Úplně vpravo, úplně vlevoheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 778
Třetí díl ze série o německých politických stranách, které se letos pravděpodobně dostanou do parlamentu. Tento díl je o extrémech. Na jedné straně striktně levicová strana Die Linke, na druhé straně pravicová Alternative für Deutschland. Která strana si za dob DDR upravila ústavu, aby zůstala u moci, ale prohlašovala, že v zemi je přímá demokracie? Jaký politik má zákaz vstupu do bývalého koncentračního tábora Buchenwald? A kdo stojí za tvrzením, že proti zletilým uprchlíkům by se klidně mohlo střílet? Opravdu je možné, že takto vyhraněné strany si dnes najdou své voliče?

Přepis titulků

Je rok 2021, parlamentní volby, a tak si vtančím za volební plentu. Je tady třetí díl mišmaše politických stran. Lidi, třetí díl našeho politického pokecu. Pozor, teď to bude fakt extrémní. Představujeme vám šest stran, které budou nejspíš sedět v parlamentu. A dnes jsme úplně na krajích, úplně vpravo a úplně vlevo, Die Linke a AfD.

Začneme zase tou starší stranou. Die Linke, 60 000 členů, průměrný věk 55 let, 36% podíl žen, pro přerozdělování příjmů, vysoká daňová sazba, pryč s Hartzovou koncepcí, přímá demokracie, ne velkochovům, žádná vojska v cizině, konec NATO, sňatek pro všechny, doprava i jesle zdarma. Kořeny Strany levice sahají až do DDR. Tam tehdy vládla SED, Jednotná socialistická strana Německa. A slovem vládla myslím, že opravdu vládla, od roku 1968 totiž v ústavě DDR stálo: Máme demokracii, ale ve volbách vždy zvítězí SED.

U toho se asi muselo být. Prostě DDR, stát bezpráví, diktatury, nikdo nemohl vycestovat na západ. Až do tohoto slavného citátu. Podle mých informací to platí hned. Okamžitě. To už znáte.

Jo, domácí úkoly, ty mám. Pád Berlínské zdi. Krátce nato šla celá k zemi. DDR je minulostí a určitě už se nikdy neobnoví. Najednou úplně nepotřebné SED se přejmenovalo na PDS. A prvním předsedou se stal poslední předseda SED, Gregor Gysi. Začínáme od nuly. I v roce 1997 bylo v PDS 98 % členů původně z SED nebo FDJ.

Byla to vlastně čistě východoněmecká strana. Vážně vše nové. Když se podíváte pozorněji, ještě dnes to můžete odhadnout. Tady jsou výsledky Die Linke v posledních volbách. S tím se samozřejmě nedají vyhrát parlamentní volby. PDS se tehdy dostala do parlamentu, ale ztrácela stále více voličů. Roku 2002 zbyly jen tyto dvě poslankyně, opravdu smutné. Roku 2007 se PDS spojila se západoněmeckou Die Wahlalternative.

Tehdy se ještě pojem alternativní bral pozitivně. Šílená doba. Ve WASG byl také přeběhlý SPD prominent, Oskar Lafontaine. Jemu nebyla SPD dost levicová a tady se cítil víc doma. Z těchto dvou stran vznikla roku 2007 strana Die Linke. 14 let mladá, roztomilá a jako všichni teenageři velmi věřila ve své ideály, v porážku kapitalismu.

Kapitalismus je přece ten s těmi mobily, kabelkami, hezkými botami a tím vším. Porážka? I tak byla celá německá levice čím dál tím úspěšnější. Roku 2009 se dostali se skoro 12 % do parlamentu. O rok později je poprvé vyhodili z jednání, protože 50 levicových poslanců protestovalo proti válce v Afghánistánu. Roku 2011 napsali Gesine Lötzsch a Klaus Ernst narozeninový dopis pro Fidela Castra k 85.

narozeninám. Je to k neuvěření, ale opravdu je Fidelovi 85 let, všechno nejlepší, líbají Gesi a Klaus. P.S.: Máme ti poslat něco kapitalistického? Zrnkovou kávu nebo Corega tablety? Docela hloupá akce. Gregora Gysiho sledovala do roku 2014 ochrana ústavy státu, to bylo později všem zúčastněným velmi trapné, ale co. Všem vám děkuji.

Boda Ramelowa také sledovala ochrana ústavy státu, to bylo pak všem trapné, Ale co, Bodo Ramelow se roku 2014 stal prvním levicovým premiérem Durynska. Jmenuji se Bodo Ramelow, jako předseda vlády tady teď budu častěji. I při dalších volbách byli Die Linke zdaleka nejsilnější. To tak naštvalo durynskou AfD, že podlým trikem udělali toho hloupého kandidáta z FDP... Pardon, že podlým trikem udělali z toho hloupého Kemmericha z FDP premiéra, přestože se sotva dostal přes 5 %.

Absolutně nedůstojná akce, na kterou levicová Susanne Hennig reagovala naprosto trefně. Další možnosti byly zapálit tu kytici nebo ho tou kyticí přetáhnout. Dnes Susanne spolu s Janine Wissler předsedá straně Die Linke. Od roku 2019 sedí Die Linke v Brémách ve vládě poprvé v západoněmecké zemi. Jasně, Brémy vypadají, že byly vždy v rukách levice, ale i tak. To jsou praví socialisté, opravdu oldschool.

