Jak moc může hudební motiv ovlivnit film?

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:19 177

Dobrý film nedělají jen herci, příběh a skvělá kamera. Svou roli hraje i hudba, která film dokresluje. Skladatel Rupert Gregson-Williams využil motivu Wonder Woman z filmu Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti a vytvořil z něj hudbu k samostatnému filmu o této superhrdince.

Přepis titulků

V předchozích videích jsem se zabýval tím, proč současné superhrdinské filmy postrádají zapamatovatelnou hudbu. Hudbu, která se vyvíjí, mění a roste společně s filmem. Teď se ale možná objevila výjimka. WONDER WOMAN Když se poprvé objeví ve filmu Batman vs Superman, k němuž hudbu složil Hans Zimmer a Junkie XL, stane se toto: Tento skřípavý metalový riff je neuvěřitelně odvážný zvuk, který nevydává kytara, ale elektrické violoncello.

Definuje postavu Wonder Woman, a tak nesmí chybět ani ve filmu o ní. Nejjednodušší by bylo nechat tento motiv dominovat celému filmu, pustit ho při každé akční sekvenci a nelámat si s tím hlavu. Ale Rupert Gregson-Williams, skladatel, který toto téma využívá, a režisérka filmu, Patty Jenkins, na to šli opravdu chytře. Ve filmu je často slyšet violoncella. Stal se z něj nástroj Wonder Woman, její hudební hlas.

Gregson-Williams mimo to celý motiv znovu od základů vybudoval. Ten motiv zní takto: Teď si ho přehrajeme znovu, ale pomaleji. Motiv uslyšíte ve filmu poměrně často. Navíc jej můžete slyšet v různých verzích a úpravách. O TÓN VÝŠE O TÓN VÝŠE O TÓN NÍŽE O TÓN VÝŠE O TÓN VÝŠE O TÓN NÍŽE Dává to smysl, protože Wonder Woman ještě není Wonder Woman.

Velký motiv ještě není na místě. Později když se konečně stane hrdinkou, změní se motiv na odvážný... heroický... a triumfální. A až po hodině a patnácti minutách konečně uslyšíme motiv tak, jak jej známe z filmu Batman vs Superman.

V této části filmu je její hudební motiv natolik rozvinutý, že máte pocit, že je součástí organického hudebního vesmíru Wonder Woman. Chytře odvedená práce, která znamená, že narozdíl od ostatních současných superhrdinů má Wonder Women skvěle složenou hudbu. Vylepšit by to mohla jen jedna věc. Ve světě, kde filmovou hudbu skládají zejména muži, ale jsou tu i skvělé skladatelky, jako je Mica Levi, Lisa Gerrard, Rachel Portman nebo Lesley Barber, bych rád slyšel, co by s hudbou v druhém díle Wonder Women dokázala žena.

Překlad: sethe www.videcesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To už je teď jako povinnost s**t feminismus úplně do všeho?

Jinak ten film byla kravina. Nevím jak ostatním, ale mně to přišlo naprosto nudné a zmatené, jako většina DC filmů.
Pro DC filmy je typické, že je tam spousta věcí nedořečených, nevysvětlených a také vůbec spousta logických WTF momentů.
Například když WW a kapitán Kirk plují na loďce do Anglie a oba jdou spát... WTF? To je jako kouzelná lodička, která se umí sama řídit nebo co? Dále vedlejší postavy se vůbec nevyvíjejí. Třeba ten sniper, který má najednou problém střílet. V každém jiném filmu by se z toho (kýčovitě) nakonec dostal a hrdinně vzpamatoval by se. Tady se na to čeká...a nic.
Ten film je strašně plochý, jako většina DC filmů.
Marvelovské filmy jsou sice jednoduché, primitivní a na nic si nehrají, ale klidně se na ně podívám vícekrát, protože mě prostě pokaždé baví. Ale třeba na Wonder woman nemám vůbec chuť se dívat znova, protože ten film mě prostě podruhé bude NUDIT.

