Hari Kondabolu o snášenlivosti

Thumbnail play icon
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:396
Počet zobrazení:5 567

Nedávno jsem mezi komentáři pod jedním stand-up videem zahlédla, že se vám líbí, že vám neustále představujeme nové stand-up komiky. Dnes vám tedy představuji novou tvář na této stránce, stand-up komika Hariho Kondabolu. V jeho stand-up vystoupení u Davida Lettermana mluví o tom, proč se mu nelíbí slovo "snášenlivost".

Přepis titulků

Díky, díky moc. Takže, vyrostl jsem v Queensu. Díky. A vždycky když přiletím domů, táta mě vyzvedne na letišti. Což je od něho fakt hezký. A tohle se stalo před pár lety: Přistaneme na letišti, vezmu tašky, jdu k autu a nějaká cizí ženská mě předeběhne a sedne si na zadní sedadlo našeho auta.

Což je samozřejmě divný, protože tohle se stávat nemá. Takže jsem otevřel dveře a řekl: "Promiňte, paní," a než jsem to stihl dokončit, řekla: "Hele, je mi to líto, ale byla jsem tu první." "Možná byste měl chodit rychleji." V tu chvíli je jasný, že si myslí, že je v taxíku a můj táta je řidič. Protože je to taková rasistka, že se podívá na barvu řidiče, místo na barvu auta.

Očividně. Očividně je součástí sloužící třídy. "Odvez mě." Ona si uvědomila co se stalo asi tak pět vteřin po mně. Poznal jsem, že to pochopila, protože přelezla na levé sedadlo, otevřela dveře a utekla. A já byl naštvaný - nejen kvůli té situaci, ale kvůli mé reakci.

Prošvihl jsem úžasnou příležitost. Měl jsem otevřít dveře a měl jsem říct: "Promiňte slečno, chcete se rozdělit o jízdu?" Protože kdybychom tím "taxíkem" jeli spolu, naskytla by se spousta fascinujících možností. Fascinující otázky. Například: Je to únos, když ji vezmeme tam, kam chtěla jet? Je to výkupný, pokud za tu jízdu zaplatí slušnou částku? Nelíbí se mi, jak se o imigrantech v týhle zemi mluví.

Koukal jsem se na CNN - moje chyba, mluvili se ženou z Arizony, která je proti imigraci. A řekla: "Hele, my chceme, aby tahle země byla taková, jaká bývala." Jaká bývala. Dámo, jsi v Arizoně. Bývalo to Mexiko. Nechápu to.

Nechápu všechen ten anti-imigrantský přístup v téhle zemi, protože tahle země o sobě prohlašuje, že je nejúžasnější na světě. Jsme nejlepší. Jsme jedničky. Pak jsme naštvaný, když sem někdo vážně přijde. Ale když na něco děláte takovou reklamu, občas to někdo koupí. Tak to funguje.

Nesnáším tu nesnášenlivost. Ani nechápu, proč se bavíme o snášenlivosti. Je rok 2014, měli bychom mluvit o uznání a lásce. Co má být tohle snášení? Co snášíte? Bolest zad? "Snáším bolest zad. A toho teplýho Jihoameričana v práci." To je pro lidskost docela nízká laťka. Ale tahle země se mění a lidi z toho šílí. A šílí proto, protože se ve zprávách pořád mluví o roce 2042. Pro ty, co o tom nevědí, podle sčítání lidu bude rok 2042 rokem, kdy se z bělochů stane v téhle zemi menšina.

Bude jich 49 % a lidi z toho šílí. Nešilte, běloši. Byli jste menšinou, když jste sem přišli. A nakonec vám to vyšlo. Ale důležitější je tohle: 49 % bělochů z vás nedělá menšinu. Takhle matika nefunguje.

49 % je menšina jen pokud je zbylých 51 % naprosto stejných. 49 % bělochů a 51 % "vás druhých". Jedině tak to může fungovat. Těch 51 % není spojená skupina. A na to přijdete jednoduše. Jen se zeptejte černocha a Korejce, co se stane, když černoch vejde do obchodu toho Korejce. Ten rozhovor nemusí být zrovna příjemný. Nebude to: "Čau parťáku!"

"Jak to jde parťáku?" "Jsem nadšenej, co ty?" "2042, co?" Tak to asi nebude. Existuje nějaká minulost. Někteří z vás říkají: "Hari, tvrdíš, že 51 % není stejných, ale předpokládáš, že všichni běloši jsou stejní." Ano.

Ne. Ne, dělám si srandu. Protože "bílá" neexistuje. Rasa neexistuje, je to výmysl společnosti, způsob jak nás rozdělit, není to skutečná věc, menšiny v téhle místnosti vědí, že to tak je. Když se bělocha zeptáte na jejich původ, nikdy neřeknou: "Běloch." Řeknou vám matematickou rovnici. "Jsem ze třetiny Němec, ze čtvrtiny Ir, z šestnáctiny Velšan, ze čtyřicátiny Indián - pro přihlášky na vysokou."

Do háje Steve, celou dobu jsem si myslel, že jsi jen běloch. Děkuju vám. Překlad: Agnes www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Až ho nějaký muslim odpráskne jen proto, že nechce přijmout islám, tak pochopí co máme proti imigraci. I když, podle jeho keců je muslim sám.

512

Odpovědět

Nuda. Určitě by se u nás uživil v nějaké neziskovce.

65

Odpovědět

Zoufalé.
Jsem mírumilovný starý dědek, ale po shlédnutí mám poprvé v životě nutkání stát se členem Ku-klux-klanu.

