MuzeaCyprien

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 581
Dnes vám přinášíme video, které Cyprien natočil společně s Normanem při příležitosti 10 let existence soukromé nadace Culture & Diversité. Tato nadace se snaží zpřístupnit umění a kulturu pro mladé lidi ze znevýhodněného sociálního prostředí. Cyprien s Normanem si pak řekli, že by byla škoda, kdyby o video přišli jejich fanoušci, a tak ho zveřejnili. A co vy? Kdy jste byli naposledy v muzeu?

Přepis titulků

Ahoj, uvidíte bonusové video, které jsem natočil s Normanem na večírek oslavy 10 let soukromé nadace, která lidem ze znevýhodněného prostředí dává přístup k umění a kultuře. Během večera jsme s Normanem na scéně tohle video o umění představili. A řekli jsme si, že by byla škoda, kdybyste ho neviděli. Tak vám ho ukážeme. - Hezké sledování! - Když jdu do muzea... On chodí do muzea! To je výsada bohatých! Zaplatí a koukají na obrazy. To teda ne!

Hodně muzeí má v určitý čas vstup zdarma, nic neplatíte. Třeba Louvre je zdarma pro lidi do 26 let. Nic to nestojí. Už to nemůže stát míň. - Vítejte v muzeu, nic to nestojí. - Ale já nic nemám. Ale to není nutné, nemusíme platit lidi. Nic to nestojí. - Banda altruistů. - Altruistů? Vrať se! Existuje mnoho muzeí s různými tématy. Třeba já miluju komiksy a hodně muzeí vystavuje díla... Jo, to je fakt, v muzeích jsou hlídači.

Fajn, už můžeš jít. Ve spoustě muzeí tě hlídači prosí o ticho. V knihovně tomu rozumím, lidi pracují, čtou si, neměl bys je obtěžovat. Ale komu to vadí v muzeu? Uměleckým dílům? Tohle je hrozně staré, třeba tak 3 000 let? Leží tam moje žena Nefertiti, která se snaží usnout. Takže ticho, jo? - Pardon. - Existují různé typy muzeí, úplně pro všechny: jako muzeum přírodovědné, moderního umění nebo i specifická muzea.

Třeba muzeum čokolády. Nebyl jsem tam, prý je to dobré. Ale je tam jen vystavená čokoláda. Cítíš v tom ten italský imperialismus? - Jo, dost drsňácký. - Který to Super Kilo přeměňuje? Jo, to cítím. To a ještě čokoládu. - Nebo jen čokoládu. - Pst! Rušíte tu Super Kilo! - Pardon. A tam leží obal od Milky, je fakt WTF. - Hustý! Fajn, muzea čokolády budou fajn.

A taky muzea moderního umění. V nich můžete narazit na performance. Předvádějí je lidé, kteří... dělají performance. Jestli jste to nikdy neviděli, asi vás překvapí. Globalizace! Globalizace! Co to je za blbost? - Promiňte, pane, to je umělecké dílo. - Pardon. Performance! Když v muzeu uvidíš dílo, které znáš, krom tedy Mony Lisy, ta se nepočítá, tak jsi na sebe dost hrdý.

To dělal americký umělec, je to kubismus, je to... - To je značka únikového východu. - Jo, únikový východ. Přesně tak. V muzeích moderního umění nemá většina děl svůj vlastní název. Jmenují se "Bez názvu" nebo Untitled v angličtině. Ti lidé to neřeší. Moje dílo nemá jméno, protože jsem proti škatulkování, proti formalitám. Vyjadřuje to spontaneitu, nemá to jméno. Ale cenu to tedy má! Cenu jsem vybíral opravdu pečlivě. Beru jen kreditky, šeky už ne. V muzeích je určitý druh lidí, kreslíři, kteří studují na uměleckých fakultách a kreslí si v muzeu.

Myslím, že se tak snaží zlepšit. Taky bych to měl dělat. Když přijdu do přírodovědného muzea a vidím kostry našich předků, říkám si, že třeba taky skončíme v muzeu. Ty? Já? Je to možné. Tady máme youtubery, kteří historii vůbec neovlivnili. Prostě vůbec. Tak je asi už vypojíme. Protože to tak bude lepší. A tam je dab, který také zanikl. Pochází z 21. století. Tak ahoj!

Myslete na mě, až půjdete do muzea a uvidíte únikový východ. Je to můj kanál, můžu mluvit hlasitě, jak chci! Tohle není umělecká performance! Pst, nebo opravdu probudíte Nefertiti! Překlad: alicevavri www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář