10 zvláštních fóbií, kterými můžete trpět

Thumbnail play icon
53 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:6 502

Somniphobie, counterphobie, heliophobie, rhypophobie, cibophobie, panophobie,... Věděli jste o existenci těchto fobií? A znáte lidi jimi trpící? Pokud ne, je ten správný čas to zjistit.

Přepis titulků

Vítejte v Top 10 Archive. Fobie jsou definovány jako přetrvávající iracionální strach z konkrétních věcí, činností nebo situací, které vedou k neodolatelné touze se jim vyhnout. Skoro všechny fobie jsou důsledkem špatné zkušenosti z minulosti, většinou z dětství, a mohou být vyléčeny nebo překonány. Číslo 10: somnifobie – strach z usínání Spánek je základní potřebou pro přežití stejně jako stravování, pití a dýchání.

Většina lidí vykazuje symptomy mrzutosti a podráždění, když jsou vzhůru necelých 24 hodin. Ale na světě jsou lidé, kteří trpí úzkostnými poruchami souvisejícími se spánkem. Včetně somnifobiků, kteří se bojí usnout. Podobně jako u strachu z neznámého, se lidé trpící somnifobií děsí toho, co by se mohlo stát, kdyby usnuli. Ti, kteří trpí touto fobií, se často vyhýbají spánku tak dlouho, jak to jde. Během dne vykazují známky únavy, ospalosti, podráždění a výkyvů nálady.

Podle průzkumu může u zvířat při nedostatku spánku nastat smrt. Ale neví se o žádné lidské bytosti, která by na nedostatek spánku zemřela. Číslo 9: mysofobie – strach z bakterií Strach z mikrobů nebo ze znečištění bakteriemi – mysofobie je také známá jako germofobie. Lidé s mysofobií věří, že svět je "špinavým místem", a proto se neustále umývají nebo čistí. Mysofobici jsou znepokojeni hlavně kvůli znečištění a sterilizaci a ne tolik kvůli čistotnosti a pořádkumilovnosti.

Záchvaty paniky, chvění se, sucho v ústech, pocení se, nevolnost a zrychlený a nepravidelný srdeční tep jsou některé ze symptomů, které může člověk trpící mysofobií mít. O několika celebritách bylo nebo je známo, že trpí mysofobií. Včetně Michaela Jacksona, Howarda Hughese a Howieho Mandela. 40letá Samantha Hancox trpěla mysofobií, sprchovala se 20krát denně a zemřela na dehydrataci a infekci kůže způsobené tímto stavem. Číslo 8: iatrofobie – strach z lékařů Existují lidé, kteří opravdu nenávidí chození do nemocnice nebo návštěvy doktorů.

Většinou kvůli tomu, že jim je to nepříjemné nebo trapné. U těch, kteří trpí iatrofobií, nebo těch, kteří se bojí lékařů, vyvolá pouze pohled na lékaře záchvat paniky, zvýšený krevní tlak, zrychlený dech, nevolnost nebo gastrointestinální potíže. Lidé, kteří mají iatrofobii, mají tendenci odkládat návštěvy lékaře nehledě na to, jak moc špatně na tom jsou. Tato fobie je celkem běžná u dětí, ačkoli existuje mnoho dospělých, kteří tímto stavem také trpí.

John Dart, důchodce, otec dvou dětí a iatrofobik, spáchal roku 2009 sebevraždu, když sám sebe přesvědčil, že vada na jeho nose je rakovinná. Číslo 7: counterfobie – strach z toho, že nečelíte svému strachu Zatímco většina lidí trpící fobií se snaží vyhnout věci, které se bojí, counterfobici dělají pravý opak. Lidé trpící counterfobií mají tendenci vyhledávat věci, kterých se bojí, protože se při setkání s nimi mohou cítit nabuzení nebo vzrušení.

Je to stejné jako nával adrenalinu. Counterfobici stále vykazují úzkost, strach, chvění, frustraci, dušnost a někdy i záchvaty paniky. Když byl Jeb Corliss, americký profesionál v skydivingu a BASE jumpingu, velmi mladý, byla mu kvůli komplikacím ve škole a problémům s otcem diagnostikována counterfobie. Ve snaze čelit svému strachu provedl Corliss několik nebezpečných kousků a nejednou unikl smrti jen tak tak.

