Období Sengoku: Obléhání hradu InabajamaExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 137

Východ je zabezpečen, a tak Oda Nobunaga obrací svůj zrak na západ. Když ale selže diplomacie se Saitó, klanem, který stojí mezi Nobunagou a Kjótem, přijde řada na Tojotomi Hidejošiho. Muže, který se vypracoval od nosiče sandálů až po vynikajícího hradního inženýra, který se stane pro klan Saitó osudným.

Pokud jste propásli středeční první epizodu, najdete jí přímo tady.

Přepis titulků

Vítejte zpět v Období Sengoku. Naposledy jsme skončili u nadvlády Ody Nobunagy po jeho šokující výhře nad Imagawy. A mladý Tokugawa Iejasu spojuje sebe a svůj klan s vítězným Odou. Nyní vstupujeme do doby konsolidace, kdy se Nobunaga snaží posílit své držby a plánuje svůj vlastní pochod na Kjóto. A tady se spojenectví s Tokugawy stává tak důležitým. Na východ od Owari, domovské provincie Ody, byly tři velké klany: Hódžó, Takeda a Uesugi.

Všechny byly rozhodně silnější než Oda. Tak proč se jeden z klanů nevydal na západ a všechno mezi nimi a Kjótem neovládl? Protože pokaždé, když jeden z nich začal, další z nich napadl jejich území. Ale teď, když Oda Nobunaga měl Tokugawy jako spojence, tak byl východ zajištěn. Mohl se podívat na západ. Nebo aspoň s nárazníkem mezi ním a každým, kdo by po něm šel.

Takže zbývají dva klany na západ mezi Odou a Kjótem. Byly to Azai a Saitó. Ale pamatujte, že Oda Nobunaga ještě nevyhrává Kjóto. Snaží se upevnit to, co právě získal. Takže provdá svou sestru za pána Azaiů, přivede je do rodiny a snad získá jejich přátelství. Zároveň zahajuje předehry se svým tchánem, starým daimjó ze Saitó: Saitó Dósanem.

Mazaný ex-obchodník, kterému se podařilo povznést k vládnutí celé provincie. Saitó Dósan je na pokraji dohody s Ody, když je uvězněn a zabit svým synem Saitó Jošitacuem, který pak odmítá mírové předehry Ody Nobunagy. Tak je tu asi zase válka. A teď je čas přivést třetího hlavního herce, Tojotomi Hidejošiho. Počkat, ne.

Než půjdeme dál, musíme hodit řeč o jménech. Protože jak vidíte, Tojotomi Hidejoši se ještě nejmenuje Tojotomi Hidejoši. A Tokugawa Iejasu není Tokugawa Iejasu. A v podstatě každý v tomto příběhu si změní své jméno asi třináctkrát. Protože tehdy bylo zvykem, aby vám říkali drsnějšími jmény, čím silnější budete. Což – jo, je to docela super, ale taky extrémně matoucí. Takže se na to vybodneme a budeme každému říkat, jak je zná historie. Jediné důležité je to, že Tokugawa Iejasu se jmenoval Macudaira Motojasu a asi šestkrát jinak, předtím než se stal Tokugawou Iejasu.

A že byl vůdcem klanu Macudairů z poslední epizody, kterou na konci této epizody přejmenuje na Tokugu... Už chápete, proč na ty jména kašlu? Ale zpátky k Tojotomi Hidejošimu. Tady je chlap, který ztělesňuje měnící se věky. Začal žít jako rolník. Když se narodil, nebyl dost drsný na dvě jména.

Ale pak se přidal k Odově armádě a stal se nosičem sandálů. Nedělám si srandu, on byl ten, kdo měl nosit boty Ody Nobunagy. Ale asi v tom byl fakt dobrý. Tak moc, že ho povýšili na toho, který dohlížel na opravy hradů. A odtamtud to šlo raz dva. V roce 1561 napadl Oda Nobunaga země Saitó. Tři roky byl odmítán, nedokázal zdolat horský hrad Inabajama, který Saitó využíval jako své ústředí.

Ale pak Oda přivede Tojotomi Hidejošiho. Tojotomiho předností byla administrativa a diplomacie. Byl to slušný bojovník, asi, ale to Oda teď nepotřebuje. Kdyby k porážce Saitó stačilo být dobrý generál a mít kuráž, Oda Nobunaga už by to zvládl sám. Takže místo dalšího útoku na hlavu Saitó Tojotomi uplatňuje své zvláštní dovednosti. Jednu po druhé, skrze úplatky, prosby a hrozby, obrátí Tojotomi téměř všechny zálohy Saitó proti nim.