Karl Marx, Rosa Luxemburg, jsou tam i komunisté, kteří věří, že DDR byla oprávněný experiment, který by se klidně mohl zopakovat. A také hodně lifestylové levice: Socialismus klidně, pokud si můžu nechat svoji Teslu a kávovar. Die Linke už dlouho není strana DDR. Už roku 2017 bylo více jejích členů v západním než ve východním Německu.

Ironie dějin. Pojďme k původně západoněmecké straně, která uspěla ve východním Německu. AfD, 32 000 členů, průměrný věk nejspíš vysoký, 18% podíl žen, proti cizincům, ne ochraně klimatu, CO2 je super, atomová energie, ano branné povinnosti, euro v EU je katastrofa, sňatek ne pro všechny, proti cizincům. Proti cizincům bylo dvakrát, tak jedno škrtám. AfD je nejmladší ze sedmi velkých stran.

Založena 2013 jako čistě protieurová strana. Tehdy s předsedou Berndem Lucke. Chtěli zpátky německou marku, protože... Přemýšleli jste už, proč naše peníze jdou do Řecka a ne do našich rozbitých silnic a mostů? Protože Řekové neumí zacházet s penězi. Praštěný nápad, německá marka měla oproti euru poloviční hodnotu. S tím získali roku 2013 v pohodě 4,7 % v parlamentu.

O rok později se dostali do Evropského parlamentu a tří zemských sněmů. Úspěch přilákal všechny možné pravicové a ultrapravicové blázny. Bernd Lucke se to pravicové šílenství ještě pokusil zarazit, ale jeho vlastní strana ho šikanovala. Byl moc naivní. Už od začátku docházelo v pravici ke střetům s odpůrci islámu, ale v AfD je pro každého něco. Lidi proti EU, neoliberálové, ale také nacionální konzervativci, křesťanští fundamentalisté, fanatičtí odpůrci porodů, autoritativní, rasističtí nacionální homofobové, antisemité, antifeministé a revizionisté.

AfD je proti ochraně klimatu, dědické dani, genderování a přistěhovalectví. Roku 2015 nedobrovolně dostali pomocníky ve volbách jakoby darem, lidé prchali z válečných oblastí a vůbec netušili, že pomáhají AfD ve volbách.

- Ti byli štěstím bez sebe. - Když nezavřeme hranice, dojde ke kolapsu naší kultury. Alexander Gauland, kterého se to tehdy vůbec netýkalo, vzpomíná: Nelegální otevření hranic, tehdy mi bylo jasné, že tam něco nehraje. Hranice se neotevřely, protože byly otevřené už dávno od sjednocení Evropy. Nemůžeme otevřít, co není zavřené. Jörg Meuthen chce pryč od citátu: Červeno-zelená levice mění Německo roku 1968 na obranyschopný nacionalistický stát.

A Beatrix von Storch dokonce podporuje střílení proti uprchlíkům. Ale žádný strach, jen proti zletilým uprchlíkům. Bernd Höcke. Byl to Bernd, že? Ne, v levicově a zeleně zkaženém ZDF byl vždy Bernd Höcke. Ani Luckemu se nedaří zbavit se stranických členů, jako je Höcke. Bernd Höcke mluví o holocaustu jako o památce na ostudu, také o hloupé politice po něm.

Podle něj Německo potřebuje politický obrat o 180 stupňů. Od té doby má Höcke zákaz vstupu na památník v Buchenwaldu. To musel nejdřív zvládnout. Aktuální první kandidátka Alice Weidel si myslí: Burky, zakryté ženy, ozbrojení muži nebo podobní budižkničemu nezajistí náš blahobyt, růst společnosti ani sociální stát.

Čestný předseda Alexander Gauland tvrdí: Milí přátelé, Hitler a nacisti byli jen kaňkou v přes 1000 let úspěšném Německu. No, je to trošku redundantní. Ještě něco, co nemá co dělat s uprchlíky nebo holocaustem? Jo! CO2 neškodí klimatu, ale je to nedílná součást života, tak se to dá taky říct. A s tím získali 12,6 % v posledních parlamentních volbách.

Třetí nejsilnější frakce. A podívejme se na rozložení hlasů. Ne. Nevidím na tom nic nápadného. Očividně je tu poptávka po pravici a krajní pravici. Die Alternative neklesla od roku 2013 na 5 %. Sedí ve všech zemských sněmech, to neplatí pro FDP ani Die Grünen. Získáme zpátky naši zemi a náš lid.

Dá se říct, že AfD před osmi lety začala jako konzervativní pravice, pak stále pravicovější a od té doby pořád směřuje ke krajní pravici. V březnu označil Úřad pro ochranu ústavy stranu za podezřelou z extrémní pravice. To jsou hlavní kandidáti tohoto podezření: Alice Weidel a Tino Chrupalla. To je asi z AfD všechno.

Nebo tam bylo ještě něco? No za mě... Zákaz vstupu do koncentráku je pro pravičáka trest, nebo ocenění? Ještě pro ukázku. Teď jsem na obrazovce hodně vpravo a teď... stojím ultra vpravo. To je ten AfD obrat, rozumíte? Takže nezapomeňte nás odebírat, to prostě stačí kliknout tady nebo tady, pokud chcete vidět další videa.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zplynoval bych všechen lidský odpad a pochybné lidské existence, ale ekologicky, protože mi na ochraně klimatu záleží. Znamená to, podle videa výše, že nejsem nácek?

23

Odpovědět

Na Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD) je informační embargo?

00

Odpovědět

Má jediná vysvětlení, buď je to vina po 2. světové válce a nebo pomsta po prohrané.

00