Insolvence banky Greensill: Tvrdá rána pro německé obceheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 500

Jako by pandemie nestačila, zhruba 50 německých měst se vypořádává s další tvrdou ránou: Banka Greensill australského miliardáře Lexe Greensilla, kde měly některé německé obce uložené své finance, vyhlásila insolvenci. Zatímco občané své peníze dostanou díky pojištění vkladů zpět, pro instituce a obce to neplatí, půl miliardy je pro ně najednou pryč. Jak se něco takového mohlo stát a co s tím budou Němci dělat? I to se dozvíte v dnešní heute show, v jednom z minulých dílů se taky dozvíte víc o skandálu s Wirecard.

Poznámky:
BaFin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) = Spolkový úřad pro dohled nad finančními službami. V tomto videu byl význam zkratky upraven na „Spolkový úřad pro tak nějak vlastně nic“.
Pan Welke si také pohrává s podobností „BIS“ a „Biss“, zatímco to první je zkratka označující Banku pro mezinárodní platby, to druhé v češtině vyjadřujeme slovy zápal či verva.
Chemička OXEA se sídlem v Oberhausenu se teprve v loňském roce stala součástí firmy OQ se sídlem v Monheimu, která své chemikálie a paliva momentálně prodává ve více než 60 zemích světa.

Přepis titulků

Doba je zlá, dámy a pánové, dokonce i pro německé obce. Kvůli lockdownu odpadají příjmy z daní, dluh obcí se ve třetím kvartálu roku 2020 vyšplhal na zhruba 134 miliard eur. To znamená, že se bude zase šetřit na bazénech, na renovacích škol, v kultuře, prostě na luxusu, bohužel. Tak, v tak napjaté situaci by bylo opravdu důležité, kdyby si takové obce ukládaly peníze extrémně konzervativně.

Banka Greensill v Brémách dnes v noci podle informací novin WirtschaftsKurier ohlásila insolvenci. Problém je, že u banky Greensill mělo uložené finance několik obcí. Je zřejmé, že banku již nelze zachránit. Jo. Banka Greensill: Potopíme vaše peníze. Přes 50 německých obcí pravděpodobně přišlo o zhruba 500 milionů eur. Půl miliardy z našich peněz. V době krize.

Banka Greensill slibovala úroky ve výši až 0,3 procent, teď jsou insolventní. Zapište si důležité pravidlo: Žádná banka, která mi v dnešní době nabídne víc než nic, není seriózní. Tohle čísla nevysvětlí, tak jinak: Pokud někdo nabízí víc, než je na tomto talíři, v této peněžence nebo v náklaďáku, který měl do Německa přivézt vakcínu, převeďte si své peníze radši rychle ke Sparkasse.

Teď ta špatná zpráva: Právě tam dnes od určité částky platíte mínusové úroky. Těch peněz je míň. Proto jsou finanční správci bohatých obcí kreativní a peníze z daní radši dávají třeba bance Greensill. Kladné úroky bez rizik už neexistují. To je hořké zklamání obzvlášť pro nás Němce, mistry světa ve spoření. Ale no tak, Jessico, ty ses už úplně zbláznila?!

Už zase si spoříš svoje peníze?! Spoření je pro hlupáky! Kupuj akcie, kupuj nemovitosti, jinak tě s maminkou nebudeme mít rádi. Ach, Jessico, jsi tak hloupá. Už zase je v Německu finanční skandál! Copak jsme neměli žádné indicie, že má Greensill napůl i vedlejší zájmy? Aspoň její zakladatel působí naprosto solidně!

Australský self-made miliardář Lex Greensill koupil v roce 2014 brémskou banku NordFinanz a pojmenoval ji po sobě. Od té doby mu byla praktickým nástrojem, financoval s ní, co se mu zlíbilo, jen v roce 2015 třeba čtyři soukromá letadla. Wow. Čtyři soukromá letadla! Jak by řekl Friedrich Merz, vyšší střední třída. No, co má být, však máme v Německu pojištění vkladů!

