Jak založit novou zemiMuži s mapou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 436
Jay Foreman a Mark Cooper-Jones se podívají na to, jak se zakládá nová země. Co odlišuje Jižní Súdán od země Lakotů v USA? Jaká procedura předchází přijetí do OSN a proč se některá území samostatnými státy (zatím) nestala?

Přepis titulků

Slovo země se těžko definuje. Může to být národ, stát, národní stát, podlaha nebo planeta. Ale jak se země stane zemí? Dnes se podíváme na to, jak se dá změnit mapa světa. - Vítejte u Mužů s mapou. - My jsme ti muži a tady je ta mapa. Muži s mapou Mapa světa je příjemně stabilní. Má jasné čáry, které ukazují, co je jedna věc a co ta věc není.

Zdá se tak neměnná, že jsou lidé ochotní si ji vytetovat. Asi aby mohli vybarvovat navštívené země a ukázat, jak kultivovaní a otravní jsou. Ale mapa světa se samozřejmě mění, vznikají nové státy. Nejnovější přírůstky jsou Východní Timor z roku 2002, Černá Hora z roku 2006 a… Pauza, abyste mohli doplnit tu poslední. Jižní Súdán z roku 2011. Dobrá zpráva je, že každý si může nárokovat zemi.

Stačí říct: „To je moje!“ Ale přesvědčit o tom zbytek světa je mega těžký. Podíváme se na to, co odlišuje ty úspěšné od těch méně úspěšných, tedy neúspěšných. A málokdo byl více neúspěšný než Angličan Stuart Hill, který v únoru 2011 „založil“ „zemi“ Forwick. Jeho příběh začíná neúspěšným pokusem objet Velkou Británii na veslici. Po 8 nákladných záchranách skončil Stuart v nemocnici na Shetlandách. Tam objevil malinkatý neobydlený ostrov Forwick. Stuartovi se Forwick tak líbil, že se rozhodl stát se svrchovaným vládcem.

Po spoustě rešerší o historii Shetland shrnul svá zjištění v argumentu, že jsou stále součástí Severské říše, a ne Skotska, a tak může Forwick zabrat. Premiér: Stuart Hill. Populace: Stuart Hill. Jméno: Stuart Hill. Stuart byl o té suverenitě přesvědčen, takže nezaplatil daň a byl uvězněn. - Stuart vydal prohlášení s tvrzením: - Mám pravdu, oni ne. - Stuart Hill. - Jeho země má vlajku a web, ale na všech mapách je součástí Skotska. Kromě těch, co namaloval Stuart.

Jak tedy vytvoříte zemi, která se objeví na mapách ostatních? Aby vám většina map dala jasnou hranici, musíte se stát členem OSN. Mezinárodní organizace, která řeší mezinárodní věci. Ale jak se tam dostanete? Komu musíte napsat? Je důležité, zda napíšete „S pozdravem“, nebo „S přáním pěkného dne“? OSN má přísné požadavky na uchazeče, aby přihlášku zohlednila. - Zaprvé: - Máte historickou vazbu k území? Proto Stuart Hill, Angličan usilující o kus Skotska, selhal?

Co kdyby jeho rodina tisíce let žila na Forwicku? Je takováto vazba dostatečná, abyste přesvědčili OSN? Ukážeme si příklad, který tuto otázku zodpoví. Black Hills na severu USA byly celá staletí domovem kmene Lakotů. V roce 1868 to USA uznaly v oficiální dohodě. Ta Lakotům to území slibovala navždy. Ukázalo se, že to znamená do chvíle, než se tam najde zlato. Kmenu Lakotů byla nabídnuta kompenzace ve výši půl miliardy dolarů, ti ale peníze odmítli s tím, že jejich domovina není na prodej.

V roce 2007 vyhlásil kmen Lakota z Dakoty nezávislou zemi Lakota, která se odtrhla od USA a vzala s sebou obří sochy čtyř amerických prezidentů. Měli v ruce právní smlouvu, která říká, že území nepopiratelně patří jim, takže OSN by měla bez cavyků potvrdit zbrusu novou zemi. Lakotové však mají tu smůlu, že jsou v područí nejbohatší země světa, která ovlivňuje, co se schválí. Amerika si návrh prohlédla, zamyslela se a odmítla.

