Co kdyby všichni lidé na světě mluvili stejným jazykem?

Thumbnail play icon
25 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:3 877
Všichni lidé na světě by mluvili stejným jazykem a mohli by spolu bez problému komunikovat. To zní přímo pohádkově, nebo ne? 

Přepis titulků

Ale no tak, ještě pět minut. Před tebou je nejdůležitější chvíle kariéry, v obleku se šíleně potíš, ale už nemůžeš couvnout. Jseš na vědecké mezinárodní konferenci spolu s nejznámějšími vědci, inženýry, programátory, ekonomy a celou řadou dalších důležitých lidí. Vývojáři umělé inteligence objevili něco, co by mohlo navždy změnit svět, a za 4 minuty začne názorná ukázka tohoto průlomového objevu.

Ty jsi tady jako překladatel a musíš ty vědecké pojmy přeložit do několika jazyků. Celý život ses s nadšením učil nové jazyky. Nejdřív to byly zahraniční filmy a seriály s titulky, knihy, komiksy, potom ses začal učit intenzivněji. Rodiče ti ukázali svět a mohl jsi poznat různé kultury. A když jsi zjistil, že existuje asi 7000 jazyků, rozhodl ses jim zasvětit celý svůj život, tedy aspoň některým z nich.

Uznávané univerzity, postgraduální studia, život v zahraničí, studium historie, díky tomu všemu jsi nejlepší překladatel a jazykový expert na světě. I přesto jsi trochu nervózní, protože musíš tu konferenci přeložit do 7 jazyků. Událost začíná a vědci začínají mluvit o vývoji KI (umělá inteligence). Nepodrobí si naši zemi, ale naopak nám zjednoduší život.

Z nějakého důvodu máš špatný pocit, když hlavní vývojář představuje novinku. Vytvořili úplně nový jazyk, kterým může mluvit celý svět, protože se dá snadno naučit. Díky KI algoritmu se dají slovíčka i gramatika snadno zapamatovat. Vlastně už nebudou žádné problémy s komunikací. Aby se lidé tuto řeč naučili rychleji, vyvinuly vědecké týmy aplikaci, která všechny jazyky přeloží do toho nově vytvořeného.

Kontext, význam, sarkasmus, ironie, to všechno je nyní možné přeložit do Universal Common Language (UCL). Světová populace bude sjednocenější než kdy dřív. V té chvíli si uvědomíš, že nejdůležitější chvíle tvojí kariéry může být také její konec. Kdo potřebuje překladatele, když všichni mluví stejnou řečí. Ale ne.

Během následujících 20 let začnou všichni lidé mluvit stejnou řečí. Každý bude mít UCL aplikaci, nový jazyk se bude vyučovat na školách, velké firmy a koncerny zavedou povinné jazykové kurzy pro zaměstnance, KI denně přeloží tisíce knih do UCL, v televizi budou vystupovat jen herci, kteří ovládají UCL a jen ti budou oceňováni. Lidé, kteří se dřív nedokázali naučit cizí jazyk, nemají s UCL žádný problém.

Proces učení je jednoduchý a zábavný a kromě toho je tento jazyk vlastně základem všeho. Země začnou rušit víza, mizí státní hranice a také konflikty na celém světě, protože teď se lidé mohou snadno dorozumět. Provozní systémy, videohry, technika, písničky, vtipy, vědecká fakta, prostě všechno teď bude ve světovém jazyce.

Můžeš zavolat komukoli na druhý konec světa a něco vyprávět nebo si poslechnout zajímavé příběhy odtamtud. Na své cestě kolem světa nemusíš mít strach, že si k snídani objednáš 17 veverek, když omylem zaměníš jedno slovo. Už se nebudou muset synchronizovat filmy a nebudou potřeba titulky, páni! Svět bude přístupnější. Ceny letenek výrazně klesnou a vzroste míra turismu, studia i práce v zahraničí.

