Zombie jsou lež!

Thumbnail play icon
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:264
Počet zobrazení:4 629

Od starých hollywoodských hororů, po nejnovější akční hry... Hordy slintajících polorozpadlých mrtvol prostě mají něco do sebe. V tomto videu od The Game Theorists se ale dozvíte, že zombie dneška od svých vzorů ušly dlouhou cestu.

Přepis titulků

Zdravím, tady Gaijin Goomba. Takže, zombie. Zombie, zombie, zombie. Kolik her se slovem "zombie" v názvu máme? Nebo slovem "mrtvý"? Existují příběhy o zombie vzniklých ze spor, virů i zlé magie. Dnes je to asi ta nejpropíranější nestvůra ve videohrách. A tady se vás na něco zeptám. Komu už lezou krkem? Tak jo.

A kdo je pořád miluje? Tak to je mi líto vám oznámit, že skutečné zombie jsou úplně jiné. To jste nevěděli? Zombie mají reálný základ v kultuře haitského voodoo. Než to získal Hollywood. Stvoření i samotné bytí "skutečné zombie" se od dnešního zobrazení výrazně liší. Zaprvé, "reálné zombie" nejsou ani mrtvé.

Slyšeli jste správně. Tradiční haitské zombie jsou živí lidé, kteří měli být mrtví, než se dostali do rukou Bokor, voodoo kněžím. Ten proces vám přiblížím. Bokor připraví zvláštní lektvar. V tom je taky rozdíl. Nemá to nic společného s viry, sporami nebo bohy. Je na to šťáva. Lektvar má specifický recept, obsahující lidskou lebku, různé kosti, ratolest, rostlinný olej, lusky, dvě ještěrky, dvě šíleně jedovaté ryby fugu, velkou žábu, sklípkany, mnohonožky, hada vodnáře a rosnici sinnou.

Zamíchejte a máte zombie šťávu. Bokor pak lstí donutí cíl lektvar vypít nebo ho jednoduše vpíchne. Cíl upadne do bezvědomí připomínající smrt. Jde o to, že tetrodotoxin z ryby fugu není vždy smrtelný. Může na několik dní způsobit smrti podobnou paralýzu a při plném vědomí omezit mentální schopnosti.

Jelikož je na Haiti horko a mrazáků tu moc není, mrtví se pohřbívají rychle. Bokori pak oběť vykope, než se udusí, a rituálem jí uloupí duši, kterou uloží do džbánu, sklenice nebo krystalu. Prásk, máte zombie otroka. To je další věc. Zombie nejsou uslintanci, co baští mozky. Nedělám si srandu.

"Reálné zombie" nejsou nestvůry. Ani se nepoužívají k boji. V devíti z deseti případů vznikaly jako pomocná síla. Vypustit virus a ovládnout svět? To je pro nekrohňupy a neorganizované s.r.o. Pravá zombie je zemědělský a stavební kutil. Tradičně. Dokážete si to představit? Že by na nejnovějším mrakodrapu pracovala tlupa zombie? Šílený.

Další zajímavostí je, že pro "reálné zombie" existuje lék. Svým způsobem. Nejde ani tak o lék, jako navrácení smyslů, načež zombie svému tvůrci odpřísáhne pomstu. A jakmile jí dosáhne, prostě zemře. Ale neuhádnete, co jim smysly vrátí. Chlorid sodný. Jo, kuchyňská sůl. Zahoďte kuše a brokovnice a vyzbrojte se solničkami.

A co je šílenější? Všechny filmy a hry vyobrazují USA jako zřídlo zombie katastrof. Ale hádejte, kdo vede v produkci soli! Přesně, USA. Jen ať si to zombie na strýčka Sama zkusí. Slibuju vám, že do 24 hodin by bylo po všem. Proč sůl? Je to jen teorie, ale paralyzující tetrodotoxin blokuje ionty sodíků, které zajišťují aktivitu nervů.

Sůl v organizmu může toxin neutralizovat a navrátit vědomí. Když mluvíme o narušení mentálních schopností, skotský vědec R. D. Laing dospěl k podobnému závěru. Věřím, že ačkoliv je nepravděpodobné všem úkazům zombie přiřadit stejného jmenovatele, nejpravděpodobnější se jeví záměna zesnulého příbuzného za mentálně chorého tuláka. Lidé se schizofrenií, poškozením mozku, nebo poruchou učení nejsou na Haiti neobvyklí a pravděpodobně by byli místními považováni za zombie.