A vůbec nikoho to nepřekvapilo. Důkaz ve formě právní listiny nestačil na získání nezávislosti. Podívejme se ale na další příklad, důkaz založený na chybějící dokumentaci. Aboridžinci Murrawarri nikdy nepřijali, že jejich země patří k Austrálii. Nikdo s nimi nepodepsal dohodu, neválčil ani na jejich území nevkročil. V březnu 2013 napsali Murrawarri dopis premiérovi Austrálie a anglické královně, hlavě státu, ve kterém žádali o důkaz, že jejich území patří Austrálii.

Po 21 dnech se rozhodli interpretovat mlčení jako uznání nezávislosti a v březnu 2013 oficiálně vyhlásili trvání svého státu a požádali OSN o uznání nového státu dvakrát většího než Dánsko. Ale byli bez geopolitické podpory, takže je OSN prostě ignorovala. Dodnes tedy odpadky Murrawarriů vyváží Austrálie. Někdy musíte udělat více než zdvořile navrhovat. - OSN také přihlíží k otázce: - Vedli jste krvavé občanské války? Pokud chcete upoutat pozornost OSN, potřebujete tzv.

monopol na násilí neboli úplnou vojenskou kontrolu. To může spolehlivě vést k nezávislosti, potvrdí to Bangladéš, Venezuela, USA, Vietnam, Kambodža, Laos, Indie, Pákistán, Alžírsko a mnoho dalších. Nedávnější a stále aktuální příklad najdeme ve východní Africe. Když dřív britské Somálijsko získalo nezávislost, přidali se k dříve italským sousedům do jedné spokojené země Afrického rohu. Ze štěstí bylo rychle neštěstí života v kruté diktatuře. Po zničující občanské válce Somálijsko roku 1991 znovu vyhlásilo nezávislost.

Dnes mají vlastní armádu, pasy i měnu. Somálijsko poslalo OSN žádost o uznání, ale ačkoliv splnili všechna kritéria, OSN nehnulo ani prstem. Nepomáhá, že jiné africké země odmítají uznat nezávislost Somálijska. Mali a Maroko mají vlastní separatistická hnutí a bojí se dominového efektu. Somálijsko je tedy zatím autonomní oblast Somálska.

Navzdory vymáhané hranici se Google neobtěžuje ani s přerušovanou čarou. Proč je tak těžké zaujmout OSN? Proč to Somálijsko nedokázalo, a Jižní Súdán ano? Jižní Súdán se v červenci 2011 stal nejnovější novou zemí uznanou OSN. Tak jako Somálijsko měli historický nárok na území, vedli občanskou válku a pro bohaté země byli nezajímaví. Co tedy nakonec přitáhlo pozornost OSN? Zdravím, jsem George Clooney, myslím, že Jižní Súdán má být nezávislý.

- Jasně. - Tak proto! Hollywoodský lidumil šířil osvětu o údělu Súdánců už od konfliktu v Dárfúru. - Súdán nikoho nezajímá. - Říkám, že jsem George Clooney a přesvědčím lidi, aby je Jižní Súdán zajímal, protože se tvářím, že mě zajímá. Teda, protože mě zajímá! Nehraju to. Vážně jste George Clooney, výherce Oscara za vedlejší roli! Rozdělit Súdán? Jako by se stalo. - Jsem hrdina!

- A to je lekce pro Stuarta Hilla. Měl Reese Witherspoon přesvědčit, aby tweetovala o útlaku Forwicku, a možná by to vyšlo. Na světě najdete tucty příkladů zemí, jejichž existence je sporná. Mnoho se chová jako státy, mají své pasy, vlády a měny, a i když nemají křeslo v OSN, objevují se na mapách svých spojenců. Palestina, Tchaj-wan, Kosovo, to máme 2,5 příkladu. Křeslo v OSN je oblíbený způsob, jak hodnotit státnost státu, ale nakonec nic oficiálního neexistuje.

