Já se na mistrovství světa nechystám

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:807
Počet zobrazení:8 374

Fotbalové mistrovství světa, které se bude letos konat v Brazílii, už klepe na dveře a problémů s sebou nese víc než dost. Na povrch opět vyvstává otázka, jestli není lepší investovat peníze do rozvoje země a na předraženou sportovní událost se raději vykašlat. V případě Brazílie je tato otázka víc než na místě - spousta obyvatel trpí chudobou, 10 % obyvatel je negramotných a svou roli hraje i podvýživa, nedostatek lékařské péče a podobně. Aby toho nebylo málo, už za dva roky přijde další zkouška v podobě pořadatelství olympijských her. Brazilská YouTuberka Carla Dauden se v tomto videu zamyslí nad tím, jestli tyto sportovní akce zemi, ze které pochází spíše, pomohou nebo ublíží. Co si o tomto tématu myslíte vy?

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Carla, jsem z Brazílie a ráda bych vám řekla, proč se nechystám na letošní mistrovství světa. Tohle video vzniklo i proto, že pokaždé, když řeknu, že jsem Brazilka, někdo na mě vybafne, že jede na mistrovství světa. Šli jsme se lidí tady ze západu zeptat, co podle nich nejlíp vystihuje Brazílii. - Holky. - Velké zadky. - Ronaldo. - Fotbal. Hlavně fotbal. - Spousta pařeb a tancování.

- Sexy. Ale teď vážně. Letošní mistrovství světa vyjde na nějakých 30 miliard dolarů. To je víc než tři poslední mistrovství dohromady. Ty stály dohromady asi 25 miliard. Negramotnost místních občanů je v průměru 10 %, v některých oblastech až 21 %, a podle indexu lidského rozvoje je Brazílie až na 85. příčce. Dennodenně je tu 13 milionů lidí podvyživených a spousta dalších umře kvůli absenci lékařského ošetření.

Vážně potřebujeme nové stadiony? Jsem doktorka a už se mi to tu hnusí! Jsem na všechno akorát sama! Nemocných je tu tolik, že pro ně nemůžu nic udělat! A celý ministerstvo ani guvernér s tím nic nedělá! Politici tvrdí, že nám mistrovství světa a olympiáda pomůže zase se vzchopit. Cože? Takže daně platíme všechny ty roky proč? Která země se nedokáže postarat o vlastní občany bez zásahu zvenčí?

Najednou máme dost peněz na stavbu všech těch stadionů a lidem se vtlouká do hlavy, že jim mistrovství světa změní život k lepšímu. Jenže většina příjmů ze vstupenek a stadionů jde přímo do pokladny FIFA a my je ani neuvidíme. A příjmy z cestovního ruchu a investic spadnou do klína lidem, kteří mají peněz už teď víc než dost. Takže ano, majitel stánku se zmrzlinou na pláži si možná ten týden vydělá víc, ale že by mu mistrovství změnilo život?

A to není vše. Pacifikační policie UPP v těchto dnech vyhání z brazilských slumů gangy. Kam je podle vás odváží a na jak dlouho asi zmizí? Tomuhle se říká zametání špíny pod koberec. Je to jen dočasné řešení mnohem závažnějšího problému. Navíc, co jde podle vás ruku v ruce s pařením, sambou a tancováním? Drogy. A odkud se ty drogy asi berou?

Hádejte. Gangy nikdy úplně nezmizí. A to není vše. Spousta lidí přichází v zájmu olympiády a mistrovství světa o své domovy. A nikdo se jich na nic neptá. Prostě jim označí dům a zbourají ho. Takhle to tu chodí. Není jim poskytnuta žádná bezpečnost ani finanční prostředky. Prostě je vykopnou. Dokonce vyhnali z domovu i místní indiány. Ti se snažili protestovat, ale policie je rozehnala pomocí pepřových sprejů, granátů a tak podobně.

Na tom místě chtějí totiž postavit muzeum olympijského výboru. Kam se poděla demokracie? Nechápejte mě zle. Olympiádu i mistrovství světa mám ráda, ale naše země teď potřebuje něco jiného. Podívejte se na ostatní pořadatelské země a náklady na údržbu všech těch sportovišť. Investují se do nich miliony měsíčně, a to vše ze státní kasy. Nepotřebujeme stadiony, potřebujeme vzdělání.

