Co nedělat při prezentování

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:819
Počet zobrazení:13 441

Každý z nás už někdy vytvářel powerpointovou prezentaci, kterou musel před někým prezentovat. Existují věci, které se v nich nevyplatí dělat. A jak si to lépe zapamatovat, než když se to dovede do extrému?

Přepis titulků

Lidem často říkám, že v dnešním světě komunikujeme takto. Tohle nechceme vidět. Běžně se tomu říká život po životě v Powerpointu. Myslíme v prezentacích. Tohle je skutečný příběh. Před pár lety jsem projížděl Coloradem. Na I70 jsem najel na náledí, kousek od Eisenhowerova tunelu, v rychlosti 100 až 110 km/h. Možná kolem 140 km/h.

Dostal jsem hodiny. Před očima mi proběhl celý život ve formě prezentace. Tohle je počet powerpointových prezentací za den. Roku 2007 jich bylo 43 milionů. 54 milionů v 2008, letos jich je 69 milionů. Příští rok to bude 88 milionů denně. Podívejte, ten graf roste exponenciálně. Toto je graf počtu zabavených domů ročně.

Roste skoro stejně. Uvědomil jsem si, že za zhroucení trhu s hypotékami mohou prezentace. Tomuto tedy říkám Život po životě v Powerpointu. Tohle při prezentování nedělejte. Tohle mě v nich dohání k šílenství. Ale abych ukázal, co nedělat, musím to udělat. Nejčastějším problémem je, že lidé napíší každé slovo na svůj slide.

I když si to pak nemusíte pamatovat, váš slide bude přeplněný a nudný. Lidé přestanou vnímat dřív, než dojdete na konec... prvního slidu. Zadruhé, na velikosti fontu záleží. Na velikosti záleží. Příliš malý nikdo nepřečte. Ale když bude moc velký, budete za pitomce. Budete vypadat jako idiot. Nechte svůj text na místě.

Nehýbejte s ním. Není nic otravnějšího než blikající text. Ať nic nebliká ani se neotáčí. Nenechte cokoliv poletovat po obrazovce. Lidé s poruchou soustředění z toho zcvoknou. Když už mluvím o fontech, lidem na nich hodně záleží. Vzpomněl jsem si na jeden vtip. Comic Sans a Helvetica vejdou do baru. Poprosí barmana o drink.

On odpoví: "Promiňte, takovým typům zde nenaléváme." Tenhle o těchto fontech něco vypovídá. "Řekl bych, že je dobrý, kdybych ho pochopil." Font si vybírejte opatrně. Každý máme svůj oblíbený font. Vámi vybraný font o vás něco vypovídá. Z toho seznamu si jeden vybereme. Každý z nich nám napoví něco o vaší osobnosti.

Courier New říká, že jste organizovaný. Předstíráte, že stále používáte psací stroj. Comic Sans říká, že si myslíte, že jste vtipný. Times New Roman říká, že jste líný, apatický a bez fantazie. Vždy používáte základní nastavení. Georgia říká, že mluvíte s jižanským přízvukem. Arial říká, že máte rádi Malou mořskou vílu. Vás tu ale je.

Old English říká, že máte rádi sladový alkohol. To jste věděli? Helvetica říká, že milujete majonézu. Jo, to je trochu nepravděpodobné. Black Adder říká, že jste afroamerický účetní. Nad tím se musíte zamyslet. Pardon. Windings říká, že jste nerd a nemáte žádný skutečný život.

Pokud vše píšete malými, znamená to, že jste tichý, stydlivý a neasertivní. Pokud píšete vše velkými, rádi křičíte. Jo, jako vy. Pokud píšete malé písmeno následované velkými, znamená to, že máte zapnutý Caps Lock. Není to děsný, když se to stane? Píšete, pak se na to podíváte a řeknete si: "Sakra!" A směs velkých a malých písmen znamená, že je to žádost o výkupné a vy jste únosce.