Každý rok se stále víc lidí vzdá své národnosti a označí se za světové občany. Věda se vyvíjí rychleji než kdy dřív, protože odborníci z celého světa konečně mohou spolupracovat. A studování cizích jazyků patří minulosti. Vypadá to, že se svět stal lepším místem, ale UCL má i stinnou stránku.

Překladatelé a jazykovědci přijdou o práci, jazykové školy přijdou vniveč, a i tlumočníci budou bez práce. Ty i spousta dalších lidí jste proti tomu novému jazyku, a tak se rozhodneš dokázat, že to povede ke katastrofě. Zatímco celý svět komunikuje stejným jazykem, provádí odborníci první mezinárodní studie lidského rozumu. Zjistili, že klesl počet synapsí, tedy myšlenek a biologických procesů v mozku.

Vědecké týmy zkoumaly 1000 lidí ze tří skupin. Lidi, kteří ovládají více jazyků, jeden jazyk, a ty, kteří se narodili do nové doby a mluví jen UCL jazykem. Studie ukázaly, že lidský mozek nefunguje tak dobře jako dřív. Dřív se lidé snažili rozumět cizím jazykům a osvojit si je, takže byli stále ve střehu. Teď nemají ty příslušné části mozku co dělat.

I když ses nikdy neučil cizí jazyk, viděl nebo slyšel jsi slova, kterým jsi nerozuměl, a tvůj mozek se aspoň pokoušel ty informace zpracovat. Teď se tvůj mozek může flákat. Kde je tedy problém, když nejsou žádné jiné jazyky? Odpočinutý mozek je přece dobrý. Ale to není všechno. Lidský mozek už neumí analyzovat informace, něco si zapamatovat nebo najít chytrá řešení složitých situací.

Lidé se obtížněji učí novým věcem a slovní zásoba se stále zmenšuje. Někdy dokonce lidé nedokážou vyjádřit své myšlenky a průměrné IQ klesá. Už je skoro nemožné naučit se původní jazyky. Někteří se obávají budoucnosti, lidé by totiž mohli zapomenout historii. Změny v lidském mozku jsou jedna věc, ale zapomenutí vlastní historie může být opravdu nebezpečné.

Každý jazyk je propojený se svou oblastí a historií a nejdůležitější je, že jazyk přináší do každodenního života kulturní rozmanitost. Například v chladných zemích je víc výrazů pro chladno, v tropech víc odstínů zelené a mohl bych pokračovat. S UCL tato rozmanitost kultur zmizí. Lidé budou poslouchat stejnou hudbu, sledovat stejné filmy a ztratí zvídavost. Představ si, že jsi půl roku šetřil, abys mohl jet do jiné země, ale když tam přijedeš, všechno je stejné jako doma.

Místní dokonce sledují stejné pořady a influencery. Na základě přízvuku ani nezjistíš, kde dotyčný vyrostl. Všichni mluví se stejnou intonací, používají stejnou strukturu vět i slova. Najednou je ta komunikace nudná. K vyjádření svých pocitů víc používáš mimiku a gesta. Při hádce lidi vypadají jako blázni, protože se třesou, kymácí se a mávají.

Nejhorší ale je, že lidi ztratí smysl pro humor. A protože slovní zásoba je menší, je i málo myšlenek. Je těžké myslet, natož pak mluvit. Sny jsou také nudné a básně i texty písní zní všechny stejně. Zjednodušilo nám to život, ale k čemu to je. Sice si lépe rozumíme, ale zapomínáme u toho, jak vzrušující je učit se něco nového.

KI se neustále snaží UCL zjednodušit a každým rokem je tento jazyk jednodušší. Podle vědců budeme tímhle tempem za pár desítek let komunikovat jen zvuky. Nikdo nebude schopný vyjádřit své myšlenky nebo vysvětlit svá jednání. Vzájemné porozumění se brzy změní ve velké nedorozumění. Lidé jednoduše zapomenou, jak vyjádřit svoje myšlenky.