Když banka zkrachuje, dostanou všichni peníze zpátky. Tedy všichni kromě vkládajících institucí a obcí. Opravdu by stačilo 10 minut na Googlu, aby byli vůči Greensill skeptičtí. Mezi lety 2017 a 2019 jejich bilance stoupla o desetinásobek. A už loni v létě byl na Bloomberg tento článek: Banka miliardáře Greensilla čelí vyšetřování. Zpráv o tom ale bylo víc.

Jak jsem říkal, milé obce, stačilo zajít na Google. A stejně jako po skandálu s Wirecard se nabízí otázka, k čemu máme ratingové agentury, když nic takového nepředvídají. A co vlastně dělá náš bankovní dohled? To se přece po Wirecard mělo všechno zlepšit. Dnes vám představím reformy, které BaFin plánuje. Chci finanční dohled s BIS. A s větším zápalem toto vyzvání k boji přednést nejde, ať se snaží sebevíc. Víc BIS…

Kolik zápalu měl BaFin doteď, kdo tam pracuje? Mají 2 700 zaměstnanců, ale jen 5 finančních kontrolorů. A co se učili ti ostatní? Je tam hodně teatrologů, tanečníci breakdance, pár plavčíků a tak. BaFin několik měsíců Greensill vyšetřoval, celé měsíce! Podle zákona ale nesmí vkladatele varovat. Půl miliardy z obecních peněz je nejspíš fuč. Ano, samozřejmě se to týká bohatých obcí, které mají peněz nazbyt, jako je třeba Wiesbaden, Schwalbach am Taunus nebo Monheim.

Monheim am Rhein mohl svých 38 milionů klidně hodit do Rýna místo do Greensill, to je stejně dobré úložiště. Právě Monheim se ale potýká i s vlnou škodolibosti, Monheim je totiž daňová oáza. Dřív byli zadlužení, pak ale snížili živnostenskou a pozemkovou daň a jsou na tom skvěle. Na úkor chudších obcí s vyššími daněmi, ale to je fuk.

V nouzi se malicherně neúčtuje, ale pomáhá! MONHEIM PROSÍ O POMOC Zdravím, vím přesně, co si teď myslíte. Proč je finanční správce Monheimu tak zatraceně dobře oblečený? Proč vypadá o tolik líp než správci ostatních měst? Je to jednoduché: Monheim… je sakra bohatý. Pracuj, vydělávej prachy, jdi, řediteluj, vydělávej prachy, jdi.

Vyhřívaná zem, lístkové zlato, normální města mají v kanálech krysy, my máme norky. Monheim je tak bohatý, že naši somráci berou všechny karty. Na, dej tam 2 000. Naše tajemství? Jsme daňová oáza. Tak se lákají firmy! Podívejte! Chemička OXEA měla kdysi své sídlo ve zbankrotovaném Oberhausenu.

Teď jsou naši. Teď se ale Monheimu stalo něco strašného, zlí bankéři z Brém nás připravili o 38 milionů. To je strašné, potřebujeme každý cent! Na naše předražené umělecké projekty: Tady jsme postavili umělý gejzír uprostřed kruhového objezdu! Koukněte na to, stříká z toho voda. Totální porno…

Proto pomozte obci gamblerů, která je zcela vlastním zaviněním v nouzi, a taky daňové oáze. Přispějte Monheimu na naše další projekty: Umělý vulkán, který třikrát denně vybuchne před Karstadtem, zlatou cyklostezku do Leverkusenu a letní sáňkovací horu z čistého kokainu. Ach, koks! Mimochodem: Naše konto na peněžní dary už není v Brémách, ale na Kajmanských ostrovech, vygooglujte si to!

MĚSTO MONHEIM PROSÍ O POMOC Tak… Nahrávat. Zdravím! Toto je automatická závěrečná scéna Olivera Welkeho a… heute show! Video už bohužel skončilo, můžete ale odebírat náš kanál a podívat se na další videa, děkuji! To by mělo navždycky stačit.

Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

To řvaní na holčičku a finanční správce z Monheimu to je typický německý humor:) A proč je tak bezvadnej? Protože je exotický ne obyčejný tuzemský český:) perfektní překlad, jen tak dále, děkuji :)

40

Odpovědět

Možná to byla jen tato konkrétní epizoda, ale bez toho nuceného smíchu v pozadí mi tenhle humor přijde mnohem sympatičtější.
Nejlepší byli bezdomovci, kteří berou karty :D

70