Zpráva z budoucnosti

Thumbnail play icon
47 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:5 035

Green New Deal je plán na radikální změny americké ekonomiky a společnosti s cílem čelit klimatické změně a sociálním nerovnostem. Nejmladší kongresmanka v historii, Alexandria Ocasio-Cortezová, nás provede představou budoucnosti, ve které tato nová legislativa byla schválena. Více o tématu zjistíte např. v článku ANALÝZA: Green New Deal – radikální plán, kterým progresivisté chtějí změnit Ameriku.

Poznámka k překladu:
Medicare je veřejný program podobný našemu zdravotnímu pojištění. Program je určen pro obyvatele USA ve věku nad 65 let, kteří do systému přispívali pomocí zaměstnaneckých daní. Program však nikdy nehradí všechny zdravotní náklady v plné výši, očekává se spoluúčast. Více se o fungovaní Medicare dočtete například zde.

Přepis titulků

ZPRÁVA Z BUDOUCNOSTI Rychlodráha z New Yorku do D.C. Vždycky mi to připomene, jak jsem začala dojíždět. V roce 2019 jsem byla nováček v nejrozmanitějším Kongresu v dějinách. Až do té doby. Byly to těžké časy, nikdy nezapomenu na děti z naší komunity. Viděla jsem u nich velkou inspiraci, když sledovaly novou třídu politiků, kteří svou činností v síni moci odráželi jejich postoje. Často se říká, že nemůžeš být to, co nevidíš.

Poprvé tak viděli sami sebe. S Green New Deal to bylo podobné. Věděli jsme, že musíme zachránit planetu a že na to máme technologie. Ale lidé měli strach. Říkali, že je to moc velké, moc rychlé a nepraktické. Myslím, že to tak bylo, protože si to nedokázali představit. Trochu jsem se nechala unést. Pojďme začít od toho, jak jsem se tu dostala.

1977, New York. James Black, vedoucí výzkumník, měl prezentaci o tom, jak spalování fosilních paliv může v důsledku vést k nárůstu globální teploty až o 2,5 stupně Celsia. Během dvou let byl jeden z největších tankerů vybaven nejmodernější technikou pro měření CO2 v oceánu, abychom získali data o globálním oteplování. Hádejte, kdo za výzkumem stál. ExxonMobil, ropná a plynárenská společnost.

Exxon o tom celou dobu věděl stejně jako naši politici. O 10 let později řekl James Hansen, přední vědec NASA, Kongresu, že si je na 99 % jistý, že dochází ke globálnímu oteplování a způsobují ho lidé. To se stalo v roce 1988, rok před tím, než jsem přišla na svět. Naslouchal tedy Exxon vědě, včetně té vlastní? Změnili své podnikání, investovali do obnovitelných zdrojů? Ne. Právě naopak. Věděli o tom a znásobili své úsilí.

Spolu s ostatními utratili miliony na lobbistických skupinách a think-tancích, aby vyvolali pochyby a popírání klimatických změn. Toto úsilí vzniklo ve snaze napadnout a zpochybnit vědu, které se sami věnovali. A fungovalo to. Politici začali fosilní paliva podporovat a velké korporace se mohly věnovat hloubení, těžbě, vrtaní a hydraulickému štěpení jako utržení z řetězu. Amerika se stala největším výrobcem a spotřebitelem ropy na světě.

Společnosti s fosilními palivy vydělaly stovky miliard, zatímco veřejnost zaplatila lví podíl na odstranění jejich katastrof. Přišli jsme o čas, který už nezískáme zpátky. O celé druhy, které už nikdy neuvidíme. Přírodní divy, které navždy vymizely. V roce 2017 zničil hurikán Maria místo, odkud pochází moje rodina – Portoriko. Skoro jako klimatická bomba, která měla stejný počet amerických obětí jako 11.

září. A když mě následující rok zvolili do Kongresu, přední světoví klimatologové vyhlásili další pohotovost. Řekli nám, že na snížení emisí na polovinu nám zbývá 12 let, jinak s největší pravděpodobností budou stovky až miliony lidí čelit nedostatku vody a jídla, chudobě a smrti. 12 let na to, abychom vše změnili. Jak cestujeme, jak se živíme, vyrábíme věci, žijeme a pracujeme.

