7 návyků skutečně efektivních lidí: animované shrnutí knihy

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:11 668

Animované shrnutí velmi oblíbené knihy o osobním rozvoji, kterou napsal Stephen Covey, americký odborník na rozvoj osobnosti, vedení lidí a motivaci.

Přepis titulků

7 návyků vysoce skutečně efektivních lidí Vzpomínám si, jak mi babička ráda říkávala, že všechno stálo jen dva centy, když byla mladá. Ale teď... se pořád všechno zdražuje. A můžou za to lidi ve vládě. Tihle nevzdělanci neví, jak ovládat ceny.

A když mi tento příběh vyprávěla, její stěžování trvalo dlouhé hodiny. A to je přesně to, co dělají reaktivní lidé. Vždy se soustředí na věci, které nemůžou změnit. Přece není možné, že by existovalo něco jako inflace. A jestli ano, tak přece není možné, že by o tom nevěděli! Proaktivní lidé si naopak uvědomují: "Hele, i když jsou moje stížnosti oprávněné, nijak mi nepomůžou, takže se radši budu soustředit na to, co můžu ovlivnit."

Když proaktivní člověk vlastní firmu, která prodává produkty, místo toho, aby říkal, že dnešní generace nemá vkus, nepozná dobrý produkt, a jaké má vláda hrozné regulace, soustředí se radši na: "Jak můžu zlepšit svůj produkt tak, aby zákazníci nemohli žít bez něho?"

Uvědomujete si, jaká zodpovědnost, kolik úsilí, kolik tvrdé práce přináší taková otázka? A kterou variantu si podle vás vybere náš pohodlný mozek za vlastní? A přesně proto se většina lidí soustředí na věci, které nezmění, místo toho, aby se zaměřili na to, co změnit můžou. Návyk číslo 1: Buďte proaktivní.

Představte si, že jste na pohřbu. Ale je to úplně jiný pohřeb, než na který jste zvyklí. Stojíte nad rakví a v ní vidíte své vlastní tělo. Co o sobě můžete prohlásit? Tohle je velmi silná otázka, kterou si zkuste položit. Děláte ve svém životě věci, které odpovídají tomu, co o sobě chcete říct? Chcete o sobě říct, že jste dobrý partner?

Pokud ano, tak jaký vliv na to má vaše negativní chování hned po příchodu domů k partnerce? Chcete být oslavován jako někdo, kdo dal něco společnosti? Pokud ano, děláte něco, po čem byste to mohli říct, nebo se bojíte selhání, a raději volíte pohodlnou průměrnost? Skoro každý z nás musí přehodnotit způsob života, když si položí tuto otázku. Návyk číslo 2: Začněte s myšlenkou na konec.

Kdybych se vás zeptal, "Co je pro vás v životě nejdůležitější?" Nejčastější odpovědi by byly buď vaše blaho, nebo vaše vztahy: rodina, partner, nebo děti. Nikdo by nikdy nezmínil třídění papírů nebo sledování televize... Ale kolik z nás tráví více času tříděním papírů a sledováním televize než plánováním stravy a cvičením nebo rozvíjením příjemného rodinného prostředí?

Existuje obrovský rozdíl mezi tím, co říkáme, a tím, co ve skutečnosti děláme. Návyk číslo 3: To nejdůležitější dávejte na první místo Představte si, že vy i já jsme spisovatelé. A oba napíšeme zajímavé knihy, oba máme své fanoušky, asi 100 000 lidí.

Přečtu si vaši knihu a líbí se mi. Tak se rozhodnu, že ji budu sdílet se svými fanoušky. A díky tomu teď tisíce lidí kupují vaši knihu a čtou vaše nápady. Všimnete si toho a řeknete: "Co to je za chlapa? Přečtu si jeho knihu." Začnete číst moji knihu a zjistíte, že moje nápady jsou zajímavé. Tak se rozhodnete, že ji budete sdílet se svými fanoušky.

Díky vám teď tisíce lidí kupují moji knihu a čtou moje nápady. Všimněte si, jak odlišné by bylo, kdybych si vytvořil účet na Amazonu a zanechal špatnou recenzi u vaší knihy s tím, že odradím několik lidí od nákupu vaší knihy, což je určitě nějak dovede k tomu, aby si koupili tu moji. Návyk číslo 4: Myslete dle modelu výhra-výhra. Nedívejte se na věci jako na hry s nulovým součtem.

Abyste vyhráli, nemusí ostatní lidé prohrát. Po svých divácích chci, aby se přihlásili k odběru mého kanálu. Ale nikdy mě neuslyšíte říkat: "Lidi, dal jsem si vážně záležet. Dělal jsem na tomhle videu dlouho. Prosím, přihlaste se k odběru." Koho zajímá, že jsem se nadřel? Koho zajímá, že jsem dělal jedno video několik dní? Důležitější je, jestli vám to něco dalo.

A proč byste měli ztrácet čas s odběrem, když můžete dělat cokoliv jiného? Návyk číslo 5 je něco, co se snažím využívat každý den v každé konverzaci a u každého komentáře, na který odpovídám. A to je: Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni. Představte si dva muže a strom, na kterém je pět jablek. Oba jsou moc malí a nedosáhnou na jablka, ale až vyleze jeden druhému na ramena, bude moct dosáhnout na všech pět jablek.

