Blíží se konec plastových lahví?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:7 428

Britský start-up Skipping Rocks Lab vyvinul obal na vodu, který se dá jíst. Po dvou letech testování se start-up chystá vstoupit na trh – blíží se konec plastových lahví?

Přepis titulků

Tato koule slouží jako jedlý obal na vodu. Ooho je kapsle z mořských řas, která by mohla nahradit plast. V laboratoři Skipping Rocks Lab vytvořili Ooho z chaluhy, takže je 100% biologicky odbouratelná a můžete ji celou sníst. Jen odloupněte slupku a šup s ní do pusy.

Vnější obal může být... ochucený nebo zbarvený, takže jej buď můžete sníst, nebo vyhodit. Ooho se momentálně testuje na velkých sportovních událostech, společnost však doufá, že ji brzo uvede na trh, a nadobro tak skoncujeme s plastem. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A cena?

00

Odpovědět

To se hodi leda do firem jako nakej catering.. jinak na nic.

10

Odpovědět

Proč ne mě se to líbí a potenciál to rozhodně má - ideální na panáky k rychlému použití. Sice sklo je sklo ale jestli to nebude nijak reagovat s alkoholem tak super.

170

Odpovědět

takže takové ty bubliny z bubble tea ve velkém

71

Odpovědět

Ano, těch problémů je mnoho, na druhou stranu - nějak se začít musí. Možná z toho jednou skutečně vyrobí "PETku". Tu sice asi jíst nebudeme, ale jak ještě přímo upozorňují - obal můžete sníst nebo vyhodit. Pokud se rozloží, tak proč ne.

71

Odpovědět

Tak biodegradovatelné obaly jsou na trhu již nějakou dobu (např tašky), takže s tímto se už dávno začalo. Zase se ale od toho upustilo, protože je to strašně nepraktické. Když se ti začnou obaly rozpadat již na skladě, tak s tím po ekologické stránce naděláš větší neplechu, než aby to mělo nějaký přínos.

31

Odpovědět

Prý konec plastových lahví :D
To za našeho života nehrozí...

Navíc má tento produkt několi zásadních vad:

1) Chci vidět jak to budou prodávat (hádám, že asi v "plast"ových zásobnících) protože něco tak měkého nemůžete dát do papíru nebo sáčku.
2) Taky na to budou muset dát nějaký obal ("plast"). Etiketa, složení, alergeny (je to přece jen z mořské řasy) případná příchuť, datum spotřeby atd.
3) Nevěřím že by to vydrželo stejně věčně jako plast. Když je to na organické bázi, tak to musí mít docela krátky poločas rozpadu a chci vidět obchodní řetězce, které budou chtít prodávat vodu, kterou musí skladovat za speciálních podmínek a navíc jen velmi omezeně dlouhou dobu.

234

Odpovědět

Nějak to musíš těm eko-debilům prodat. Kdybys řekl, že to je k hovnu, tak to nikdo nebude financovat a za co si pak budou mastit kapsy? :D

146

Odpovědět

+HehHmm, to mě nenapadlo, mohl by jsi mít pravdu.
Když se na to podívám z téhle strany, tak třeaba i bezlepkové pečivo je o hodně dražší, méně chutné a všude po zemi přesto vyrostly bezlepkové pekárny i když netolerancí k lepku trpí míně než 1% obyvatelstva. Hold nějaký chytrák řekl "Lepek je nezdravý a všichni by jste proto měli jíst moje odporné a předražené pečivo" a z nějakého důvodu mu to vyšlo. Tohle by mohlo stejně působit na tu méně inteligentní většinu z eko-maniaků.

Asi taky začnu podnikat v tomhle byznysu.
Už mě napadlo pár výrobků co budou zaručené trháky:

Speciální toaleťák vyrobený z lopuchového listu.
Konopný provaz, který lze v případě potřeby vykouřit.
Dietní vepřová kotleta, která bude vyrobena ze 100% z jablka.

