Jak došlo k čarodějnickým procesům?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:7 858

Filipojakubskou noc a s ní spjaté pálení čarodějnic už máme pro letos za sebou. Z čeho však tento lidový zvyk vznikl a co si tím připomínáme? Podívejte se s námi v krátké DOKU od Terra X do země, jenž byla tímto poblouznění nejvíce zasažena – do Německa. 

Carolina, o které se ve videu mluví, je zkratka pro Constitutio Criminalis Carolina – zákoník s platností pro Satou říši římskou vydaný Karlem V. v roce 1532.

 

Přepis titulků

Je to jedna z temných kapitol naší historie. Čarodějnické procesy. Tisíce žen jim padlo za oběť. Jak k tomu však mohlo dojít? Že nevinní lidé byli obviněni, mučeni, a nakonec zaživa upáleni? Tvrzení, že za tyto procesy a poblouznění může katolická církev, není tak úplně pravdivé. Většina čarodějnických procesů v Německu byla vykonávána státními orgány.

Vrchol čarodějnických procesů přišel v raném novověku, době velkých krizí. Přírodní katastrofy a války měly za následek hladomor a epidemie. V zoufalství hledali lidé viníky a našli je v ženách, v údajném nástroji ďábla. Dominikán Heinrich Kramer vytvořil v těchto pověrách systém. Jeho teorie byla: Jestliže se ženy ďáblu sexuálně poddají, dodá jim nadpřirozené schopnosti k pokoušení lidí.

Od papeže osobně si nechal Kramer zhotovit výnos. Ten ho opravňoval pronásledovat čarodějnice ve Sváté říší římské. Kramer byl opravdu přesvědčen o škodlivosti čarodějnic a o nebezpečnosti žen jako takových. Začal následně vést čarodějnické inkvizice. Je třeba říci, že je posledním papežským inkvizitorem, který kdy na německém území působil. Vzbudil však i velký odpor.

Innsbrucký biskup z počátku tomuto pronásledování čarodějnic zabraňoval. Heinrich Kramer se stal kazatelem této mánie a napsal slavnou knihu Malleus Maleficarum neboli Kladivo na čarodějnice. Pro pronásledovatel čarodějnic následných století se stala návodem. Nejvíce čarodějnických procesů proběhlo v 17. století, a to v katolických i protestantských zemích Evropy. Především na území dnešního Německa.

Jedinečná dokumentace těchto hrůz je k vidění v Bambergu. Přes 800 výslechových protokolů zachráněno ze sběrového papíru. Jako obvykle pročistil krajský soud v Bambergu v 19. století svůj archiv a vydražil spisy jako podpalový papír. Tak se dostaly do rukou obchodníka, který je používal k balení zboží. Historie znalý zákazník si všiml, že jeho nákup je zabalen do spisů s čarodějnickými procesy. Veškerý materiál koupil a odkázal městu.

Spisy dokazují, že v Bambergu padlo v 17. století za oběť čarodějnickým procesům 1000 lidí. Zhruba každý 13. obyvatel města Lucifer vystoupil a chce pokoušet naše křesťanské společenství. Hlavně pomocný biskup Friedrich Förner navozuje atmosféru svými stálými štvavými kázáními. A všichni padneme do věčného zatracení!

V Bambergu docházelo ve vlnách k zatýkání. Potkat mohlo každého. Muže, ženy, děti, chudé i bohaté. Převážná část obžalovaných však byly ženského pohlaví. Obžalovaní byli mučeni. Jelikož bylo čarodějnictví vnímáno jako zvlášť závažný přestupek, soudci většinu jinak běžných pravidel a omezení o vykonávání mučení ignorovali. Jelikož mučení lidé prozrazovali jména údajných čarodějnic, pronásledování se šířilo jako epidemie.

Následoval řetězec procesů, který vedl k popravení přibližně 10 % obyvatel Bamberga. Verdikt zněl většinou "smrt upálením na hranici". Trest, který je od středověku běžný pro takzvané kacíře. Věřilo se, že oheň očistí duši a umožní ji tím vstup do nebe. Události v Bambergu však vzbudily pozornost v říši a začalo se stále více pochybovat o pravomocnosti procesů. Na mnoha místech pronásledování čarodějnic se nedodržovaly platné zákony a řády.

Tudíž se nejvyšší instituce v říši zasadily o to, aby ono šílenství zastavily. Výslechové protokoly. Porušují Carolinu, zákoník Svaté říše římské. Následně doznívaly čarodějnické procesy na německém území. V roce 1775 byl v Kempenu vyřčen poslední trest smrti proti údajné čarodějnici.

V celé Evropě padlo za oběť procesům zhruba 60 000 žen.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Buďme jim vděční, že tu dnes nemáme čarodějnice. Všechny spálili.

124

Odpovědět

Čarodějnici jen tak nepoznáš, takže těžko říct jak byli úspěšní, třeba upálili naopak jen nevinný. Zatímco Odin slíbil žádný ledový obry a já ani na netu nikdy ledovýho obra neviděl, naopak pár učitelkama na základce bych si nebyl jistej, že to nebyly čarodějnice.

90

Odpovědět

I toto je důvod proč by církev měla být stejně jako nacismus označena jako soubor nebezpečných myšlenek a prohlášená za nezákonnou.

236

Odpovědět

Přesně tak, církev už měla být dávno postavená mimo zákon jako nebezpečná sekta kterou je. Trest samozřejmě smrt, protože jinak se to šílenství ani vyřešit nedá. Oplatil bych jim přesně stejnou mincí jako to dělali oni.

33

Odpovědět

z některých příspěvků zde, je často vidět, že se člověk nikam neposunul
buď se odvolává na Hitlera, migranty, ďábla nebo jinam, např. prostřednictvím karmy
rychlý konec, toť společný jmenovatel těchto pologramotů
množství synapsí větší než malé obklopuje centra strachu - většinou je to vnitřní chaos ze světa okolo, který je mentálně natolik nezpracován - je pro dotyčného nečitelný, že vyústí v některou z forem, např. rasismu, xenofobie, politického extremismu, atd.
velebnosti, chce se mi blejt

174

Odpovědět

Karma to teď němcům vrací v podobě imigrantů z afriky.

737

Odpovědět

Přesně tak. Nemůžu se dočkat až někde vyhraje volby stejně chorá mysl, jako je ta tvoje, a pak ve stylu "Hitler revival" rozjede třetí světovou válku.. a pak se dočkáme další série Bratrstva neohrožených!

145

Odpovědět

+facepalmNebo se dočkáme dalších protivníků v počítačových hrách, kterým můžeme uřezávat končetiny, genitálie a hlavu aniž by to ve světě vzbudilo pohoršení. ;-)

50

Odpovědět

+VereWolfWestworld ? :P

20

Odpovědět

Choré... choré hlavy

60

Odpovědět


Odpovědět

Bože to byli blbci.

30

Odpovědět

Pochybuji ze se inteligence od te doby nejaka vyrazne zvedla. Jedine co se zmenilo je gramotnost a mira poznani prirody. A vsimnete si kolik procent populace je verici (at uz v nabozenstvi nebo nadprirozene sily, new age apod.).

Takze mozna by bylo vhodnejsi napsat: To jsme ale blbci...

202

Odpovědět

Líbí se mi, jak jsou lidé nepoučitelní.. když je nějaká krize, tak je prostě jednodušší hledat a házet vinu na všechny ostatní.

231