Jaký je rozdíl mezi Aztéky a Mayi?

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:153
Počet zobrazení:15 130

Ahoj, patřím mezi zdejší nové překladatele a říkám si marysol. Očekávat ode mě můžete především vzdělávací a zábavná videa překládaná ze španělštiny i angličtiny. Dnešní video vysvětluje rozdíl mezi Aztéky a Mayi, dvěma civilizacemi z doby předkolumbovské Ameriky.

Vysvětlení pojmů:

Sluneční kámen, též známý jako Aztécký kalendář, je kamenný reliéf kruhového tvaru nalezený v 18. století na území bývalého Tenochtitlánu. I přes rozšířený název odkazující na kalendář kámen nesloužil pro počítání času – svou přezdívku získal proto, že jsou na něm vyobrazeny hieroglyfy dní sakrálního kalendáře a kosmických věků. Kámen byl zřejmě původně obětní platformou, na které se rituálně zabíjeli lidé.
Huey tlatoani byl titul aztéckého panovníka sídlícího v Tenochtitlánu, doslovný překlad z nahuatlu (aztézštiny) je "nejvyšší mluvčí". Jedná se o ekvivalent evropského císaře či krále.
Chinampa je technologie získávání nového území především pro zemědělské účely výstavbou umělých ostrovů ve vodách jezer.

Přepis titulků

Občas si při sledování filmů, kreslených pohádek či čtení komiksů vytvořených mimo Latinskou Ameriku všimneme, že ukazují kulturu předkolumbovské Ameriky tak, že zaměňují prvky různých kultur, jako kdyby být Inkou bylo totéž jako být Olmékem. Dokonce i šarlatánští astrologové používají aztécký Sluneční kámen, když mluví o mayském kalendáři. Ač se kultury Mayů a Aztéků v Mexiku rozvinuly ještě před příchodem Evropanů, zaměňovat je, je jako říkat, že Španělé a Němci jsou stejní jen proto, že žijí v Evropě a mají rádi párky.

Jaký je rozdíl mezi Mayi a Aztéky? Zaprvé v lokalitě. Zatímco Mayové se usadili na místech dnes známých jako jihovýchodní Mexiko, Guatemala, Honduras a Salvador, Aztécká říše se rozkládala od Mexického zálivu ke středu Mexika. V zóně překryvu samozřejmě docházelo k mísení obou kultur. Navíc když Aztékové dospěli ke svému největšímu rozmachu okolo roku 1300, mayská civilizace již měla své klasické období 400 let za sebou.

První mayská města byla založena v roce 750 př. n. l., tedy ve stejné době, kdy byl založen Řím, a poslední města byla opuštěna kolem roku 950 n. l., zatímco Evropa byla uprostřed středověku. Aztékové, přesněji nazývaní Mexicas, založili svou říši ve 14. století, tedy v době, kdy se Medicejové stali jedním z nejmocnějších rodů v Evropě, a tato vzkvétala až do příchodu Španělů v roce 1521.

Mayský jazyk je příbuzný s jazyky Střední a Jižní Ameriky. Mezi mayskými bohy byli Chaac, bůh deště, a Kukulkán, opeřený had. Mexicas na druhé straně byli potomci kmenů ze severního Mexika a jihu USA. Když dorazili do Mexického údolí, přijali mnoho prvků místních kultur. Ačkoliv velká mayská města již byla opuštěna, lidé a kultura zde přetrvali. Aztéckým ekvivalentem Chaaca byl Tlaloc a Kukulkánovým Quetzalcóatl. K nim přibyl jejich vlastní bůh války Huitzilopochtli coby nejvyšší z bohů. S ohledem na jejich odlišný původ mají jazyk Mexicas, zvaný Nahuatl, a jazyk Mayů struktury tak odlišné jako španělština a němčina.

Mexicas se usídlili u jezera Texcoco, kde bylo kolem roku 1325 vybudováno mocné město Tenochtitlán. Právě odsud požadoval panovník huey tlatoani od podmaněných území poplatky ve formě kožešin, sklizně, ručních prací a mladých mužů pro rituální oběti. Daně byly v té době ještě horší než dnes! Mayové nikdy neměli sjednocenou říši, šlo spíše o skupinu městských států, kterým vládli kněží a mezi nimiž docházelo k obchodům a častým válkám.

Mayská kultura se stala velmi vyspělou, jejich systém písma byl nejdokonalejší v celé předkolumbovské Americe. Používali ideogramy, symboly představující nějakou myšlenku, a fonogramy, symboly reprezentující slabiky. Mayové taktéž vytvořili koncept čísla 0, což jim umožnilo provádět velmi složité výpočty, které používali k předpovídání pohybu hvězd.

Také stavěli vyšší pyramidy než Aztékové, kopule a oblouky, které Mexicas neměli, a rovněž budovali širší vnitřní prostory. Mexicas naopak vyvinuli technologie důležité pro zemědělství jako chinampy a kanály pro zavlažování plodin či kanalizační systémy, kterými ohromili Španěly stejně jako péčí o osobní hygienu, díky níž měli armádu dobře udržovanou i při dobývacích výpravách. Když přišli Španělé, sídlem mayské kultury byla malá království a komunity rozptýlené v oblasti poloostrova Yucatán a Guatemaly, zatímco říše Mexicas se nacházela v době největšího územního rozsahu.

S pomocí lidí z území podrobených Mexicas a nemocí, které přivezli sebou, dobyli Evropané Aztéckou říši během několika let, ale dobytí mayských vesnic jim trvalo téměř dalších 100 let. Ještě roku 1761 vedl May Jacinto Canek povstání domorodců na Yucatánu. Mayské dědictví přežilo v podstatě dodnes: Lakandonové, Sokeové, Tzotzilové a Tzeltalové spolu s dalšími kmeny stále mluví mayskými jazyky a dodržují mayské tradice.

Co se týče Aztéků, jejich potomky lze nalézt ve vesnicích Nahuů ve středním Mexiku a z jejich jazyka, nahuatlu, pochází stovky slov přejatých prostřednictvím španělštiny, například kojot, rajče a čokoláda. Takže až příště uvidíte film, který nedokáže odlišit Maye od Mexicas, tak si vzpomeňte: Mexicas neboli Aztékové – válečníci, kteří vládli střednímu Mexiku do příchodu Španělů.

Mayové – starověká civilizace ve Střední Americe se zájmem o matematiku a astronomii. Oba národy žijí i nadále skrze kulturu i lid. CuriosaMente Ilustrace k této epizodě vytvořil Ruy Fernando Estrada. Doporučujeme přečíst si jeho komiks na macoatl.com.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mne je jasný rozdiel medzi Aztékmi a Mayi už od čias keď som hral EoE II. Aztékovia boli tí z jaguárovými bojovníkmi a mayovia tí s lukostrelcami s perím. :-D

252

Odpovědět

Nemyslíš spíš AoE II (Age of Empires)?

121

Odpovědět

+Johan3kJasné, že AoE II., to "E" je preklep a všimol som si to až neskôr. :-)

32

Odpovědět

Ještě hraji....HD edici :)

21

Odpovědět

Ví každý kdo hrál medieval 2 total war americas campaign :)

52

Odpovědět

Španěla super! Díkas. :)

61

Odpovědět

Ne ze bych nechtel zdejsi web podporovat ale neslo by uz zmenit tu reklamu? Uz to fakt dlouho nevydrzim. (nemluve o tom ze je 2x hlasitejsi nez videa)

121

Odpovědět

Adbloock :)

Rozumiem ze bez reklamy sa asi prezit neda ale urcite sa da prezit bez OTRAVNEJ reklamy...

81

Odpovědět

+adadadadblockjop taky jsem ho byl nucenej aktivovat, uz se me nechtelo cekat na google.

21

Odpovědět

+adadadadblockadblock jsem používal odjakživa ale asi něco změnili na strankach a když mam adblock aktivní tak nejde spustit video...

02

Odpovědět

Ahoj, konečně se nám podařilo snížit hlasitost tak, aby to bylo snesitelné. Omlouváme se za nepříjemnost.

21

Odpovědět

+BugHer0Fajn a co kdyby jste začali rotovat i něco jiného. Poslouchání byť i jen prvních pěti vteřin (protože akorát úpěnlivě sleduju linku přeskočit reklamu) stále dokola je opravdu únavné.
(pro ostatní - adblock si kvůli jediné stránce instalovat nechci)

13

Odpovědět

To s tím kalendářem byl ekcelentní smeč. Konečně se mé znalosti o Aztecích, pracně nastudované ze Sattlersů, exponencionálně rozrostly. :-D

101

Odpovědět

OH YOU PRETTY THINGS DON'T YOU KNOW YOU'RE DRIVING YOUR MA.....!!!!
pokaždé, už mi z toho hrabe...

92

Odpovědět

A ještě je to nějaká zprzněná verze originálu. Ten song jinak miluju.

01