613

Odpovědět

Mylně před spuštěním videa (dle hodnocení) většina lidí předpokládá, že smíchy poprská monitor, nebo Hariho Kondablabla nestojí za nic. 1) Účelem není vysmát si plíce z těla, ale jen se zasmát 2) Kdyby vystoupil někdo jako Gabriel Iglesias, kdo by pak ještě chtěl koukat na Lettermana.

112

Odpovědět

Jedinej slušnej vtip byl z Mexikem jinak děs běs. Tohohle už nechci nikdy vidět.

1113

Odpovědět

Doufám, že se vyjádřím tak, aby lidé pochopili co myslím :D Jako stand up comic nestojí za nic. ALE! Jeho příběh o taxi byl byl vtipný jako prase v podání někoho jiného. Představím si někoho, kdo lomcuje rukama, občas zvýší hlas, nebo fyzicky napodobuje děj. Upřímně jsem se zasmála u toho Mexika... Co se druhé poloviny týče. Myšlenka toho proslovu není vůbec špatná, ale znovu... jeho podání to zabíjí. Kdyby se přestal snažit být vtipný a spíše fungoval jako filozof, mohlo by to stát za to. Nemá vlastnosti komika a tak jeho slova zaniknou...

194

Odpovědět

Když mluvil o averzi proti imigraci, čekal jsem toto:
http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/d8/30/f3/d830f32552b38c8e8e3ca78e6b28d431.jpg

22

Odpovědět

tak tohle bylo opravdu hodně slabý video...

76

Odpovědět

Podle četnosti slova běloch asi jen málokdo pochopil nebo dokoukal celé video. Tohle video se mě líbilo i když nebylo tak vtipné jako jiná podobná videa.

266

Odpovědět

Mě osobně to přišlo mdlé až nudné ...
Chvílemi jsem zaregistroval i něco jako pokus o vtip ale v mnoha případech se mu to nepovedlo ...
Ale aby to nebylo jen negativní ...
Můj názor je: Dát mu ještě jednu šanci ...
Hlavně vybrat něco co zaujme a pobaví jako správný skeč ...

217

Odpovědět

Byla to zívačka. Dvakrát jsem se pousmál, což je na délku vystoupení dost málo. A k tomu, proč se část bělochů bojí - Obama byl zvolen mimo jiné díky barvě kůže, to není pozitivní vizitka. A oni se bojí, že to tak bude všude...

113

Odpovědět

Dovolím si nesouhlasit.
Čí hlasy získal díky barvě kůže? Černochů? Bojovníků proti rasismu, kteří v něm viděli symbol? A volili by tito lidé republikána? Pokud je tohle pro někoho zásadní, tak asi těžko, pokud ne, tak ho "černý president" nenaláká. Ne že by neexistoval nikdo, kdo by nenakládal se svým hlasem takhle debilně, ale nemyslím, že by to byla síla, co rozhoduje volby.

65

Odpovědět

+komunardJé ty si tak krásně naivní a myslíš si že ta většina je chytřejší a nevolí jen podle toho jestli je černej a věří v boha :) Bohužel v americe to ale takhle funguje vlastně i u nás a všude jinde :) Lidi ho volili jen proto že je černej veří v boha a nasliboval spoustu věcí který nesplnil takže ano je to jedna ze sil která rozhodla volby :)

24

Odpovědět

+komunardNejdřív řeknete, že ho lidé zvolili protože je černý, pak k tomu přidáš, že věří v Boha (jeho protikandidáti byli ateisté?), a pak přidáš to, že se jim líbil jeho politický program (a podle čeho by měli lidi asi tak volit?) respektive jeho populističtější verze zvané volební sliby (protikandidáti se k populismu neuchylovali?).Takže sám sebe popřete. O intelektu běžného člověka si iluze nedělám, ale zas nedělejte z lidí debily. Zvlášť s popsanými logickými manévry to zní dost nepatřičně.

40

Odpovědět

Nie že rasistka, ale xenofobna suka.
Imigranti niesú ŽIADNY problém. Problém je domáca volica väčšina.

38

Odpovědět

Vždycky když dá ty ruce k sobě, tak si představim pana Burnse a jeho "znamenitě"

120

Odpovědět

v jiných případech "výtečně" ještě lepší :)

140

Odpovědět

To s tím Mexicem bylo dobrý...zbytek? Další ukňouranej ne-běloch co nadává, jací jsou běloši rasisti....jen tak mimochodem, kdo si spočítal, kolikrát se on dopustil rasismu?

397

Odpovědět

Kde přesně kňourá, nebo nadává jací jsou běloši rasisti?

813

Odpovědět

Tak tohohle uz ne. Jakej stand up komik? Vzdyt jenom mlel o tom, jaci jsou "lidi", jini nez belosi, chudaci. Normalni blbec, kterej ze sebe dela chudacka, protoze si mysli, ze jsou k nemu vsichni rasisticti.
Jasne americani jsou nejhloupejsi narod na svete ikdyz maji vzdelavacim system, takze to do toho musime zakomponovat, ale...

2020

Odpovědět

Kde ze sebe dělá chudáčka?

58

Odpovědět

+komunardcelej ten skeč měl tohle poselství méněcennosti v bílé americe...

42

Odpovědět

+komunardJako poselství skeče mi připadá spíše: Rasismus je pitomost. Kdyby mělo být poselstvím ponižování, nebo pocit ponižování, tak by uváděl nějaké příklady, kdy ho někdo ponižoval. Ten uvedl jeden, a ještě takovou, ve které je celkem zřejmé, že je dotyčná kráva. A potom vyjmenovává postoje některých lidí, a ukazuje, jaké to jsou kraviny. V tom není nic ublíženého.

43
Další