Grafit a jeho využití

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:295
Počet zobrazení:12 087

Grafit může mít mnoho zajímavých využití. Není to jen tuha do tužky, ale také dobrý vodič. Tento indický "elektrikář" vám pár vlastností předvede. Pokud to přežije...

Přepis titulků

Ahoj. Grafit. Grafit miluju. Je to zvláštní uspořádání atomů uhlíku, které je vysoce vodivé. Taky nám umožňuje kreslit. Grafit se využívá v tužkách, motorcích na stejnosměrný proud, tvoří vodivé spoje v elektronice a využívá se v bateriích. Tohle je náhradní tuha do tužky. Není z olova, je z uhlíku. To, že se mu v angličtině říká "olůvko", je způsobeno stejným ignorantnstvím, podle kterého se domorodí Američané nazývají indiány.

První průzkumníci si mysleli, že jsou v Indii, tak je nazvali indiány. Později se to Britové pokusili napravit vyhlazením domorodců, což se jim nepovedlo. Pak ovládli Indii a snažili se Indy změnit na Brity, což se jim nepovedlo. Nyní skutečným Indům musíme říkat východní Indové, Východoindové, asijští Indové nebo tak. To aby je odlišili od domorodců, které omylem nazvali Indové. A já to ani nemohl ovlivnit. Jde o to, že lidé ke kreslení dřív používali olovo.

Když objevili grafit, mysleli si, že když to dělá stejnou věc, musí to být Ind. Důležitá poznámka, olovo je jedovaté a já ho nesnáším. Než vás zabije, udělá z vás idiota. Ale grafit miluju. Nyní tuhou proženeme proud, abychom mohli měřit odpor. Poslední dobou vybuchuje všechno. Tak znovu. Páni, hezky svítí. Nyní do tuhy pouštím 1 ampér a měřím napětí na jednom centimetru.

Tento kus má odpor asi 150 miliohmů na jeden centimetr. Takto se vyrábějí potenciometry. Nyní zkusím 30 voltů a 10 ampér. Roztavil jsem svého krokodýla. Teď zkusím něco dalšího. Připojím 10 ampér k běžné tuze v tužce. Páni, tohle je... Proboha! Grafit se rozpálil a dřevo kolem začalo hořet.

Grafit ale nehoří, proto se využívá tam, kde je vysoká teplota. Pustíme 10 ampér do grafitu a uvidíme, jak bude zářit. Podívejte na to. Podívejme se, jestli mohu termokamerou změřit jeho teplotu. Hned to přeletí přes 330 stupňů... Mimochodem, na konci videa budu 4 tyto termokamery rozdávat. Bude to horké, takže vždy mějte ochranné rukavice a doma to nezkoušejte. Dokážu vytvořit oblouk?

Ku*va! Když chcete vytvářet oblouk, vždy noste ochranné brýle. Hezky, podívejte se na to. Hezky. Já hořím? Hádám, že zahradnické rukavice se k tomu moc nehodí. Uhlíkový prut můžete získat ze zinko-uhlíkové baterie. Ne z alkalické baterie, v té to funguje jinak.

Ujistěte se, že se na ní píše zinko-uhlíková nebo suchý článek, a ne alkalická nebo nabíjecí. Nejdřív sejmete plášť. Potom jemně vytahujete baterii za pomoci kroucení. Mám tu uhlík z tužkové baterie, uhlík z buřtů a delší článek z mé staré 6voltové baterie. Mám tu svůj super kondenzátor. Zdojnásobil jsem počet kondenzátorů, takže je můžu nabít na 30 voltů a mohou dodávat až 200 ampér.

Zkusíme teď získat další oblouk. Ty články hoří? Ku*va, brýle! Nehořel přímo grafit. Zdá se, že obsahuje nějaké tavidlo, které následně hoří. Uvidíme, zda tím dokážeme roztavit měď. Podívejte, je roztavená.

Ku*va, tyhle rukavice se k tomu nehodí. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak muzu najit vic videi od Mehdi Sadaghdara ? Proc tu nejsou tagy jak na starym webu!!! >

Proc ste to tak stupidne zredukovali, nic se tu neda najit! CELE ZLE!

282

Odpovědět

Taky si myslim.

81

Odpovědět

Tenhle týpek mi vždy zlepší náladu :D

221

Odpovědět

Všechny peníze z jeho videí dává na lékařské opatření :D

201

Odpovědět

Chceš povedať na lekárske ošetrenie. Tento človek sa raz sám vyradí z genofondu.

01

Odpovědět

Periodická tabulka videí je sice kvalitnější a bohatší na informace, ale tohle je taky pěkné. Čím víc naučných videí, tím líp.

261

Odpovědět

Prosím, víc videí od něj.

231

Odpovědět

To je starý video nebo ještě neshořel?

63

Odpovědět

Miluju jeho videa :D Sice je to vše sehrané, ale i tak dost riskuje a já se u toho bavím :D A díky jeho přízvuku (který taky nejspíš jen hraje) je mu celkem dobře rozumět, ale přesto bych byl rád za překlady jeho videí ;)

271

Odpovědět

:D Tohle sme dělali ze srandy na intru s nabíječkou na notebook... krásně to svítí.

11

Odpovědět

on ještě žije ? :D

452

Odpovědět

dneska jste se pochlapili :3 super videa!

131

Odpovědět

To je magor... ale supr video :D

241

Odpovědět

Ten cigán mě opravdu rozesmál :D, své předky nezapře.

1527