Bir Tawil – Území, o které nikdo nestojíMuži s mapou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:2 598

Obvykle je území sporné, protože ho chce více stran, ale přesně v jednom případě je území sporné, protože o něj žádná země nestojí. Jedná se o území Bir Tawil.

Poznámka:
Česky je správně výraz Hala'ibský trojúhelník. Z důvodu nedostatku místa v titulcích používám pojem trojúhelník Hala'ib nebo pouze Hala'ib.
Důvody, proč je Hala'ibský trojúhelník lepší než Bir Tawil: větší, pobřeží, je dokonce obydlený.

Přepis titulků

- Vítejte u Mužů s mapou. - My jsme muži. - A tohle je mapa. Muži s mapou Dnešní mapa ukazuje sporné území mezi Egyptem a Súdánem. Konkrétně tenhle kousek zvaný Bir Tawil. Je to území velikosti Londýna, které nikdo nechce. Jako u řady špatně nekreslených hranic to začali Britové. Uděláme čáru uprostřed pouště bez ohledu na kmenová území, stejně to patří nám, takže žádný problém.

Mohu dostat sendvič? Britové totiž skvěle uměli kreslit rovné čáry, jako by netušili, kolik problémů způsobí. Jakmile je čára nakreslena, je to konečná, viďte? Neviďte! O 3 roky později, roku 1902, nakreslili Britové novou čáru podle kulturních rozdílů. Rovnou čáru jsme nikdy kreslit neměli. Muž, který ji nakreslil, byl zostuzen, slibuji.

Teď byly hranice dvě, jedna rovná a druhá klikatá. A to byl problém. Tahle oblast, takzvaný trojúhelník Hala'ib, byla cenná a chtěly ji ovládat obě strany. Proto Egypt uznával rovnou hranici a Súdán tu klikatou. Výsledkem bylo, že pokud jedna strana zabere Bir Tawil, musí se vzdát Hala'ib. Je to jediné sporné území světa, o které ani jedna strana sporu nestojí. - Takže bychom to mohli zabrat my?

- Technicky vzato ano. Roku 2014 odjel do Bir Tawilu Američan Jeremiah Heaton a zabral ho, aby své 7leté dceři splnil sen stát se opravdovou princeznou. Nic není důležitějšího než štěstí mé dcery a teď má vše, co kdy chtěla, je to tak, švestičko? Takže kvůli tomu, že je Hala'iiii… - …iiiib. - …tak cenný, je Bir Tawil, kde není nic, mezinárodně uznávaná terra nullius, území nikoho.

Chtělo ho zabrat hodně lidí, kupodivu včetně Googlu, - ale chybějící uznání od OSN… - Teda od úplně kohokoli. …způsobilo, že ty nároky jsou prázdné jako tento glóbus. Nashle. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A teď video o Antarktidě...to je také "území, o které nikdo nestojí", případně je její "Zemi Marie Byrd".

Důvody: země větší než Mongolsko, pobřeží a největší zásoby sladké vody

00

Odpovědět


Odpovědět

Fajn video. Trochu mi to připomíná Liberland, byť tam jsou důvody jiné :)

30

Odpovědět

je tedy ten trojúhelník?

00

Odpovědět

Díval jsem se a Mapy.cz tvrdí, že Egypta, a mapa na google je v dané oblasti připravena uznat cokoliv :-D Anglická wiki tvrdí, že je to sporné území, ale prakticky pod správou Egypta.

00