Všechno. Jediná cesta, jak toho dosáhnout, spočívala ve změně naší ekonomiky, o které jsme už věděli, že je rozbitá. Většina bohatství totiž putovala jen k hrstce bohatých. Většina lidí přitom zůstávala čím dál tím více pozadu. Byl to skutečně rozhodující okamžik. Mnoho lidí to vzdalo s tím, že jsme odsouzeni k záhubě. Někteří z nás však věděli, že jako národ jsme už ohrožení života zažili.

Velká deprese, druhá světová válka. Z historie jsme věděli, jak táhnout za jeden provaz a překonat nemožné. Přinejmenším jsme našim dětem dlužili se o to pokusit. Věci se daly do pohybu, když demokraté v roce 2018 získali Sněmovnu pak i Senát a v roce 2020 Bílý dům a započali desetiletí Green New Deal. Vlnu legislativy, která nastartovala sociální a ekologickou transformaci na záchranu planety.

Konečně ambiciózní přístup k řešení, které jsme potřebovali. A to vše v měřítku krize, které jsme aktuálně čelili. Aniž bychom na někoho zapomněli. Součástí byl Medicare pro všechny, nejpopulárnější sociální program lékařské péče v americké historii. Zavedli jsme i federální garanci práce, zahrnující důstojnou mzdu za práci. Hlavním problémem byl nedostatek pracovních sil.

Budujeme chytrou národní síť, modernizujeme každou budovu v Americe a takovéto vlaky po celé zemi. Potřebovali jsme více dělníků. Děti z mé čtvrti u toho všeho byly. Hlavně tato dívka, Ileana. První práci po vysoké získala u AmeriCorps Climate, kde obnovovala mokřiny a mrtvá ramena řek na pobřeží Louisiany. Většina jejich přátel byla v jejím svazu, včetně některých ropných dělníků. Rozebrali staré potrubní vedení a mohli se věnovat výsadbě mangrovů se stejným platem i výhodami.

Pokud jde o uzdravení přírody, měli jsme samozřejmě velké mezery ve vzdělání. Naštěstí nám na naší cestě nabídly své generační zkušenosti domorodé komunity. Ileana nebyla k zastavení. Na chvíli byla i inženýr solární elektrárny, ale nakonec udělala kariéru ve výchově příštích generací v rámci iniciativy univerzální péče o děti. Ukázalo se, že péče o druhé je hodnotná práce s nízkými emisemi CO2.

Začali jsme pracujícím jako učitelé, místní dělníci a domácí zdravotní pomocníci platit pořádné peníze. Byla to léta velkých změn a ne všechny byly dobré. Když hurikán Sheldon udeřil na jihu Floridy, byla část Miami pod vodou naposledy. I když jsme bojovali s povodněmi, požáry i suchem, věděli jsme, že jsme měli štěstí s tím, kdy jsme začali jednat. Nezměnili jsme jen infrastrukturu.

Změnili jsme i to, jak jsme věci dělali. Stali jsme se společností, která je nejen moderní a bohatá, ale i důstojná a humánní. Závazkem k všeobecným právům, jako je zdravotní péče a smysluplná práce pro všechny, jsme se tak moc přestali bát budoucnosti, přestali jsme se bát i sebe navzájem. Našli jsme náš společný účel. I Iliana vyslyšela toto volání a v roce 2028 kandidovala do Kongresu v první vlně veřejně placených kampaní.

