Bichle: 1984

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:600
Počet zobrazení:7 835
Dílo George Orwella 1984 má právem téměř každý čtenář ve svém žebříčku nejlepších knih. Někdo ale nemá čas tuto klasiku číst, někdo nerad čte tento druh literatury, někdo nečte vůbec nebo knize nerozumí... a právě pro ně je tu pořad Bichle, ve kterém si dnes černošský gangsta Sparky Sweets vezme na paškál právě 1984.

Přepis titulků

BICHLE Čus, borci, vítejte zpátky u Bichlí. Tento týden si dáme klasiku 1984 od George Orwella. SHRNUTÍ 1984 se soustředí na úředníka Winstona Smithe, člena totalitního režimu známýho jako Strana. Šéf týhle bandy vystupuje pod jménem Velký bratr a reprezentuje fízly, co jsou na vás neustále napíchnutý. Winston se jednoho dne na celej systém nakrkne a začne si o tom škrábat do deníčku. Měl by si ale dávat bacha, protože kecy na Velkýho bráchu můžou klukovi zajistit pobyt v lapáku.

Později začne Winstona nabalovat jedna buchta jménem Julie tím, že mu dá dopis, na kterým je "Miluju tě". Tak to má bejt! Trvá jen chvilku, než je do ní Winston celej šílenej. Jednou v práci potká Winston týpka O'Briena, co vypadá, že by si na Velkýho bráchu taky zanadával. Winston teda přivalí s Julií k O'Brienovi domů a ten jim řekne, že je součástí rebelský skupiny Bratrstvo. Winston hned na to: "Jdu do toho s váma!"

Jednou večer si Winston čte knihu, kterou mu O'Brien dal, když Bam! Chlupatý k němu vlítnout a nasadí klepeta jak jemu, tak jeho holce. Ukáže se, že byl ten šulín O'Brien tajným členem ideopolicie Velkýho bratra. A řeknu vám, lidi, že tihle borci tam nejsou pro srandu králíkům. Aby navrátil Winstona ke stranickýmu smýšlení, začne ho O'Brien mučit tak, že se dozná i ke zločinům, co vůbec neprovedl. Pak O'Brien povídá: "Nebudem tu hotový, dokaď v tobě nezbyde nic živýho. A až tam nic nebude, tak do tě nalejem lásku k Velkýmu bratrovi."

To je kur*a něco. Winston na to: "To těžko, kámo, já jsem totiž na pohodu." Tohle je jeden z těch případů, kdy se ta pohoda pořádně zvrhne, protože O'Brien šoupne Winstona do nejujetější mučírny, o jaký jste kdy slyšeli: Místnosti 101. O'Brien šoupne Winstonovi klec plnou krys před čumák, dokaď to nevzdá a nezačne křičet: "Udělej to Julii, ne mně!" Na konci z něj vycucnou všechnu duši a on teď miluje jen Velkýho bratra.

No ty vole. ANALÝZA Dobře, synku, o Velkým bráchovi víš houby, dokaď neznáš jeho ulítlou metodu manipulace: Doublethink. Vysvětlím to. Jmenuje se to "doublethink", protože budete myslet dvojím způsobem. Nejprve se svobodně rozhodnete věřit něčemu, co je naprosto jasná hovadina. Za druhý pak popřete, že to vůbec nějaká lež byla.

Ve výsledku pak teda budete jako pakošové věřit blbostem a říkat si, že je to vlastně pravda. Jak říká O'Brienova kniha: "Doublethink pokračuje donekonečna. Lež je vždy o krok napřed před pravdou." To je teda řádná magořina. Když si lidi představí Velkýho bratra, vždycky myslí na šmírující benga s kamerama. O co ale taky jde, je stranický překrucování reality. Jestli chcete bejt vychcanej diktátor, nemůžete se zbavit pravdy jako Hitler, kterej jako úplnej blb pálil knihy, co mu nešly na ruku.

Musíte si to zařídit jako Stalin, kterej všecko přepsal tak, aby se mu to hodilo do krámu. Orwellova Oceánie vlastně odkazuje ke Stalinovi, kterej si uměl svůj národ podvolit líp než Hitler. Víte, co je ještě na palici? Jak Strana přepracovává realitu, všechny vaše individuální vlastnosti jdou k čertu. Jak někdo ví, že existuje, když je pouze tím, co z něj Strana udělá? Teď ale bacha. Jestli si myslíte, že je ta knížka pouze kritikou Stalinismu, tak jste pořádně vedle, protože se týká celýho lidstva.