153

Odpovědět

Kupce si to najde. Lidi jsou šílený a koupí kde co, například viz http://g.cz/10-nejdrazsich-balenych-vod-na-svet/#

A co se týká balení v gelu z mořské řasy, pak by mě zajímalo, zda by se to dalo mrazit a tím prodloužit dobu trvanlivosti. Pak by se to dávalo do alkoholů/drinků místo ledu, ale pití by to neředilo s tím, že na závěr by člověk rozkousl kapsli s čistou ledovou vodou ;-)

11

Odpovědět

+randomofamberCo je na tom šíleného? Nikdy jste si nekoupil něco dražšího jen proto, že ekvivalent byl například, pro Vás subjektivně pouze estetičtějším?
Pokud je šílený člověk, co si vodou za tisícovku třeba jen snaží zvýšit společenský status, je šílený i ten člověk, co jezdí ve Ferrari namísto Octavie?
Pak jsem šílený i já, s tím, že dávám přednost té samé knize, ale ve vázané vazbě, ač je o polovinu dražší.
Co Vy, máte v šuplíku jen ponožky z Vše za 39,-, protože v CéÁčku je srovnatelný pár za šílených 45,-?

75

Odpovědět

To ať si používají prasata, co nejvíc znečišťují zemi jako USA, Čína, Indie, Pákistán, Bangladéš a n***i.

734

Odpovědět

No upřímně je to dobrý tak na párty. Naplněný chlastem. https://youtu.be/PJBb7wxIKrI na YouTube už je návod na dyi výrobu...

113

Odpovědět

Jo, takovýhle panáky to už je jiná věc, to by bylo slušný použití.

60

Odpovědět

Mno nápad zajímavý, ale to mi chcete říct, že petku berete jen na jedno použití?
Když jdete na tůru, tak si vezmu 0.5l a můžu to kdekoliv doplnit (např. studánky atd.).
Takhle budu tahat sebou milion balónku?
100% se tímhle nezbaví klasických petek.

212

Odpovědět

z devadesati procent pripadu se plastova lahev vyhodi hned ten den, kdy si ji clovek koupi a to je to spatny

154

Odpovědět

+vlasy98Já vyhazuji láhve do žluté popelnice a doufal jsem, že se z toho dělají třeba dětské skluzavky...takže moje snaha třídit je zbytečná?

110

Odpovědět

+nevimjmeno2a tridi snad vsichni tak vzorne jako vy?

70

Odpovědět

+vlasy98Přestaňte si kupovat zbytečnou, předraženou, plastově vylouhovanou vodu v petkách a pijte čerstvou z kohoutku. Co se týče závadnosti, je na tom vodovoda mnohem líp.

60

Odpovědět

+EhmJo to sedí, voda z kohoutku je závadnější.

26

Odpovědět

+pehlNo, pokud si nekoupíte nějakou vyloženě minerálku, tak si kupujete jenom vodu z vodovodu nalitou do PET lahve.

71

Odpovědět

+EhmA z kohoutku mi ta voda vyteče v lahvi, kterou si mohu vzít na cestu?

12

Odpovědět

+Adammmtaky mě napadlo. Chtěla jsem si koupit flašku na cestu po pramenech. Prázdá lahev /rptože byla sportovní) stála nějakých 60 korun.... No tak jsem si za 12 koupila obyč lahev s vodou.

10

Odpovědět

+vlasy98A to číslo jsi vyčaroval nebo počítal ve své domácnosti?
Každopádně další věc. V čem to budeš mít? To jako jen tak hodíš do batohu a na to flákneš knihu nebo notebook? Budeš na to potřebovat nějakou krabičku a vsadím se, že ta bude z plastu.
Zkrátka řečeno tímhle způsobem se plastu nezbaví ani ve snu. Takže spíše to je taková blbůstka a po pár týdnech si na ni nikdo nevzpomene.

42

Odpovědět

Udělat to v příjemnější/líbivější formě, s nakusovací bradavkou na otevření…
Dovnitř voňavý Fernet – co si přát lepšího?

64

Odpovědět

Dobrej napad, ale trosku si zde zahravaji s hygienou. Preci jen sloupnu nejakou slupku o ktere se ve videu zminuji a pak "balonek" prevaluji v rukou, nez jej daji do pusy. Takze pokud bychom si meli tyhle balonky brat misto PETek, kterou si bereme prevazne na cesty, kde jsou nase ruce vystaveny k necistotam, mikroorganismu, atd.. tak diky kontaktu obalu s prsty se nam do ust dostane nepreberne mnozstvi bakterii...

