100 let těhotenství

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:3 442

Jak se proměňovaly babské rady o těhotenství i seriózní gynekologické postupy za posledních 100 let? K čemu se při těhotenství využívaly žáby, co je špatného na výrazu „těhotná“ a další zajímavosti ze světa mateřství se dozvíte v následujícím videu. Pokud vás téma těhotenství zajímá a chtěli byste se dozvědět třeba to, kdy si udělat těhotenský test nebo kdy je vhodné v těhotenství létat, podívejte se na náš nový sesterský web Rodičov.cz.

Poznámky:
I Love Lucy – americký televizní sitcom z 50. let
tretinoin – lék na akné

Přepis titulků

100 LET KRÁSY TĚHOTENSTVÍ 10. LÉTA 20. STOLETÍ Předporodní péče od Max Westové je revoluční edukační brožura o těhotenství a porodu. Nastávajícím matkám radí nejíst za dva, což byla do té doby oblíbená rada, a trávit dvě hodiny denně na čerstvém vzduchu. Brožura ženy učí hledat příznaky těhotenství, například vynechané měsíčky nebo nezvyklé pocity v prsou.

Jistým příznakem je, když poprvé ucítí, jak se plod hýbe. Matky se také mají vzdát podvazků, protože ty můžou způsobit křečové žíly. 20. LÉTA 20. STOLETÍ Těhotným ženám se říká, aby „nemyslely na ošklivé lidi“, pokud chtějí mít krásné děti. Vyrážky na obličeji a krku jsou příznaky těhotenství. Stejně tak popudlivost. Těhotné ženy mají vykonávat uklidňující, nepodnětné aktivity. Těhotenská móda Lane Bryant má skrýt ženin „stav“.

30. LÉTA 20. STOLETÍ Těhotenské korzety – přežitek z 19. století – zakrývají maminkovská kila a podpírají těhotenské bříško. Lékaři nabádají ke cvičení, které má zabránit křečovým žilám. Žáby se užívají k těhotenským testům. Pokud nakladou vajíčka poté, co je do nich vpravena ženina moč, je test pozitivní. 40. LÉTA 20. STOLETÍ Po druhé světové válce je populační exploze v plném proudu.

Federální vláda zavede program Urgentní těhotenské a kojenecké péče na pomoc rodinám vojáků s náklady na předporodní a poporodní péči. Počet porodních asistentek se rozrůstá, především na jihu a v Novém Mexiku. 50. LÉTA 20. STOLETÍ Lucille Ball mluví o svém těhotenství v roce 1952 v rámci příběhu I Love Lucy. Pro televizní společnost CBS je slovo „těhotná“ moc vulgární, místo toho tak používají „je v očekávání“ a „čeká dítě“. Lékaři těhotným ženám předepisují léky na hubnutí, aby moc nepřibraly.

60. LÉTA 20. STOLETÍ Po porodu je matce poprvé nabídnuta antikoncepční pilulka. K zastavení předčasného porodu je ženám buď podávána vodka s pomerančovým džusem, nebo alkohol nitrožilně. To se změní v roce 1973, kdy je objeven fetální alkoholový syndrom. 70. LÉTA 20. STOLETÍ V roce 1970 se 5 % dětí rodí císařským řezem.

Goldie Hawn vzpomíná na svůj řez, při němž si nechávala upravit nehty. Porodníci řekli: „Je to kluk“. A ona na to, aniž by se podívala: „Ne, je to holka.“ Měla pravdu – byla to Kate Hudson. První domácí těhotenský test dorazí na trh. 80. LÉTA 20. STOLETÍ Těhotenství od devíti do pěti, příručka pro pracující matky, říká, že „být těhotná a nafouknutá nejsou synonyma“ a že světlý lak na nehty může zamaskovat nateklé prsty.

Používání léku na akné – clindamycinu je spojeno s nízkou porodní váhou. Předporodní vitamíny dodávají těhotným ženám velkou dávku kyseliny listové. Vitamíny a hormonální změny také vedou k hustějším a lesklejším vlasům. 90. LÉTA 20. STOLETÍ Rekordní počet těhotných žen přestává kouřit. Těhotenství v pubertě v letech 1991–1996 klesne o 12 % díky lepšímu přístupu k antikoncepci.

Jiný trend započne Demi Moore, když nahá a těhotná zapózuje pro Vanity Fair. NULTÁ LÉTA 21. STOLETÍ Studie prokáže, že krém s vitamínem E působí na strie lépe než kakaové máslo. Vědci zjistí, že povídačky o tom, že pálení žáhy znamená, že vaše miminko bude vlasaté, jsou pravdivé. Ty stejné zvýšené hormony, které způsobují pálení žáhy, také nadělují miminku lesklé vlasy. 50–70 % těhotných trpí chloasmou – tmavými skvrnami – když se vystaví slunci.

Klobouky a opalovací krémy jsou mezi předními preventivními metodami. Po těhotenství se léčí hydrochinonovými krémy a lasery. 10. LÉTA 21. STOLETÍ „Těhotenská demence“ – pocit těhotných žen, že hodně zapomínají – je skutečná a trvá. Jedna studie odhalila, že se ženin mozek po porodu navždy změní. „Těhotenská záře“ také existuje. Vzniká zvýšenou produkcí mazu a zvýšeným prouděním krve do obličeje.

Viditelně těhotné modelky Jourdan Dunn a Miranda Kerr září na přehlídkovém mole v roce 2010. 94 % těhotných žen má problém nalézt při spaní pohodlnou pozici. Lékaři doporučují spát na boku a používat těhotenský polštář. Studie zjistí, že 90 % těhotných žen se vytvoří strie. Hořký mandlový olej je má zmírňovat. Tretinoin také slibuje zmírnění, ale nemůže se používat během těhotenství. Kampaň na sociálních sítích #LoveYourLines, která má ženám pomoci strie přijmout, se stane virální.

16-24-25-25-26-31 TÝDNŮ Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je fascinující, kolik omylů ve zdravotnictví a mýtů o zdravém stylu tady bylo jen v posledních 100 letech, jsem zvědaví co se ukáže, že je špatně teď. Už mám pár tipů co to bude.

21

Odpovědět

Tak já jdu zkusit pochcat žábu, tak uvidíme.

11