Farmáři poprvé ochutnávají čokoládu

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:999
Počet zobrazení:13 557

Téměř každý z nás miluje čokoládu. Pobřeží slonoviny patří mezi hlavní exportéry kakaových bobů, ze kterých se čokoláda vyrábí. Avšak místní farmáři, kteří kakaové boby pěstují, většinou nikdy neměli možnost čokoládu ochutnat. Jak jim tedy bude chutnat?

Přepis titulků

Zdravím, přátelé Metropolisu. S roční produkcí kolem 1,6 milionu tun je Pobřeží slonoviny největší exportér kakaových bobů na světě. Je to hlavní složka čokolády. Kakao je miliardovým průmyslem, který dělí svět na žebráky a požitkáře. My na Západě si užíváme luxusu v podobě čokolády, ale na Pobřeží slonoviny si farmáři tento luxus nemohou dovolit.

Suším kakaové boby na slunci. Tady jsou. Tohle je provizorní sušák. Tentokrát byla úroda slabá. Výkupní cena se dlouho nezvýšila. Člověk s penězi těžko vychází. Alfonse je jedním z malých farmářů, který se věnuje pěstování kakaa. Sklízí boby, ale nevyrábí z nich čokoládu. Kde se tyhle sušené boby zpracovávají?

Popravdě netuším, co se z nich pak vyrábí. Já se jen snažím uživit pěstováním kakaa. Prý z něj dělají chutné jídlo, ale nikdy jsem ho neviděl. Netuším, jestli je to pravda. Mám pro vás překvapení. Mám v kapse tabulku čokolády. Vyrábí se z kakaových bobů. - To je čokoláda?

- Ano. - Ochutnejte ji. - Děkuju. Nebuďte skromný, poslužte si. Vám chutná? - Je dobrá. - Chutná vám? Je hodně sladká. Netušil jsem, že je kakao tak dobré. - Chutná vám? - Je vynikající. Vy jste ji nikdy neochutnal?

Ne, tohle je poprvé v životě. Roky pěstoval kakaové boby, ale nikdy neochutnal čokoládu. Boby pouze dodává překupníkovi. Byl z čokolády tak nadšený, že chtěl, aby ochutnali i jeho přátelé. Něco vám povím. Náš host nám přinesl cenný dárek.

Běloši ze sušených bobů vyrábějí tohle. - Tak uvidíme. - Ochutnej a pošli to dál. Je to tvrdé. Je to rozdělené na čtverečky. Jeden si odlomte. Je to sladké. To proto jsou běloši tak zdraví. - Jak že se to jmenuje? - Čokoláda. Čokoláda je na Pobřeží slonoviny těžko dostupná a drahá.

Tabulka čokolády zde stojí asi 2 eura. Alfonse vydělává 7 euro denně. Z toho musí nakrmit 15člennou rodinu a zaplatit 4 dělníky. Teď jsme na Alfonsově plantáži. Společně s dělníky sbírá kakaové lusky. Je to nádherné ovoce. Cennější jsou ty boby uvnitř. Slupka nás nezajímá.

Podívej, vybíráme zevnitř boby. Jde nám hlavně o ně. Pokračujeme, dříči! Co to děláte? Zakrývám boby banánovými listy, abych uspíšil fermentaci. Vysychají asi pět dní. Každá čokoláda začíná jako hromada bobů pod banánovými listy. Zde na plantáži dělníci také nevědí, co se pak s boby děje.

Co se pak z těch bobů vyrábí? My je jen pěstujeme, nevíme, co se děje potom. Alfonse má překvapení. Z kakaových bobů se vyrábí čokoláda. Vezměte si kousek a pošlete to dál. Bílí jsou na tom závislí. Říkají tomu čokoláda. Vyrábí se z kakaových bobů. To se vyrábí z kakaových bobů a bílí to milují?

- Nemůžu se dočkat. - Proč ten spěch? Jsem nejstarší, musím ochutnat, jestli je to v pořádku. Jste si naprosto jistý, že se to vyrábí z kakaových bobů? Náš host to říká. Chlapi, ochutnejte to. Rodiče nám říkali, že z toho vyrábí víno. Já si vždy myslel, že dovozové víno se vyrábí z kakaa. Netušili jsme, že se z něj vyrábí i něco jiného.