Mapa světa vypadá různě podle toho, odkud se díváte, a státnost bude mít vždy nejasné hranice. Můžu svou půlku stolu vyhlásit nezávislým státem? - Ano, ale napadl bych ji. - Po právu. - Ahoj, Jayi. - Kde jsi? Je 14:04, - takže zbývá jen… - 6 minut do Countdownu. Já vím. Podívej, Jayi, vím, jak máš rád Countdown a chceš, abychom ho spolu sledovali…

- A potom srovnávali skóre. - A potom srovnávali skóre, jistě. A mě to také baví, ale dneska nemůžu. Proč? - Jsem na Havaji. - Co? Odletěl jsem na Havaj, takže se nemůžu dívat s tebou. - Nerozumím tomu. - Mimo VB se to nedá sledovat, takže to vynechám a užiju si sluníčko. - Ale můžeš použít Surfshark.

- Co? Surfshark. To je VPN, aplikace a rozšíření prohlížeče, díky tomu můžeš umístit své zařízení do jakékoli země. Ať jedeš kamkoli, se Surfsharkem máš svůj internet pořád s sebou. To asi před Countdownem nestihnu, - zní to složitě. - Není. Stačí si to stáhnout, založit účet a začít sledovat cokoli. Navíc je díky Surfsharku pro vás internet bezpečnější, schová IP adresu a tak vás ukryje před hackery.

- Ale není to drahé? - Vůbec ne. Dokonce pro vás máme akční nabídku. Když použijete odkaz v popisku a kód mapmen, budete mít slevu 83 % a navíc 3 měsíce zdarma. Navíc mají 30denní garanci vrácení peněz. - Vážně? - Už nikdy ti Countdown neuteče. Prima. Víš, Jayi, jsem na dovolené, možná potřebuju od Countdownu pauzu, - chci si užít Havaj.

- Vypadá to, že je tam zima. Pustil jsem klimatizaci. - Nejsou na Havaji 4 ráno? - Ano. - Takže tma. - Pravda. Marku, tebe nebaví Countdown? Vlastně ne, promiň, Jayi. To je v pohodě, Marku. Už nikdy nemusíme sledovat Countdown. - Fakt?

- Teď budeš mít Surfshark a můžeme koukat na France 3 na Des chiffres et des lettres. Čísla a písmena? - Je to přesně tak, jak to zní. - Non, mon dieu. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Situace na Zemi je trochu nepříjemná v tom, že už tady moc volné půdy k vytvoření nového státu není. Musíš ji vzít někomu jinému, a tomu se to nemusí líbit... Upřímně mě ale zajímá, jak se bude rozdělovat Mars, až ta doba nastane.

10

Odpovědět

Vyčlenit se z Commonwealthu je překvapivě snadné a Barbados se takto stal republikou.

11

Odpovědět

Řekl bych že pokud půjde o peníze, tak půjdou veškeré dohody stranou a bude to (tak jako v minulosti) stylem kdo dřív příjde ten dřív mele... Nemusí jít ani o Mars, to je na naše poměry ještě sci-fi, stačí si představit kdyby se fakt v dohledné době povedlo začít těžit z blízkých asteroidů. Neumím si představit že by se někdo vzdal tak obřího bohatství ve prospěch ostatních, ještě když si to vyžaduje tak obří náklady na podobné mise. Nebo rovnou několikagenerační mise s teraformací Marsu a pak příde nějaké Alžbětko s tím že chce svůj gender-free stát na Marsu. :D

02

Odpovědět

+Karel PesAsteroidy jsou nejčastěji v pásu mezi Marsem a Jupiterem; tedy právě Mars bude tou vhodnou "přestupní stanicí" k tomuto bohatství; a náklady na přepravu podobného vesmírného materiálu se jistě nevyplatí v porovnání s materiálovým složením - jak by se vlastně odlišil "mimozemský" drahokam od pozemského drahokamu (například vltavínu); kdyby těchto vesmírných drahokamů bylo příliš mnoho, pak by jejich cen spíše klesala než rostla.

01