Tomu se říká synergie. Celek je víc než jen součet jeho částí. Hned řeknu, že synergie nemůžete dosáhnout s každým jedincem, ale měli byste vždy hledat možnosti, s kým vytvořit synergie. S každou takovou možností, kterou vytvoříte, můžete nasbírat více jablek, než kdybyste sbírali sami. Návyk číslo 6: Využijte synergie.

Muž se snaží pokácet strom několik hodin. Soused už to nevydrží, jde za ním a řekne: "Pokud si naostříš pilu, budeš moct ten strom pokácet rychleji." Muž na to odpoví: "Ale naostření pily mi zabere moc času." Možná se tomu příběhu budete smát, ale každý z nás tohle dělá často. Nemůžeme si najít 30 minut čtyřikrát do týdne na posilování.

Naše zdraví upadá až do té doby, dokud nejsme fyzicky neschopní být efektivní. Nemůžeme číst knihu 15 minut denně a stimulovat nás mozek. Ne! Tyhle věci zaberou moc času! A pak máme tu troufalost říkat si o tipy a triky, jak být efektivní. To je jak říkat inženýrovi: "Nestarejte se o základy, kde se dají sehnat ty kouzelné cihly, které se vznáší ve vzduchu?"

Návyk číslo 7: Ostřete pilu A to bylo 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena Coveyho. Překlad: schoid www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co přeložit ještě těch 6 pilířů sebevědomí? Nebo něco podobného od stejného autora, líbí se mi jeho styl.

21

Odpovědět

Vsechny tyhle videa pocitaji s jednou veci: ze vsichni chteji byt uspesni. Znam spoustu lidi, kterym o uspech vubec nejde. Chteji byt stastni, a to je pak uplne jina pisnicka.. Aby clovek byl stastny, nemusi byt uspesny. Muze byt i naprosto prumerny.. A co se tyce motivacni videii, je to uplna p******a, vliv to ma dle meho tak na 10% lidi, jestli ne min. Motivace musi prijit z vnitrku a ne vnejsku...

121

Odpovědět

Pak tedy oba dva považujeme za úspěch něco jiného. Dle mého pojetí jste úspěšný, pokud Vám snadno a lehce přichází do života vše, co chcete, po čem toužíte. Neznám člověka, který by nechtěl být takto úspěšný. V konečném důsledku tedy: být šťastný = být úspěšný, protože pokud jste nejprve šťastný, tak vás vaše 'higher mind' přes synchronicitu dovede ke všemu, co v životě chcete...
Každopádně zbytek jste napsal výborně :)

11

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Úspěch není dostat co chceš, ale vědět co chceš...

41

Odpovědět

"ze vsichni chteji byt uspesni"
To video v žádném případě nemá za cíl být pro všechny.

S tím, že někteří lidé nepotřebují být úspěšní a jsou úplně šťastní i ve své průměrnosti, souhlasím. Dokonce několik takových lidí znám. Přijde mi to naprosto v pořádku.

A jinak, alespoň já to neberu jako motivační video. Nepotřebuju se motivovat vysedáváním na internetu. Video mi spíše dalo některé zajímavé podněty k zamyšlení.

31

Odpovědět

Chyba je imho uz v tom, ze za uspesneho je tradicne povazovan jen ten clovek, ktery je uspesny profesne, a vydelava hodne penez.
Spouste lidi jde o mimopracovni uspechy: Treba pracovat na spokojenosti ve svem vztahu, videt svoje deti dobre vyrust, dobrovolnicit a sledovat, jak to lidem pomaha, nebo treba po kouskach opravit rodny dum.

To neni ani standard ani prumernost, protoze to zdaleka neni bezne ani samozrejme.

41

Odpovědět

A do hada, už sa to nižšie rozoberalo. Sorry za duplicitu.

01

Odpovědět

0:48 "...budu soustředit na to...."
Až mi oči krvácajú. Sústredím sa a nie budem sa sústrediť, kua.... Alebo je to správne a je to nejaké exotické časovanie?

12

Odpovědět

Problém s těmahle videama je ten, že to jsou jasný věci, který každej už dávno ví. A když někomu řeknu něco, co on už ví, tak prakticky nic nezměnim - stejně jako tyhle videa.
Každej to ví před kouknutim na video a nikdo se tak nezačne chovat kvůli tomu videu = pravidla super, ale video k ničemu.

77

Odpovědět

"Každej to ví před kouknutim na video"
:-D Ne, podle mě to fakt každý neví. Nepřeceňoval bych průměrného čecha.
Za sebe můžu říct, že třeba hned první návyk (Buďte proaktivní) jsem si dosud sám nikdy neuvědomil.

12

Odpovědět

Co to je za nečeský obrat "budu soustředit"?
Snad "soustředím".

34

Odpovědět

hmmm... třeba budoucí čas?

34

Odpovědět

+BullOver·
takže se radši budu soustředit na to, co můžu ovlivnit
takže se radši soustředím na to, co můžu ovlivnit
·
která z těchto vět zní lépe/srozumitelněji?

