Historie a zajímavosti vlajky Španělska

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:3 557

Ve videu se dozvíte, jak vypadá státní znak Španělska a jak se vyvíjela jeho vlajka, která během staletích prošla nespočtem změn. 

Vlajka Španělska je tvořena třemi vodorovnými pruhy. Červený, žlutý a červený, přičemž žlutý je dvakrát tak široký než každý červený. Vlajka byla přijata jako národní vlajka v roce 1785, kromě let druhé španělské republiky. Její aktuální design byl přijat 5. října 1981.

Slogan frankismu: Jednotná, velká a svobodná (una grande libre). Jedná se o vlast (patria). Jednotná, velká a svobodná vlast. Frankismus měl mnoho sloganů či pokřiků. Jeden z nejznámnějších je “Arriba Espaňa” neboli vzhůru či kupředu, Španělsko.

 

 

Přepis titulků

Podle španělské ústavy tvoří vlajku Španělska tři vodorovné pruhy. Červený, žlutý a červený. Žlutý pruh je širší než oba červené. Zajímá tě, proč má vlajka tyto barvy a jak vypadá jejich státní znak? Chtěl bys vidět předchozí vlajky Španělska? Hned ti to povyprávím. Později si vysvětlíme barvy. Nejprve začneme státním znakem. Nejvýraznější jsou obrázky, které jej tvoří. Lev představuje leónské království a hrad kastilské království.

Červenožluté pruhy představují aragonské království. Řetězy navarrské království a granada představuje království Granada. Znak uprostřed je erb rodu Bourbonů, kteří vládnou Španělsku. Koruna představuje národní svrchovanost a její postavení značí království. Dva sloupy představují Herkulovy sloupy s názvem Plus Ultra. Herkulovy sloupy ležely na území Gibraltaru a představovaly konec světa.

V roce 1492 Kryštof Kolumbus pluje dál za sloupy a objevuje Ameriku. Dál se latinsky řekne „plus ultra“, a tak se to objevuje na státním znaku. Státní znak má jednu zvláštnost. Všimli jste si, že koruny na sloupech nejsou stejné? Obě koruny představují Římskou říši. Jde o španělskou korunu a korunu Svaté říše římské národa německého. Teď už víte dost a vrhneme se na historii vlajky. Začneme 16.

stoletím, nástupem Habsburků a Karlem I. Filip I. Sličný byl první, kdo začal používat burgundský kříž, a Karel I. ho začal používat jako vlajku říšské armády. Jejich čepele představují dva překřížené kmeny. I když se nejedná o úplně první španělskou vlajku, je to vlajka, která se nejvíce používala a představovala Španělsko. O barvách vlajky se budeme bavit později. V 18. století španělská armáda používala bílou vlajku se znakem Bourbonů.

Podobala se vlajkám jiných zemí, protože Bourboni vládli ve Francii, Neapoli, Parmě, na Sicílii a v Toskánsku. Jelikož byl problém identifikovat nepřátelské lodě, Karel III. svolal soutěž o novou vlajku s barvami, které by ji naprosto odlišily od ostatních. A tak vznikly barvy červená, žlutá a červená. Brzy se začala používat v přístavech a kasárnách. Během války za nezávislost dosáhla velké popularity.

V roce 1843 Isabela II. Španělská prohlásila vlajku za národní. Během první republiky vlajka ztratila korunu, ale jinak zůstala stejná. Republika netrvala dlouho a koruna se vrátila až do roku 1931. S ohlášením 2. republiky se vlajka změnila. Pruhy měly stejný poměr a dolní pruh se změnil ve fialový, na počest Kastilie. Státní znak se také změnil a podobá se aktuálnímu.

Rozdíl mezi tím dnešním je, že chybí koruny a znak uprostřed. Během občanské války povstalci obnovili barvy, aby se odlišili od vlajky republikánů. Barvy už přetrvaly, nicméně znak se měnil. Španělská falanga změnila design a obnovila orlici, luk a šípy, které zdobily znak katolických králů. Také přidali slogan frankismu: „Jednotná, velká a svobodná“. V roce 1945 Francova vláda udělala malé změny, aby byl znak snadněji vytištěn v oficiální dokumentaci.

V roce 1977 s příchodem demokracie orlice prochází dalšími změnami. A v roce 1981 je nahrazena aktuálním znakem. A to je vše o historii vlajky a státního znaku. Jestli se vám video líbilo, dejte mi lajk. Napište mi, které téma by se vám líbilo pro příští video. Překlad: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář