Conan a Jordan Schlansky na ochutnávce kávyCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 151
Počet zobrazení:15 898

Patříte mezi ty, kteří každý týden netrpělivě vyhlížejí další video s Jordanem Schlanskym? Tak to vám dnes uděláme radost! Conan totiž natočil minulý týden nový remote (video, ve kterém s sebou vezme štáb a vyrazí někam "do terénu"), ve kterém se rozhodl vzít Jordana na ochutnávku kvalitní kávy. Bude to náročné, zábavné i dojemné. Vaše pravidelná dávka pana Schlanskyho je tady, dobrou chuť!

Přepis titulků

Nacházíme se v budově Intelligentsia Coffee a vedle mě stojí můj přítel Jordan Schlansky. Ty se považuješ za odborníka přes kávu, že ano? - Káva mi chutná. - Chutná ti. Chutná ti dokonce natolik, že sis za peníze z našeho rozpočtu pořídil kávovar na espresso. - Je to tak? Máš ho kousek od kanclu? - Byla to rozumná koupě. - Ale nezeptal ses mě.

- Není nezbytné... - Požádal jsi mě o svolení? - Ne. S Jordanem jsme se shodli na tom, že mě okradl a z lásky k espressu si pořídil za mými zády kávovar. Tohle je Sam. Je to tak? Moc mě těší. Co znamená slůvko "intelligencia"? Je to z italštiny? - Za války se tak jmenovala jedna politická strana. - Chápu. - Ty umíš italsky. - Není to z italštiny. Dobře, chápu, ale víš, co to slovíčko znamená?

Údajně se tak za války jmenovala jedna politická strana. - Snažíš se bejt vtipnej? - Ne. Nes*r mě, nebo ti ten kávovar zabavím a narvu ti ho do kalhot. Zapnul bych ho, nechal bych v něm ohřát vodu a pak bych mu ho nacpal do kalhot. A díval bych se, jak se mu vaří šourek. To by bylo latte jedna báseň. Jordane, nějak se ti sbíhaj sliny.

Že bys chtěl tu mašinu do kanclu? Tohle vidí Jordan v hlavě pokaždý, když se snaží zachytit emoce. Poznáváš to? Jordane, co víš o pražení kávy? Při vaření je nezbytné, aby byla kávová zrna adekvátně upražená. Když se to uspěchá, zrna se stále odplyňují. Když se to přežene, jsou pro změnu vyčpělá. Já se odplynil před třema minutama. To je skvělý.

Jeden z nejlepších štítků, který jsem kdy viděl. "Zrnková sonda". Musím zkontrolovat... zrnkovou sondu! - Co se tam teď mele? - Kávová zrna z Guatemaly. Guatemalská káva, dal by sis říct? Očekávám tedy 100% arabicu, ta je totiž aktuálním trendem. Ačkoliv původní italské espresso bylo kombinací arabicy a robusty.

Káva z jediné oblasti původu má často příliš jednotvárnou chuť. Jordane, jakou kávu bys tedy rád ochutnal? Co je podle tebe ideální káva? Rád cítím v chuti kávy nádech čokolády. Takže máš rád kakao? Nápoj pro malý prcky? - Proč teda nepiješ po ránu kakaíčko? - Tvá dedukce je naprosto nelogická. - Proč? - Mluvil jsem o nádechu čokoládové chuti v kávě. - Jak si nejradši děláš steak?

- Medium rare až rare. Lehce pražená káva je taky spíše medium rare než well done. S touto analogií musím nesouhlasit. Ty nevěříš odborníkovi? Káva je jako černý lanýž - jeho pravá chuť vynikne jen při správné teplotě. Radši mě drž. Já ti vlepím! Odvolej to, nebo tě zabiju! Tomu říkám krása!

Stalo se už někdy, že by tam někdo spadnul a rozemlel se spolu s kávou? A když tu kávu pak lidi pili, cítili v ní kosti, krev a vnitřnosti? Jordane, nechceš jít trošku blíž? Jen se nakloň. - Same, kde to teď jsme? - V ochutnávací místnosti. Jsme v ochutnávací místnosti a připojila se k nám půvabná Eden. Jdeme ochutnat nějakou tu kávu. Čím máme začít? V každém z těchto tří hrnků je stejný kávový základ.

Někde je káva namíchaná, jinde z jediné oblasti původu. Jaké cítíte chutě? Na téhle straně pusy cítím kafe. A tady cítím další kafe. Na jazyku potom cítím silnou kávovou chuť. Vzorek A je citrusovější. - Cítíš mango? - Kvajávu. - Co dál? - Papáju.

- Papáju? Kde v tom cejtíš papáju? - Já ji tam tedy necítím. - Necítíte ji. Žádná papája. To máš jen slabou mrtvičku. Musíme tě dostat do špitálu... v horizontu třiceti dnů. Osobně ti moc nefandím. Která vám chutnala nejvíc? U nějakých vzorků oceňuji zemitou chuť, u jiných citrusový nádech teplých krajin.

To dá rozum. Jaký máte názor na nejrůznější dochucovadla? Já miluju tohle s příchutí čokoládových sušenek. Usilovně se snažíme připravovat co nejchutnější praženou kávu a připadá nám, že dochucovadla chuť kávy zbytečně přebíjejí. Tohle je můj favorit. Cítím mléko a čokoládové sušenky. - Ochutnej, prosím.