Je to sladké. Ty boby opraží na pánvi? Nebo jak to z nich vyrábějí? Boby se v obrovských továrnách opraží a pak rozemelou. Vytvoří z nich prášek a máslo a poté přidají cukr a mléko. - Z kakaových bobů? - Jo. Neuvěřitelné. Rád bych věděl, jestli za to, že kůže našeho hosta je světlejší, může čokoláda.

Pane, je vaše kůže světlejší díky čokoládě? Ne, moje kůže není světlejší díky čokoládě. Mysleli jsme si, že za to může čokoláda. Stěžujeme si, že pěstování bobů je tvrdá práce. Teď si užíváme výsledek. Máme tu čest ho ochutnat. Nechám si ten obal, abych ho ukázal dětem. V pořádku, mám ještě jednu tabulku.

Pokračujeme, dříči! Alfonsovi a jeho dělníkům chutná a mají radost z každé další tabulky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (87)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tihle farmáři nikdy neviděli čokoládu. A kolik z nás vidělo kakaový bob? :) Já bych si třeba ani jen tak nevybavil, jak vypadá.

133

Odpovědět

Gratuluji, to je tak debilní přirovnání, jako bych řekl: "Nevadí, že se oběti hladomoru za rok ani jednou pořádně nenajedí, já zase žeru 7x denně a zase neznám hlad".

20

Odpovědět

Víte proč nedávají ochutnat prasatům lanýže?

4143

Odpovědět

Věřím, že ty je konzumuješ pořád.

A myslíš, že je v pořádku tato/jejich stávající situace?

A domníváš se, že žiješ ve světě, kde jsi o všem informován? Nikdo s tebou nev.jeb.vá?
Já soudím, že si toto nikdo nemyslí (ani v nejmenším) a v podstatě jsme na tom principiálně stejně jako oni. Mě to video přišlo spíše jako metafora, nejen upozornění na tento ekonomický paradox.

176

Odpovědět

Jestli to bude pokracovat jak u Nestle, tak cokalada z kakaovych bobu opravdu nebude...

421

Odpovědět

Hmm, doufám že také existuje video : "Kolumbijští farmáři poprvé ochutnávají kokain"

3392

Odpovědět

Zasraný nespravedlivý svět :)

4117

Odpovědět

Evropa buduje první státy... Afrika plácá budky z hoven...
Evropa buduje koloseum a demokracii... Afrika plácá budky z hoven...
Evropa posílá humanitární pomoc... Afrika plácá budky z hoven a jí čokoládu...

Co z toho je nespravedlivé?

10314

Odpovědět

+HriibekJestli sis nevšiml, tak Egypt (nejstarší civilizace světa) leží v Africe. Stejně tak Súdán (nejvíce pyramid na světě), nebo Mali (sídlo mansy Masy, císařství, které mělo 1 milión km čtverečních).
Evropa ani neposílá "humanitární pomoc", většina pomoci Africe dodává (už) Čína. Evropa si spíše z Afriky bere stále více v podobě nerostného bohatství, hlavně HLINÍKu.

2720

Odpovědět

+HriibekPotřebujeme stavět lehká a rychlá auta, proto potřebujeme hliník. :D

271

Odpovědět

+HriibekEvropě pomalu dochází dech. Je svazována stále více omezeními a její obchodní partneři si hledají jiné trhy. Inovativní otěže předala Americe (už před II. světovou válkou) tím, že vyhnala režimu nepohodlné vědce. Pomalu se oddaluje od soutěžní spolupráce ke centralisticky řízené spolupráce.

57

Odpovědět

+Hriibekorcinusorca2014: Zas tak skepticky bych to neviděl, ano hodně věcí ve kterém byla Evropa #1 se přesunulo do US ale některé věci zůstali, třeba auta dělají evropané pořád nejlépe a věřím že to není jediná věc :D

40

Odpovědět

+HriibekTrochu omezený příspěvek, je vidět, žes buď ve škole nedával pozor, nebo jsi ještě do toho ročníku nepostoupil.
První známky civilizace byly objeveny podél řek Eufrat a Tigris - což víš kde je (zagoogli a možná tě to překvapí) ?
Pak tu máme Egypt a Aztéky, kteří byli "civilizovaní" zatímco my v Evropě jsme se ještě oblékali do kožešin a žili pomalu v jeskyních.

41

Odpovědět

Je hezké, jak několikrát řekli "bílí z toho dělají to a to" nebo "bílí mají". Říct u nás "černí" a ani nedořeknete větu a už jste rasista.
Dále je zajímavé, jak natvrdo přiznají, že prostě neví, co se z toho dělá. U nás či na západě by každý dělal, že absolutně ví. Buď by lhal, nebo by povídal takové ty prázdné věty, které vypadají jako hromada znalostí, ale vlastně nic neříkají.

16611

Odpovědět

Biely človek má obrovskú zodpovednosť, pretože v podstate ovláda svet.
Preto treba byť opatrný pri rasistických poznámkach. Samé o sebe sú absolútne neškodné, problém je, že je možné pomocou nich, populisticky získavať moc u xenofobnej časti obyvateľstva...
Na druhej strane politická korektnosť zašla priďaleko...Vid užívatelia tohoto portálu.

433

Odpovědět

žlťoch...absolútne neprípustné
beloch...ok
černoch... ok

Mongoloid... neprípustné
Europoid ( europan ) ... ok
Negroid ( afričan ) ... absolútne neprípustné

125

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTady nejde o politickou korektnost, ale o to, že ta slova se nepoužívají, a nepoužívala se nikdy, nebo opravdu dávno. Platí to i pro Europoid, který mi rozhodně nepřipadá O. K. Výrazy evropan a afričan označují obyvatele světadílu, a výraz mongoloid je zastaralé a hanlivé označení pro člověka, trpícího Downovým syndromem, a nikoli příslušníka mongoloidní rasy.

94

Odpovědět

+thorium.cekuj.netReagovať prosím k veci..
Ako (ne)vidíš reagoval som k politickej korektnosti.

115

Odpovědět

Proc si natom nekdo nezalozi byznys? Nakoupit nekde treba v JAR levnou coko a jim ji ta prodavat? :) By je zrujnovali jako anglani tehda indiany s vodkou ;D

410

Odpovědět

To právě nikdo nechce (lobby nadnárodních korporací a vlád), aby měli technologii a výrobu, to by pak půlka tzv. vyspělého světa přišla na buben (ze zpracování). Ohromné přírodní bohatství (nerostné bohatství, plodiny - typu čokoládové boby, drahokamy; ale i třeba textil atd.) je právě v zemích, kde je levná pracovní síla - hlavně Afrika, ale také Asie a Jižní Amerika.
Kde si myslíte, že Evropa (popř. jiné vyspělé regiony) přichází ke svému bohatství? V podstatě profituje na minulosti - na ekonomických vazbách vytvořených za dob kolonialismu, i když mnoho jich bylo přetrháno, tak jistá a nemalá závislost zde zůstala. Do hry však vstupují i jiní hráči, např. Čína, která si ten africký potenciál moc dobře uvědomuje.

Ono lobbování má jeden nezpochybnitelný ekonomický důsledek a tím je vznik odbytišť. Ale co ukápne do těchto chudých končin je směšné. Proto také vznikaly kolonie, kvůli zdrojům. V podstatě Evropa se chovala jako Marťané ze sci-fi knih, kteří se zajímali o místní zdroje. A to, že dané státy jsou politicky nezávislé neznamená, že jsou od svého osamostatnění na tom ekonomicky lépe/ o moc lépe. Kdyby se tento vykořisťovatelský směr přerušil uměle nebo jinou cestou (politický převrat), tak to v první fázi nepřinese místním nic, krom ještě větší chudoby. Někteří vzdělaní Afričané, kteří vystudovali např. ve Státech nebo v Evropě, si to moc dobře uvědomují a tak se vrací zpět do vlasti a snaží se rozvíjet (v často ve velice nestabilních podmínkách) podnikání, které by omezilo ten ohromný odliv bohatství ze své země. O to víc bude chudnout Evropa, která na zbytku světa parazituje od té doby, co tento kontinent "objevila". Na druhou stranu z etického hlediska je to zcela správný směr (zmírnění chudoby; a nebudou zde vznikat tyto paradoxní situace, že domorodec neví, jak vypadá čokoláda; možná podobné je to s kokou nebo makovými palicemi, chudoba je chudoba a díky tlaku místní mafie stejně mnoho lidí nemá na vybranou), na druhou stranu jakou budoucnost má pak Evropa? (pro urychlení situace - protože vybudování "vyspělé Afriky je záležitost na staletí" - tak si lze představit situaci, kdy vše najednou začne proudit např. jen do Asie...co bude z Evropou?...naše šance je hlavně v technologiích - vzdělání; práce je u nás drahá, tím konkurovat nelze; půdou také ne - přírodní bohatství je většinou spotřebované nebo brzy bude)

229

Odpovědět

+MMZ*kakaové boby

02

Odpovědět

+MMZMMZ ako vždy zaujímavé názory, ale od hlavy k päte ( opäť) mylné...
Čítal si niekedy v živote vôbec odbornú literatúru ?
A ak áno, tak preboha....

