Jak promarnit celý život a zůstat na dně

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:181
Počet zobrazení:11 663

Ještě pořád máte kamarády a jste šťastní? Podívejte se, jak docílit pravého opaku a skončit jako naprostá troska. 

Přepis titulků

Hej, chceš se naučit, jak promarnit život a být na dně, jak jen to jde? Potom sleduj toto video pozorně, protože toto může být přelom ze spokojeného žití a užívání si dne do života plného ubohého smutku. A ubohost není jen cíl. Je to jako fotbal, musíš se v tom zlepšovat a zdokonalovat. Takže v tomto videu založeném na knize How to be miserable od Randyho J. Petersona se dozvíš o odlišných strategiích rozdělených do pěti kroků v cestě za smutkem.

Po cestě si možná všimneš, že jsi již nějaké body ovládl a každodenně se v nich zdokonaluješ. Ale vždy můžeš být ještě lepší, nebo v tomhle případě možná spíš horší. Zaprvé: osamoť se. Lidé jsou společenští. Na rozdíl od medvědů jsme stvořeni pro život v komunitě. Sami na savaně bychom dlouho nevydrželi. Po většinu lidské historie jsme žili v kmenech čítajících 75 až 150 lidí a ti, kteří nezvládali složitost vztahů, odešli.

I tygr přeci musí jíst. Takže toto je skvělá strategie v cestě za mizérií. Izoluj se. Postav si svůj ostrov. Kolem něj plot, zavři se do sklepa, zapni si počítač a pochval se, jak skvěle jsi nahradil lidský kontakt. Toto je jedna z nejúčinějších cest k neštěstí. Zadruhé: ber věci vážně.

Velmi vážně. Velmi, velmi vážně. A také si je ber osobně, udržuj si odstup a buď nedosažitelný. Nechceš přeci trávit čas s těmi podřadnými, nedostačujícími, hloupými nebo zlými lidmi, což jsou podle tebe prakticky všichni, prostě je odsuď, jakmile je spatříš a potom si nezapomeň udržet odstup. Pokud už s někým musíš být a trávit s ním nějaký čas, stěžuj si. Stěžuj si na všechno a na všechny.

Stěžuj si na počasí, hluk, sousedy a nezapomeň na vládu a systém. Úžasné. Zatřetí: záleží na třech časech. Minulosti, přítomnosti a budoucnosti. No, přítomnost ale nepotřebuješ, protože bys měl strávit většinu dne přemýšlením a šťouráním se v minulosti a připomínat si, jak hrozné věci byly. A večer se snaž bát o budoucnost, o věci, které se asi nikdy nestanou, ale stejně se nezapomeň něčeho obávat.

Něco si představuj, říkejte si "co když." Například co když po vysoké nenajdu práci? Co když onemocním? Co když další týden nedám zkoušky? A jako bonus to zkus dělat před spaním, abyste byli co možná nejnešťastnější. Přemýšlej nad něčím, co se zítra může stát, nad něčím špatným a nech se tím pozřít. Teď se převal a usni. Hodně štěstí. Začtvrté: nejlepší cestou k neštěstí je sledovat všechny cíle najednou, tedy naprosto ztratit směr.

Ale pokud není neštěstí tvým jediným cílem, poté si znepříjemni život způsobem, jakým se snažíš dosáhnout svých mnoha cílů. Namísto nastavení si UMPRČ cílů, což je zkratka pro Určité, Měřitelné, Proveditelné, Realistické a Časově definované, si nastav své cíle na NCHNNO, tedy Nejasné, Chaotické, Nepravděpodobné, Nepodstatné a Opožděné. Většina životních cílů je vzdálených, a pokud se budeš soustředit na malé úspěchy, často v sobě nalezneš pocit radosti.

To zvyšuje riziko štěstí a pokračování za stanovenými cíli. Takže to určitě nikdy nedělej. Namísto toho se zarytě soustřed jen na konečný cíl. Jestliže k němu vede 50 kroků, 49krát si řekni: "To ještě nestačí." Tak si dokážeš udržet pocit selhání po skoro celou cestu. Rovněž se tak postaráš o to, že tvůj zájem a motivace opadnou a pravděpodobně se vzdáš dlouho před tím, než k cíli dojdeš.

Za páté a za poslední: Dovol strachu zmocnit se tě a hlavně neopouštěj komfortní zónu. Jestli máš nutkání zkusit něco nového nebo změnit svůj život, hned přestaň a počkej, až to přejde. Prostě poslouchej své pudy. Jestli říkají, že se máš vyhýbat psům, výškám, lidem, rozhovoru s vysněnou holkou, uzavřeným prostorům, cestování, zpochybňování, vztahů, letadlům, zkouškám, lékařským prohlídkám, pracovním pohovorům a možným trapasům, udělej přesně to.