62

Odpovědět

+mykanecU nás sa to začalo používať taktiež. Nerozumiem, kde sa to vzalo, ale v každom prípade je to nesprávne.

24

Odpovědět

+mykanecto už se tu začalo i fetovat ? To už mi vadí radši které může být nahrazeno raději než nějaké pokurvené budu jakožto budoucí činitel.

22

Odpovědět

+WTFSlovo 'radši' bych chápal jako sice nepěkný, ale v neúředním kontaktu přípustný hovorový výraz.
Kdežto mnou výše kritizovaná slovní konstrukce je jazykový zločin.
·
mimochodem, podívejte se na následující odkaz — slovo 'radši' je normální legální výraz
https://www.pravidla.cz/pravopis/18008-radsi.html
Než začnete kritizovat, zjistěte si reálie.

22

Odpovědět

+mykanec1. proč se najednou řeší slovo radši, když v tom prvnim postu vůbec nebylo?
2. co je špatnýho na "budu (se) soustředit"? Je to normální budoucí čas. Říká "i am GOING TO focus", né "i focus/i am focusing". Jak jinak bys to chtěl přeložit? Proč by si to rval do přítomnýho času, když on používá budoucí?

13

Odpovědět

+BullOverNo právě, poangličťuješ češtinu, to je obvyklá chyba, když ti někdo řiká, že je to špatně, je dobrý se podívat na google, jestli nemá pravdu a až pak se hádat: http://www.rozhlas.cz/cesky/jakspravne/_zprava/budu-se-soustredit-nebo-soustredovat--1352681 či http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/soustredit-se. sloveso je dokonavé, tedy stejně jako "já to zajístím" je budoucí čas, tak je to u se soustředím se :)

21

Odpovědět

+Kacenka:Super zdroje... škoda jen, že ten první je bez citace = kdyby tam bylo napsaný cokoli, tak je to nedůvěryhodný... ten druhej tam sice citaci má, ale stránka na kterou odkazuje neexistuje = taky nedůvěryhodný.

A i kdyby ty zdroje byly použitelný, tak je tam jasně napsaný "tvar budu se soustředit dnes už za nekorektní považovat nelze"... takže to tebou kritizovaný spojení je i podle tebou uvedených zdrojů přijatelný.

02

Odpovědět

+Kacenka:A ještě jedna věc (i když né úplně související a spíše filozofická) - timhle przněním se jazyk vyvíjí. Jazyk neni pevně danej soubor pravidel, kterýma se musej všichni řídit. Jazyk je nástroj sloužící pro komunikaci. To, co bylo před 50 lety nepřijatelný, je teď spisovný. Vývoj jazyka je pomalý, ale neustále probýhající proces - když nějakou "chybu" začne používat většina lidí, tak už to chyba neni.

Tl;dr: Jazyk se přizpůsobuje tomu, jak ho lidi používaj, né obráceně. Doporučuju třeba https://www.impuls.cz/clanky/2011/08/video-karel-oliva-zijeme-v-zaplave-novych-slov/

12

Odpovědět

+Kacenka:Ještě detail - samozřejmě to neomlouvá moje gramatický chyby, který jsou způsobený 1. mojí blbostí, 2. mojí únavou.

01

Odpovědět

+BullOver·
ad 1 namáhal ses vůbec podívat komu a na co odpovídám?
ad 2 netahej angličtinu do češtiny

01

Odpovědět

+mykanecObčas ma udivuje, ako veľmi je človek schopný zneužívať svoj zmysel pre kreativitu, než aby si priznal svoju nad slnko jasnejšiu chybu. "Múdry je ten, kto si z času na čas pripustí, že sa mýli".

02

Odpovědět

Internetová příručka praví, že jde o sloveso dokonavé, nicméně je přijatelné jej použít jako nedokonavé.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=soust%C5%99edit

01

Odpovědět

Všichni víme že by jsme se měli chovat líp, ale občas jsou tato motivační videa pojmuta jako že nuda a nebo tolik jsi toho p****l a mě už to nebaví ...... lidi jsou lidi a asi se těžko změní :)

01

Odpovědět

Mám rád tyhle motivační videa, ale stejně se po nich nikdy k ničemu neodvážím. Buďto mám stále moc nízkou motivaci k čemukoliv nebo jsem úplný k**ot nebo už fakt nevím.

171

Odpovědět

A nebo jste naprosto normální člověk a Coveyho pojetí osobního rozvoje pro Vás není dost dobré...

61

Odpovědět

Tolko kecov pokope :D

Odpad

414

Odpovědět

Jak s tím někdo může nesouhlasit? Jo, vy jste vlastně ti věční stěžovači... :-D

64

Odpovědět

Prečo video ktoré može reálne zlepšiť život nemá aspoň 90% hodnotenia?

95

Odpovědět

Já bych řekl, že je to v té čtyřce. Think Win-Win. Tady je to spíš o tom pomluvit vše.

31

Odpovědět

Může, ale nezmění.

11

Odpovědět

Dat sum p-cool shieet

01