Mark Gungor - Paměť a multi-tasking

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 102
Počet zobrazení:28 665

Další ze skečů Marka Gungora zaměřených na rozdíly mezi muži a ženami. V Příběhu dvou mozků nám ukázal základní rozdíly mezi fungováním mužského a ženského mozku a v tomto videu se zaměří na dva z těchto rozdílů: jak si odlišně pamatujeme věci a jak je jedno pohlaví více či méně schopno multi-taskingu neboli dělat víc věcí najednou.

P.S. Omlouvám se, ale větu se selektivním myšlením jsem musel jemně upravit, aby pasovala do češtiny.

 

Přepis titulků

Ženské mozky mají spoustu paměti navíc. Aby si zapamatovaly detaily... úplně... všeho! Mužský mozek splňuje jen ty nejzákladnější požadavky. Abychom nezapomněli dýchat. A jíst. Jasné?

Proto mužům tolik nezáleží na detailech. Nepamatujeme si je. Když se stane nějaká událost, prostě si ji uložíme jako: Událost. Dobře. Zatímco u žen to není jen událost, je to všechno. Detaily pojící se k té události. S tím se setkáte třeba tehdy, když nějaká rodinná přítelkyně zavolá, že se jí narodilo dítě.

A... a pak říkáte manželce, že ta a ta volala, že má dítě. A ona řekne: "A co to bylo?" A on na to: "No, bylo to dítě." "Jaký druh dítěte?" "Nevím, prostě dítě, jaký je v tom rozdíl?" "A jak je to dlouho?" "Já nevím!" "Jak dlouho, jak velké, kolik vážilo?"

"Já nevím, něco pod deset kilo! Proč..." Chce detaily, detaily. Znáte to, žena přijde k muži a zeptá se: "Jaký jsi měl den?" Pak se koukneme do paměti a najdem tam jen to, že to byl den. A tak řekneme, že byl fajn. A ona se zeptá: "A co se dělo?" A my se koukneme do paměti a tam nic není.

A zpanikaříme. A řekneme: "Nic." Ale ženy mají všechno to... Když chlap vypráví příběh, většinou se to omezí na to hlavní. Co se stalo? Stalo se tohle, stalo se tamto a konec. Když se spousta žen dělí o zážitky... Tak tu událost prožívají znovu!

Tak podrobně, až to bolí! Je to jako byste tam byli! Chápete? Páry se kvůli tomu dost hádají. Se ženou se kvůli tomu pořád hádáme, protože z toho oba šílíme. Ona prostě... Zlato, když se tě manžel zeptá, co říkal instalatér... Ve skutečnosti nechce vědět, co říkal. "Já se ptala, jak se má, on, že se má fajn, já na to, že je dnes hezky, on řekl, že jo..."

Co říkal? To hlavní! Chápete? Detaily. Mužský mozek, ženský mozek, taky to ovlivňuje, jaká říkáme slova a tak, ale taky to ovlivňuje to, jak posloucháme. No jo. Ženy poslouchají. My taky posloucháme, jen jinak.

Spousta žen říká, že problém mužů je, že mají selektivní sluch. Víte, co to je? To je, když žena řekne: "Zlato, jdi na nákup, ukliď kompost pak se donuť umýt a navoskovat auto, dej nažrat psovi, dovez děti do školy a kup dvacet housek. On to prožene svým selektivním filtrem... A slyší jenom: "Zlato, jdi, ukliď se a dej si dvacet."

Jasné? Ale o tom tady nemluvím, já mluvím o rozdílech mezi single-taskingem a multi-taskingem. Většinou, opět, koukněte se na svůj vztah. Neplatí to pro všechny, ale většinou platí, že muži jsou single-taskeři. Děláme jednu věc a děláme ji celkem dobře.

Ženy zvládnou víc věcí, takhle chlapi nefungují. Proto byste neměli nechat chlapa starat se o víc dětí najednou. Zvládneme se postarat o jedno. "Zlato, s Johnnym ti to jde skvěle. Páni. A kde jsou ostatní děti?" "My máme další děti?" Ale muži, my prostě... Já jsem klasický single-tasker.