Za každou cenu se jim vyhýbej. Nechceme změnu nebo rizika. Přestaň se rozvíjet, přestaň chtít víc, přestaň něco dělat a počkej na správný moment. Prostě si lehni, nic nedělej a nech čas utíkat. Začni s tímto jednáním jakmile se na to budeš cítit. Možná je to dobrý nápad. Možná, možná si v dalším životě povedeš lépe.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mňa by zaujímalo, ako šťastní sú tu komentujúci ľudia, keď potrebujú hejtiť sarkastické videjko o šťastí.
Čo je zle na tom zmeniť prácu a začať robiť čo má baví? Ja som to urobil a ujha som šťastnejší.
Čo je zlé na tom, sa viac sústrediť sa prítomnosť, nehrabat sa v srackach z minulosti pokračovať vpred pomocou malých cieľov?
Reči o socializacii sú podľa mňa skôr vec názoru, vždy boli ľudia ktorí sú radšej sami, tiež som rád sám ale nie na dlho. Aj na pivo sa ide zle o jednom človeku :).
Asi ide skôr o to, že ste sa asi až príliš vo videjku našli, a to sa vás trocha dotklo :-* Nešťastníci :D

31

Odpovědět

takže jestli chci být šťastný, musím být hloupej extrovert bez vlastních názorů, musím mít rád všechny lidi na světě, bavit se i s hlupákama, neřikat lidem pravdu, cool

115

Odpovědět

Postačí, když se budeš cítit šťastný a naplněný, pak je jedno jak zaplníš všechen ten čas, co jsi dostal

41

Odpovědět

Já jsem byl deset nejlepších let života nolifer, vy snažílci. Mám to potvrzené i od psychiatra. Si tu hrajete.
lifenowwhat.3.novichokagent@spamgourmet.com

05

Odpovědět

ach tento "sebarozvoj"...maj ciele, ži v prítomnosti...bla bla bla, už cez 100rokov to tlačia z Ameriky(Peale,Carnegie, Hill...)...ešte stále veríte, že toto je zmysel života?!?...a čo ak život ani nemusí mať zmysel, čo ak ho stačí "len" žiť, a keď sa chcem uťiahnuť do samoty-tak sa utiahnem, keď si chcem zafrflať-tak si zafrflem a idem ďalej, keď si chcem držať odstup od niekoho, tak si ho držím kým chcem...aké dno dopaže?!? všetci sme na jednej lodi, na lietajúcej skale(zemi) a patríme k najšialenejšiemu živočíšnemu druhu-medzi ľudí, už to je na depku:)...pekný zvyšok večera prajem a naďalej sa rozvíjajte, samozrejme nezabudnite popri svojich objavoch poučovať aj druhých ako by mali žiť a rozmýšlať!robíte to predsa pre ich dobro ,vy ktorý ste objavili cestu ako "byť lepším":)

91

Odpovědět

Typický den každého správného neomarxisty

411

Odpovědět

Já se obávám, že totéž lze aplikovat nejen na „dobrosery“, ale i na „národovce“, „konvičkovce“, „kremloboty“, „okamurovce“, členů „Strany Podpory Organizovaného Zločinu“... omlouvám se, kdysi jsem sliboval, že si z postižených lidí nebudu dělat legraci. :-D

A povím ti tajemství - lidem, kteří vyvolávají takovéto bipolární vidění světa a snaží se štěpit společnost jsou jejich „fanoušci“ ukradení. Pouze našli díru na trhu.

33

Odpovědět

Všechno tohle dělám a stejně se mi nedaří být tak nešťastný, jak bych chtěl... Nějaké nápady?

70

Odpovědět

Přečti si Zápisky z podzemí od Dostojevského nebo Úvod do neštěstí od Watzlawicka. ;-)

Hlavně první knížka ti dá skvělý filosofický základ, proč být k ničemu.

30

Odpovědět

Těch věcí, které ti brání být nešťastný, je ve skutečnosti mnohem víc. Například peníze. Zbav se jich, hned ti bude hůř.

00

Odpovědět

+jjkŽádné peníze nemám, co nedám na nájem a neprožeru, to profetuju. Tak dík za radu na hovno, hned se cítím o něco nešťastněji,

00

Odpovědět

Návod počítá s očekáváním a pocitem viny. Pokud člověk nemá ani jedno nebo druhé a klidně si jen tak sedí a je v pohodě, návod mu moc nepomůže.

00

Odpovědět

a pokud vás nebaví práce tak dejte výpověď, dělejte jen to co vás baví a naplňuje
PS: mír a lásku sluníčka

33

Odpovědět

Tenhle způsob podání seberozvoje se mi líbí mnohem víc než klasika :)

104

Odpovědět

Tak s marněním se mi asi daří dobře, což mě deprimuje, chci kazit i tohle.

110

Odpovědět

Vau, tedy štěstí, že jsem časem pár těch věcí vypustil, ale stejně vau... Selhal jsem i v selhávání životem, to jednoho potěší :/

152

Odpovědět

Konečne video, ktoré mi hovorí z duše

164

Odpovědět

"korků" místo "kroků" :)

22

Odpovědět

Díky, opraveno :)

53