Jediné dvě dvě pozitivní věci na Wonder woman... Gal Gadot. Nádherná žena s božským úsměvem. A ten riff. To se prostě sakra povedlo!!! a vždy když zazní, tak mi z toho naskočí husí kůže.

68

Odpovědět

Proč rozebírá zrovna tak prachobyčejný hudební motiv v tak neuměleckým filmu? :D Chcete-li zaujmout masy hloupých nenáročných lidí co si řeknou "Ajo, tak to je drsný, toho jsem si nevšiml." Tak to naprosto stačí. Ale přiznejme si, že oproti všem ostatním filmům si na tom s hudbou, soundtrackem atd. stojí nejhůř právě filmy o superhrdinech nebo komedie :D

38

Odpovědět

Hned na začátku říká, že superhr.. filmy mívají slabou hudbu. Wonder Woman představuje právě jako světlou výjimku v rámci žánru, ne jako obecně kdovíjaký klenot. Chce to si video třeba i pustit, ne jen blbě komentovat ;)

130

Odpovědět

No furt to nevypadá, že by si to někdo extra zapamatoval. ;)
A stejně jako jsme postrádal u minulého dílu, tak i u tohohle chybí prosté vysvětlení. A to je memorizace, jednoduchej marketing.
Pamatujeme si ty skladby, které jsme slyšeli hodněkrát. A ty jsme slyšeli hodněkrát, protože si je pamatujeme. Je to začarovaný kruh, který jen sílí na intenzitě.
A důvod, kde to začalo? Kultovní film a pak opakování v dalších dílech. Je velmi jednoduché si zapamatovat pak témata Jamese Bonda s 20ti filmy nebo Star Wars se třemi, pak šesti a nyní s osmi. Navíc když to pak všude slyšíme kam jdeme.

Nejde ani o orginilatiu, ani o to, zda se to hodí k filmu. Jde o to, že jsme to prostě slyšeli. Já znal hudbu ze Star Wars dříve než jsem viděl filmy. Nemusí to ani nic mít s filmem společného.

Za mě bych třeba dokázal odnotovat deset filmů s hudbou Vangelise, protože ji prostě miluju a extra filmy to nejsou. Ale třeba z hlavy bych si na Piráty z Karibiku nevzpomněl a ten James Bond mi taky občas vypadne.
Třeba takový film Dobytí ráje. Dokázal bych zanotovat ústřední motiv a další dva tři vedlejší. Protože je to spojené s kvalitou hudby, filmů a k tomu vyvolaných emocí. Star Wars ani ne proto, že by to nějak extra sedělo ke scéně (stejně si to většina pamatuje jen ve spojení s textem na začátku, kde žádná scéna neni), ale že jsem to slyšel tisíckrát.

Takže můžeme mít rozbory od tisíce odborníků, ale prosím vás nezapomínejte na ten nejdůležitější aspekt a ten je memorování opakováním. :)

36

Odpovědět

Nechcem stále rýpať, ale srsly? 4 minuty kecá o tom, že sa dá hudba zahrať rôznymi nástrojmi v inom tempe a že sa dajú témy kombinovať? :D Btw. som jediný komu je z tých komixových filmov priam trápne? :D Jediné čo tam stálo za to bola Gal Gadot ...

921

Odpovědět

Achjo, to je tak hroznej film :D

1314

Odpovědět

Motiv je trapny a film je priemerný komixový . Sak co by clovek mal cakat aj. Bytky v strede filmu su efektne na tej ulici ale v závere je to zase preefektovane

46

Odpovědět

Je smutné, že feminismus, ona nemoc šílených krav, je nyní i nemocí šílených volů...

3117

Odpovědět

Vyhrazujete se tu proti feminismu. To, proč autor zmiňuje, že by bylo vhodné dát příležitost ženě, pravděpodobně říká kvůli tomu, že filmový průmysl je jednoznačně maskulinní (koukněte, jak jsou superhrdinky mnohem více odhalovány než muži – pro potěchu jejich oka

619

Odpovědět

Nikoliv. Filmová Wonder woman představuje ženský svět v superhrdinských filmech (a stála na tom propagace), takže s ženskou skladatelkou by to nebylo polovičaté.

