Všechno se zdražuje: plyn, benzín, nábytek – dokonce pivo!heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:3 524
Jako by nestačila pandemie koronaviru. Život nám otráví ještě rapidní zvýšení cen všeho, na co si vzpomeneme. Jak jsou na tom vlastně banky? Na čem všem vydělávají a jak se na zdražení a rekordní inflaci dívá Evropská národní banka?

Přepis titulků

Musíme říct, že právě prožíváme opravdový zpětný vývoj. Pandemie a k tomu ještě rekordní inflace. Všechno se zdražuje. Už teď se obchody Vše za 1 € přejmenovávají na… Vše za 2 €. To dává smysl. V listopadu byla inflace na 5,2 procentech. Šílené, to je poprvé od znovusjednocení. Všude letí ceny do nebe.

Ceny energií, především plyn, potraviny, nábytek, benzín… Ale teď… Teď už jde fakt do tuhýho. Nestoupají jen ceny energií a benzínu, v budoucnu si budou Němci muset připlatit i za pivo. Teď už se inflace stává osobní! Zdražuje se pivo!

Kde je krizový štáb, když ho potřebujeme? Suroviny jako ječmen budou až o 50 % dražší. Objednávky chlapů v hospodě se možná brzy změní. Pivovary zkrátka převádějí vysoké ceny na nás. Například ty dřevěné palety, na kterých se převáží basy piv. Ty stojí oproti loňsku čtyřikrát tolik. Krombacher ale na základě toho přišel se skvělým nápadem. Za každou basu piva se pokácí jeden metr čtvereční deštného pralesa, aby se z toho pak mohly vyrobit euro palety.

Pardon, milí orangutani, ale prostě si musíme určit priority. Na tak emocionálním tématu, jako je pivo, se pozná, že inflace se týká nás všech. Od dvou procent už je to nepříjemné a potom by musela Evropská centrální banka (ECB), vedená neustále opálenou Christinou Lagardeovou, prostě někdy zasáhnout. Cenová stabilita je přece jen nejdůležitější úkol ECB.

Tedy teoreticky. Prakticky Lagardeová nedělá vůbec nic. Někteří ředitelé slibují, že budou ostražití, aby… Abychom včas poznali, když se začne vyvíjet situace, která poukazuje na to, že bychom střednědobě mohli mít moc vysokou inflaci. Teď vidíme spíše moc nízkou inflaci. Dlouhodobě nízkou inflaci. Moc nízká?!

Každý měsíc mi z mých peněz zmizí 5,2 % a jí je to málo! Pěkný. Spíš myslela, že v příštím roce ta inflace určitě někdy klesne, a když ne, tak uvidíme. Proti vysokým cenám energií a narušené dopravě nepomůže ani zvýšení úroků. Nojo, to by mohlo zastavit vývoj ještě předtím, než nás zabije covid. Na druhou stranu, i kdyby zvýšení úroků něco přineslo, jde to vůbec? Na to se musíme ptát.

Vždyť financování EU je svým způsobem závislé na levných penězích. Je to tak. I německý stát si zvykl dostávat peníze od investorů za to, že mu budou moci půjčit peníze. Soukromý šetřílek tedy tiše krvácí dál a sní o dávných lepších časech. Spořitelé si nechávají bankami s nízkými úroky mazat med kolem pusy. Momentálně jde o 5,5 %.

Prosím, nachytejte mě někdo s úrokem 5,5 %. Klidně mi dejte nemilosrdných 5 %, zasloužím si to. Bože můj. Sto miliard eur. To je částka, kterou si Němci navíc dali stranou během pandemie koronaviru. A teď to skoro všem jen tak zmizí. Kvůli smrtelné kombinaci inflace a negativní úrokové sazby se letos prodělá 116 miliard. Negativní úrokové sazby neboli schovávání odměn.

To je dnes bohužel zcela běžné, zhruba každá třetí banka dává pokuty, protože jsme tak nestydatí a ukládáme si u nich peníze. Tady bankéř volá o pomoc: Nechci říct, že bychom už několik let byli zaplaveni, ale zaznamenáváme dvojciferný nárůst krátkodobých vkladů. A to je moc. To už je moc! Lidi nám vnucujou svý blbý prachy. Co máme dělat s penězi?

