Německo – ráj pro praní špinavých penězheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 684
Německo je oblíbenou zemí pro mafiány z celého světa. Nikdo se jich tam totiž neptá, proč platí velké částky v hotovosti a kde k tak velké sumě přišli. Řešením by bylo zavedení horní hranice pro platební styky v hotovosti, ale do toho se německé vládě nechce. Je tedy jisté, že Německo v nejbližší době nebude rušit hotovost a přecházet po vzoru Švédska pouze na bezhotovostní platby. Podle Olafa Scholze mají Němci prostě až moc rádi hotovost.

Přepis titulků

Tento týden se na jednání ministrů financí zemí G20 konečně stanovila minimální daň pro koncerny jako Amazon. To je osobní úspěch i pro Olafa Scholze. U jednoho, řekněme, příbuzného tématu máme ještě hodně co dohánět, mluvíme o praní špinavých peněz. Ano, příští měsíc… příští měsíc k nám na kontrolu přijde Finanční akční výbor, FTAF. Ti dali Německu už při své poslední návštěvě pět mínus, a to s dopisem rodičům.

Ano, fakt nepřeháním. O vlásek jsme tenkrát unikli místu na jejich černé listině vedle Pákistánu, Íránu a Severní Korey, beze srandy. Hodně lidí to neví, ale Německo prostě je a zůstane rájem pro praní špinavých peněz. Když už něco vyšetřujeme, tak spíš jen omylem. Vyšetřovatelé přišli skupině na stopu náhodou, v květnu roku 2020 našla policie v havarovaném vozidle poblíž Nettetalu vak s 300 tisíci eur, které měly být převezeny do Turecka.

Ten, co si tam ten vak zapomněl, musel být potom fakt naštvaný. Fakt pitomá situace, maminka na ten vak vyšila jeho jméno, takže ho chytli. Blázinec.

I italská mafie se u nás pořád cítí skvěle. A není divu. Když si v Itálii někdo chce uložit velkou hotovost, musí doložit, že ty peníze vydělal legálně. U nás ale stačí říct: „Vyhrál jsem to v kostkách.“ Ti, co perou peníze, chtějí vědět, že když tady získají nemovitost a nechají si ji mnoho let, stát nebude tak zruinovaný, že se budou muset zbavovat i svého nelegálního majetku.

Mohou tady opravdu bezpečně peníze prát i ukládat. Tak, v Německu můžete být zločincem opravdu bezpečně, to je určitě naše lokální výhoda. Tak nějak je to dokonce kompliment, když vám věří i mexický drogový kartel. Kdybych byl mafián, taky bych si peníze uložil v Německu.

To neříkám já, to je citát vrchního prokurátora Palerma. Na Sicílii pravidelně běží tato reklama. Dovolená v Německu, hory, louky, krávy… Jak nudné! Zůstaň v Itálii, svoje špinavé peníze ale pošli do Německa. Ti tupí Němci je vyčistí.

Kup si za svou hotovost třeba pizzerii v odporném Duisburgu, nebo celou ulici v ještě odpornějším Berlíně. Žádný strach, němečtí politici to zaručeně nezjistí. Podívej se na ně, oni jedí mraženou pizzu! Z toho umírají mozkové buňky. Zamluv svým penězům wellness dovolenou u Němců, kterých se už nikdo nemusí bát.

Ano! Nikdo… nikdo se nás nemusí bát, protože jsme k hostům tak vřelí, že se jich neptáme na původ. Tedy ptáme se lidí, kteří tady chtějí žít, ale peněz ne. EU chce v Evropě už roky jednotnou horní hranici pro platební styky v hotovosti. Chtějí to zavést, Německo je striktně proti.

Má pro to naprosto přesvědčivé odůvodnění. Hotovost je v Německu hodně oblíbená a nechceme děti ochudit o hotovost. No vidíte. Je prostě jenom moc oblíbené platit celé nájemní domy igelitkou z Aldi plnou bankovek. To by mohl změnit Semafor. Nemusíme ani chodit daleko, Švédsko bude od roku 2023 kompletně bezhotovostní.

Jistě, u nás je hezká tradice bankovek. Ty babičky, které u kasy šnečím tempem vytahují staré říšské feniky z peněženky. To by mělo zůstat, ale nic nebrání zavedení horní hranice pro platební styky. Co je to u nás za komický fetiš s hotovostí? Ve frankfurtské bankovní čtvrti najednou obnovili starou peep show, ale už tam nejsou nahé ženy, ale nahé nekolkované bankovky.