218

Odpovědět

+MMZOvšem je třeba podotknout, že například Portugalci, tam po sobě zanechali fungující továrny a k tomu i infrastrukturu, avšak ti bubáci ze strachu a hlouposti stroje a zařízení rozbili napadrť, mohli na tom být teď lépe, nebo taky ne, to se už nedozvíme.

130

Odpovědět

a to je duvod, proc je svet tak v p****i.

Honipol - tak jasny.. tam slo spis o ten princip ne?

06

Odpovědět

kolik procent kakaa, ta čokoláda měla? když byla tak sladká? by mě zajímalo co by farmáři říkali, kdyby byla 90%... to by to těm dětem možná nechali ...

3922

Odpovědět

nekdo ma rad horkou cokoladu a nesnasi mlecnou. nevim co tu resis. To je kazdymu po chuti.

8012

Odpovědět

+Darketahresim to, ze jim dal ochutnat neco se vlastne z tech kakaovych bobu poradne nevyrabi ...

292

Odpovědět

Odhaduji že to byla klasická mléčná čokoláda(ta se prodává asi nejčastěji) a ta má nějakých 30% kakaa ne?

72

Odpovědět

Nemyslím že to byla klasická hovnočoláda s 30% kakaa. Navíc proto že byla za 2€. Každopádně ty seš kámo úplně v p****i, kdybys nebyl, dokázal by sis v tý svý makovici uvědomit, že když čokoládu nikdy nejedl, tak i 85% čokoláda je prostě jemná a sladká. Jenomže my jsme zvyklý na ty ošizený sračky. Začni jíst pořádnou čokoládu a po pár tabulkách je na tom stejně jako mléčná. Ale ten přechod je hnusnej, vím to no. Ale nejdřív uvažuj ty hovnohňupe

1416

Odpovědět

+krteqkco to je ten hovnohňup? nebylo by lepší něco jako čokoblb, kakaohňup? jinak za 2eura to určitě musí být ta nejkvalitnější čokoláda... těžký prachy ...

00

Odpovědět

+krteqkBudeš se divit, ale 85% čokoláda u nás stojí těch 60kč

10

Odpovědět

15 členná rodina a pak se člověk diví, že sou přemnožený a ještě se nám cpou do Evropy. Itálie by mohla povídat ... 100 000 imigrantů ročně, na černo. Sbohem Evropo

4364

Odpovědět

Oni totiž mívají tolik dětí, protože tak probíhá takový jejich "rodinný podnik". Potřebují nějaké pracovní síly, které nemusí platit (spíš se jen o ně starat) a taky potřebují někoho, kdo se o ně postará až budou starší a sami už se třeba neuživí. Děti chodí pracovat již od útlého věku, takže se na ně nemusí tolik vydělávat... ;-)
A pokud nejsem úplně slepá, tak můžu říct že nějaká vélká vlna černochů do Evropy (nebo pokud chceš tak aspoň do ČR) se zatím nekoná. A ikdyby, tak my Evropani jsme se taky nacpali křovákům do Ameriky, takže si nemalujme svatozář...

5523

Odpovědět

+befelemeKřováci je zastaralý výraz pro domorodé kmeny v AFRICE. To co jsi napsala, je blbost. Zkus se podívat do Špaňelska, Francie, Itálie, Anglie.... tam jich je všude spousta.

378

Odpovědět

+befelemeEvropané vyzabíjeli cca 50 - 60 milionů indiánů, pouze z touhy po majetku a půdě a někdo tady bude nadávat na zbytek světa... Oni sem přijíždějí, protože tam mají nedostatky (vzdělání, jídlo, půda), já bych to vesměs viděl, že cesta je je vzdělávat, tam je podle mě jádro problému... A tady ukazuje na někoho prstem protože utekl odněkud kde je to tak moc špatné, že opustil rodnou zem... Kdyby si byl ve stejné situaci jako oni, taky by si emigroval... A vážení teď jsem řešil Afriku... (Aby do toho někdo netahal muslimy...)