Orwell říká: "Jestli se nezměníme, tak z nás budou bezduchý roboti a ani to nebudeme vědět." Díky za sledování Bichle. Nebuďte zaprděný a klikněte na odběr. Za tejden na viděnou. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je mě pouze 26 let, ale popsat knihu takovým způsobem, je pro mě a hlavně pro autora, naprosto ostudné. Myslím, že tady to na úrodnou půdu nepadne.

10

Odpovědět

Primitivní n**r tupě blábolí o kultovní knize. Komu to tak může být určené? Že by pro primitivní tupany kteří si knihu nezvládnou přečíst?
No v USA to jistě padne na úrodnou půdu :-)

1866

Odpovědět

1984 aneb současnost. Záležitosti jako ministerstvo pravdy už dávno nejsou jen sci-fi výmysly, ba ne, je na denním pořádku probírat informace, které se dostanou k široké veřejnosti, filtrovat zpravodajství a zamezit nežádoucím informacím, abys se dostaly na povrch. Velký bratr také funguje dokonale, Snowden jen nedávno potvrdil ony konspirační teorie, kterým se všichni lidé vysmívali. Když si vezmete rozdělení společnosti, kde vládnou 2% lidí všem ostatním, také to není vůbec daleko od dnešního světa, že ne? Ministerstvo lásky a mučící praktiky již také nejsou tabu. A udržovací válka je jen třešničkou na dortu, také skvělý příklad dnešní doby. Ještě, že se George Orwell nedožil toho, jak se jeho kniha stala každodenní realitou. Mimochodem doporučuji od něj i další knížky, například Farma zvířat.

212

Odpovědět

n**r co mluvi o knizce.... jo... s tim se bez bodnout

1868

Odpovědět

promiň ale s tím se jdi bodnout

1855

Odpovědět

1984 je výtečná kniha, ze které mi běhal mráz po zádech. Nic proti černochům z ulice, ale ten týpek nevystihl atmosféru 1984 ani náhodou (a nevím, jestli ji vlastně chápal). Doublethink vysvětlil zmateně, z jeho popisu přepisování historie není vidět, jak se to děje realtimeově, úplně vynechal "newspeak", věc, která mě děsila nejvíc - jazyk, který je vyvíjen tak, aby v něm nebylo možno uvažovat proti režimu...

Považuju tohle video za zbytečné, kdo 1984 nečetl, ten si nanejvýš bude si myslet, že to za moc nestojí, a navíc má stejně vyspoilerované zápletky (i když o těch to primárně není)... Pokud by tenhle n***a někdy popisoval knihu, kterou bych nečetl, tak video vynechám, protože ať už si ji někdy v budoucnu přečtu nebo ne, nepotřebuju shrnutí od týpka, kterej z knih rozumí maximálně tak ději...

1811

Odpovědět

Ty seš asi vymazanej, on shrnul děj a ty jsi z toho poznal, že knize vůbec nerozumí? :D Vole, na týhle knize není co nechápat, je to všechno úplně jasný i desetiletému dítěti. Není tam žádný čtení mezi řádky, je to prostě popis fungování imaginárního totalitního státu.

2013

Odpovědět

+Autojistě jistě máš úplnou pravdu :D ale teď vážně to že jsi asi jen o trochu straší než jak jsi uvedl 10-tileté dítě je vidět z toho jak reaguješ navíc je vidět že jsi tu knížku nečet pro radost ale asi povinně do školy protože u ní by se opravdu přemýšlet mělo ale chápu že to asi jde mimo tebe :P

194

Odpovědět

+AutoMáš pravdu, že jsem to četl jako povinnou četbu, ale na rozdíl od ostatních spolužáků jsem vždy četl veškerou povinnou četbu která byla na daný rok vypsána (cca. 30 knih) abych měl přehled a mohl srovnávat. A pro tvou informaci, 10 leté děti 1984 v povinné četbě nemají.

191

Odpovědět

+Auto+u té knihy se skutečně přemýšlet nemusí, protože je to normální vypravování, odehrává se tam děj který je popsaný naprosto srozumitelně, pouze čteš a získáváš informace. Nesnaž se mě tady zaskočit :D

185

Odpovědět

+Auto1. nechovej se jak puberťák když tedy údajně nejseš
2. když jsi knihu četl nedělal jsi to pro své potěšení máš k ní proto úplně jiný vztah
3. když nad knihou tohodle typu neuvažuješ a bereš ji jako obyčejnou kovbojku co můžeš koupit za 20,- v trafice tak ji podle mě čteš povrchně
4.nesnažím se tě zaskočit jen mě drážděj frikulíni jako ty :D howgh

187

Odpovědět

+Auto1. Nikde se nechovám jako puberták
2. Ty asi ani neumíš číst, protože já jsem tu knihu nečetl z povinnosti, ale protože jsem chtěl
3. Řekni mi jednu konkrétní věc na kterou se člověk musí soustředit aby knihu správně pochopil, nebo mi řekni něco objevného v rámci vyznění knihy na co jsi přišel po uvažování nad jejím významem.
4. Snažíš se mi dokázat, že jsme četli oba jinou knihu = snažíš se mě zaskočit.

