'QUERTY' však nadobro zůstanu....

10

Odpovědět

+Na hrob mi napištetak ty musíš být fakt hodně husej ajťák, když máš problém přemapovat si klávesnici a z Alt Gr máš Vánoce.....

30

Odpovědět

+yakub...a ještě jedu na windows, žádný mac.

00