Zvyšují technologie hladinu stresu?

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:149
Počet zobrazení:3 818

Technologie jsou všude kolem nás a zároveň se na nás ze všech stran valí stres. Může to mít souvislost? A jak se můžeme stresu vůbec bránit?

Přepis titulků

Stres neovlivňuje jen vaše myšlení, může ovlivnit i vaše geny. Člověk jako já si musí dělat starosti s miliony věcí. Nepřečtené emaily, autobusy, účty, útoky divokých pštrosů a nehody při žonglování s meči. Když nás něco trápí, v těle se spustí jisté procesy. Zvýší se tep, zažívání se zpomaluje, tělo se začne připravovat na léčbu zranění. Pokud se chystáte na souboj s robotem zabijákem…

Systémy připraveny. …je to skvělé. Ale ne každá situace vyžaduje sílu. Bohužel mé tělo bude reagovat stejně, když budu vybírat dárek k narozeninám pro svou ženu a když půjdu do koupelny a najdu v ní ledního medvěda. Zase. Chronický stres nás může značně ovlivňovat.

Může přispívat k depresím, kardiovaskulárním onemocněním, a dokonce může pozměnit vaše geny. Nejenže může zapínat a vypínat některé geny, ale díky epigenetice může tyto změny přenést i na vaše děti. Tím chci říct, že je v sázce budoucnost lidstva! Přestaňte se stresovat! Ale to se snadněji řekne, než udělá, viďte? Možná ne, možná se stres dá ovlivňovat.

Existují náznaky, že i prosté sledování členitých tvarů, jako jsou praskliny ve skalách či kořeny mangrovů, může snížit vaši hladinu stresu až o 60 %. Mozek je zřejmě naprogramován tak, aby při těchto vzorech relaxoval. Je jedno, zda jde o moderní umění, krajinu nebo výzdobu kanceláře. A to nezmiňuji digitální výtvory. Když přijdeme na to, jak terapeutické vzory vypadají, můžeme je vytvořit.

A co kdybychom v budoucnu více meditovali? Výzkumy ukazují, že některé druhy meditace mohou snížit hladinu stresového hormonu kortizolu, a tím snížit i celkový stres. Odpovědí může být také třeba software. Inženýři vyvinuli odpočinkové aplikace, které vás před návratem k práci uvolní a uklidní. Šlo by to i zautomatizovat díky galvanickému vodivému senzoru v myši.

Když už mluvíme o technologiích a stresu, opravdu potřebujete 2,9 miliardy výsledků, když se ptáte Googlu na dobrou pizzerii v okolí? Informační přetížení je slabé slovo. Je to spíš informační černá díra, která nás vtahuje. Proto se mi líbí myšlenka sémantického webu. V této oblasti je takovým superhrdinou.

Jedná se o strojově čitelný web. To znamená, že sám web ví, co přesně obsahuje. Když se ho na něco zeptáte, přijde s přesnou odpovědí a s ničím jiným. Zvyšují nám tedy technologie hladinu stresu, nebo ji snižují? Z dlouhodobého hlediska těžko říct. Ale máme eso v rukávu, a tím je cvičení. Fungovalo v minulosti, funguje dnes a bude fungovat i v budoucnu.

Mám na vás otázku. Myslíte si, že technologie hladinu stresu zvyšují, nebo snižují? Napište nám k tomu komentář. Dejte videu palec nahoru a odebírejte náš kanál, kde v budoucnu najdete další skvělá videa. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ohledně toho "nového" internetu a o filtrovací bublině každého: https://www.youtube.com/watch?v=B8ofWFx525s

00

Odpovědět

nemá bejt na začátku náhodou bosses a né busses? :D jako šéfové místo autobusů?

20

Odpovědět

JJ sem dost v p**i co se stresu týče, vůbec to nedávám

55

Odpovědět

Můj smartphone je tak strašně smart a umí tak strašné moc věcí, ale když si potřebuju naléhavě zavolat, tak se zasekne a musim vyndat a zase zandat baterku. Nebo když mi zrcadlovka přestane fotit kvůli tomu, že má chybu firmwaru. Takovýhle věci mi zvedají hladinu stresu imrvére :)

Na druhou stranu díky technologiím kupuju všechno (kromě jídla) přes internet a opadává tak riziko stresu z narvaných obchoďáků a lítání po celým městě.

193

Odpovědět

Ale může nastoupit stres z případné reklamace.

41

Odpovědět

+KasinyTo jsem taky už párkrát řešil, ale stejně je lepší to vyřídit pomocí dvou mailů, než se dohadovat s protivnejma prodavačkama.

70

Odpovědět

To je tak, keď si kupuješ noname sračku s Androidom :D

00

Odpovědět

stres vyvolává samotné negativní myšlení a může i negativní prostředí kolem něj. proto by se člověk měl udržovat v pohodě a myslet pozitivně. a tu meditaci doporučuju, sám sem zacal meditovat, a je mi mnohem lip.

201

Odpovědět

* negativní prostředí kolem člověka

10

Odpovědět

dobrú formu má, dobré vystupovanie, dobrá práca s kamerou aj strihy + zaujimavé veci

je to dobré :D

152