Nepotřebujeme se zalíbit celému světu. Potřebujeme jídlo a lékařskou péči pro naše občany. Nepotřebujeme žádné další párty. Potřebujeme snížit nezaměstnanost a vést řádný život. Ze všech těch miliardových výdajů je jasné, že máme na to, abychom situaci změnili. Nebo jsme aspoň měli... před mistrovstvím a olympiádou. Tohle video asi jen tak něco nezmění.

Třeba to aspoň vám nebo někomu jinému otevře oči. Ale je nutné o tom vědět a informace se v tomhle ohledu shání jen těžko. Je načase, abychom se zamysleli a stanovili si priority. Doufám, že se vám tohle video líbilo a že ho pošlete dál. Pokud se chcete dozvědět víc, klikněte na odkazy pod videem. Najdete tam spoustu podobných iniciativ. Děkuji za pozornost a za sdílení. Dilma Rousseff - prezidentka Brazílie Naši občané se mohou dmout pýchou. Máme tu stabilní ekonomiku, která je na vzestupu.

Za posledních 8 let si 40 milionů Brazilců polepšilo a patří nyní do střední třídy. Neustále se snažíme o větší sociální zapojení veřejnosti. V etnické, kulturní a náboženské rozmanitosti tkví jedno z největších bohatství naší země, která chová velkou úctu k životnímu prostředí. Brazílie je známá nejen fotbalem, ale také hudbou a nočním životem.

Proto bych všechny ráda pozvala, aby poznali tuto zemi na vlastní kůži. Sami uvidíte, že je Brazílie na mistrovství světa skvěle připravená. Máme potřebnou infrastrukturu, efektivní systém hromadné dopravy a sdělovacích prostředků a klademe důraz na bezpečnost. Děláme vše pro to, aby bylo mistrovství světa v roce 2014 tím nejlepším ze všech. Věřte tomu, že vás nová Brazílie naprosto očaruje. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (164)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

...

00

Odpovědět

Už to tu padlo, ale chtělo by to přeložit další video od Johna Olivera https://www.youtube.com/watch?v=DlJEt2KU33I&feature=share

10

Odpovědět

Není ta holka náhodou novinářka? Háže čísla tam a zpátky přičemž očividně naprosto nechápe statistiku.

103

Odpovědět

Při zmínce o gangu, napadla někoho hláška Vina Diesela - This is Brazil! ? : -))

31

Odpovědět

Já jsem si spíše vzpomněl na film město bohů :)

20

Odpovědět

Nechme všechno stranou.. všimnul si někdo, že ta holka je docela kus? :D

987

Odpovědět

Díky bohu.. nejsem jediný :D

61

Odpovědět

+Maxmilian:D:D chvílema jsem měl pocit, že by to ty její magické oči změnily i sami :D amazonka jedna

50

Odpovědět

Vážně miluju ty kecy o tom, jak je fotbal nudný sport a proč se v něm teda sakra točí takové peníze a proč není podporovaná lukostřelba a rychlobruslení, luštění křížovek a kdoví co ještě?! Všechno je to jen otázka nabídky a poptávky. Asi to na světě baví dost lidí na to, aby byli ti fotbalisti placení tak, jak placení jsou. Televizím se vyplatí ta drahá práva kupovat, fotbal je prostě a jednoduše nejpopulárnější sport na světě, který může hrát vpodstatě každý bez nějaké drahé výbavy. Tak se s tím prostě smiřte.

3742

Odpovědět

souhlas a taky me neskutecne serou lidi co davaji vsem minusy pokud nejde o uplnou blbost nebo uplny nesmysl nevidim jediny duvod proc by mel tenhle nazor dostat 25 minusu

29

Odpovědět

Fotbal sem fotbal tam. Vsude samej fotbal. V Cr spolkne fotbal 50% financi venovanych sportu a kde jsou ty ostatni sporty a kde je ten slavnej fotbal ? :D Uspech skoro nulovej, ale porad se o tom tady v tom prdelostátě bude žvanit.

Football, Soccer and Basketball all require 1 ball, motorcross requires 2

3020

Odpovědět

to je dany poctem cutalistu a vsechno nejde merit pomoci trofeji

183

Odpovědět

Jedno velké NE. A proč NE?

