Dějiny typografie

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:340
Počet zobrazení:7 969

Dnes existuje nepřeberné množství fontů a písem, ale jak tyto fonty vznikaly a rozvíjely se? Na to vám dá odpověď toto video.

Přepis titulků

DĚJINY TYPOGRAFIE Písmo je mocné. Má moc vizuálně vyjádřit slova. Je nadčasové, ale neustále se mění. A tuto oblast budeme zkoumat. Většina lidí se shodne na tom, že vynálezcem typografie byl Němec Johannes Gutenberg. A ano, nosil takovouto čapku. Gutenberg způsobil revoluci v komunikaci.

Do té doby byly knihy opisovány ručně, většinou mnichy, což bylo časově náročné a drahé. Vytvořil gotické písmo, první písmo určené k tisku. Podobalo se písmu písařů. Gotické písmo mělo tlusté vertikální čáry a tenké horizontální spojky. Pro psaní bylo ideální, ale v tisku vypadalo příliš natěsnané. Něco se muselo změnit. Vzniklo písmo Roman. Tento font Cambria jistě používáte v textových editorech.

Ale první písmo Roman vytvořil Francouz Nicolas Jenson v 15. století. Takto jeho písmo vypadá. Jenson pracoval především v Benátkách a inspiroval se písmem na starých římských budovách. Písmo bylo založeno na rovných čarách a pravidelných křivkách. Proto bylo čitelnější než velmi husté gotické písmo. Toto čitelné písmo se stalo velmi populárním a během renesance se rychle šířilo Evropou.

Další velkou inovací byla kurzíva. Byla to zkosená a stylizovaná verze písma Roman. Na konci 15. století ji vytvořil Aldus Manutius z Itálie. Na stránku se tak vešlo více znaků a šetřily se peníze. Nyní kurzívu používáme proto, abychom něco zdůraznili. Tento muž také vytvořil moderní čárku a středník, ale o tom až jindy. Rozvoj písma se zastavil až do 18. století, kdy Angličan William Caslon vytvořil písmo, které se stalo novým standardem čitelnosti.

Nebyla to žádná radikální změna, písmo vypadalo přesně takto. Caslonovo písmo se nyní nazývá jako Old Style. O pár desetiletí později Brit John Baskerville vytvořil nové písmo, kterému říkáme Transitional. Ještě později Francouz Didot a Ital Bodoni vytvořili písmo, které nazýváme Modern. Většina patkových písem spadá do jedné z těchto tří kategorií. Jak se tyto kategorie liší?

Písmo Old Style má tlusté patky a malý kontrast mezi tlustými a tenkými čarami. Písmo Transitional má tenčí patky a kontrast mezi tlustými a tenkými čarami je větší. Písmo Modern má velice tenké patky a extrémní kontrast mezi tlustými a tenkými čarami. Pravnukovi Williama Caslona, Williamovi Caslonovi IV., se tyto patky nelíbily, proto je úplně odstranil a vytvořil nové písmo.

Bezpatkové. Nejdříve se neuchytilo, ale jeho čas přišel. Během druhé průmyslové revoluce bylo kvůli reklamám třeba vytvořit nové písmo. Písmena byla delší a širší. Většinou se používala na velkých plakátech a billboardech. Vznikly divné fonty, ale výsledkem těchto experimentů je písmo egyptienka nebo také Slab serif.

Má tlusté patky a je často používáno u nadpisů. V 19. století vznikalo množství komplexních fontů, ale počátek 20. století přinesl něco jednoduchého. Němec Paul Renner vytvořil písmo Futura, které bylo založeno na jednoduchých geometrických obrazcích. Někdy se také nazývá jako Geometric Sans. Zhruba ve stejném době Brit Eric Gill vytvořil písmo Gill Sans, které se podobalo Geometric Sans, ale bylo tvořeno přirozenějšími křivkami.

Nazývá se Humanist Sans. Další krok ve vývoji bezpatkového písma nastal ve Švýcarsku, kde roku 1957 vznikla Helvetica. Skládá se z jednoduchých křivek a existuje v různých tloušťkách. Podle někoho se jedná o nejoblíbenější písmo. Svět fontů se změnil v době, kdy se objevily počítače. Prvních pár let se používal pixelový typ písma, protože technologie obrazovek byla nedokonalá.

Ale technologie se zdokonalovaly a daly vznik mnoha krásným druhům fontů. I těm divným. Dnes si každý z nás může vytvořit svůj unikátní font. To byly dějiny typografie. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

trosku se mi delalo zle jak se to cele sekalo ale jinak gud

223

Odpovědět

Nechci nic říkat, ale můj praprapraděd vymyslel tiskopis, ale USA řekla ,,Kdepak. To náš Edison s ním přišel první!" Proto teď nemám ani na banány a musím otravovat s blbejma kecama na netu. :-(

1120

Odpovědět

dobre video-pekna grafika...comic sans 4ever.

124

Odpovědět

Doufám že nebudu ubit za tento komentář, ale proč tam nezmínil ty nejpoužívanější (Arial,Times new Roman) ? Nebo ho zmínil, ale pod jiným jménem ?

200

Odpovědět

Protože jede na Macu.

293

Odpovědět

Koho tohle téma (i když ani ne tak historie jako spíš dnešní stav) trošičku zajímá, doporučuju knížku (jestli se to tak dá nazvat) Practical Typography od M. Buttericka: http://practicaltypography.com/

80

Odpovědět

Nepříjemný na dívání, ta stop motion animace je nějaká divná… ale jinak super :)

266

Odpovědět

Nered jsem ten kdo vrtá ale... chybky v popisku. :) ''mnpžství'' a ''toho video''.

31

Odpovědět

Opraveno.

20

Odpovědět

Jsem rád, že jsem si po počátečních pochybách video pustil. Mithrill nezklamal :).

90

Odpovědět

Typografie je tak složitá věc, že je lepší když do ní běžní lidé zasahují co nejméně. Viz všechny možné plakáty na ulicích co si každý dělá doma na koleně aby ušetřil.

205

Odpovědět

+LigerLiger : Ten člověk co to vlastní nemůže být normální :D

20

Odpovědět

+LigerVidím to na typického dinosaura co náhodou objevil WorldArt :D

30

Odpovědět

Sakra ty písmenka bych nechtěl stříhat :-D

820

Odpovědět

najtenšia Helvetica - light čo som našiel je naozaj jeden z najkrajších fontov aké som kedy použil, využívam aj v mobile

160

Odpovědět

Možná znám historii typografie, ale stejně nevím, který z těch tisíců fontů používat...

330

Odpovědět

záleží vždy na určitém případě ve kterém ho chceš použít ... základní poučka zhruba je, že na tištěné materiály se používá patkové písmo, na netištěné bez patkové... písmo patří mezi umění a všichni umělci taky nepoužívají jeden standardizovaný štětec

172

Odpovědět

Nepoužívej Comic Sans, bud trošku konzervativnější (Times new roman, Arial, Open Sans) a nebude to z toho grafické peklo :-)

10

Odpovědět

Odpovědět

COMIC SANS

255

Odpovědět

Steve Jobs ani nechodil do školy a věděl všechno na světě. Je to prostě king of universe :D :D

450

Odpovědět

Dávám ti plus. Ty smajlíky na konci si nezaslouží tolik mínusů.

70