190

Odpovědět

+Auto1. tvá reakce na Claymana mluví sama za sebe že potom co jsem na to upozornil ses začal chovat jinak je druhá věc teď se snažíš vypadat jako chudák do kterýho se navážím
2. to že čteš knihu proto abys měl přehled a srovnání, nutně neznamená, že tě to baví já jsem takhle přečetl Macchiaveliho Vladaře moc mě nebavil, ale když na něj je někde odkaz mám zhruba představu o čem se mluví
3.Nějde o to knihu pochopit správně jde o to ji číst pečlivě já osobně některé knihy přečtu několikrát a pokaždé objevím něco nového co jsem předtím nepostřehl. A ohledně uvažování nad knihou koukni a Claymanův post, na který jsi tak "dospělě" zareagoval :D
4. četli jsme stejnou knihu jinak a opravdu to není obyčejnej popis osobně mě už unavuje ti vysvětlovat to samý furt dokola buď to pochopíš nebo mi pro mě za mě můžeš políbit mou ctěnou řiť ;)

197

Odpovědět

+Auto2. Tebe ta kniha snad bavila ještě předtím než jsi ji přečetl? Já ji začal číst a doufal jsem, že mě bude bavit, četl jsem ji tedy pro své potěšení. To že mi nepřišla dobrá je věc druhá.
3. Taky čtu některé knihy vícekrát, ale tahle k nim nepatří, protože to opravdu není nutné.
4. Zatím jsi mi nic nevysvětlil. Jenom něco tvrdíš, ale neuvádíš žádné příklady z knihy u kterých by se muselo nějak výrazně přemýšlet, tak to už ze sebe dostaň nebo přestávám reagovat.

190

Odpovědět

Videl jsem uz nekolik adaptaci a proste 1984 uz v 21 stoleti fungovat nemuze

1. na co mit big brother a vsecko.. staci lejt lidem do hlavy ruzny srajdy jako se to uz deje a dobrovolne.. a to vlastne neni vubec spatny.. viz Vsauce a Matrix. Kdo vi co je vlastne pravda? BB byl o sledovani lidi, zda maji radi svuj stat. Ted uz je fuk jestli mas rad vladu. Lidi jsou tak stupidni ze tu vladu maj radi i kdyz jim bude srat na hlavu.. viz ceska republika..

2. cena zivota - viz KLDR nebo Cina.. proc se stim srat kdyz to jde po zlym otevrene? A v ramci zachovani obchodu uz i legalne.. (kdyby byl hitler a stalin ted, nikdo by nerekl ani zbla..)

Proste 1984 je zastydnuta v dobe, kdy si lide mysleli ze bude lip. Jenze lip uz bylo.

1927

Odpovědět

Chci tim rici, ze lide uz jsou tak lhosteji vuci tomu kdo jim vladne, ze nemusi byt zadny Big Brother kteri by sledovali lidi a nemusi byt zadna strediska jenz budou lidem rikat co je super. Politika uz je v takovem stadiu ze je vsecko fuk a stejne ty nahore budou vladnout.

181

Odpovědět

+rodier2No, v podstatě všechno co říkáš ve skutečnosti znamená, že 1984 dnes už dávno funguje :) USA je krásnej příklad... Největší sponzoři Romneyho a Obamy byly v podstatě ty samý korporace... Američani zvolili Obamu, o kterým do voleb nikdo neslyšel. Na základě čeho? Na základě jeho mediálního obrazu. Čili toho, co lidi znají z TV a novin.
A nevím z čeho nabýváš dojmu, že není potřeba lidi sledovat... PRISM je jasnej důkaz, že to potřeba je :) A taky je úplně jedno v jakým stavu je politika, protože ta s tím vším nemá nic společnýho. To je jenom takový divadlo, aby měli lidi pocit, že mají možnost o něčem rozhodovat.