- Brazílie všechny investice pumpuje do svých měst, brazilských firem, které zaměstnávají Brazilce.
- Brazílie nedopadne, jako Čína nebo Řecko (obrázek nevyužitého stadionu na OL ve videu), protože pro nové stadiony bude mít využití, fotbal je sport číslo 1 u nich.
- Brazílie má jedinečnou příležitost ukázat, že je bezpečnou destinací nejen pro turismus, ale i pro podnikání. Stejně se to povedlo Londýnu po OL.
- Není pravda, že běžný Brazilec na tom nic nevydělá - majitelé a zaměstnanci hotelů, restaurací, barů, turistických atrakcí, taxíků atd. mají zajištěný přísun turistů na dalších pár let.
- Běžný Brazilec také bude i po MS nebo OL dál využívat novou infrastrukturu, která ve městech roste.
- Drogové mafie se možná vrátí, ale určitě je tento rázný krok oslabí.
- Údaje o částce za MS slečna jen zkreslila, tyto investice jsou tak vysoké, protože tyto stadiony, infrastruktura atd. se využije i na OL.

NENÍ na světě žádný stát, který by s čistým štítem a bez svých problémů měl možnosti se pustit do MS či OL. Zrovna Brazílie je v pořádku, nevím proč nebylo více povyku při OL v Rusku a těším se kolik bude při MS v Kataru...

2331

Odpovědět

ano ten štadion v strede amazonskeho pralesa ktorý postavali v meste ktoré ma menej obyvateľov ako je kapacita štadiona sa bude využívať :D využije sa len na tie 4 zápasy a koniec. (neviem či ma vôbec futbalový klub to mestečko)
Hotely a predavači kebabu budú mať zvýšené prijmy na tie 2 týždne alebo koľko trvajú MS.
Drogove mafie budú mať 2 týždne zvýšený predaj.
Majú jedinečnú možnosť poukázať na to že v ich krajine nič nefunguje viď toto video

259

Odpovědět

+MarekSVK81Tím městečkem v pralese myslíš Manaus, největší přístav na Amazonce, který má 1,8 mil. obyvatel tedy o Brno víc než Praha?

161

Odpovědět

+MarekSVK81Nebo abych to řekl řečí tvého kmene 5x Bratislava.

251

Odpovědět

tohle je video vysvětlující všechno ... okolo FIFY a nadcházejícího mistrovství
https://www.youtube.com/watch?v=DlJEt2KU33I

30

Odpovědět

Před rozhodnutím (2006//2009) o pořádání mistrovství světa ve fotbalu, olympiádě byla Brazílie v tabulce HDI na 63, resp. 73. místě, už za dva roky (2011) byla na místě 85, stejně jako letos. Co se vlastně stalo, že se propadla o 12, resp. 22 míst, když měl vlastně fotbal tuto zemi povznést a ukázat ostatním, jak je nová Brazílie lepší?

41

Odpovědět

Fotbal je zajímavý hlavně tím, že pár tisíc příslušníků chudé lůzy na tribunách řve na dvaadvacet milionářů: "MAKEJ HAJZLE!".

553

Odpovědět

Trefné! ... imho navíc jsou to opravdu zasloužilí milionáři. :)

00

Odpovědět

Oh, jak nesnáším lidi, co překrucují snadno dohledatelná fakta. HDI bylo v letech 2009-2013 (video z roku 2013, tudíž by měla brát hodnotu z roku 2012) mezi 70.-73. v žebříčku všech zemí. Ona v 00:48 uvádí, že byla Brazílie 85. Není to příliš důležité, ovšem překrucuje fakta a proč bych se měl na zbytek videa dívat, když informační hodnotu má 0 a má jediný důvod-přesvědčit?

(Brazílii toto nakonec vyšlo na 14 miliard, na vstupenkách jim káplo zhruba stejně, tudíž už díky tomu byla šul nul).

311

Odpovědět

tvá první poznámka je lež... na české wiki jsou údaje z roku 2009, na anglické wiki jsou aktuální data a jejich změna vůči období 2011-2013....
aha, takže ještě mistrovství ani neskončilo a ty už znáš celkovou sumu za mistrovství...
do sumy za stadióny a infrastrukturu se musí započítat i suma 1 miliardy dolarů pro bezpečnostní síly atp.