A teď je na místě, kde jsem kdysi byla já. Nemohla bych na ni být víc hrdá. Skutečné dítě Green New Deal. Když pomyslím na první období v Kongresu, kdy jsem v roce 2019 jezdila Armtrackem, to vše bylo před námi. A prvním velkým krokem bylo zavřít oči a představit si to. Můžeme být čímkoliv, co máme odvahu vidět. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No vždyť je to tak jednoduché :D. Technologie a zdroje jsou! Jenom se o ně hrstka přesněji řečeno cca 2000 zlých bohatých miliardářů nechce podělit se zbylýma 8 miliardami lidí. Těch 2000 dolarových miliardářů má majetek v hodnotě kolem 10 bilionů $. Program Green New Deal má jen v USA vyjít na 90 bilionů $ během příštích 10 let. Takže super když ty buržoazní zloduchy zdaníme třeba 90% máme vystaráno na celý rok! Jenomže koho budeme danit ten další rok? Navíc ti zloději nebudou mít co investovat. Takže firmy budou stagnovat. Nebudou utrácet za vývoj nových technologií. Možná začnou propouštět. Nebude to pak ještě horší? Vždyť sovětští a čínští soudruzi to také tak udělali a jak jim to krásně vyšlo. Desítky let prosperity a milióny šťastných lidí. Tak proč se sakra vlastně vrátili k tomu odpornému kapitalismu?

00

Odpovědět

Skvělá agitka, i Goebbels by se měl co učit!

54

Odpovědět

Z časopisu ABC
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.
To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.
To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný.
Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích.
Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

62

Odpovědět

Naprosto výstižné přirovnání. Přesně na tenhle článek jsem si taky vzpomněl, když jsem sledoval video.

02

Odpovědět

Otázky pro grammar nazi:

1) V čase 0:26 vidím 11 aktivistek, hrajících si na političky. Nemá tam být několik I nahrazeno za Y?

...děti z naší komunity... když sledovalY novou třídu politiků... (11 političek) svojí činností odrážel?I/Y? jejich postoje.

2) Great Depression se překládá jako Velká hospodářská krize nebo je běžné označení i Velká deprese?

3) Není náhodou union v tomto případě chápáno jako odbory/komuny? Nebo možná Freiwilligearbeitsdienst/Reichsarbeitsdienst? :)

13

Odpovědět

Ad1) ano děti... sledovaly, díky opraveno.
Ale "novou třídu politiků, kteří svou činností v síni moci odráželi jejich postoje." (politici... odráželi).

Ad2) používá se i označení velká deprese (viz třeba https://www.google.com/search?q=Velk%C3%A1+deprese&oq=Velk%C3%A1+deprese&aqs=chrome..69i57j0.848j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8). U titulků dost často bojujeme s délkou překladu, kvůli rychlosti čtení.

Ad3) Taky jsem to zvažovala, ale myslím, že to nejsou odbory (ani komuny). Určitě ti neuniklo, že za práci dostávají zaplaceno a ona jim ani nevyjednává lepší pracovní podmínky. Bude to spíš unie ve smyslu organizace, sdružení lidí do jednoho týmu.

00

Odpovědět

Můžete prosím přeložit nějaké propagační video NSDAP? Třeba kde se obhajuje, proč jsou Židé méněcenní lidé? Nebo třeba některé čínské, obhajující genocidu vlastního obyvatelstva... možná by vlastně stačilo přeložit nějaké amatérské záběry z Donbasu, kde místní politruci vysvětlují, že je chrání před homosexuály a banderovci.

Zdá se vám toto přirovnání extrémní? Zkuste najít dokument o tom, jak jsou koňské povozy v době průmyslové revoluce v Londýně škodlivé, protože pokud bude mít každý povoz, tak se Londýn brzy utopí v kobylincích. :D

Faktická poznámka: nosorožce a jiné druhy nevyhubily ropné společnosti, dokonce je nevyhubili ani Afričané. Vyhubilo je něco, čemu se říká n**r, aby z nich asiaté mohli vyrábět předražené placebo na zpevnění erekce.