81

Odpovědět

Trochu to zjednodusim - ty kapsle se budou z hygienickych duvodu stejne balit do plastu. Nebo nebudou ? :D #diskuze

222

Odpovědět

Takže by se tím mohla vyřešit i přecitlivělost vyspělých civilizací z přehnané hygieny;)
Problém je v nepraktičnosti a navíc neochucený agar je nedobrý.

51

Odpovědět

+Daniel99Přehnaná hygiena? Díky hygieně nechcípáme na nemoci jako Indové a n***i.

53

Odpovědět

+nevimjmeno2To byla hyperbola.
Přesto.. srovnáváte dva nesrovnatelné světy, pane. Svět s hygienicky rozvinutým systémem dávno za hranou určité přirozenosti a svět na úrovni středověku, přesycen chemií novověku, a s historicky nejvyšším přelidněním.
Zeptejte se sám sebe naopak pomocí příkladu.. vezměte skupinu Pražáků a skupinu Váránásníků. A vzájemně je prohoďte. A odpovězte si, kde se ono Vaše "chcípání díky hygieně" projeví více?

10

Odpovědět

No tak ve videu jsi viděl že to sloupával z druhé ochranné vsrtvy, ta je předpokládám taky z řas, takže se dá normálně třeba hodit na zem a rozloží se během pár dnů, v lese je to prakticky kompost. Ideálně by ses té vnitřní vrstvy neměl ničím dotýkat

52

Odpovědět

+StifyA kdybych si mel v obchode koupit treba balicek po 20 kulickach (piti na vylet) - to uz musi byt v plastu ne.

20

Odpovědět

+StifyHodil bych ty agarový kapsle do ještě jedný velký kterou jak říkal stify strhnu a zahodim.
Ps:podle mě je agar chutnější než želatina... Tak to bude asi o zvyku.

00

Odpovědět

+StifyA jak se dá zařídit, aby se ochranná vrstva začala rozkládat, až když se sloupne a ne dřív? Třeba takové biodegradovatelné tašky bylo docela fiasko, začaly se jim častokrát rozpadat už na skladě.

00

Odpovědět

Napadlo mě přesně to samé. Na druhou stranu PET lahve jsou na tom s hygienou také dost na šítru. Znovupoužití lahve po dopití originálního obsahu se nedoporučuje (dochází ke kontaminaci z víčka, na které se hodně šahá) a teplé nebo slunné počasí PETce taky zrovna nevyhovuje (uvolňují se z ní do pití ne zrovna zdravé látky vlivem tepla nebo UV záření). Takže si myslím, že bude hodně záležet na marketingu a ceně takové kapsle.

40

Odpovědět

+BenosKdo šahá na vnitřek víčka? A když na tohle bude pálit slunce, tak to tomu asi taky moc neprospěje...
Jinak mi to příde spíš strašně nepraktický... nevim, jak je to pevný, ale trochu bych se bál to hodit do batohu jak petku (takže by to stejně muselo bejt v nějakých pevných krabičkách - ty se daj sice umýt a použít víckrát, ale to i ty petky)...
Pak taky kolik jich člověk musí "sníst", aby se aspoň trochu napil? Jsem zvyklej pít po půl-litrech, když mam žízeň tak i víc... nevim, musel bych si to vyzkoušet.

21

Odpovědět

+BullOverS tím víčkem jsem to spletl, měl jsem na mysli hrdlo láhve. A pokud namítneš, že na něj nešaháš, tak minimálně se jej dotýkáš rty, což je o něco hygieničtější, ale pořád to představuje problém.

10

Odpovědět

+BenosAle tak to neni problém umejt...

00

Odpovědět

+BenosTvuj komentar mi pripomenuj video z poradu A DOST - https://www.stream.cz/adost/10017347-pet-lahve-proc-se-jich-mame-bat
Nicmene, pokud plnis znovu PET lahve obycejnou vodou, tak se z plastu do vody nedostava tolik nezadoucich latek, jkao kdyby si tam mel treba dzus.

00

Odpovědět

chci videt co se stane kdyz ji rozkousnete, rozriznete

00

Odpovědět

Vyteče z toho voda. :D

220