Číslo 6: ablutofobie – strach z mytí nebo koupání se Strach z mytí a koupání se – ablutofobie – je velmi běžný u žen a dětí. Tato porucha může způsobit těžký a trvalý strach z obyčejných každodenních prací, jako je mytí vlasů a těla. Spouštěče mohou být různé. Spadnutí nebo uklouznutí ve sprše nebo jiné nehody mohou u některých přispět k rozvinutí poruchy. Avšak důsledky této fobie nejsou zřejmé. Kromě toho, že se na ně společnost škaredě dívá, protože jejich pokožka zapáchá nebo je špinavá kvůli nedostatku osobní hygieny, ablutofobici také jedí jídlo připravené svýma špinavýma rukama, což může způsobit vážnou nemoc nebo smrt.

Lidé s ablutofobii mají kvůli své nečistotě často problémy se zaměstnáním a vztahy. Číslo 5: fagofobie – strach z polykání Pro některé je strach z polykání – fagofobie – všezahrnující emocí, která může způsobit nechuť k jídlu.

Tato fobie se projevuje různými symptomy. Způsobuje lidem zmatek ve stravovacích návycích, jelikož se vyhýbají určitým jídlům nebo konzistencím, jídlo přehnaně žvýkají nebo přežvykují, projevují potíže, když mají začít polykat, a často ztrácí na váze. Všechny tyto symptomy mohou způsobit zvýšenou hladinu pocitu úzkosti, často nutící pacienty se sociálně izolovat během času k jídlu. Stejně jako u ostatních fobií fagofobici zažili jednu nebo několik traumatických událostí, které zahrnovaly jedení.

Jelikož pití a jedení jsou pro život nezbytné, není těžké pochopit, že fagofobie může mít dopad na zdraví. Číslo 4: heliofobie – strach ze slunce Ti, kteří trpí heliofobií – strachem ze slunce, mohou vykazovat symptomy dušnosti, závratě, nadměrného pocení, nevolnosti, sucha v ústech, bušení srdce a neschopnosti mluvit na slunci. Někteří lidé trpí touto chorobou, protože se bojí, že z pobytu na slunci mohou dostat rakovinu. Většina heliofobiků udělá cokoliv, aby zakryla každý otvor ve svém domě černou páskou nebo podobným produktem.

Nedostatek slunečního svitu způsobuje nedostatek vitaminu D, což může způsobit bolesti kostí, oslabení kostí, osteoporózu, křivici, osteomalacii a zvýšit riziko zlomenin, srdečních chorob, rakoviny střev a prsu, roztroušené sklerózy, cukrovky a nakonec smrti. Číslo 3: rhypofobie – strach z vyměšování Stolice je normální funkcí těla, kterou musí vykonávat každý člověk. Pro většinu z nás je to úleva, ale pro rhypofobiky může být vyměšování traumatickým zážitkem, strachem z bolestivých pohybů střev nebo vyprazdňování se.

Rhypofobici se vyhýbají chození na záchod často kvůli hroznému zážitku z minulosti. Např. lékaři ručně vytahujícímu tvrdou stolici nebo rektálnímu krvácení způsobenému výkaly a podobně. Zpočátku jsou jim předepsány změkčovače stolice a projímadla. Emily Titterington, šestnáctiletá dívka, zemřela na zácpu potom, co se nevyprázdnila po 8 týdnů. Dívce se zastavilo srdce kvůli stavu známému jako zadržování stolice.

Číslo 2: cibofobie – strach z jídla Cibofobie je nadměrný a přetrvávající strach z jídla, kvůli kterému může fobik trpět vysilujícími a vážnými zdravotními důsledky. Pacienty jsou obvykle teenageři a malé děti, u kterých někdy strach přetrvá do dospělosti. Je často špatně diagnostikován jako anorexie, bulimie a další poruchy chování a jedení. Strach a vyhýbání se jídlu, žvýkání nebo polykání tekutin je obvykle způsoben negativní nebo traumatickou zkušeností dušení se nebo zvracení.

V některých případech konkrétním produktem. Cibofobie je často zaměňována se strachem jedení na veřejnosti, což je sociální fobie, kvůli které člověk nejí s ostatními, protože se bojí, že se ztrapní. Vzhledem k tomu, že jídlo je pro život nezbytné, může cibofobie vést k nepříznivým zdravotním důsledkům končícím smrtí. Číslo 1: panofobie – strach ze všeho I když to zní bizarně, panofobie opravdu existuje a je strachem ze všeho.