Jsme banka! Klasické spoření už dneska nepřináší radost nikomu, jednoduše nesmysl. Ohrožuje to právě lidi s nízkým příjmem, u kterých nemovitosti nebo akcie nepřipadají v úvahu. Nebo v reklamštině: Když jde o prachy, lezte všem do zadku! Tak to prostě je. Co mají dělat? Co můžou dělat? Můžou si třeba u třiceti bank vložit pokaždé 100 euro, aby nedostali pokutu.

Ale zároveň si musí dávat sakra pozor, aby jim kreditní instituty nenabízely nesmyslné produkty jako tomuto 88letému spořiteli. Otci nabídli investiční fond a… stavební spoření. Se slušnou desetiletou splatností. Poslední splátka bude v listopadu roku 2033.

To ti bude 98 let. No a co? V čem je problém? V 98 letech si ještě může pořídit něco hezkýho nebo postavit dům. Negativní úroková sazba je opravdu bezohlednost. Banka si za své služby účtuje poplatky tak jako tak. Spojíme se živě s Mathiasem Matschke, vede tady za rohem pobočku jedné banky. Jak odůvodníte, že vedle negativní úrokové sazby není žádná služba, za kterou bych neplatil?

To už mi hned nabíhá žilka. Tolik chyb v jedné otázce. Zaprvé nebereme žádné negativní úroky, říká se tomu odměna za vklad. To zní mnohem lépe! Už se také neříká výpalné, ale italské kulturní odvody. Jak to, že žádná protislužba? U nás jsou propisky zdarma! Propiska!

Ale ne pro každého, musíte investovat do našich akciových fondů nebo si koupit naprosto zbytečné životní pojištění. Všechno kromě vkládání peněz. Sakra, zákazník! Dobrý den. Chtěl bych si vložit tisíc eur na vkladní knížku. Tady nikdo není, jděte pryč. Každých pět minut přijde podobnej dědula a chce mi vnutit svý stařecký prachy.

Zpráva všem spořitelům: My vaše peníze nechceme! Vaše peníze smrdí! Pravda, dokonce posíláte výhružné dopisy stálým zákazníkům. Akceptujte pokuty, nebo vám to vypovíme. Teď už to ale vážně stačí! Jaképak výhružné dopisy! To jsou normální dopisy. Zrovna tady jeden mám. Máme tvé peníze, vyber si je, nebo se něco stane.

Podle čeho je to jako výhružný dopis? Kromě toho, my taky ECB platíme pokutu 0,5 %. Musíme to přece na někom vydělat. No tak aktuálně berou peněžní instituce víc než 0,5 %. A taky máte vy oproti nám u ECB úlevy. Takže peníze se jen tak nepředávají, někdo na tom vydělává. A já to určitě nejsem. Namátková zkouška portálu finanz-szene.

Zhruba polovina bank vydělává na pokutách víc než odevzdává ECB. Tak pardon, že rádi vyděláváme peníze. Mea culpa, mea culpa. Proč pracujeme v bance? Protože milujeme peníze. A v tom spočívá ten problém ve světě nízkých úroků. Bývalý šéf komerční banky uhodil svými dojemnými slovy hřebíček na hlavičku. To, co teď řešíme my, ale také celé naše odvětví, je to, že jednoduše nevyděláváme dost peněz.

Vystačí mi jen na to nejnutnější. Ale na pár triků už jsme přišli. U ECB si půjčíme peníze s úrokem mínus jedno procento, někde jinde to vložíme s úrokem 0,5 % a rozdíl si můžeme nechat. - Ale to můžou jen banky, lidi ne. - Dobrý den. Ráda bych si u vás založila běžný účet.

Zachovejte klid, tady k žádnému vkladu nedojde! Vezmi si svý špinavý prachy, pomalu se otoč, dones je do jiný banky a nikomu se nic nestane! Mathias Matschke! Tak, stojím správně? Super, tak jdeme na to. Milí fanoušci té nejvybranější zábavy, klikněte zde, pokud chcete vidět další videa.

To by bylo všechno, paráda. Tak to máme. A dneska mi to fakt sluší, co?

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář