100 let kojení

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:2 483

Kojení se nám dnes možná zdá jako přirozený způsob, jak nakrmit miminko, ale za posledních 100 let tomu tak vždy nebylo, minimálně ve Spojených státech. Jak se tam postupně vyvíjely názor na kojení i výdobytky s tím spojené, přibližuje následující video. Pokud se o téma kojení a obecně těhotenství zajímáte a chcete se dozvědět třeba to, jak je to během kojení s léky proti bolesti, koukněte na náš nový sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

EVOLUCE KOJENÍ 10. LÉTA 20. STOLETÍ Matkám se říkalo, že pokud budou kojit naštvané, dítě bude trpět kolikou. „Nic nevysouší mléko tak rychle jako obavy, žal nebo sekýrování.“ Matky s „nezvladatelnými náladami“ byly nabádány, aby vůbec nekojily. 20. LÉTA 20. STOLETÍ Věřilo se, že domácí sunar je zdravá a vhodná alternativa ke kojení. Skládal se z kondenzovaného mléka smíchaného s vodou a cukrem.

30. LÉTA 20. STOLETÍ Poporodní nemocniční praktiky bránily ženám ve vytváření kojicích návyků. Miminko v matčině pokoji strávilo jen několik minut každé čtyři hodiny. Matky své děti nemohly vidět v noci. 40. LÉTA 20. STOLETÍ Lékaři začali doporučovat, aby novorozenci zůstávali v pokoji, aby podpořili kojení. To matkám umožnilo vytvořit si osobnější kojicí návyky, než jak byly diktovány nemocnicí.

50. LÉTA 20. STOLETÍ Sunar byl považován za vědečtější a hygieničtější alternativu ke kojení – to bylo tehdy považováno za primitivní a nepraktické. V roce 1956 byla založena skupina La Leche League International. Organizace zpropagovala mnoho dodnes používaných porodnických kojicích praktik. 60. LÉTA 20. STOLETÍ ŽENY, SPOJTE SE! Ženy začaly bojovat za větší vládu nad svými těly hájením přirozeného porodu a kojicích metod.

Přesto se počet kojících žen během této dekády nadále snižoval. 70. LÉTA 20. STOLETÍ Na začátku 70. let byly statistiky na historickém minimu. Jenom 22 % miminek v USA bylo kojeno. Postoje ke kojení se změnily, když Americká pediatrická akademie oznámila, že sunar není adekvátní nutriční náhradou mateřského mléka. 80.

LÉTA 20. STOLETÍ Vysokosacharidová dieta byla doporučena na pomoc při tvorbě mléka. Byl vynalezen Boppy polštář. Omotá se kolem matčina pasu a podpírá miminko při kojení. 90. LÉTA 20. STOLETÍ V roce 1991 Medela uvedla na trh první osobní odsávačku. Dříve byly dostupné jen v nemocnicích pro ženy se vpáčenými bradavkami. V roce 1998 Kongres schválil oprávněným matkám používat stravenky na nákup nebo pronájem odsávaček. NULTÁ LÉTA 21.

STOLETÍ Byl vynalezen první alkoholový test na mateřské mléko. Díky testovacím proužkům se matky ujistily, že alkohol řádně strávily a jejich mléko je beze stopy. 10. LÉTA 21. STOLETÍ Ustanovení v zákonu o dostupné péči vyžaduje, aby pojišťovny hradily odsávačky a laktační poradce. Kojicí móda ženám kojení usnadnila více než kdy dřív. V roce 2018 začalo být kojení na veřejnosti legální ve všech 50 státech.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takové zbytečné vědy na takovou přirozenou věc :D

02

Odpovědět

Chápu, že tohle video většinu spíš nezaujme. Mně ale teda překvapilo, že ještě velmi nedávno bylo někde kojení na veřejností přímo nelegální... To mi přijde divný, protože s fakt malým miminkem / novorozencem se to někdy bez kojení po cestě zvládnout nedá. Chodí se furt na kontroly, každou chvíli potřebuje člověk něco dalšího dokoupit, protože to, co má doma, zrovna nesedlo (kapičky, vitamíny, plenky, bla bla bla)...
[Nepočítám ženy, které vytasí naplno svou přirozenou kojící výbavu kdykoliv a kdekoliv. Dneska je kojící oblečení tak super (a vůbec ne drahé), že nemusí být vidět takřka nic, takže i kdyby to bylo v přeplněné tramvaji, dá se to zvládnout decentně.]

53