Známá taky jako omnifobie nebo pantofobie. Ti, kteří trpí touto fobií, trpí mnoha druhy strachu a neustále se strachují. Věří, že existuje "trvalé zlo" nebo se má stát něco strašného. Tato fobie může škodit jejich úspěchu v životě a rozhodně může mít dopad na jejich každodenní aktivity. Je často spouštěna špatnými zprávami, událostmi nebo traumatickými zážitky z minulosti. Panofobie se u každého člověka liší, ale všeobecně během času narůstá, přibývá více hmatných i nehmatných fobií.

Život v neustálém strachu, že se stane něco špatného, si nakonec na lidském těle vybere svou daň. Budeme rádi, když se nám ozvete, takže se nebojte napsat komentář. A taky nás sledujte na Twitteru, Facebooku a naší stránce: top10archive.net, podívejte se na odkazy pod videem.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co ten kus z Borata? :D On mu tam říkal něco ve smyslu, že mlíko na ten koláč je z cecku jeho ženy :D

00

Odpovědět

fagofobiu mala moja ex

30

Odpovědět

ja chcem vidiet povodny obrazek

32

Odpovědět

Nechceš. Ver mi.

73

Odpovědět


Odpovědět

+jjkdik, nechapem ten skandal tu

01

Odpovědět

Co se týká toho, že není prokázáno, že by někdo zemřel, protože nespal, pak to není pravda.
citace ze článků: V roce 2012 zemřel 26letý Jian Xiaoshan po 11 dnech bez spánku. Během dne se totiž věnoval práci a v noci zas sledování Mistrovství Evropy ve fotbale. Fotbal se stal osudný jistému Číňanovi i v roce 2014. Jeho život během sledování Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 však zpečetili pouze dva celé dny spánkové deprivace.

10

Odpovědět

urcite mal nieco so srdcom, cisto z nespavosti urcit nie

10

Odpovědět

+v m vargaTak ono se prakticky nedá umřít ani stářím, že...

10

Odpovědět

Podle mě zdravý člověk umřít na nedostatek spánku nemůže. V krajním okamžiku prostě tělo vypne, ty omdlíš a vyspíš se.

20

Odpovědět

+jjkOni by ti to náckové a jim podobní při výslechu vysvětlili, že na nějaké mdloby při výslechu se nebere ohled.
Velice rychle by tě přivedli k (částečnému) vědomí.

00

Odpovědět

Prosím autory videa ať změní obrázek :D ne opravdu dejte sem něco jiného kdykoliv budu listovat narazím na tohle je to fakt hnus tak slušně prosím dejte to pryč mám z toho hrozný pocit díky moc

184

Odpovědět

Halooo admini, odstrante ten obrazok !

22

Odpovědět

Tak už můžeš být zase v klidu, obrázek je fuč :-)

82

Odpovědět

Na jednu stranu je ten obrázek pěkná podpásovka, hned ve mně vyvolal mírnou paniku vzhledem k tomu, že přesně tahle fobie z děr apod. ve mě vyvolává nepopsatelně negativní pocity.
Na druhou stranu díky, protože aspoň vím, že se na takové video ani nemůžu podívat. Ono regulérně bych byl možná i pár dní nesvůj kdykoliv bych si na to vzpomněl.

70

Odpovědět

Možná to bude trochu podpásovka, ale jak to máte s fóbií při sexu? Přece jen se jedná o organickou díru... Nic ve zlém, jen zvědavost.

43

Odpovědět

+TuvokA což teprve kdyby viděl ty zubiska co jsou ve vagině! (vagina dentata)
I film o tom byl natočen.
https://www.csfd.cz/film/227794-intimni-tajemstvi/

00

Odpovědět

Jak mám na těch videích zapnout titulky, prosím?

00

Odpovědět

V okně přehrávače je v pravém dolním rohu tlačítko CC (closed captions neboli skryté titulky).

00

Odpovědět

+XardassAno, to jsem na notebooku mela, ale na mobilu to nemám, jenom roztáhnout obrazovku

00

Odpovědět

+BublinaZkus telefon otočit na bok. (Samozřejmě musíš mít aktivní sensor otáčení)

00

Odpovědět

+Ra's al GhulPořád nic, nikde cc,(jakkoliv to otočím), ale dekuju

00

Odpovědět

Dobrú chuť prajem. :D

00