Apropo, pověz mi jak jsou Black widow, Jessica Jones, Electra odhalené (a to zůstavám jen v rámci MCU) a jak těsný spandex obtahující mužský sixpack má jiný účel než potěchu oka.

32

Odpovědět

+BananovnikZrovna Elektru bych jako příklad asi nedával. :D Ten její upnutej korzet to asi splňuje.

10

Odpovědět

+Devil's ChildJá na tu příšernost zapomněl :-D Měl jsem na mysli verzi z Netflixu (která je právě součásti MCU)

10

Odpovědět

On je totiž rozdíl, jsou na to sociologické výzkumy, ve společenském vnímání nahoty můžů a žen. Obecně je mužská nahota mnohem méně přijatelná než ženská. Bylo na toto téma uděláno i několik sociologických experimentů, kdy vyslali do ulic nahou ženu a nahého muže a zkoumali se reakce. Výsledek byl, že u ženského suběktu to víceméně prošlo bez následků a mužský suběk byl zatknut a předveden na policii. Zhruba se dospělo k závěru, že mužská nahota působí na mnoho lidí (mužů i žen) podvědomě agresivně, tzn. vyvolává pocit ohrožení popřípadě dominance, což je pochopitelné uvážíme-li, jak ve většině případů probýhají schémata násilných sexuálních útoků.

Pochopitělně nahotu lze využít i směrem vůči suběktu, kdy mužské suběkty většinou hůře snášejí jsou-li násilně vysvlečeny či přinuceny se proti vůli vysvléknout. Na tom je založeno mnoho neinvazivních vyslíhacích metod.

103

Odpovědět

+Celegorm*Subjekt, prosím, subjekt

61

Odpovědět

A nějaké vyjádření jestli s tím někdo hodlá něco dělat?? Nebo opravdu hodláte přijít o dost návštěvníků jen kvůli tomu, že Adblock používají?

11

Odpovědět

Bohové, tak si ten jejich "chytrej skript" dej do výjimek v ADB a je to. Místo psaní stěžovacích kometů to chce jen trošku zapřemýšlet :)

42

Odpovědět

Jedu na Chrome bez AdBlocku. Vše přehraju bez problémů. A to, že tam občas skočí 5sec reklama, přežiju. Nějak ten web musí získávat finance na svůj provoz.

91

Odpovědět

Omlouváme se za nepříjemnost. Řešili jsme to s programátory a zjistili jsme, že na stránkách byl starý skript na detekci Adblocku, který se začal chovat jinak. Kdo měl Adblock, zřejme byl dříve schopen tento detektor ignorovat stejně jako reklamy. Ale teď Adblock musel něco změnit, takže sice vypnul reklamy, ale vypnul taky videa. My jsme nic neměnili. Ale protože reklamy teď blokovat nechceme, vykopli jsme ten starý skript na detekci Adblocku.

31

Odpovědět

Za ten feministický konec dávám nejmenší hodnocení.

3818

Odpovědět

Nejde to mate to pekne dojebane. Ani funkcnu stranku neviete spravit haha...

312

Odpovědět

Na Google Chrome mi VČ 3 dny nejde. Na Lištičce pohoda.

50

Odpovědět

+nevimjmeno2Je to adblockem, maj tam novej script aby neslo s adblockem web prehrat..

03

Odpovědět

+Vit NovotnyNení pravda, už to jde i s adblockem. Nějak si to sami posrali.

00

Odpovědět

jojo, adblockm Svině, teď musím koukat na z******? railroad, nějaký vyčubkovaný secondlife a arabášský Emirates co podporujou terorismus....A dole pro jistotu taky jedna vyjebaná reklama.... protože když reklama tak tři p****e, čekám kdy tady zase narazím na reklamu co vyskočí přes celou obrazovku a ješt bude hlasitě řvát a před video e pustí 5minutové video, kde nějaká prostitutecká čubka bude mlít o pomazánce, a přepnout to půjde až po minutě hraní.

16

Odpovědět

+lenaciaA nějaké vyjádření jestli s tím někdo hodlá něco dělat?? Nebo opravdu hodláte přijít o dost návštěvníků jen kvůli tomu, že Adblock používají?

13

Odpovědět

+JestrabNechci být hrubý, ale myslím, že vzhledem k tomu, že používáme AdBlock, tak z nás žádné peníze nemají a tedy jim může být u zadnice zda jejich stránku navštěvujeme. :)
Navíc u Opery žádné problémy s přehráváním nemám :)

10

Odpovědět

+TAGuZ tohoto pohledu tebe i je naprosto chápu, ale tuto stránku navštěvuji už nějaký rok a myslím si, že jsou taky rádi za to jakou komunitu lidí tu mají. Proto si myslím, že jak už kdysi zmiňovali, ti co je budou chtít podpořit, si ten Adblock prostě tu vypnou. Proto nevidím důvod to dělat "násilnou" cestou. :) Četl jsem nyní jejich vyjádření, že to byla chyba na straně Adblocku pravděpodobně, takže jsem rád, že z jejich strany to nakonec nebylo. Problém již taky nemám.

00

Odpovědět

Ten film jsem teda neviděl, ale myslím, že to stejně nemá cenu. Wonder Woman mám navždy spojenou s filmy pro dospělé :D. Takže bych stejně celý film myslel na úplně jiné herečky, co měli tu čest a také dostali možnost si zahrát v roli této superhrdinky :D .

29

Odpovědět

At si k***a strci ten feminismus do p****e. Porad tady ta naoko "rovnopravnost". Zenska patri do domacnosti, chlap ma delat praci. Zenska nema mit 1 decko, ale 10, nejake muze zemrit. Nase doba je totalne v p****i, vsichni velice politicky korektni, n****t.

939

Odpovědět

Je to blbý, když ženské mají na rozdíl od Tebe kariéru, co ;)

336

Odpovědět

S tím by se dalo souhlasit, nechápu proč s tím pořád někdo otravuje. Ať vyhraje ten nejlepší bez ohledu na to, jestli to je chlap nebo ženská, neustálé dokazování si něčeho tím, že musí být i ženské verze, už mi leze krkem - "At si k***a strci ten feminismus do p****e. Porad tady ta naoko "rovnopravnost"."

S tímhle už se souhlasit nedá, jestli si to fakt myslíš, běž se léčit - "Zenska patri do domacnosti, chlap ma delat praci. Zenska nema mit 1 decko, ale 10, nejake muze zemrit. Nase doba je totalne v p****i, vsichni velice politicky korektni, n****t."

241

Odpovědět

chod do Afriky tam to budes mat podla predstav :)

21

Odpovědět

Malá chybička, Patty Jenkins je režisérka

20

Odpovědět

Opraveno. ;-)

20

Odpovědět

+BugHer0Halo.. co opravit nefunkcnoist? Nic nejde prehravat. I u hodnoceni to chce zadat cislo misto kliknuti jako driv..

20

Odpovědět

nic nejde prehrat..

150

Odpovědět

Ja som pocuj od znameho ze tu stranku hakol nekdo a zistava nejake informacie od kazdeho navstevnika. Dokonca ze to moze pouzit proti vam. A ak vypnete ADB tak mate smolu. Ako sam neviem o co ide ale zevraj ho to znicilo ako podnikatela.

010

Odpovědět

+DaDAdA??? Každá stránka od tebe získá plno informací, jen že jí načteš.

10

Odpovědět

Omlouváme se za nepříjemnost. Řešili jsme to s programátory a zjistili jsme, že na stránkách byl starý skript na detekci Adblocku, který se začal chovat jinak. Kdo měl Adblock, zřejme byl dříve schopen tento detektor ignorovat stejně jako reklamy. Ale teď Adblock musel něco změnit, takže sice vypnul reklamy, ale vypnul taky videa. My jsme nic neměnili. Ale protože reklamy teď blokovat nechceme, vykopli jsme ten starý skript na detekci Adblocku.

00

Odpovědět

Skoda jen ze film za moc nestoji .. :D

2723

Odpovědět

a ty si jebo odpad je tchor sračkarok a spiderman homeless

01
Další