Je to zlé. Opravdu dokážu dělat jen jednu věc. Vážně se v tom ztrácím. Musím si restartovat mozek. Hej! Kde to jsem? Ale muži, obecně řečeno, co děláme, děláme hodně dobře. Jedním z důvodů, proč muži dělají to, co dělají tak dobře, je schopnost naprosto se soustředit na jeden jediný úkol. Muži se obvykle dostanou na špici i v profesích, které bývají považovány za ženské.

Ti nejlepší módní návrháři bývají muži. Nejlepší kuchaři - muži. Čím to je? Protože máme schopnost soustředit se na jedinou věc a udělat ji extrémně dobře. Dobře? Ženy fungují jinak. Ony prostě... Moje žena umí...

V obýváku kouká na televizi, čte si, dělá cetky a telefonuje. To všechno najednou. To mi přijde úžasné. Samozřejmě, přijdu já a předpokládám, že tu televizi nesleduje. "Héj!" "Co je?" "Já se na to koukala!" "Jak ses mohla koukat?

Děláš cetky a všechno to okolo!" "Přepni to zpátky!" Prostě... Tohle ovlivňuje to, jak slyšíme, protože když muž něco dělá... tak většinou nic neslyší. Je to tak. Ženy takové nejsou. Dokážou dělat tunu věcí a vést tři různé rozhovory. Vejde do pokoje a uvidí manžela, jak si čte noviny.

A říká si: "Já dělám víc věcí najednou... takže on taky dělá víc věcí najednou." Ale on má zaplý program čtení novin a může mít spuštěný jen jeden program. Neslyší ani ň. A to ženy dost štve. Musíte prostě přijít a ukončit program čtení novin. Musíte nahodit program "Poslouchej mě!"

A musíte chvilku počkat, musí se restartovat. "Nevěděl jsem, že tu jseš." Chápete? Vy se smějete, ale já to myslím vážně, děvčata. Když vidíte muže něco dělat, pokud tedy nefunguje jinak, nedávejte mu důležité informace! Protože je to jako házet hrách na stěnu. Tenhle rozhovor ještě párkrát zažijete.

Když přísaháte, že jste to říkala a on přísahá, že jste mu to neřekla. Vy víte, že jste mu to řekla. Ale podle jeho mozku jste mu neřekla ani ň. Problém je, že my chlapi se dostáváme do potíží, protože máme takový přirozený obranný mechanismus, který říká: "Za žádnou cenu nepřestávej s tím, co právě děláš." Takže když na nás někdo začne mluvit, obranný mechanismus začne dělat: Jo.

A děláme dál, co jsme dělali, a ona si myslí, že ji posloucháme. Ale neposloucháme. Musíte přestat, jste velcí kluci, musíte přestat s tím, co děláte, otočit se na tu dívku a začít jí věnovat pozornost. Není to jen na ženách, jste velcí kluci, tak když začne mluvit, přestaňte! Poslouchejte tu dívku, a až skončí, klidně se vraťte k tomu, co jste dělali. To zní fér, ne?

Překlad: ScreaMaker Korekce: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je třeba to brát tak, že je to podané zábavnou formou a ne vědeckou, právě proto je to boží, je to vskutku tak jak to funguje snad z 95%.
BRAVO!!!!!!

20

Odpovědět

Ahoj mam to asi všechno cca 10 dílů po 10-14 minutách. Jestli chcete poslat odkazy dejte vědět. P.S. Je to jen v angl

200

Odpovědět

Nedokoukal jsem to. Nemůžu vystát tón a styl jakym mluví.