Tohle se píše těžko. Další důležitý bod. Nepoužívejte příliš odrážek. Odrážky použijte jen u klíčových slov. Při velkém množství odrážek vaše klíčové myšlenky nevyniknou. Termín odrážka ve skutečnosti vznikl pojmenováním lidí, kteří otravným přednášejícím rozbili držku. Tento slide dříve způsobil pád Powerpointu.

Existuje hranice, kolik odrážek na slidu můžete mít. Další věcí jsou animace. Lidé je milují. Přiblížit, oddálit, napravo, nalevo. Někdy to může způsobit mořskou nemoc. Podle školitelů vaše efektivnost s počtem animací stoupá. Ale mohou také rozptylovat. Neposlouchají, co říkáte, jen sledují ty vychytávky. V grafech najdete různé oblasti. Toto je oblast jednoduchost/efektivita. Efektivnost/nudnost.

Aktivita/neefektivita. Nudný/statický. Oblast zaneprázdněný/k ničemu. V rohu je oblast pouze pro ADD. Užitečné/zábavné. Hloupé/matoucí. Hloupý a hyper trojúhelník. Uspávací čtverec, matoucí pětiúhelník. A to vše je naprosto zbytečné. Tvorba tohoto jednoho slidu mi zabrala tři a půl týdne. Tvorba prezentace může zabít veškerý váš čas.

Největším nebezpečím dneška, a říkám vám, že to slyším čím dál častěji, je P.N.P.Z., čili Porucha nadměrného používání zkratek. Slyšeli jste, jak teď lidé mluví? Neříkají žádná skutečná slova. Poslal jsem IM CFO o našem ROI a našich CRM a ERP. Ovšem ukázalo se, že naše ETS je opravdu SOL, takže bychom ASAP měli něco udělat.

To abych si k tomu rozhovoru koupil slovník. Tohle by mohl být dnešní životopis. Mám MBA z USC, MSEE z MIT a BSEE z DU. Pracoval jsem v IBM, HP a VLSI. Jsem členem IEEE, EIT, NCAA, NAACP, AARP, AA a AAA. Hledám pozici jako CEO, COO, CFO, CIO, CTO, CMO, CPO, CYO, VP, EVP nebo EIEIO.

Rád bych se stal EIEIO. To je můj sen. "Jsem EIEIO, těší mě." "Říkejte mi Macdonald." Tohle je poslední věc, kterou lidé často dělají. Používají spoustu grafů, jen aby vás ohromili svou schopností tvořit grafy. Vytvořil jsem si graf Používání zkratek v reálném čase.

Pořád klesá a stoupá. Nevím, proč ten graf musíte vidět. Tady je vrchol a další tady. Je to graf, který vám nedává smysl, ale chtěl jsem vás ohromit. Tady je distribuce písmen ve zkratkách. Nejvíce používám písmena C, I, N, S. Tady je koláčový graf rozložení písmen. U tohohle netuším, k čemu to je, ale... Powerpoint to umí vytvořit.

Na to, co to je, si přijděte sami. Tady je lineární graf mých lineárních grafů. Tady je sloupcový graf. Klesá a roste. Tady je Barový graf, tohle je sloupec piva. Tady martini. Tenhle graf mám rád. Tady je graf sladkostí. Tady je graf salátového baru. Rajčata, klíčky, špenát.

A jejich kalorie. Tady je graf sushi baru. Je to pravděpodobnost nevolnosti... Mám to tu detailně, dávejte pozor. Tohle je graf navštěvovaných barů v mém životě. Mnoho lidí na takový graf nemá čas, ale... V 17 jsem měl falešnou občanku. V 19 mi byla zabavena a počet návštěv barů dramaticky klesl. Nad těmito grafy jsem strávil až příliš času.

Ve 21 jsem v nich byl skoro každý den. Je zde číslo 342. S lety počet návštěv klesal. Ve 40 a 50 se to zvedlo a v důchodu plánuji pít pořád. Tady je tabulka tabulek u grafů. Tady je tabulka pomazánek. Máslo, margarín, pomazánkové, majonéza, cibulová, sýrová a další. Všechny možné pomazánky.