Boží, tak se nahrnou ty starý prasata. Pardon, ale dávejte si pozor, v takových podnicích velmi snadno dojde k bankovkovému těhotenství! Ještě jednou pardon. Je vlastně opravdu podivuhodné, jak málo se německá veřejnost rozčiluje ohledně praní peněz a neplacení daní.

Přitom neplatiči daní nás všechny ročně okradou o více než 50 miliard eur. A nikomu zřejmě nevadí, že u nás stále nemáme dost daňových kontrolorů. Daňová kontrola potřebuje minimálně o 25 % více personálu. To se v médiích nikdy neuvádí, ale když teď ministr financí v Bádensku-Württembersku představil anonymní přihlašovací portál pro daňové podvody, totální haló! „To na sebe máme všichni donášet?

To je přece Stasi 2.0!“ Jako kdyby někdo musel Němce nutit, aby udávali své sousedy. To děláme, i když někdo postaví popelnici na bioodpad o cm víc doleva. Je to fakt pokrytecké směšné divadlo. Takové portály jsou v mnoha spolkových zemích a fungují jako na drátkách. Dobrý den, daňová kontrolo, můj tatínek si koupil Porsche a zaplatil hotově, tady něco nehraje.

- Hraješ si s mým telefonem? - Ano. Zatkněte to prase. Jsem rád, že mám kluky, těm nic nedochází. Co se týká praní špinavých peněz, potřebovali bychom finanční policii. Místo toho máme tzv. FIU, Financial Inteligence Unit. Budu citovat zprávu účetního dvora, která se dlouho držela pod pokličkou. „Existuje především nebezpečí, že FIU nepozná případy praní špinavých peněz a financování terorismu a nedostojí své zákonné povinnosti.“ To podle mě nezní dobře.

Od roku 2017 jsou pod celní správou a nedávno dostali další spolupracovníky, to už ale podle policejních odborů dávno nestačí. Spojíme se s Gisou Flakke, vedoucí FIU v Kolíně, oddělení pro neorganizované trestné činy. Paní Flakke, kde to vázne? No na čem, dobrá otázka, zkusím hádat.

Jedna možnost by samozřejmě byla, že jsme každý den úplně zavalený. Hlášení o podezření od bank, prodejců aut… Jen v roce 2020 jich přišlo 144 tisíc. A my musíme v co nejkratším čase poznat, co je podezřelé. Jak to jde? Spoiler! Nejde to! Neházej to tady! Vypadni! Četl jsem, že pracujete se softwarem, který vyfiltruje podezřelé případy.

Jasně, se softwarem… Ukážu vám, jak takový filtr funguje. Tak! Něco se vyfiltrovalo, co to tady máme? Princ z Nigérie obdržel 10 milionů, podezření na nelegální prodej zbraní. To by mohlo znamenat všechno možné. Dám to do svého pořadače pro „možná“. Olaf v rozhovorech rád vypráví o tom, jak zapojíme umělou inteligenci. Jasně, tady kousek tajné zprávy Účetního dvora.

Za dobu stávajícího systému nahlašování bylo možné přijmout ohlášení podezřelého případu u FIU jen faxem. Němci a jejich fax. Láska, která nikdy nekončí. Proč? Zkoušela jsem to googlit na svém faxu, ale nic to nezjistilo! Tady sedí, beze srandy, zčásti nezaměstnaní a studenti, kteří ta hlášení ručně přenášejí z faxu do počítače. Rozumím, co by tedy FIU konkrétně pomohlo?

Kdybychom třeba jednoho dne měli přístup k datům BKA a policejních obvodů. Jako v civilizovaných zemích! Ale o tom můžeme jen snít. Do té doby se mimochodem nejmenujeme FIU, ale fiú. Proč fiú? Fiú je zvuk, který se ozývá pokaždé, když tomuhle blbýmu státu proklouznou špinavý prachy mezi prsty. Jaké peníze teda vyhazujete? To je jedno, však je máme.

Gisa Flakke, moc děkujeme! Ahoj lidi, já jsem… tvůrce memů pro Heute show. Jestli chcete víc žhavých novinek a memů, odebírejte náš kanál. Co je sakra tvůrce memů? Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je tady nějaký o*****d, aby mi vysvětlil jak může Fico vyhrávat předvolební průzkumy?

20

Odpovědět

pretoze u nas na slovensku, je minmialne 70 percent ludi idiotov

20

Odpovědět

Tím se hodně vysvětluje.

00

Odpovědět

... vynikající :)

00