181

Odpovědět

+rodier2Lidi musíš sledovat, protože tu vždy budou nějaké skupiny "rebelů", které budeš chtít eliminovat. Protože někdy se stane, že ta ignorantská většina najednou začne myslet. Nevím co přesně to způsobuje, ale v lidské historii můžeme vidět že se to čas od času stane. Ale když máš naprostou kontrolu na komunikací tak můžeš tyto projevy zlikvidovat už v prvopočátku.

180

Odpovědět

+rodier2Nic ve zlém TKarle, ale jsi nehorázný demagog.

Tvrdit že o Obamovi do voleb nikdo neslyšel...často byl v médiích když se jako právník zabýval problémy minorit a lidskými právy, léta přednášel na univerzitě v jednom z největších měst USA, vydal knihu z které se stal bestseller, byl státním senátorem a později senátorem USA. Toliko k tomu, jak děsně neznámý v USA byl...

190

Odpovědět

+rodier2Kikis: Chtěl jsem to napsat co nejstručněji. Kdybych se rozepsal, tak tu zaplácám celou stránku :) Nemyslel jsem to úplně doslova, ale rozhodně to nebyla v USA obecně známá osobnost a spousta lidí se o něm dozvěděla až při volbách. A ten jeho životopis, cos tu vypsal, to nevyvrací. V USA máš lidí s podobným životopisem hromady a "nikdo" je nezná. Ono v podstatě to stejně ani není to, co jsem tím chtěl říct. Jde o to, že drtivá většina voličů se rozhodne na základě debat. A na základě toho, jak o něm píší média. Sebelepší politik se do funkce nedostane, pokud to média nebudou chtít. A naopak. Jde o tohle: Co o těch lidech víš? Jenom to, co ti řeknou média. Čili nic. Snad se mi podařilo vysvětlit, jak jsem to myslel..

190

Odpovědět

PRISM

200

Odpovědět

rozhlédněte se kolem sebe a začnete chápat o čem Georg Orwel psal

192

Odpovědět

na prvním místě mé topky je právě 1984 společně se Smrt je mým řemeslem...skvělý záležitosti...

181

Odpovědět

Hm, až dočtu Na východ od ráje, tak zkusím to Smrt je mým řemeslem, dík za tip :).

180

Odpovědět

Přesně na to sedí - populárně naučný.Tenhle druh pořadu se mi zalíbil! :-) Mám rád takovou tu "hey hou n***a" mluvu a ještě je to spojené s klasickou literaturou. Osvěžil mi děj, který už si příliš nepamatuju. Jo! :-) Říkám určitě další díl! :-)

185

Odpovědět

Hm sečtělí gengster, místy jsem mu skoro nerozuměl, ale celkem dobré shrnutí, jen Analíza by chtěla trochu rozebrat v té knize je tolik myšlenek že by to stěží stačilo na půlhodinoví rozbor, a je to vážně jedna z nej knih. Já mám ještě oblíbenou Růži pro Algernon která tedy od Orvela není, ale jeho farma zvířat by se u mně do top 20 také dostala(možná i 10).

1812

Odpovědět

Obvykle to nedělám ale tentokrát musím. Analýzu bych ti klidně i odpustil, ale jak můžeš napsat "Orvel"?

181

Odpovědět

+SidA co teprv "sečtělí gangster" :D

182

Odpovědět

+SidMůžu dislexie, napíšu chybu a téměř nemám šanci ji po sobě odhalit. Ale je pravda že u svého oblíbeného autora bych to dělat nemusel.

181

Odpovědět

Analýza je v pohodě ale analízu bys dělat nechtěl.

181

Odpovědět

Někdo ale nemá čas tuto klasiku číst, někdo nerad čte tento druh literatury, někdo nečte vůbec nebo knize nerozumí… ???
Já tuhle knihu četl ve 14-ti na referát :)

1819

Odpovědět

Nejsem vášnivý čtenář, ale četba 1984 se nezapomíná. Je to fakt skvělá knížka. SKoro dobrý jako ročenka z Playboye :).

183

Odpovědět

Možno by bolo vhodné varovať pred spoilermi ak to niekto nečítal ešte a chcel by v budúcnosti.

1813

Odpovědět

"někdo nerad čte tento druh literatury, někdo nečte vůbec nebo knize nerozumí… a právě pro ně je tu pořad Bichle, ve kterém si dnes černošský gangsta Sparky Sweets vezme na paškál právě 1984" ..... co viac chces? Cernoch sa ide vyjadrovat ku knihe 1984, uz aj logicky cloveka musi napadnut, ze sa bude venovat deju a charakteristike.

180
Další