Hra o trůny pro libertariány

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:208
Počet zobrazení:9 242

Seriál Hra o trůny je plný násilí, ale především politických intrik. Ale jak by tento svět vypadal, kdyby se k moci chtěli dostat libertariánové?

Přepis titulků

Tvrdíš mi, že království dluží 3 miliony? - Je to 20 bilionů. - Jak jsi to mohl dovolit? Nárokované výdaje, pár válek a ten rychlovlak do Řekotočí taky nepomohl. VAROVÁNÍ: OBSAHUJE SPOILERY To je fakt obří zeď. A na druhé straně žije... svobodný lid? Tady jim říkáme Divocí.

A nesnášíme je, protože... Proč? Jsou to divocí, zpátečničtí a násilničtí lidé. Dělají si, co chtějí, berou si, koho chtějí a neplatí daně. Ani nemají skutečného krále. Jen nějakého chlapa, kterého se dobrovolně rozhodli následovat. Divoši. - Takže postavili zeď... - Ne, my postavili zeď. Hodor!

Čína! Jako Neviditelný pobočník krále opět navrhuji, abychom nedělali vůbec nic. Západozemí je v hajzlu. Jsme v obřích dluzích, lidé hladoví, neustále válčíme, výzvědná služba utlačuje celý národ a náboženská sekta se snaží převzít úlohu státu. Navíc naše obrana hranic je přehnaná.

Myslím, že je jasné, že prostě vládnout neumíme. Já jsem král! Zase ta věc s králem... V tomto trezoru leží důchodový fond, který připadne na vyplácení penzí. Nic. Jo, je to Ponziho schéma. Všichni se shodneme na tom, že se zima blíží, ale odpovědí jsou inovace, ne přídělový systém dřeva a uhlí.

Baratheonové. Znakem je jelen. Heslo: "Naše je zuřivost." Dobře. Demokraté. Znakem je osel. Heslo: - "Můžou za to Rusové?" - Ne. Sice to říkají, ale není to jejich oficiální motto.

"Oběť se vždy najde." Republikáni. Znakem je slon. - Heslo: "Podrž mi pivko." - Ne. - "Války, zdi a Bible?" - Ne. Tak v co věří? Já se v nich už nevyznám. Vyznáš, přemýšlej. "11. září." Libertariáni.

Heslo: "Maximalizace osobní svobody a minimalizace vměšování státu díky robustnímu zavedení neagresivních principů." Znakem je dikobraz šukající hromadu peněz. Žádné meče, žádné dýky, žádné kuše, žádná temná nadpřirozená děcka. Nějaký pitomec vyhodí do vzduchu septum, a my se teď musíme zouvat. Noc je temná a plná teroristů. Pokud máte víc než 200 ml divokého ohně, musíte ho umístit do průhledného sáčku.

Rozsouzení soubojem budiž v Sedmi královstvích zakázáno. Je to brutální tradice. Jo, ale minimální tresty pro nenásilné držitele drog jsou spravedlivé... Slušní lidé nepijí makové mléko. Bože, ty jsi pitomec! Nevím, ale vyhodit septum do vzduchu během vašeho soudu mi přijde jako bránění spravedlnosti. - Postavili jsme tu zeď.

- Jo. - Zaplatili jsme ji. - Jo. Abychom za ní udrželi svobodný lid... Jo. - a jejich zrzky. - Hmm. A my nyní zůstáváme na téhle straně zdi. Jo. - Má vrata? - Musí v ní být vrata. Daenerys Targaryen vás zbavila otroctví, co máme zrušit dalšího?

Profesní licence! Covfefe! Chudým Dothrakiům by nemělo trvat čtyři roky, než získají kadeřnickou licenci. Je to absurdní. Za Hlídku. Za Hlídku. Nátlak okolí.

To vám řádný proces nic neříká, lidi? Ať si Neposkrvnění používají, jaké záchody chtějí. Proč se do toho vměšovat? Joffrey, Cersei, Walder Frey. Jeff Sessions, Chuck Schumer, Finanční výbor sněmovny reprezentantů... Jmenuješ všechny zasraný lidi ve Západozemí? Jen ty, které zabiju. Tohle děláme?

Já jim jen chtěl napsat dopis. Aryo, tohle je zvrácený. Věci nemusí být nutně plánovány popořadě. Komplexní systémy se mohou vyvinout z přirozeného chování a výsledek bude efektivnější než cokoliv vytvořeného centrálním plánováním. Svoboda jednotlivce je mocnější nástroj pro prosperitu než veškeré armády, draci nebo králové.

Myslel jsem si, že to je vítězství pro libertariány. - "Ať je Západozemí zase silné!" - Ne. - "Chytni je za zadek?" - Ne. - "Velká vláda, pokud v ní sedíme?" - Ne. - "Oranžová je nová černá?" - Ne. - "Nasaďte na to vlajku." - Ne. - "Lincoln byl v podstatě republikán." - Ne. - "Za naše děti."

- Ne. - "Každému podle schopností, každému podle potřeb." - Ne. - ""Něco, něco, sociální spravedlnost?" - Ne. - "Sociální spravedlnost velkými písmeny." - Ne. "Sociální spravedlnost, vykřičník." Hrajeme snad nějakou hru? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:15 - ČSSR pred prevratom

00

Odpovědět

No vidíte, kdyby to Tyrionovi trochu myslelo, tak během svého soudního procesu ohledně otravy Joffreyho mohl poukázat na to, že "škrtitel" není na seznamu regulovaných látek v Západozemí a jelikož jej použil pouze jako doplněk k dochucení vína (pod což může spadat v podstatě cokoliv) a není možné prokázat úmyslné ublížení na zdraví - tak bez patřičných směrnic jej soud nemůže shledat trestně odpovědným z vraždy či nedbalého zabití krále.

Ale on si musel vybrat boží soud, hlupák jeden.

381

Odpovědět

Už se to tu říkalo, ale řeknu to ještě jednou. Libertarián není to samé jako liberál.

222

Odpovědět

Důrazně protestuji proti překladu. V tomto kontextu se libertarián != liberál. Libertarianismus = ekonomický liberalismus.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Libertarianismus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Liberalismus
Ostatně v úvodu byl na snímku Gary Johnson (0:16).

210

Odpovědět

Opraveno.

14

Odpovědět

+MithrilNe, není. 2:26

Jinak díky za překlad. Osvěžující téma v té místní levičácké žumpě.

1611

Odpovědět

Libertarián ≠ Liberál

211

Odpovědět

Nechci rýpat, ale neříkají náhodou ve 2:48 "Night is dark and full of terrorists" místo "...terrors"?

90