Jak podávat víno

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:4 776

Spousta z nás miluje víno, ale víme, jak ho správně podávat, abychom ocenili jeho kvalitu? V tomto videu se dozvíte spoustu tipů a postřehů o podávání vína!

Přepis titulků

Minuta o víně Dobrý den! Rozšířená představa, že dobré víno se pije brčkem přímo z láhve, je chybná. Nic takového! Poradíme vám, jak víno podávat. Podávat víno o správné teplotě. To je důležité. Moc chladné víno nemá rozvinutou chuť. Z moc teplého vína cítíme při ochutnání více alkoholu.

Ideální teplota k podávání se liší pro každé víno. A teď podrobněji. Červená vína se podávají o teplotě 14–17°, růžová od severu k jihu o 10–12°, bílá se podávají v obvyklých případech o 8–13°, bílá dezertní vína o 9–12° a konečně šumivá vína o 7–11°. Pozor!

V láhvi se mohou místy objevit nárazy větru o síle až 80 km/h. Lít, či nelít víno do karafy? Toť otázka. A odpověď je: jak kdy. Červené víno, které nemá víc než pět let, ano! Nalití do karafy víno provětrá, obohatí a rozvine jeho chuť. Můj postup: Nalít obsah láhve do karafy se širokým dnem a rozšířeným hrdlem, aby bylo více vína v kontaktu se vzduchem, a pomoct tak jeho okysličení. Víno přelijeme dvě hodiny před podáváním.

Ne dva týdny, jak to někdy slýcháme! Červené víno starší deseti let ano! Ale z jiného důvodu. Staré víno se přelitím dekantuje, tedy oddělí se od starých usazenin. Můj postup: Přelít víno na poslední chvíli, aby nebylo dlouho v kontaktu se vzduchem. Zastavte, než se usazeniny přelijí do karafy. Jinak je to k ničemu.

Růžová a suchá bílá vína málokdy potřebují větrat, na rozdíl od bytu mé tetičky. Většinou se mají vypít v roce výroby. Vybrat si sklenici Po zvládnutí prvních dvou tipů snad nechcete všechno zkazit skleničkou z koupelny! Velikost sklenice hraje roli v okysličení vína. Čím větší a širší sklenice, tím více se víno okysličí, dobře?

Pro bílá vína jsou malé nahoře zúžené sklenice pro zachování chuti. Pro červená širší sklenice, které umožní vínem pohybovat a tím rozvinout jeho chuť. Otvor takové sklenice má tvar kalichu, což také ovlivňuje chuť. Podle tvaru sklenice bude víno vedeno k vašemu jazyku různě. Vaše vnímání kyselé, hořké a sladké chuti se tak změní. Pro každé víno zvláštní sklenice.

Ale protože zabírají hodně místa, existuje jedna sklenice na všechna vína. Vejcovitá sklenice. Ještě připomenu, že sklenice není přetékající bazén. Nenaléváme po okraj a neplaveme prsa na zádech. Ideální objem vína je mezi 10 a 12,5 cl. Šumivá vína můžeme nalít do tří čtvrtin sklenice. A je to!

Odteď víte, jak podávat víno. V dalším díle probereme, jak zkombinovat víno s barvou vašich ponožek. Překlad: ematum www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hned jsem si vzpomněl na tohle video :-)
Hodnocení vína

20

Odpovědět

:D pobavilo, jen nechápu, proč je to označeno jako "naučná"

11

Odpovědět

Funguje to i na krabicaky? Btw nevim jestli je tady takova skupina somelieru aby ocenile tenhle pristup k vinu. Posledni dobou mi prijde ze tady zkousite nijake novinky o ktere tady lide moc nestoji, pritom si myslim ze znate vkus lidi co sem chodi.

112

Odpovědět

Třeba tohle video mi přišlo dobré. Není to nějak extra do hloubky probíráno, ale takové ty základy. Když vím, že mám rád červená vína, tak jakou sklenku použít a jestli použít karafu, nebo ne a kdy, případně na kolik vychladit mi přišli super. A to nemusím být zrovna snob. Alespoň si příště oblíbené víno dám, tak jak má být a třeba už nebude oblíbené a nebo bude ještě lepší.

50

Odpovědět

za krabicaky +, za zbytek -, takze komentar nehodnotim.

00