Dělba práce

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:277
Počet zobrazení:10 543

V minulém dílu této série videí o ekonomii jste se mohli dozvědět, že jsme bohatší, než naši předkové. Dnes se podíváme na to, jakým způsobem se na naší produktivitě podepsala dělba práce a vynález přepravních kontejnerů.

Přepis titulků

Výhody obchodu jsou očividné. Tento muž má banány a tento pomeranče. On potřebuje pomeranče na marmeládu a ten druhý banány na banánový chlebíček. Vymění si část ovoce. Oba tím obchodem vydělali. V minulém videu jsme se dozvěděli, že moderní svět si s obyčejným obchodem nevystačí. Nestačí přesouvat existující věci.

Zbohatli jsme na výrobě nových věcí. Řekněme, že pro rodinu děláte hamburgry a hranolky. Příprava jídla může trvat i hodinu, protože vše děláte sám. Sám rozpalujete gril, grilujete hamburgry, krájíte hranolky a zeleninu. Teď se podívejte, jak hamburgry dělají řetězce. Každý pracovník má dané místo v procesu tvorby hamburgru. Každý pracovník je specializovaný. Tato specializace, kterou Adam Smith nazval dělbou práce, dělá jednotlivce produktivnějšími.

Neztrácí se čas přechodem mezi stanovišti. A když se pracovník soustředí jen na jednu věc, má lepší výsledky. Naši produktivitu nezvyšuje jen specializace pracovníků. Zvyšují ji i specializované nástroje. Řetězce mají speciální nástroje na hranolky, na pečení hamburgrů i smažení hranolků. To jsou základy specializace. Tohle jste už nejspíš viděli.

Kontejnery. Jsou všude. Dříve se zboží na lodích převáželo v sudech, pytlích nebo bednách. Vše bylo vykládáno ručně. Vynález kontejnerů nám nedodal jen ocelové krabice. Přišla s nimi spousta specializované technologie, která zvýšila produktivitu převozu a vykládání. Vyvíjely se i lodě, které byly čím dál větší. Kontejnery se nakládají pod i na palubu.

I přístavy se změnily. Jsou hlubší a jsou v nich specializovaní lodivodi a pojízdné jeřáby. Lodě se vykládají rychle. Automatické vozy kontejnery v rychlosti odváží. Dále se nakládají na specializované nákladní vozy nebo vlaky. V porovnání s minulostí jsou současní pracovníci velmi výkonní. Od tahání pytlů na zádech jsme se posunuli ke zvedání váhy dvou autobusů pouhým pohybem ruky.

Aby se vám specializace vyplatila, musíte toho vyrábět hodně. Pokud chcete dělat jeden hamburger týdně, nemá smysl se specializovat. Nebo kupovat ještěrku či jeřáb, abyste si z auta odvezli domů nákup. Obchodování vytváří dostatečně velký trh, aby se specializace vyplácela. Čím větší trh je, tím více se specializujeme a tím více produkujeme. Ale zde specializace nekončí. V dalším videu se podíváme na specializaci největšího lidského nástroje. Na mysl.

O dalších videích rozhodnete vy. Napište nám, co vás zajímá. Napsat nám můžete zde. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je to hovadina

00

Odpovědět

Pekné ale ak sa niekto z tohto videa dozvedel novú informáciu tak je dutý jak bublinky do vodováhy.

101

Odpovědět

Takzvaně No s**t Sherlock :-D

100

Odpovědět

Green Goblin strikes again :D

31

Odpovědět

Žejo! Já jsem si hned říkal, že vypadá jak Willem Dafoe.

00

Odpovědět

Babicko a proc mas tak velke oci? :-D (Tim pohledem se snad snazi vsechny zhypnotizovat, tak na to radsi ani nekoukejte...)

84

Odpovědět

on buď mrká tak rýchlo že to nikto nevidí ale vôbec ! dokonca občas som nejaké mihnutie okom zaznamenal ale nebolo celoplošné !

131

Odpovědět

*alebo

01

Odpovědět

Mrká ten člověk vůbec někdy? :D Celé video se pak soustředím jen na jeho oči...:)

241

Odpovědět

Nejsem anjnstajn ale nerikaj se tyhle veci o delbe prace uz na zakladni skole ? :-D

193

Odpovědět

Věř tomu nebo ne, ale k nám na web choděj i děti ze základní školy nebo učitelé, kteří nám mnohdy píšou, jestli můžou nějaký video pustit s naším překladem v rámci výuky studentům. ;-)

813

Odpovědět

+BugHer0len nech sa to nezmeni na vzdelavaciu stranku pre zakladne skoly.

54

Odpovědět

Mohl by občas mrknout, aby nevypadal tak creepy :D Takhle furt uhýbám jeho pohledu :D

423

Odpovědět

Tuším, že to má všechno z dětské kreslené knížky.

4314

Odpovědět

tak je to ekonóm :D nič proti ekonómom ale oni zbožňujú farebné grafy, obrázkové prezentácie atď.

334

Odpovědět

+Palo22Jeden obraz vydá za tisíc slov, graf za ještě mnohem víc. :D

313

Odpovědět

+Palo22to je pravda, ale obraz musí byť účelný, niektorí to berú ako výtvarný krúžok. Keby si napríklad sústružníkovi nakreslil farebný hriadeľ, okolo neho panáčikov a semafóriky neviem čo by si pomyslel :D

10

Odpovědět

+Palo22Tak jasný, Číňani své přísloví asi taky nebrali doslova :D

00