- Nemám zájem. Lokni si. Zavři oči a zavzpomínej na dětství. - Jak jsi přišel domů... - Není to ono. a máma na tebe volala: "Jordane, upekla jsem ti sušenky." Pak se odmlčela a ptala se: "Proč se mi nikdy nedíváš do očí?" - "Zmiz, ty zrůdo." - Je v tom monoglycerid. Tohle vám chutná? Jo, je fakt dobrý.

Ještě počkej. Fakt dobrý. Vzdáleně to připomíná cafe con panna, které se pije v Itálii, ale to by tam nesměla být průmyslově zpracovaná šlehačka. Říkal jsi něco? Je průmyslově zpracovaná a přespříliš sladká. S klasickou šlehačkou nemá nic společného. Vdechl jsem přitom hodně plynu. Nerad bych se přiotrávil. Toho bych se nebál.

Působí to jen na... "lidi". V klidu. Na celém procesu výroby espressa je nejzajímavější, že nejde ani tak o kvalitu zrn, jako spíš o způsob přípravy. Spousta kaváren ve Spojených státech neumí pořádné espresso připravit. Radši budu sledovat tenhle točící se stolek... než poslouchat ty tvoje chytrý kecy. Espresso je oficiálně druh kávy...

Eden, co nás čeká teď? Připravíme si nějakou tu kávu. Vzhledem k preferencím začneme espressem. Problém je v tom, že já osobně preferuji poměr 7 gramů kávy na 25 mililitrů vody. Tady ho máte. Nechte si chutnat. Tak co říkáte? Typické americké espresso. Citrusový nádech, ale na můj vkus příliš silné. Nemám rád americký styl přípravy, kdy dají do espressa co největší množství kávy a co nejmenší množství vody.

Lidem pak chutná jen proto, že nikdy předtím nic podobného nepili. Do něj, do něj! My se snažíme o odpovídající výtěžnost extrakce každé kávové složky. - Dle jakých kritérií? - Dle rozpustných látek extrahovaných z kávy. Problém je, že jakmile se dostanu na 22 nebo 23 a docílím 30% extrakce, přebije to veškeré cukry a kyseliny, které tam byly.

To bylo naprosto famózní. Pěkně jste mu vytřela zrak. Fakt boží. - Díky. - Není zač. Ta tě utřela, chlapče. Jako mastnej flek. Utěrkou. Tupac. Co jsme dneska zjistili?

Něco nového? Zjistili jsme, že kávu si, stejně jako všechna ostatní životní potěšení, nejlépe vychutnáte v přítomnosti těch, které máte nejradši. Podejte mi kýbl. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta slečna se mi moc líbí.

40

Odpovědět

Jordan je proste autista, jinak to nevidim :D

02

Odpovědět

Docela rad bych videl dil kdy se Jordan nastve a Conanovi neco udela :)

40

Odpovědět

Tupac pobavil :-D

20

Odpovědět

Sakra tu je to fakt horda panicov...
Je to prvá ženská ktorú ste videli ? Najkrajšia ženská akú ste videli ?
Odporúčam vypadnúť zo sveta v ktorom existujete, pretože ak ste odpovedali áno, žijete pravdepodobne v peknej p****i...

1812

Odpovědět

Ty vado, z tý holky mi stojí ještě teď po 4 dnech :-DD

276

Odpovědět

Schlanskymu zase z kávovaru, co má v práci :D

510

Odpovědět

lol ten "Jordan Espresso Schlansky" to je takový exot, že to snad nemá obdoby.

Obecně nechápu, jak někdo může přesvědčovat druhého o tom, že něco je chutnější, než něco jiného. Tak jako každý vnímá zelenou nějak zeleně na základě citlivosti svých smyslů, tak každý individuálně vnímá chutě, texturu, vůně, teplotu,...(subjektivně objektivní hledisko) po svém, nehledě na osobní preferenci (subjektivní). Veškeré vyhodnocování má smysl na určitém statistickém vzorku testovaných dlouhodobě...
Proto od soutěží typu Prostřeno, po marketingové taháky - Víno roku, po obecně výrobek XY konče, se jede na vodě...o čem jednorázová vítězství/preference vlastně vypovídají?

106

Odpovědět

Jordan byl hustej :D

181

Odpovědět

Well played Jordan :D

222

Odpovědět

Hodte mi sem nekdo kontakt na Jordana, poslal bych mu pytel Jihlavanky, aby si frajer posmaknul... :-D

420

Odpovědět

Kávu nepiju, ale kdyby mě každé ráno s ní probouzela ta slečna ve videu, tak by mi začlo chutit :)

860

Odpovědět

HUMANS :D :D Conan je boh!

340

Odpovědět

Ou, takový šok, jak se Jordan na konci podíval do kamery, to je snad takhle poprvé :D

540

Odpovědět

4:33, nie som si na 100% istý českou gramatikou, ale tuším že tam má byť "nejchutnější" :D viem že je to len banalita ale keď to vidím "my OCD is tingling" :D

100

Odpovědět

A máš samozřejmě pravdu. ;-) Omlouvám se za překlep, opraveno.

30

Odpovědět

Bez uměle přidaného smíchu bych nevěděl, že je zrovna humorná pasáž.

3930

Další