Takže nestvůry, nebo oběti otravy? Nechám vás, abyste si utvořili vlastní názor. Přeložil: Karlja www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je zase video. Poslední dobou se snaží dělat video každý a proto jde kvalita dolů. V tomto videu splácali několik věcí dohromady. Živí mrtví jsou součástí Evropského folklóru už tisíce let v podobě upírů, přízraků, ale i zombií, i když je tak nenazývali. Například KJE ve své básni Svatební košile píše: „Vstávej, umrlče, holahou, a podej mi sem tu živou!“ Ach, běda, běda, děvčeti! Umrlý vstává potřetí a velké kalné oči na polomrtvou otočí. A dovolím si tvrdit, že KJE se neinspiroval haitským woodoo. V Murice pak vzali toto téma a jelikož neznali pojem umrlec a nechtělo něco údernějšího, než živý mrtvý, tak tomu přilípli jméno zombie, které zase ukradli z Haiti. Tedy zombii jako mytologické postavy jsou starší, než Haiti, jen v Murice jim dali špatné jméno. Možná se tím i inspirovali, ale klasické pojetí, kdy se jedná o mrtvé tělo, které chodí, je starší a má základ v mytologii. Ve 28 dní poté tedy nejsou zimbie, protože nejsou mrtví a dají se klasicky zabít, ale pouze lidé nakažení vzteklinou.

Co se týče možné existence zombie, tak teoreticky to možné je. Vše potřebné v přírodě existuje, jen se to musí dát dohromady, což je velmi nepravděpodobné. Leč kdo ví? Člověk dokáže zázraky :D

70

Odpovědět

Ghůlové ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Gh%C3%BAl ), upíři, vodníci ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%ADk ) atd. nejsou zombie ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Zombie ) . Zombii tak jak jsou líčeni ve filmech, je výtvor hollywoodských režisérů a scénáristů, nemá absolutně nic společného s historií .

12

Odpovědět

To je tak zkurvenej hlas -.-

200

Odpovědět

Keci v kleci. Existuje i jedna plíseň která umí z mravenců udělat pravé zombíky. Stačí jen aby to někde zmutovalo a je to tu.

131

Odpovědět

Vidím, že se tu najdou i čtenáři 21. století :)

33

Odpovědět

Největší díra ve všech zombie apokalypsách je, že neodpovídá současnému rozložení populace.

Pokud by se rozšířila nějaká prudce nakažlivá nemoc z USA, nebo Evropy, pak by Indii (polovinu hranice tvoří Himaláje), nebo Číně (polovinu hranice tvoří pouště) stačilo uzavřít hranice. Dalšími státy, které by snadno přežily zombie apokalypsu, by byly Bangladéš (160 milionů), Myanmar (54 milionů), Nepál (30 milionů), Bhútán.

14

Odpovědět

Precti si "Svetova valka Z" takovy pravdepodobny zombie manual...

12

Odpovědět

+Vyhul MiHul2/3 americké populace můžeme najít 160 kilometrů od hranic USA....
více než polovina americké populace nebydlí dál než 320 kilometrů (půl den cesty) od oceánu, takže nechápu: (a) jak by se mohla zombie apokalypsa rozšířit na celé spojené státy
(b) proč by se přeživší nevydali na moře

00

Odpovědět

28 dní potom
Jediná reálna zombie apokalypsa. Hrozne rýchlo by sa rozšírila a dosť pravdepodobne by postihla celý kontinent. Civilné obyvateľstvo by nemalo šancu. Armáda by proti miliónom nakazeným civilistom tiež nemala navrch aj keď myslím že veľmi rýchlo by prišli s nejakými taktikami napríklad nalákať ich na jedno miesto a odpaliť letectvom alebo ich nalákať do priekopy atď. Každopádne nakoľko tieto zombie nejavia záujem piť alebo jesť tak by životnosť každej bola tak 3dni.

Walking dead
Nereálna apokalypsa. Ak by sa hralo na ich pravidlá tak stále by ich armáda dokázala poraziť. Možno nie ta naša ale vo všeobecnosti tieto zombie nie sú veľký problém. Aj civilisti by ich dokázali zabiť. Každopádne ťažká technika ako tanky by ich rozomlela na sračku.
Kde by si neporadila armáda poradilo by si s nimi počasie. V lete by sa rozložili a v zime zamrzli. po rozmrazení by zamrznutá voda v mozgu rozbila bunky a ich mozog by bol vyradený.

40

Odpovědět

myslím že ak by nastala zombie apokalypsa tak sa trebalo viac báť pošukov ktorým sa splnil cieľ že konečne spoločnosť padla a oni si môžu užívať beztrestnosť. Viete takých tých Čo majú doma 12 zbraní a zombie kryt plný fazuľových konzerv :D

160

Odpovědět

Zombie apokalypsa nemůže nastat, neboť jako každý druh i zombie se nemohou přemnožit. Když se nakažení šíří kousnutím a zombie mají za cíl každého sníst, je sice možné s kousnutím utéct, když je zombie jedna, ale čím je jich víc, tím méně lidí unikne a jsou sežráni - populace zombie tedy pozvolna začíná stagnovat až se její růst prakticky zastaví.

