Jak skladovat načaté víno

Thumbnail play icon
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:2 619

Pít víno je potěšení. Jak ale zacházet se zbytkem vína, když nevypijete celou láhev? Toto video vám poskytne vtipný návod a také vás upozorní na praktiky, které k ničemu nevedou.

Přepis titulků

Minuta o víně Dnes se budeme zabývat jednou z největších otázek lidstva. Jak skladovat načatou láhev vína? Víte, že výborné víno načaté v pondělí se do víkendu zkazí. Říkáte si – kouzlo! Klid, žádná magie v tom není. Hlavním důvodem zhoršování kvality vína po otevření je přítomnost kyslíku.

Ve vesmíru kyslík není. Láhev vína by mohla být otevřená 3 miliardy let bez ztráty vůně a chuti. Aspoň myslím. Musíte se doma vzdát kyslíku? To není jednoduché. Co si tedy počít s načatou láhví? Vázu?

Proč ne. Ale na víc než tři kytky by bylo potřeba láhev v půlce uříznout, což není tak lehké. Dát láhev do lednice? Bílé a růžové víno ano. Je to i potřeba, chlad zpomaluje oxidaci. Stejně tak dezertní víno. Ale červené do lednice nepatří! Láhev by nic neřekla, ale vnitřně by to nesnesla.

AŽ NA VÝJIMKY Přelít zbytek vína do menší láhve, aby v ní nezbyl vzduch? Funguje to. Zavřete ji původní zátkou, víno přelijte hned po otevření. Na konci jídla by už bylo pozdě. Je samozřejmě potřeba předem vědět, kolik skleniček chceme vypít, což není jednoduché. Odčerpat vzduch z láhve? Pro červené víno je to to nejlepší řešení. A taky pro bílé a všechny ostatní barvy.

I když totiž láhev zavřeme, kyslík zlomyslně zaplní prostor po vypitém víně. Vzduch můžeme odčerpat brčkem, ale to vlastně vůbec nefunguje. Fungují však pumpičkové systémy. Prohlédněte si schéma. Tak, vsunete ten... tak, šup... A šampaňské?

Dobrá zpráva! Postačí speciální zátky, které udržují tlak v láhvi. Špatná zpráva! Lžička v hrdle láhve je k ničemu. Stejně tak vidlička, nůž, kleště na led, struhadlo, rýč, ponožka či těsnění z motoru. Ještě poslední rada. Nenechávejte láhev otevřenou déle než tři dny. Poté víno úplně ztratí chuť. Dobře?

Příští týden uvidíme, jak proměnit víno na pohodlnou polštářovou výplň. Překlad: ematum www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vinařím už několik let a toto video je docela kravina. Je pravda, že dobré víno od vinaře, připravené k vypití vám po otevření lahve nevydrží asi ani ten týden, protože zoxyduje (ucítíte "vůni" jablek/jablečného moštu), ale když si koupíte nějaké víno z lidlu, tesca... tak se vám nejspíš dostane vína, které je v podstatě zabité a takové víno vám v podstatě nezoxyduje, jsou v tom nějaký látky, které brání tomu aby se s vínem cokoliv stalo, taky podle toho ta vína chutnají a není pak divu, že někteří lidi si myslí že víno je hnus. Jinak žádné víno nepatří do ledničky, ani to bílé, všechno víno by mělo být v 7-14°C, ale lepší držet v ledničce při stálé teplotě, i když nižší než by měla být, než někde, kde se teplota hodně pohybuje. A jen nakonec, když už si rozdělám víno, tak ho do týdne snad vypiju ne? :D

11

Odpovědět

Este ze mame pet flasky ktere proste zmacknes a vytlacis vsechen vzduch... bohuzel na krabicaky to neplati...

10

Odpovědět

Hmmm co udělat se zbytkem vína... když už někdo udělá tu chybu, že si otevře víno, tak asi jedině smíchat s colou a vypít... jinak je to na vyhození.

17