Den svatého Patrika

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:5 676

Den svatého Patrika připadá každoročně na 17. března a možná i vy ho dnes vyrazíte oslavit. Pojďme se podívat na stručnou historii tohoto i u nás čím dál rozšířenějšího svátku.

Přepis titulků

Den svatého Patrika – příležitost dělat, že jsme Irové a kopnout pár Guinessů. Ale kdo to vůbec ten svatý Patrik byl? Vítejte u stručné historie Dne sv. Patrika. Tak zaprvé, Svatý Patrik ani nebyl Ir. Narodil se koncem 4. století v Británii jako Maewyn Succat a byl zajat a zotročen Irskými nájezdníky. Po letech otročení uprchl do Británie, kde vstoupil do katolické církve a změnil si jméno na Patricia.

Po pár letech se do Irska vrátil jako křesťanský misionář a téměř 30 let strávil konvertováním tamních občanů. Podle legendy Patrik zbavil Irsko zbavil všech hadů, popravdě ale na ostrově nikdy žádní hadi nebyli. Když konečně zemřel, stal se navzdory svému britskému původu patronem Irska. V roce 1903 se den svatého Patrika, zvaný také Sváteční den, stal irským národním svátkem, slaveným 17. března, na výročí jeho smrti. Slavnosti tenkrát obvykle zahrnovaly pouze návštěvu kostela a hostinu.

Pití alkoholu na Den sv. Patrika bylo do sedmdesátých let dokonce zakázáno. Irští imigranti tradici přivezli do Ameriky počátkem 17. století kde se z ní stal světský svátek spojený s pitím a oslavováním všeho irského. První svatopatrický průvod se konal v roce 1737 v Bostonu a v dnešní době je jich po celých USA více než sto. V Chicagu do řeky vylijí 18 kilogramů barviva, aby byla ještě zelenější než obvykle, a newyorský průvod je s odhadovanými 2 miliony diváků největší na světě. Přes 34 milionů Američanů se hlásí k irskému původu, mnoho dalších neprávem.

Není tedy divu, že se tento svátek stal jedním z největších v zemi. ŠŤASTNÝ DEN SVATÉHO PATRIKA Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář