Jak v 80. letech napsat e-mail

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:190
Počet zobrazení:11 018

Toto video pochází z pořadu Databáze a bylo vysíláno v roce 1984. Dozvíte se, jak se jednoduše připojit k předchůdci internetu a jak velice snadno poslat zprávu jiným uživatelům. A nakonec si vaše uši užijí poslední minutu videa.

Přepis titulků

Za pomoci přenosové jednotky se ze studia Databáze spojíme s jejich domovem. Pat a Juliane Greenovi, vítejte v Databázi. - Ahoj, Jane. - Ahoj, Jane. Juliane, vidím, že máš počítač připojený k telefonní lince. Jak se ti to povedlo? Je to velmi snadné. Telefon je k telefonní síti připojen zástrčkou britského Telecomu.

Nyní telefonní zástrčku vyjmu ze zdířky a zapojím ji do modemu. Poté další kabel vedoucí z modemu zapojím tam, kde byl zapojen telefon. Zapnu modem a jsme připraveni. Počítač se mě ptá, zda se chci přihlásit. Nyní po mně chce, abych zavolal na hlavní síťový počítač. Teď to udělám. Navázat spojení je snadné.

Extrémně snadné. Až tohle dokončím, můžu modem dál nechat zapojený, aniž by to mělo vliv na telefon. Čekám, až mi počítač odpoví. Odpoví mi tónem, takže zapnu spínač na modemu a sluchátko opět položím. - Něco se začíná dít. - Něco se děje. Prestel se mě nyní ptá na mé osobní heslo.

Hotovo. Tímto se dostávám na úvodní stránku. Julliane, pověz mi, co je to Micronet? Micronet je jakousi oblastí Prestelu, která je navržená pro uživatele mikropočítačů. Je tu spousta možností, magazínová sekce, kde najdete čerstvé zprávy, recenze nového softwaru a sekce, kam mohou lidé psát názory.

Dokonce jsou tu dostupné programy. Můžete si je po telefonu stáhnout. Některé jsou zdarma, za jiné musíte zaplatit. Pat, čí počítač to je? Je více lidí, střídáme se u něj. Ale používám ho hlavně já a Julian. Proč jste si počítač kupovali?

Velmi se zajímám o nové technologie. Nechtěla jsem zůstat pozadu. Nemyslím si, že je to jen něco pro mladé. Myslím, že se s ním jednou bude muset naučit každý. K čemu počítač používáš? Používám ho k řízení domácnosti, ukládám si, co mám v mrazáku a čísla a adresy lidí.

Také ho používám jako textový editor pro psaní dopisů. Nyní jsou vždy perfektní. Asi za nejúžasnější věc považuji schránku na zprávy, kde si mohu psát s ostatními uživateli systému Prestel. S kým si píšeš? Máš nějaký příklad? Psala jsem svému lékaři, aby mi znovu vypsal recept. Napsal, že předpis nechal uložený u lékárníka. Děkuji, Pat a Juliane, uvidíme se později.

Sbohem, Jane. Pokud nám chcete do pořadu něco napsat a jste připojeni na systém Prestel, můžete použít naši mailovou schránku. Pat Green z Londýna je tu pořád s námi a ukáže nám, jak se posílají zprávy. - Ahoj, Pat. - Ahoj, Jane. Můžeš jít, prosím, na stránku 7776?

Nyní nám můžeš poslat zprávu. Ano, pošlu. Nyní bych stejnou zprávu měla vidět na své obrazovce. Přesně tak. Hodně štěstí celému týmu Databáze. Elektronicky Vaši... Děkuji za přání, Pat a Juliane. Není zač. Pokud chci tuto zprávu vytisknout, je to možné.

Stačí stisknout tuto klávesu. A je to hotovo. Zaslechli jsme zvěsti, že Commodore plánuje prodávat konkurenta Micronetu. Už by v sobě měl mít zabudovaný modem. Až budeme vědět víc, budeme vás informovat. Ale pokud se chcete dozvědět něco více o Prestelu nebo Micronetu, můžete se podívat na naši stránku. Najdete ji na Oracle 182.

Je to stránka 182. Pokud vlastníte BBC Micro, připravte se na přenos programu. Můžete data nahrát přímo ze zvukové stopy, pokud si tuto epizodu nahrajete na videokazetu. Pokud má vaše televize audio jack nebo zdířku na sluchátka, můžete data získat tímto způsobem. Nejméně spolehlivou metodou je umístění mikrofonu přes reproduktor televize. Pokud nemáte BBC Micro, nezoufejte.

V dalších dílech budeme vysílat data pro ZX81, Spectrum, Commodore 64, VIC-20 a Dragon. Pamatujte, že to jsou experimentální přenosy, ale pokud budou úspěšné a budou se vám líbit, může se to stát běžnou součástí pořadu Databáze. Budeme vysílat, připravte si své nahrávací zařízení. Sbohem a uvidíme se za týden. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je sranda, jaké to vymysleli "praktická" využití. Nemohli říct, že to mají prostě především na experimenty a práci.

10

Odpovědět

asi jako praktické využití 3d tisku v domácnostech

00

Odpovědět

TEN ZVUK NA KONCI TO MI MA JAKO PROPICHNOUT UŠI???

83

Odpovědět

desivé, pozrieť si to video online uprostred ničoho, na bežnom telefóne s výkonom NASA Data centra tej doby :)

140

Odpovědět

Docela bych ocenil kdyby se tu objevovali videa o současné technologii zítřků (a tím myslím ty které jsou pro lidi ne že vědci oběvili něaky novy material ze ktereho se budou vyrábět plehčí ledadla či co) Než tyto retra ve stylu "only 10.000 B.C kids will remember this"

325

Odpovědět

Vsadím se, že před 30 lety měl někdo úplně stejně blbé kecy na tohle video. :)

273

Odpovědět

+TaanNe nepochopili jste Já chci přesně tady ty videa, ale ze současnosti. Před 30 lety bych na tím pohonil...
...a jsem si jist že za poslední 2 roky se tu objevilo maximálně +-10 takových videí

80

Odpovědět

tohle video bylo za doby, kdy světu vládli bobři

321

Odpovědět

ale v tej dobe jedno tlacitko na tlaciarni vytlacilo email !!!! Ma niekto taku tlaciaren dnes ?
Ja mam tlaciaren HP atramentovu, ale toto nedokaze..... :( :(

192

Odpovědět

tak dneska to sice tiskárna jako taková obvykle neumí, nicméně já mám pro rychlý tisk ve wordu nastavené tlačítko F2

30

Odpovědět

asi do 2 minuty som si myslel, že je to parodia

482

Odpovědět

Skip to 5:39. Thank me later.

49

Odpovědět

Zas je pravda, že se paní nemýlila s tím, že příijde čas, kdy se to bude muset každý naučit. Vizionářka.

700

Odpovědět

Heslo 1234 :D

760

Odpovědět

Mam 29 rokov. Svoj prvy telefon som mal asi ked som bol niekde na zakladnej. Modry alcatel. Dotykovy az daleko po skonceni strednej. Dodnes si pametam ako som snival o tom ze si niekedy pozriem film len tak na pc a potom ked sa to dalo som mal este vacsiu tuzbu ze si ho chcem pozriet v posteli. Koli tomu som si tam teperil starucky notebook stale mi funguje. No a donho natahoval kabel cez pol izby a muselsom ho povytiahnut zo steny. Moje chutky narastali a ja som uz chcel sledovat online serial a nie cakat na Oneilla rok. Vdaka netu som pretiahol tolko bab lebo to bolo tak jednoduche ako ked si Jane robila databazu chladnicky. Uzasna doba a ten pokrok za 15 rokov je neskutocny. Jedine co ma mrzi natom ze nebudme zit co ja viem 500 rokov je ze neuvidim ten neuveritelny pokrok......

182

Odpovědět

Ty jsi neměl dotykový mobil? :O A to jsi ho ovládal hlasem nebo gesty? Co teprve ta doba, kde museli posílat dopisy na koni nebo ptactvem. To jsi nezažil?

715

Odpovědět

Jj, jsem v tvém věku a taky jsem si díky internetu užíval dost sexu... hlavně sám se sebou tedy...

270

Odpovědět

+Lejno KarnevalJa som to nastastie dost striedal. No nie len prava lava. Niekedy sa pritrafilo. CHapem ale ze v muzskej konkurencii sa nezavdacim :D

30

Odpovědět

Jak najednou ožili když říkali "Bay Jane" :D

100

Odpovědět

That's magic!

160

Odpovědět

Fakt jsem ráda, že jsem byla malá, když připojení fungovalo přes telefon, protože připojit se k netu s tou kocovinou. Au, to k***a bolí

50

Odpovědět

To bola doba, ked som si nahraval software s televizora na pasku pre moj didaktik.

100

Další