Od té doby, co jsi ztratil práci, procházíš těžkým obdobím, ale využil jsi každý moment, abys dokázal, že jazyky jsou důležité, pomáhali ti při tom ostatní překladatelé a profesoři. UCL se nikdy nepřestane používat, ale zájem o studium původních jazyků opět vzroste. Studium nového jazyka se stane žhavým trendem. Bude víc jazykových škol než kdy dřív a jen málo lidí, kteří ovládají víc starších jazyků, takže z tebe a tvých kolegů budou boháči.

Studování cizích jazyků je nejoblíbenější koníček, který rozvíjí činnost mozku. Zatímco dřív bylo cool mít drahé auto, tučnou sumu na účtě a krásný dům, teď je to schopnost mluvit dvěma jazyky. Vše je zase v pořádku. Filmoví tvůrci natáčí filmy, spisovatelé píšou knihy a umělci skládají písně, a to všechno v různých jazycích.

Svět je zase rozmanitý, zajímavý a pestrý. Merci!

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Normálně videa na internetu nekomentuji, ale tohle je taková s****a že se k tomu zkrátka musím vyjádřit. Celý život mluvím pouze česky a nezdá se mi že bych byl idiot jen proto, že jiný jazyk neovládám, a ani mně to nezajímá. Tvrzení že musíte znát více jazyků aby vám nezakrněl mozek je ničím nepodložená kravina. Přesně jak tu někdo psal, to je názor nějakého lingvisty který má natolik rád cizí řeči, že při pohledu na slovník má erekci. Je to podobný extrémismu jako když vám katolík bude tvrdit že půjdete do pekla jen proto, že neuctíváte panenku Marii. PS: Kdyby se na světe mluvilo jedním jazykem bylo by to fajn. Né každý ovládá 20 řečí, a né každého to baví. Někomu to třeba ani nejde, jako například mně. Kdybychom mluvili jednou řečí určitě bychom nezhloupli. Jsou geniální jedinci kteří mají problémy i s mateřštinou. Naopak jsou tu lidé kteří znají vícero jazyků, ale krom toho jsou to naprostí blbci. Takže říkat že kdo umí jazyky je chytrý a kdo je neumí je hlupák je stejné, jako když vám vegan bude říkat že jste zlí, protože nejste vegan, a to jsem vegan, ale nikdy bych nikoho neurážel na základě své víry, jako zde pan lingvista který natočil toho video. Dělit lidi na hloupé a chytré na základě znalosti jazyků je stejně hloupé, jako dělit lidi na hloupé a chytré podle barvy pleti.

13

Odpovědět

:) :) me se jako jinemu video libiloo :) mam rad sci-fi a ucim se nemcinu a to video bylo nastesti nemecky :) :) :)

12

Odpovědět

Musela jsem se podívat z čiré zvědavosti, jak asi musí vypadat video s hodnocením 26 %. Nejvíc promarněných 9 minut a 48 sekund mýho života.

Protože moje schopnost fungovat v cizích jazycích byla, je a vždycky bude bída, a problém mám i s češtinou, jakékoli práci nebo konverzaci v cizím jazyce se vyhýbám jak čert kříži, a je mi to silně nepříjemné, tak jsem na základě videa doznala, že jsem zřejmě mentálně retardovaná a dávno mi zakrněl mozek.

Asi mě měl varovat fakt, že mi učitelka ruštiny zakazovala číst nahlas, nebo že ani po 4 letech života se Slovákem nezvládnu říct jedinou větu správně. Tak já si jdu vykopat díru a položit se do ní.

81

Odpovědět

Jezis, to byla ale pico*ina. ODPAD

82

Odpovědět

mam napad aby t ovideo melo aspon nejaky smysl... pojdme se bavit o necem uplne jinem!

Zacnu tema... neco jednoducheho obycejne....

Mohl by mi nekdo doporucit nejakou novou videohru na pc ? aspon 2020 neob i nejakou co teprve vyjde.