45

Odpovědět

Jediný druh zombie, který dává smysl je ta v 28 dní poté. Ty z walking dead nedávají moc smysl. Přece aby se tělo pohybovalo potřebuje okysličovat a k tomu je zapotřebí pumpující srdce, ale jelikož ti v walking dead jsou už mrtví a klidně se pohybují samotné hlavy uťaté z těla nedává to moc smysl. Taky nechápu jak je možný, že když už v sobě mají virus, který se "aktivuje" po smrti, proč umírají na kousnutí? To si jako ty zombie vytvořili jedové žlázy nebo co? Taky kdyby si uvědomili fakt, že když se člověk promění v zombie, tak nejprve musí umřít ušetřili by si spousta času a životů. Abych to upřesnil, tak prostě v momentě kdy byli na farmě a zjistili o té partičce chodců co to fellila ve stodole stačilo by kdyby řekl hershelovi o tom, že ikdyby se vymyslel lék tak by sice zníčil virus ale infikovaní by byli stejně mrtví-přece jen nikdo z nich nebyl ježíš aby se vzkřísil, takže nemělo smysl si je tam chovat, což Rick věděl s vědeckého centra odkud zrovna jeli. Tím by se vyhnuli sporu s Shanem a stádo by se jim prostě vyhlo aniž by o něm věděli. Asi největší díra v celém příběhu.

173

Odpovědět

V TWD ani jednou nezaznělo slovo zombie ;)

1111

Odpovědět

+ZlopánStejně tak ani v 28 dní poté ;)

72

Odpovědět

+ZlopánAť si tomu říkají jak chtějí, stejně to spadá do obecně známého významu slova zombie a stejně to nedává smysl.

162

Odpovědět

tiež mi to trochu lezie krkom už len preto že za prvé také zombie by len ťažko porazili armádu. miliony zombie valiacich sa z new yorku? Pošlite tam 3 tucty tankov a večer ideme domov lebo je po zombie apokalypse.
Jediný film kde ukázali ako zombie dobili mestá bol World War Z a keďže tam boli rýchly zombie ktorý sa dali zabiť len strelou do hlavy tak to je v pohode lebo takáto infekcia by sa neskutočne rýchlo rozšírila. Tanky by síce neporazili ale keď je celý kontinent zamorený takýmito beštiami už je to jedno.
Niečo sa dá zabiť len strelou do hlavy? Blbosť ako by boli schopný hýbať sa keď im nefunguje krvý obeh? Čo ma vedie k tomu že musia byť na žive.
Ďalej ako ukázali vo Walking dead Že používajú len plazí mozog ty vole to bola blbosť.
1. plazí mozog je zodpovedný za zakladne životné funkcie ako dýchanie krvý obeh atď. Za prvé na prevádzku zombie by to nestačilo za druhé hovorili že krvý obeh atď nepotrebujú a za tretie prečo ich zabíja rana do hlavy keď je taká 80% šanca že strela minie túto časť mozgu?
2. A čo tak zadná Časť mozgu zodpovedná za pohyb a stabilitu? nepotrebujú? Takisto zrak a a sluch (asi predný a bočné partie mozgu)

40

Odpovědět

Tys musel byt to nejotravnejsi dite na kouzelnickem predstaveni jake tam kdy ten tipek mel:O .

90

Odpovědět

+trdelin:D :D :D :D

00

Odpovědět

Jsem jedinej kdo viděl celou dobu mluvící penis?
#nohomo

309

Odpovědět

#yohomo

03

Odpovědět

Takže můj arzenál zbraní ve sklepě a tuna konzerv z Kauflandu je zbytečná ? :-o

271

Odpovědět

Konzervy z Kauflandu jsou nebezpečnější než zombie

361

Odpovědět

+pecaDiky, konecne komentar lepsi nez cele unudene video.

30

Odpovědět

Tse, zombíky používali na manuální práci ve Fidovi... sekali jim trávník a další jiný ptákoviny(That´s right, literaly!)

http://www.csfd.cz/film/222472-fido/

Hlavně ve spojení s americkým snem o domku s bílým plotem to byla úplně geniální kombinace.

131

Odpovědět

nádherný film – viděno už třikrát

21

Odpovědět

Škoda, že lze vyrobit zombie jen na manuální práci, potřeboval bych nějakou myslící na psaní diplomky.

653

Odpovědět

a nemyslící na něco jiného :D

340

Odpovědět

+Zlopándobře popsáno v:
kniha > Lansdale, Joe R. - Bizarníma rukama
povídka > S mrtvolákama v Poušti kadilaků

00