149

Odpovědět

Hezky jsi to všechno splácal dohromady (jako obvykle), pochybuji, že bys takovéto záběry, které zmiňuješ jako "extrémní přirovnání", mohl někde dohledat... Pak se přimluvím o překlad...
BTW stojíš si za tvrzením, že separatisté z Donbasu jsou minimálně tak strašní, jako nacisté? A co třeba Kurdové v Sýrii? Podle mě mají částečně podobné postavení (rádi by svůj stát, ale to se nikdy nestane), nahlíží se na ně jinak... Co chci říci, je, že už po několikáté vidím, jak zavádějící úvahy uvádíš. Snad se příliš neurazíš :D

Já osobně teda čekal strašlivou propagandu a divím se, že mi to nepřišlo tak strašné, jako dalším komentátorům, asi jsem si už zvykl na větší masáž, které si všude všímám.

11

Odpovědět

"Zdá se vám toto přirovnání extrémní?" Ano. "Zkuste najít dokument o tom, jak jsou koňské povozy v době průmyslové revoluce v Londýně škodlivé, protože pokud bude mít každý povoz, tak se Londýn brzy utopí v kobylincích." Máš nějaký odkaz? Historie tě moc nebere, že?

00

Odpovědět

Nádherná hra s emocemi. Propaganda ve své nejskvělejší formě. Gg.

113

Odpovědět

criiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiingeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

21

Odpovědět

Ježiši to jsou kecy, kdyby USA si v 77 řekly, panebože nesmíme težit ropu, tak studena válka skočí až v tomhle tisíciletí, protože by si USA rozhodně nemohla dovolit tak masivní zbrojení(Socialismus nefunguje, takže by se stejně zhroutil), potom by rozhodně ztratili svoje REX postavení, nad všemi oceány a celkově ve světě. Ekonomicky by stagnovaly, takže by tam lidi byli bez práce což by přineslo milionům lidí hlad a tím i nasledný nepokoje. No nemůžu to říct jistě ale nerovnost se zvětšuje s velikostí státu. Stát narůstá, nerovnost taky roste, ale nemám důkaz že jde o kauzalitu. Zvyšovaní minimální mzdy zvětšuje nezaměstnanost -_-. :D :D :D :D ano tisíce lidí se bude živit pěstovaním mangrovníku, to je čistej výdaj na tom neviděláš nic, takže další věc která se bude muset platit z daní, a indiáni :D Jistě další prachy na kampaně pro darmožrouty. To že to podrývá samotnou zakladající myšlenku USA což individualismu a svobodný trh, to v dnešní době není ani zarážející.

77

Odpovědět

Víš o tom, že USA prodělaly v 70. letech bankrot? Jenom nikdo neměl odvahu jim to říct. SSSR bankrotů prodělalo několik. Opět měli všichni strach jim to říct. ČSR prodělalo bankrot v roce 1953 – soudruzi stabilizovali situaci měnovou reformou a svět nás za odměnu vyloučil z Mezinárodního měnového fondu.

30

Odpovědět

Tak tohle je tak komunistickým, že i komunisti z toho zelenaj závistí! Jo, aha, vlastně...

215

Odpovědět

Ta rétorika je tak hrozně ohraná a děsivá, garance práce pro všechny, trochu jiné pětiletky. Samozřejmě by v takové společnosti rozhodně všichni nesekali latinu, hádám, že na ty by pak dopadlo kladivo ve jménu lepších zítřků. Naivita (když se jako USA spojíme) hned je vlastně celá planeta zachráněna vychází asi z představy, že amerika je 50% planety a pak už jsou tu jen 3 státy Čína, Evropa a Afrika.

143

Odpovědět

Možná vychází z toho že američané vyprodukují 12 procent světového objemu odpadu, přestože představují jen čtyři procenta světové populace. Pro srovnání v Číně a Indii žije 36 procent světové populace a na obě země dohromady připadá 27 procent odpadu.
Navíc Čína a USA tvoří dvě třetiny celosvětových emisí CO2 .