Tady je ORG graf ORG grafů. Prodejní, marketingový, výrobní ORG graf. Tady je reORGanizační graf. Ten by měla mít každá firma. Tohle je ORG graf mé skutečné rodiny. Udělejte si taky jeden. Je důležitý. Hlavou rodiny je kočka Steve. Pokud máte kočku, tak to chápete. Každé zvíře, které řekne "Udělal jsem bobek, ukliďte to." je hlavou rodiny.

Má žena Laura se zodpovídá Steveovi, já se zodpovídám mé ženě a mně se zodpovídá ovladač. Tohle je mou doménou. Zpět ke grafům. Tohle je koláčový graf grafů. 3D, sloupcové, koláčové... Tady je koláčový graf koláčů. Citronový, dýňový, třešňový, jablečný... Tady je pizzový graf, tady graf typů trávy.

Tohle je lepší graf typů trávy. Tady je pí graf. Pro těch pár nerdů tady. 3,14156, 22/7, 3,14 a samotné pí. Když už tu máme koláčový graf, tak proč nemít dortový graf? Ale u toho nezůstaneme, takže tu máme narozeninový dortový graf. Tady je svatební dortový graf, tady je bábovkový graf. Tady je obrácený dortový graf, tedy tohle je skutečně obrácený dortový graf.

To je z grafů vše. Nějaké dotazy? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedno slov/název: Prezi

40

Odpovědět

Život po životě? Já myslel že death znamená něco jinýho :D Ale jinak super

03

Odpovědět

Jenže v češtině se používá výraz život po životě častěji než život po smrti. :)

104

Odpovědět

+MithrilNo nevim
život po životě - Přibližný počet výsledků: 402 000
život po smrti - Přibližný počet výsledků: 440 000
Ale budu ti věřit, já se v těhle ezoterickejch kruzích moc nepohybuju :D

83

Odpovědět

toto video by mali ukázať všetkým profákom čo ma kedy učili...a hlavne tým z výšky...buď tam bolo textu, že viac sa im už na slide nevošlo alebo tam podávali samé obrázky...a najlepšie bolo keď nám na hspodárskej geografii vysvetľoval učivo a všetky slidy boli grafy a všetky boli po nemecky, takže sme tam 3/4 ľudí len tak sedeli a nechápali

200

Odpovědět

Jj, taky mi při sledování tohoto videa hned přišli na mysl přednášky na VŠ :)

51

Odpovědět

Proč mi přijde, že jsme chodili do stejné školy? Protože na hospodářké geografii učitel opravdu vysvětloval učivo pouze a jen na německých grafech s miniaturními texty. :-D

30

Odpovědět

Je to vystihnuté a mne sa jeho prednáška veľmi páčila. Miestami som sa smial na plné hrdlo.:) Síce nie sú to moc informácie, čo by ma v škole informatiky nenaučili takže som to viacmenej všetko už vedel, no podané takýmto štýlom sa mi o určite viac dostane do hlavy. Vtip s fontamy a graf s lepšou trávou si budem pamätať ešte dlho :D

150

Odpovědět

v češtině, to nám pouštěla ve škole https://www.youtube.com/watch?v=yLhUfmn4ELs

52

Odpovědět

No s těma koláčovýma grafama mě odrovnal :D

230

Odpovědět

To bol standup, či prednáška ?
ani také ani onaké...5/10

1532

Odpovědět

To byla standup přednáška o tom, jak by neměla vypadat přednáška s prezentací. A nebylo to ani také, ani onaké, ale hodně okaté, aby to pochopil každý, skoro.

40

Odpovědět

Naprostý mazec :D

333

Odpovědět

Když pominu, že ten chlápek divně mluví (přízvuk, šišlání?), tak video bylo dost podprůměrné. Pár vtípků, haha a nudný obsah. Každý kdo dělá v PPT tyto "zásady" zná. Pokud ne, tak je v této oblasti nováček. Takže, pro nováčky v oblasti prezentací celkem poučné video, ale jelikož jsem v tom už několikrát dělal, tak to pro mě mělo naprosto nulovou hodnotu.