52

Odpovědět

Days Gone vyšlo dnes na PC. Ještě jsem to nehrál, ale říkal kámoš, že je to pecka.

11

Odpovědět

+Calybos4391Jak moc je pro tebe důležité datum vydání? Mně přijde, že to je takový zbytečně omezující prvek :-)
Jinak teda Mass Effect: Legendary Edition, pokud jsi kdysi hrál Mass Effect. Skyrim: Enderal, pokud tě bavil Skyrim, ale přišlo ti, že příběh je tam na prd.
Další skvělé trošku starší hry: Hollow Knight (2017), Shovel Knight (2014), Ori and the Blind Forest (2015), Ori and the Will of the Wisps (2020), Celeste (2018).
Pokud máš rád roguelike, tak teď vyšel Binding of Isaac: Repentance.
Pokud máš druhého člověka, se kterým můžeš hrát, tak It Takes Two je celkem solidní multiplayerová hra pro dva (i když konec není kdovíjaký).

01

Odpovědět

b***y prenikli okrem holyudu aj do herneho priemyslu a uz nic kvalitne sa neprodukuje

Pecky ako Age of Empires, Diablo, Warcraft 3, Command&Conquer a povodne call of duty, medal of honor, mafia, gta, Total War len tazko niekto prekona :/

Prostedopice aj s tzv pollitickou k****t)rektnostou

Mal som chut zahrat si Kingdom Come Deliverance, ale Hratelnost je totalne nahovno a ovladanie tragicke (keby bolo aspon take ako v klasickom TES Skyrime (a aj moznost 3rd person kamery)tak by hra by bola podstatne pristupnejsia(pritom sa nevylucuje moznost zachovat aj povodny pre mna nudny "realisticky" fighting system))
Este ze som minul peniaze len za zakladnu hru a nekupil komplet aj s DLCkami.

11

Odpovědět

Jak se v Rusku řekne širokorozchodná trať? A která to vlastně je?
Určitě zcela jiná, než ta v Evropě....

02

Odpovědět

Video je naprosto zcestné a používá zavádějící ideje. Bohužel, ztráta času

101

Odpovědět

Marně jsem čekal na nějakou pointu... nepřišla. Co to video vlastně má být? Asi by to mohl být celkem fajn námět na sci-fi, kdyby to bylo trochu líp zpracovaný... ale proč se to snaží tvářit jako "Naučné" video, když to jsou naprosto absurdní, ničím nepodložené bláboly??? Jeden příklad za všechny - protože by lidi mluvili stejným jazykem, zrušily by se hranice... WTF?!? Kdo takovou p******u moh vypustit? Proč pak existuje nějaká hranice mezi USA a Kanadou (a existuje hromada dalších příkladů, tohle je jen největší/nejznámější/nejočividnější)? Nebo proč existuje povinnost mít ESTA nebo víza když cestuje angličan do USA?

Připadá mi to jak výtvor někoho, kdo má prostě hrozně rád jazyky a dává jim 10000x větší důležitost, než ve skutečnosti maj (neříkám, že je špatně úplně všechno, část těch výhod/nevýhod je v nějaké mírnější verzi celkem dobře obhajitelná... ale i ty jsou tam vyhnaný do extrému).

Omlouvám se, pokud má to video být vtip a já to prostě jen nepochopil... nepřišlo mi vtipný.

Prosím, změňte kategorii "Naučná" na "Sci-fi"... je to hodně špatný a nedomyšlený sci-fi, ale lepší kategorie asi neexistuje.

181

Odpovědět

Na tohle můžu zareagovat snad jen citátem Homera Simpsona: To byla ale pí..vina. Ale vážně, vůbec nechápu, co se tím snažili říct. Příběh ze spekulací, které, jak mi přijde, si vycucali z prstu a dohromady to nedávalo žádný smysl.

91

Odpovědět

JE TO P******A
SKONCETE TO SKONCETE TO

stahnete to z vasich stranek je to p******a smazte to

53

Odpovědět

nechutny komunizmus

73