10

Odpovědět

No.. a tady to máte znova jen bez psychotických scén... Další naivní paní, která má sice super představu, ale špatnou realizovatelnost, která ji ale nezajímá, protože prostě... ji to nemusí zajímat to má zajímat jiný a jiní to maj udělat a vyřešit za ní. "Sázka na obnovitelné zdroje by vedla k nutnosti baterií jako zásobárny pro případ, že vítr nebude foukat a slunce nebude svítit. Takové technologie se vyvíjí, zatím ale nejsou k dispozici.".
připomíná mi to děcka u koní, co by strašně chtěli skákat a jezdit na závody, ale neumí si toho koně ani nasedlat a připravit, natož ho udržet v plynulém klusu, takže nakonec všechny popadaly jak hrušky.
Radikální řešení nejsou řešení, protože jsou radikální. Všechno se kvůli tomu zdraží, vše bude nedostačující.... fakt že větrné elektrárny likvidují ptactvo víc jak divoký kočky je více než potvrzující fakt... Ale ona madam má peněz dost tu to nezajímá...
A přitom jsou mnohem lepší způsoby... pomalejší pravda, ale efektivnější. například renovace a výstavba nových uhelných elektráren namísto těch starých, které za použití stejného množství uhlí vyprodukují mnohem více nergie a současně mnohem méně CO2...

911

Odpovědět

Je dobré, že kritizuješ paní, která chce pro nás pro všechny lepší zítřky, ale už jsi zapomněl zkritizovat to, že už minimálně 50 let ty společnosti o všem věděly. Vědělo se to už hodně dlouho. Kritizuješ tady Grétu, kritizuješ tady Alexandrii, ale jaksi ti nedochází, že to myslí dobře pro nás pro všechny. Neříkám, že jejich řešení jsou nejlepší, ale co víc v jejich pozicích zmůžou? Proč nekritizuješ ty majitele společností, že tohle vše dopustili? Proč nekritizuješ ty zákonodárce, kteří jim to ještě vše posvětili zákony? Proč nekritizuješ ty lidi, kteří v pozadí pletichaří a zhoršují tak životy nám všem? Neříkám, že je to všechno katastrofa a že skončí svět, ale to ti je naprosto jedno, co se s tím světem děje? Už dávno tu technologie jsou, ale když postavíš uhelnou elektrárnu, asi ji nebudeš chtít bourat a stavět místo ní jadernou. Já jen říkám, že už se na to mělo myslet od začátku. Ale chápu, že se jim asi nechtělo poslouchat ty chytrý kecy, tak už to hold bývá. No pak to tak dopadá.

1515

Odpovědět

+MultiZaklinac"kritizuješ tady Alexandrii, ale jaksi ti nedochází, že to myslí dobře pro nás pro všechny."
"co víc v jejich pozicích zmůžou?"
Kdybych tady v diskuzi pod každým videem začal spamovat "Globální oteplování existuje! Probuďte se, ovce!", tak taky neoceníš, že to myslím pro nás dobře. Co ze své pozice zmůžu? Můžu se začít chovat aspoň tak, aby výsledek mého snažení nebyl kontraproduktivní.

Rád podpořím dobrý program pro zelenější planetu. Když k tomu ale děvče přibalí nesmysly typu, že zrušíme nůžky mezi chudými a bohatými a všichni se budou mít dobře, tak pak takový program směřuju rovnou do koše.

50

Odpovědět

+jjkMkrni na tohle video od Voxu, kde je to vysvěleno lépe (tzn. co ta Nová zelená dohoda vlastně je i není):The Green New Deal, explained.
V zásadě je jasné, že snížení CO2 znamená "utahování opasků" a to nikdy moc populární není.
Otázkou samozřejmě je, jak to provést. Nejsem v žádném případě zastánce žádných extremistických ani komunistických názorů, ale změny jsou nevyhnutelné.

66

Odpovědět

+setheNevyhnutelné je, aby si lidi přečetli Karla Poppera a začali tak tmáře a pseudovědce ignorovovat. Pak bude možno CO2 rehabilitovat, neboť jeho lidská ,,produkce,, nemá na klima žádný vliv. Šarlatáni se vrátí k výkladu z karet a z kávové sedliny. Věda se zmátoří, jinak nás čeká obludná fašistická budoucnost.