1890

Odpovědět

Neboj, budeme držet minutu ticha za tebe....a i ty další, kteří to video nepochopili.

728

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=yLhUfmn4ELs

Tady taková pěkná názorná ukázka, jak to má být! :-)

161

Odpovědět

,,Každý z nás už někdy vytvářel powerpointovou prezentaci, kterou musel před někým prezentovat." Trochu silné slova, nemyslíš?

8101

Odpovědět

Ani ne. Už i základní školy jsou dneska plné učitelů, kteří podle učebnice ovládli Power Point - ono se to tam na kliknutí hýbe! - a zadávají prezentaci jako referát na každou kravinu. Navíc se využije zbytečná interaktivní tabule, protože je bílá a dá se na ni promítat.

652

Odpovědět

+JTak to je teda vskutku odzbrojující důkaz... jo a Českoslovenká republika je plná vzdělaných lidí :D

242

Odpovědět

Snaha místních blbů o trollování je čím dál ubožejší. :-D

573

Odpovědět

+PersekutorJasně... protože poukázání na pitomost a nepravdu je dneska trolling. Trefil by ses a dal bych ti za pravdu, kdybys to adresoval trochu níže, tam mi nedalo si nerýpnout... ale v tomto případě se místo plácání po rameni, jak jsi mě "odhalil", si můžeš dát akorát tak facku.

325

Odpovědět

+Persekutorwhat ?

27

Odpovědět

Ano, všichni tě chápou. Jelikož ani nemáš ukončenou základku, tak ani netušíš, co to PP prezentace je ;)

208

Odpovědět

+BurgVskutku názorná ukázka "inteligentní" dedukce... není však žádným překvapením, naopak byl velice očekávaný výskyt takového omezence.

417

Odpovědět

Nevím, jestli mám být překvapen, kolik se tady našlo ignorantů s tak omezenou perspektivou ala "vidím jenom sebe a jen na metr před sebe". Smutné.

221

Odpovědět

+R3diJá teda neznám snad nikoho mladšího 25 co by nikdy nemusel dělat PP prezentaci a tu si prezentovat.

151

Odpovědět

+R3diHm, dobrý, já ti zase můžu říct, že ,,já teda neznám snad nikoho mladšího 25let". :D

Nechápu, co přesně jsi tím chtěl říct? Že je tady všem pod 25let, takže to tvrzení (hl. předmět této diskuze) je pravdivé nebo jak?? To, že to dneska děcka dělají běžně pomalu už i ve školce, už mi tu řečeno bylo. Ale nějak nevím, co to jako dokazuje?!

023

Odpovědět

+R3diUž drž hubu. Dík

224

Odpovědět

+R3diUklidni se, chudáčku!

113

Odpovědět

Když slyším slovo graf tak se mi zvedá kufr, za 1. všichni to po mě chtějí, i když úplně nesnáším vystoupení před lidmi, a za 2. většinou když na nějakou jdu, tak jsou to jen kvanta textu. Ono to má totiž jednu nevýhodu, dřív když lidi museli psát na tabuli, tak se to snažili psát stručně aby je moc nebolela ruka, a zbytek pěkně vysvětlili. Teď, když mají všechno v prezentaci, tak je tam každý hovno.

506

Odpovědět

*slovo prezentace, nikoliv graf :D

173

Odpovědět

+AutoŘíkáš, jak ti to slovo zvedá kufr a jsi schopný o takto zaměnit? Ty si teda borec... tady se jen někdo snaží být děsně důležitý, se mi zdá.

980

Odpovědět

+AutoSamozřejmě, že se mi nezvedá kufr... Kdyby se mi zvedal z takový p******y, tak bych asi měl nějaký zdravotní problém :D

94

Odpovědět

+Auto"… tady se jen někdo snaží být děsně důležitý, se mi zdá."
Jo, snaží. Ty.

372

Odpovědět

+AutoTo víš, ve dvou se to lépe táhne ;)

027

Odpovědět

+AutoMr.Red_i: Tak tahni do pr***e ;-)

111