S téměř všemi zběhlými silami je Odovo dobytí Saitó téměř jisté. Ale pořád je tu nedobytná pevnost v Inabajamě. Dokud bude stát, Oda nebude nikdy bezpečně držet zemi. Potřebují odrazový můstek. Místo, kde shromáždí vojáky a zásoby. Místo, odkud mohou bezpečně obléhat a kam ustoupit, pokud to půjde blbě. Poslední vpády ztroskotaly, protože takové místo neměli.

Oda Nobunaga nařizuje Tojotomi Hidejošimu, aby ho postavil. Přímo na úpatí Inabajamy. Leckdo by řekl, že hned pod šípy nepřítele by bylo nemožné vybudovat takové opevnění. Ale ne pro Tojotomi Hidejošiho. Podle legendy to tu postavil přes noc. Můžeme si být jistí, že to místo nepostavil přes noc. Ale získat takovou legendu asi znamená, že ho postavil sakra rychle. Postavil to dřív, než proti tomu Saitó stihl podniknout nějaký útok. Jak se valíme vpřed, tak leckoho zajímalo, proč tito tři muži svým talentem dokázali sjednotit Japonsko, když po sto let všichni před nimi selhali.

A dobytí Saitó nám dává dobré nápovědy. Zpět k Inabajamě. Když pevnost Tojotomiho Hidejošiho stojí, Oda Nobunaga přivede své síly, aby obléhal hrad Saitó. Ale Hidejoši ještě nekončí. Má v rukávu ještě jeden trik. Mluvil s místními vesničany a ví o cestě za horou.

Cesta, která by ho a malou hrstku mužů nechala bez povšimnutí vpadnout do hradu. Řekne Nobunagovi o svém plánu a on souhlasí. Má si vybrat muže a vyrazit. V hluboké noci vyšplhali na stěnu hory. A těsně před úsvitem skočili přes zdi. Rychle spěchají zapálit sklady a zásobník střelného prachu. Zásobník exploduje a vyšlehne plamen. Obránci uvnitř jsou zcela dezorientovaní.

Za zdmi vidí tisíce mužů, jak na ně pochodují. Vidí zrádné prapory těch, které měli za spojence, jak se pomalu blíží po kopci. A pak bum! Hrad vybuchne. Někteří muži odhodili zbraně na zem, ostatní opustí hrad a běží na nádvoří, protože myslí, že jde o plnohodnotný útok. Uprostřed tohoto zmatku se Tojotomi Hidejoši a jeho malá skupina mužů chopí brány a otevřou dveře. Netrvá dlouho a hrad padne.

Tohle je konec Saitó. Když mise skončí, Nobunaga udělá z Tojotomiho za jeho služby pána a jmenuje ho vládnutím tří prefektur bývalé země Saitó. Když je Saitó mimo hru, Oda Nobunaga konečně plánuje pochod do Kjóta. Ale jak by to mohl ospravedlnit? Jaký měl legální důvod? Kdyby přišel jako dobyvatel, mohlo by to sjednotit klany proti němu. Dokonce i oslabit podporu některých jeho sluhů. Ale pak, v roce 1568, se u dveří objevil 31letý muž, který tvrdí, že je Ašikaga Jošiaki.

Vysídlený z Kjóta, když byl jeho bratr, šógun, zavražděn. Tento muž žádá Nobunagu, aby vyhnal podvodníky šógunátu a dosadil ho jako pravého a právoplatného šóguna Japonska. Jaká příležitost! Nobunaga, se vší úctou a pokorou vzhledem k jeho postavení, mu samozřejmě pomůže. Chce jen spravedlnost pro Jošijakiho a vidět Ašikagův šógunát obnoven. Samozřejmě, že mu pomůže znovu získat Kjóto.

To určitě. Pak se Nobunaga začne zase rozpínat. Pochoduje do Kjóta, aby dosadil šóguna. A každý, kdo se ho pokusí zastavit, jedná proti vůli šóguna a bude zničen. Proti tomu se nedá říct nic. A tak, s poněkud naivním dědicem šógunátu v závěsu, jdou síly Ody na západ. Zničí pár klanů, které jim stojí v cestě, a do konce roku jsou v Kjótu. A tady náš příběh pro dnes ukončíme.

Všechno je boží, Oda má Kjóto. "Právoplatný šógun" byl dosazen. Hidejoši řídí země Saitó a Iejasu drží pevnost na východě. Co by se mohlo pokazit? Přijďte za týden a zjistíte to. Nechci nic prozrazovat, ale... válčící mnichové. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bomba! Koho to zajímá více, doporučuji knihu Taiko od Eidžiho Jošikawy a Shoguna Jamese Clavella!

40