49

Odpovědět

+ickshttps://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper A proč by si ho měli přečíst?

02

Odpovědět

+setheVox je komunistická propaganda.

26

Odpovědět

+setheDíky za odkaz na video. Za mě nesrovnatelně lepší, jde z toho mnohem líp pochopit, o co jde. Doporučuju přeložit i pro ostatní.

Samotná základní myšlenka "na poslední chvíli jsme se rozhodli, že máme moc CO2, takže kompletně zrušíme uhelnou energii do 10 let" je prostě neproveditelná. Tečka. Takhle zásadní změny nejde udělat tak rychle.
A následné výroky typu "zdaníme příjmy nejbohatších 70 procenty" nebo "natiskneme si peněz, kolik bude třeba" tomu rozhodně nepomáhají.

Přišli pozdě, vykomunikovali špatně.

62

Odpovědět

+MultiZaklinacŽe nekritizuju? No MOŽNÁ PROTOŽE JE NEKRITIZUJU TADY... zemědělcům se zakázalo plošné trávení hrabošů, majitzel pole, kde ten jed posypal a umřely tam lišky a další zvířata, sdílel na FB sáhodlouhé články jak je to plošné trávení důležité a že nikdo tomu nerozumí.... za to co sem mu tam napsala mě zablokoval (a to sem ani nebyla nějak výrazně sprostá).... Když Hamé místo podpory českých zemědělců začal odovážet rajčatový protlak z Egypta, tak od tý doby do nich pravidelně rejpu pod příspěvky..... a mohla bych pokračovat a pokračovat, ale když komunistické pipky chtějí kontrolovat lidské životy, tak to je úplně stejný!!!!.... Jestli si myslíte že se za 50 let NIC nezměnilo, ste slepý a máte na hlavě klapky, protože si vemte třeba jenom fakt, že nové či zrestaurované sochy na Karlovo mostě už NIKDY!!!! Nezčernají jako ty ostatní co tam jsou ty desítky let, právě díky tomu že máme mnohem čistší vzduch než před 50 lety!!!!!....
A upřímně, víte kdo vám zhorší život? tyhle dvě dámy, které vám všechno zdraží, všešchno zakážou všechno zruší..... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-nastupu-elektromobilu-se-skryva-utajena-hrozba-hasici-uz-trenuji-pojistovny-pocitaji-79914?dop-ab-variant=5&seq-no=1&source=hp
https://www.novinky.cz/auto/clanek/policiste-museli-honicku-se-zlocincem-vzdat-jejich-tesla-se-zacala-vybijet-40297896

Nemluvě o faktu, že větrné elektrárny zabíjí ptáčky, v několika desítkách kilometrů v okolí větrných elektráren vůbec nežijí žádní ptáci... solární elektrárny zabírají půdu, která by mohla být například orná... vodní elektrárny, no inu, bez vodopádu musí být přehrada, přehrada znamená zatopení íoblastí kde žijí zvířata rostou třeba lesy a žijí lidé.... Jadernou energii tyhle komunistky nechtějí protože viděly seriál Chernobyl a bojí se.... Nemluvě o faktu, že až bude mít každej elektromobil totálně zkolabuje veškejá elektrická síť, a nenuťte mě začít o tom, že 4 stojany na fosilní paliva během hodiny obslouží desítky aut... čtyři stojany na elektrřinu za hodinu obslouží 8 aut.

58

Odpovědět

+lenaciaNapadlo tě natočit video a dát ho třeba na YT? Víš co myslím "Lenacia reaguje na trávení hrabošů" nebo tak něco. Tam by tě pán nezablokoval.

22

Odpovědět

+lenaciaMilá slečno Lenacio,

v soukromé zprávě na FB jsme byli upozorněni na Váš názor a rozhodli jsme se reagovat :) Jedna věc by nás zajímala, zkoušela jste naše výrobky s tím novým protlakem z Egypta? Je výborný :) a finančně výhodnější (pro nás i pro Vás, naše zákazníky).