2214

Odpovědět

psycho chlapek

201

Odpovědět

To s rebootem znam... častá situace, dotaz na co mam dělat o víkendu k obědu.
Vždy stejná otázka... stejně jí ale těsně po práci na něčem jiném snažim zpracovat skoro minutu

210

Odpovědět

Díky za překlad, Prosím o další :-) Je to skvělý a ze života. Jeho nadsázka a humor se mi líbí.
Jen reakce na nmboy: jestli si myslíš, že kdyby byly jen ženský, tak by jsme byli teprve u objevení obíhání země, tak jsi trochu na omylu. Uvědom si, že my ženský jsme do nedávna musely obstarávat celý dům, děti a vás chlapy a zabrali jste nám tolik času, že už jsme neměli kdy, věnovat se vědě. A jestli nás nechápeš, tak asi moc intuitivní nejsi :-)
Myslím si, že chlapy i ženský si nemají co vyčítat. Poukazoval na klady i zápory obou pohlaví. Taky říkal, že to neplatí stejně pro všechny, ale pro většinu. Znám intuitivního chlapa a zcela praktickou ženu :-)

190

Odpovědět

Dokud nezacne poucovat, tak se to docela da ...

183

Odpovědět

Prečo to už nefunguje..........neviete kde sa to dá najsť

180

Odpovědět

neviem preco mam zle nacasovane titulky, povie mi niekto co mam zle, alebo to opravi? dakujem

180

Odpovědět

Díky moooc za tohle video :)))...tak to leccos vysvětluje...

180

Odpovědět

reakce na ty, kteří si myslí, že muži jsou na nic: Muži nepotřebují vědět kdo s kým, kdy a kde a co se stalo. Nám stačí vědět kdo s kým a to ostatní nám podle obsazení hlavních hrdinů dojde. To znamená, že si nepotřebujeme věci tolik odůvodňovat a tudíž můžeme rychleji reagovat. Pokud bysme my neexistovali - a pominul bych to, že by se lidstvo nemohlo rozmnožovat - bylo by lidstvo teď někde u objevu, že Země obíhá kolem Slunce a ne naopak. Jak říkal on, protože se dokážeme maximálně soustředit na jednu věc, dokážeme ji udělat rychleji a pečlivěji. Zato ženy dělají několik věcí najednou, udělají jich několik, ale výsledek je takový, že to stojí akorát za pochválení za aktivitu.
Jinak si taky nemyslím, že muži nejsou empatičtí, například já mám nejrozvinutější empatii v celém okolí, se mnou už ani nikdo nechce chodit na film, protože vím, co se bude dít a co budou ti herci říkat, ještě předtím, než si to vůbec uvědomí a to jsem o tom filmu sotva slyšel a ani jsem nečetl knihu.
Ale výklad sedí, kromě jedné věci, ženy sice dokáží vést tři rozhovory najednou, ale dělají to tak, že když to píší, tak stěží zjistíte, co vlastně psala. To my píšeme také několik najednou, ale s tím rozdílem, že nejdřív vyřešíme téma v jednom rozhovoru a na druhém jen tak děláme, že posloucháme a pak se to otočí, takže to vypadá, že můžeme vést jen jeden rozhovor.
Toť vše :-)

186

Odpovědět

selektivni vetu si sice upravil, ale ma to jeste porad jednu chybicku. Po te, co se objevi, uz nezmizi. Neco s tim udelej ;)

180

Odpovědět

Všeobecně chlapy neposlouchají ženský, protože plkaj nesmysly a zbytečnosti.

184

Odpovědět

Není to tak. Nikdo nemá multitasking. Ženy obecně preferují myšlení na základě asociací, muži podle logických vazeb. Žena přemýšlí stylem: "Michal říkal, že UFO existuje. Včera v noci jsem viděla něco divného. Včera v noci jsem tedy viděla UFO." Muž přemýšlí stylem: "Deset kamarádů mi říkalo o UFO. Včera v noci jsem viděl něco divného. Není žádná spojitost mezi tím, co mi říkali a tím, co jsem viděl." Jako muž dokážu programovat a přemýšlet nad včerejším rozhovorem. Rozhovor je empatická záležitost, programování logická, navzájem si nepřekážejí. Typická žena tohle nedokáže. Není pravda, že žena neumí používat logiku a muži nejsou empatičtí. Poučení je používat styl myšlení vhodný pro danou chvíli, ne populární nesmysl (mimochodem vzešlý z asociace), že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

190

Další