114

Odpovědět

Odpovědět

Navic teda ta holka co to video natocila, je z bohate prominentni rodiny, narodila se se zlatou lzicku v drzce.. takze ta ma rozhodne co mlejt o pomerech. Takovouhle kravu tam stejne do 5 let nekdo znasilni a zabije.

1155

Odpovědět

Kdyby blbost nadnášela, tak létám jen s tvýma aerolinkama :)

50

Odpovědět

dle odhadu na tom FIFA vydela 4 miliardy dolaru. Zejmena na pravech pro TV vysilani.
2 mld z toho pujdou zpet do Brazilie, cast ve forme investic, cast do statni pokladny.

Jeden z duvodu proc se to tam porada je PRAVE financni pomoc. A zasahne to vsechny. Proc? No protoze Pedro co pracuje ve vesnici 500km od mesta pujde do toho mesta a protoze tam budou stavet novou infrastrukturu, tak si tam najde praci, usadi se, zlepsi se mu zivot. Ale samozrejme Sanchezovi kterej nechce cestovat a chce zustat v te 500km zaprdene vesnici se nic nezlepsi a bude delat takovahle videa.

Stejne je to i u nas. Prijede do cz velka firma, rekne ze se zabydli v prumyslove zone a lidi hned remcaj..ale to je daleko.. kdo ma jezdit do sousedniho mesta..blablabla.. a radsi sedi doma na podpore.

514

Odpovědět

Super, na daních Brazilie FIFE promine 4 miliardy (které samo sebou musí zaplatit ze svého, resp. už tak chudí občané) a FIFA jim VELKORYSE vrátí 2 miliardy. Máš zajímavé počty. U mě se vždycky za 4 koupilo víc jak za 2 ;D

00

Odpovědět

na fotbalu je krásně vidět debilita tohohle světa, asi jeden z nejhorších sportů historie s debilníma pravidla, kde se většinu času nic neděje a je plnej korupce, fakt nikdy nepochopim jak lidi baví sledovat jak má každej krásně nacvičený spadnout na zem a rozbrečet se

4250

Odpovědět

lidi baví góly ne pády

1914

Odpovědět

neboli:"nechápu fotbal, nerozumím tomu a sere mě, že ostatní ano a ještě je to baví, hajzlové"

348

Odpovědět

+Joe.Colenojo prosimtě nechápu fotbal, kolem mě je to samej fotbalista, prostě kluci co se tomu věnujou třeba patnáct let a místo toho abych ten sport brali k***a vážně tak je to pokouřeníčko večer párty, párek a hořtice, já když jsem dělal bojové sporty tak jsem se tomu doopravdy věnoval ale to tihle frajeři nepochopěj, nemaj disciplínu a u takovýho sportu se to taky dá s těží čekat
jako jinak ať si každej kouří a fetuje jak chce nic proti tomu nemam ale když si tim jebou takhle dlouhou kariéru tak je to smutný

715

Odpovědět

+Joe.ColeZabijak: Takže jestli to správně chápu, tak důvod, proč si myslíš, že je to blbý sport a má debilní pravidla je to, že tvoji kámoši nejsou profesionálové a věnujou se tomu jenom jako zábavě.Možná bys jim měl jít příkladem a ukázat jim jak vypadá ta tvoje disciplína.

176

Odpovědět

+Joe.Colety p**o ty seš debil to je neskutečný :(

220

Odpovědět

Tak s těma gansterama... spíš jsem čekal, že se s nimi vypořádají jak v Tropa de Elite. Pro ty, co neviděli: likvidace.

70

Odpovědět

Tak Policie tam doslova bojuje den co den. Ale gangů je hodně, mají hodně členů a slušnou výzbroj. Někoho zatknou, někoho zastřelí...

MS byl taky jeden z důvodů nedávných stávek policistů- mají nízké platy a je jich málo. A vláda jim řekla že nejsou finance(oni chtěli "jen" pár desítek milionů $) na zvýšení platů a ani na nábor posil.

10

Odpovědět

samej cigán nebo černej a ještě tam většina lidí fandí fotbalu.. nedivim se, že je to tam takhle ve sra*kách..

1258

Odpovědět

Jdi na wiki a koukni se na etnické složení Brazílie. C****i tam nejspíše ani nebudou uvedeni, protože tam skoro žádní nejsou.

171

Odpovědět

+Tarylinto máš pravdu, tam jsou ještě mnohem horší "lidi" než romové tady

29
Další