Váš tým Hamé

43

Odpovědět

+Hamé týmDrahé Hamé, víte co hlavně vím, že pestitelé českých rajčat pro zefektivnění sklizně rajčat pro Váš koncern objednali speciální sklízecí stroj sestavený na míru až z Itálie, aby ste je pak vypekli... Nevím jak vy, ale já vidím problém, když raději než od českého pestitele vezmete rajčata z Egypta, co musí cestovat několik tisíc kilometrů. O jejich následné kvalitě tedy těžko hovořit, kor když vím jaká kvalita vody v Egyptě je

28

Odpovědět

+lenaciaPřestože jsme nepochopili, co se nám snažíte sdělit, tak si vážíme Vašeho názoru. Zkoušela jste naší tuňákovou pomazánku? V té rajčatový protlak není, pokud ho nemáte ráda :)

Váš tým Hamé

43

Odpovědět

Odpovědět

+lenaciaNemáte pravdu, konkrétně tuňáková pomazánka obsahuje z 25% maso tuňáka. Mrzí nás, že naše výrobky pomlouváte jen na základě svých nepodložených domněnek :(

32

Odpovědět

+Hamé týmJá nic nepomlouvam, ačkoliv 25% mi přijde málo, nicméně já pomazánky nejím vůbec. Kdysi jako malá sem měla ráda majku, ale v současnosti už mi vůbec nechutná. Nechutná stejně

26

Odpovědět

+lenaciaJá už od Hamé žádné paštiky ani nic jiného nekupuju, to se nedá žrát. Já nemám komunisty rád, naše rodina s nimi měl problémy od 50 let, ale jedno jim musím přiznat, za nich se ty konzervy paštik a luncheon meat daly jíst! Kostelecké uzeniny dtto, před nějakým rokem jsem si koupil párky v konzervě, musel jsem je vyhodit to nešlo jíst, přitom před 89 to byla lahůdka!

01

Odpovědět

+El Diaboloprotože kdysi to nešlo ošulit, tekrát se ještě chemie a Ečka nešířily, kor v komuistických zemích ,tady se jelo prostě maso, tady se jela zelenina tady se jelo všechno místní max z vedlejšího státu.... A vidíte, tady to máte, Rajčatovej protlak z egypta je levnější, proto budem dělat větší uhlíkovou stopu tím že budeme kupovat protlaky do kečupů 3000 kilometrů daleko.... ale jasně problém je že as od času člověk letí a dovolenou, nebo jezdí strým nafťákem...

15

Odpovědět

+lenaciaTenkrát už éčka byla a hojně se používala. Navíc je dnes kontrola propracovanější a výrobci jsou pod větším drobnohledem než tomu bylo za komunismu. Když komunisté zjistili, že některý výrobek obsahuje nějakou škodlivinu, tak se to řešilo tajně a veřejnost se o problému kolikrát ani nedověděla.

30

Odpovědět

+lenacia"Nemluvě o faktu, že větrné elektrárny zabíjí ptáčky, v několika desítkách kilometrů v okolí větrných elektráren vůbec nežijí žádní ptáci" Nesmysl.
"Nemluvě o faktu, že až bude mít každej elektromobil totálně zkolabuje veškejá elektrická síť, a nenuťte mě začít o tom, že 4 stojany na fosilní paliva během hodiny obslouží desítky aut... čtyři stojany na elektrřinu za hodinu obslouží 8 aut." Takže podle tebe se tedy nebude modernizovat el. síť? Víš že elektromobily lze nabít například i doma?

00

Odpovědět

+Alberto123doma? Joo už vidím jak budu tahat z 6 patra paneláku kabel 300 metrů k parkovišti....

03

Odpovědět

+lenaciaa fakt že turbíny zabíjí dravé ptáky je FAKT, FAKT, FAKT, FAKT, FAKT FAKT....