133

Odpovědět

+befelemepardon odpověď jsem chtěl hodit jinam, ne pod tvůj komentář, tohle mělo být pro ty co na imigranty nadávají.. :-)

10

Odpovědět

+befeleme"A vážení teď jsem řešil Afriku… (Aby do toho někdo netahal muslimy…)" - Toto som nepochopil, máš predstavu kam tiahne Islam ? V Pobreží Slonoviny má čo by náboženstvo najpočetnejšie zastúpenie

20

Odpovědět

+befelemeNa Afriku mám úplně jiný názor pane než na Muslimy, ty tu nechci ani vidět... ;)

30

Odpovědět

+befelemeAle to sa vylučuje pokiaľ hovoríme o afrike od rovníka na sever, s výnimkou možno hraničného Kamerunu a Etiópie kde prevláda kresťanstvo s početnou minoritou moslimov (30 % cca)

01

Odpovědět

Černochu zase moc nepřibývá. Mají velkou úmrtnost a nedožívají se mnoha let. Tedy jejich roční přírůstek je docela malý. Ti co utíkají do Evropy jsou obvykle váleční uprchlíci= nejsou sem primárně kvůli penězům, ale kvůli bezpečnosti. A to především z Libye, jelikož tam zuří občanská válka(a dokonce prý i genocida křesťanů a černochů, ale to jsou nepotvrzené zprávy)
Velký přírůstek mají obyvatele arabských zemí(především Turecka), Indie a Latinské Ameriky. Jelikož už mají relativně dobré životní podmínky a lékařskou péči tak mají malou úmrtnost dětí a dožívají se vyššího věku. Zároveň však mají stále staré návyky a tak mají stále mnoho dětí.

193

Odpovědět

+TarylinPadá z tebe jeden nesmysl za druhým. Díky WHO a podobným organizacím se úmrtnost rapidně zmenšila, ale natalita zůstala stejná, což vedlo k tomu, že za posledních třicet let je pr§měrný nárust populace v Africe 230% navzdory všem hladomorům, válkám a vzájemném vyhlazování kmenů. Ti, kteří utíkají do Evropy jsou v drtivé většině ekonomičtí uprchlíci, jelikož je jim v jejich zemích předkládáno, že v EU budou mít vše zdarma, aniž by museli něco dělat, což se v mnoha oblastech EU děje, jelikož nevzdělaný a v mnohých případech nevzdělatelný a neskutečně líný černoch s IQ oscilujícím mezi 65-70 body je na trhu práce neuplatnitelný. Co se týče uprchlíků z "Libye", tak většina pochází z Nigérie, Somálska, Súdánu a Eritreje, nikoliv Libye.

124

Odpovědět

+TarylinVikta... Životná úroveň stúpa rýchlejšie ako klesanie úmrtnosti, takže sa rychlosť ich množenia naozaj spomaľuje :)
Nieje dôvod sa báť imigrantov. Celý problém vyrieši posilnená polícia a armáda.

15

Odpovědět

A zase ten strach z imigrace... vysokej pocet deti je v rozvojovych zemi zakladem preziti a je to prirozeny(ona si zas vyssi umrtnost veme svoje zpatky)... pokud neni rodina opravdu velka, tak nema prisun jidla z vydelku nebo jidla z pole. moderni svet vykoristuje tyhle rodiny takovym zpusobem, ze otec potrebuje mnoho deti, kteri mu pomohou se postarat o jeho zenu, male deti a o nemocne cleny.
Vysoky vek cloveka vdeci prave velkemu poctu deti. Matka bez pomoci sve matky tezko vychova tolik deti. takze jestli se ti to nelibi tak si ve 40ti urizni hlavu :) nejsi uz potreba.

46

Odpovědět

To bylo tak smutne kdyz zaupeli pri zjisteni ze cokolada znich neudela bileho muze a z otroku se nestanou bozi

417

Odpovědět

Nejprve jsem si říkal, jací jsou to hajzlové, že nevemou domů dětem. Pak jsem si vzpomněl, že říkal něco o 15 ti členné rodině :)

1131

Odpovědět

Fake, nakonec se ukazalo, ze se to tocilo v Clevelandu.

326

Odpovědět

Místama mi to připadalo jak česká soda, to snad muselo být nahraný.

158

Odpovědět

Příroda je úžasná, vypadají a chovají se skoro jako by to byli lidi...neuvěřitelné. Já mám negříky vlastně hrozně rád, škoda, že už se dneska skoro nikde neprodávaj :(

7942

Odpovědět

Tvůj komentář...Jsem pohoršen, ale nemůžu dát mínus, protože jsem se zasmál :-D

499
Další