03

Odpovědět

+lenaciaZ "v okolí desítek kilometrů nežijí žádní ptáci" je najednou "turbíny zabíjí dravé ptáky". Poměrně přesně to ukazuje sílu vašich argumentů, milostivá :)

00

Odpovědět

+AnonymousVětrné elektrárny mohou být pro ptáky:

rušivým prvkem, ke kterému se neodvažují přiblížit, využitelný prostor v krajině se pro ně zmenšuje, ptáci jsou vytěsňováni z tradičních lokalit svého výskytu,
migrační bariérou, které se snaží vyhnout, což zvyšuje jejich výdej energie,
přímým nebezpečím, které plyne z rizika kolize s lopatkami rotoru.

Um um steraaaaa, přímo z české ornitologické společnosti.

03

Odpovědět

+lenaciaJenže jaksi 10 % v nejbližším okolí není 100 % v oblasti desítek kilometrů, že?
https://www.ucc.ie/en/news/ucc-research-10-reduction-in-birds-near-wind-turbines-1.html

00

Odpovědět

+Anonymouspěkný výzkum, nicméně osobní zkušenost s průvodcem ornitoogem okolo větrných turbín nedaleko hranic s ČR na Karlovarsku ukazuje jiný fenomén, 8km od turbín jsme prošli tamní krajinu a nezaznělo ani pípnutí. Na obloze ani ptáček....
Ale I KDYBY!!!!! Tak co? 10% "no great not terible?"!!!!! Takhle to je vy ekofašisti? 10% ptáků u turbín, to nic není ať chcípnou?

03

Odpovědět

+lenaciaPřekrucování faktů, nafukování statistik. Osobní zkušenost postavená nad řádný výzkum. A nakonec celkově překrucování slov oponenta a útoky ad hominem. S tím se jděte bodnout, milostivá, chováte se jako puberťák, kterému někdo zakázal hry na počítači, ne jako člověk, který stojí o diskuzi. Ale to mi mělo být asi jasné už po těch nechutných a stále se opakujících (nejen) ad hominem útocích pod jiným zdejším videem. Poroučím se.

10

Odpovědět

+AnonymousAha, takže na to nemáte reakci? I kdyby to bylo jen těch 10 procent což mi u výskytu dravých ptáků o 4x méně než jinde nepřijde jako jen 10%, a faktem je že v přímé blízkosti do 10km od turbín skutečně ptáci nehnízdí, což je desítka kilometrů podle mě. Ovšem prosím, jen směle dál.... Já se ptala jestli vám 10% přijde tedy jako adekvátní.... přijde? Přijde vám adekvátní, že může ubýt populace ptáků o 10% díky turbínám... a víte kolik jich bude muset být aby vykompenzovaly uhelné elektrárny? A jelikož Greta prohlásila že Jaderné elektrárny sou hitler, a německo tropí scény s jódovejma tabletama tak asi budou muset nahradit i jaderné elektrárny.... přijde vám pak v tom měřítku těch vašich 10% jako adekvátní daň za elektřinu? Tak přijde? A 10% procet jakých ptáčků? Jsou druhy, které jsou vedené jako vzácné, víte co s nimi může udělat ten souhrn 10%????

03

Odpovědět

+lenaciaProč píšete takový blbosti? Bydlím dva kiláky od větrný elektrárny a ptáků tu hnízdí nepočítaně. Přijeďte si spočítat hnízda a bobky na terase.

10

Odpovědět

+lenaciaNe není to fakt.

10

Odpovědět

Fascinující, ona tomu asi opravdu věří. Bohužel, naše zkušenosti s reálným socialismem jsou podle všeho nepřenositelné.

180

Odpovědět

Moc krásně graficky zpracované, ale neuvěřitelně naivní. Škoda.

110

Odpovědět

Není to nic jiného než agitka o tom, jak USA zachrání celý svět

52

Odpovědět

AOC: "Představte si jak vám vezmu ještě více peněz a z toho zaplatíme boj s větrnými mlýny."

122

Další