John Oliver u Davida LettermanaLate Show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:699
Počet zobrazení:11 000

John Oliver si vyzkoušel i pozici hosta v talk show, když navštívil The Late Show Davida Lettermana. Budou se bavit hlavně o fotbale, a to by nebyl John Oliver, kdyby neupozornil na jisté nekalosti v anglické lize.

Přepis titulků

- To máš asi rád fotbal. - Miluju ho. A mohl bys mi na něco odpovědět? Kolik je v Anglii celkově fotbalových týmů? Celkově? Každý je fotbalovým týmem. Fotbalové týmy jsou všude. Ale celkově je zde asi tak 5 až 6 týmů, které dokáží něco vyhrát. Zbytek se o to snaží a to my respektujeme.

Máte dvě různé ligy. Máte lidi, kteří z té první sestoupí... Ne, máme 4 samostatné ligy. Když prohráváte, tak... Vlastně chcete... Je to klasický britský přístup. Chcete, aby neúspěch hodně bolel. Takže můžete sestoupit a... Povedlo se nám do sportu zavést třídní systém. Nejvyšším stupněm ve fotbalové lize je co?

Premier League. V Premier League se chceš udržet. Kolik týmů tam je? - Myslím, že jich je kolem devatenácti. - Devatenáct? Pokud jsi na dně tabulky, je to stejné jako v Panství Downton. Sestoupíš dolů do sportovní části služebných. A týmy v nižší lize se mohou probojovat do Premier League? Ano, to by mělo jít, ale všichni víme, jak to funguje.

A stává se, že se složení týmů v Premier League mění? Už se to moc nemění. V britském sportu neexistuje horní hranice platů. Takže záleží na penězích. Hodně. Větší tým má i větší platy. Manchester United, Manchester City, Chelsea. Tyhle týmy jsou v Premier League.

A kdo je v nižší lize? Jak se ta liga nazývá? V podstatě jim říkáme Rolníci. Rolnická liga. Ne, to... Je to Premier League, Championship, První divize, Druhá divize a pak je Konference. V Konferenci jsou amatéři. Hrajete to, protože tu hru milujete.

Tihle chlápci v Konferenci nemají možnost postoupit výš. - Mají tu možnost. - Ale neděje se to. Mohou mít, stejně jako já, fyzická omezení, aby to dokázali. Přál jsem si, abych se stal profesionálním hráčem fotbalu. Tohle je dost vzdálený plán B. Plán B... Jen bych rád... Oceňuju, s jakou trpělivostí to vysvětluješ. V pohodě.

Mluvím o tom moc rád. Co musí tým v nižší Druhé divizi... To je ta liga nad Konferencí? Co musí ten tým udělat, aby se dostal do Premier League? Asi by potřebovali velice bohatého ropného barona, který by jim pomohl. Jinak budou muset upravit své hřiště. Mají před sebou dlouhou cestu. Záleží to na jedné porážce, na procentech nebo počtu gólů?

Ne, záleží to na celé sezóně. Za výhru získáš 3 body, za remízu 1 bod a za porážku hanbu. A když získáš na konci sezóny nejvíc bodů, můžeš se posunout do vyšší třídy. - Body jsou si na každé úrovni rovny? - Ano. Takže sledujeme celkový součet těchto bodů. A když Manchester United bude mít méně bodů než tým Panství Downton, tak ho tento tým nahradí?

Panství Downton by bylo oprávněno postoupit vzhůru, ano. Ale to se nikdy nestane, protože Manchester United má finance z USA. Ale teoreticky může Manchester United se všemi svými penězi... Kdybychom žili v imaginárním světě, kde je život fér a kde by neúspěch ve sportu měl reálné následky, tak ano, mohli by sestoupit. Ano, mohli by sestoupit mezi amatérské týmy.

- Je to nepravděpodobné. - Stalo se to někdy? - V Premier League? - Jasně, to... V Premier League nikdy. To prostě nejde. Točí se v ní moc peněz. Ale ve 20. letech se to dělo. A jaký smysl má tedy doufat v to, že se někdy do Premier League dostaneš? Jsi přesným ztělesněním toho, proč se v USA fotbal nikdy neujme. Můžeš o tom mluvit jak chceš, ale Američan se nakonec zeptá: "Jaký to má smysl?"

"Co to má celé za smysl?" - O to se postarají peníze. - Peníze se postarají o vše. Kapitalismus to vždy vyřeší. Podíváme se na klip. Cože? Jaký klip? - Já žádný nemám.

- Vlastně žádný nemáme. Podíváme se na klip tvé ženy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čekala jsem, že na otázku, kolik mají v Anglii soccer týmů, mu odpoví: Nula, ale máme spoustu fotbalových týmů.

20

Odpovědět

Špatne

00

Odpovědět

Je smutný, že Craig v prosinci končí, zatímco tenhle senilní páprda pokračuje ještě ve svých 120 letech

204

Odpovědět

... i já jsem lepší moderátor než Letterman v tomto díle... jak dlouho už žije jen z toho, že je prostě legenda?

331

Odpovědět

Tady mě Oliver hodně zklamal. Hrát si na fotbalové fanouška a říct, že je v Premier League 19 týmů? Chápu, že řekne 24, 20, 18...Všechno to jsou počty vcelku logické, ale zrovna 19? To je úplně na hlavu.

Za další příkladů postupů a sestupů je dost. Příklad obou je třeba Leeds United nebo i Portsmouth. Pak myslím, že i Burnley, Barnsely nebo tak něco.., postupovali během 6 let ze 4.ligy do premier league.

Je vidět, že kde není scénář, není to tak dobré. Chm :(

919

Odpovědět

Ve fotbale se až tak nevyznám, ale proč je 19 nelogičtější počet týmů než 18 nebo 20? Stejně nehrají všichni naráz, nebo ano? Nanejvýš by přibyla nějaká organizace navíc, ale takhle od stolu mi to připadá zvladatelné. Samozřejmě, rád se poučím.

34

Odpovědět

+komunardLiga se hraje na kola, každý kolo odehrajou všechny týmy a není úplně na škodu, když má každej tým proti komu hrát a jelikož fotbalovej zápas zatím pořád hrajou dva týmy, tak při počtu 19 (nebo kterýmkoliv jiným lichým počtu), by některej tým neměl s kým hrát. Nějak by se to řešit dalo, ale oproti hraní se sudým počtem týmů je to rozhodně nelogický.

140

Odpovědět

+komunardJelikož píšeš, že se fotbalem tolik nezaobíráš, tak je vcelku normální, že se netrefíš a nikdo (včetně mého já) ti nebude sypat popel na hlavu. Ale tvrdit, že miluješ fotbal a tak dále a pak udělat takovouhle botu...

Jinak nejvyšší anglická, španělská a italská liga má 20 týmů. Druhá až čtvrtá anglická liga jich má 24. Nejvyšší německá liga jich má třeba 18. To jsou top soutěže. Je jasné, že se můžeš trochu netrefit, ale říct 19 v tomto kontextu zní fakt trapně..

40

Odpovědět

#Conan O'Brien is best , of course . !!!

617

Odpovědět

wow so funny
kappa

34

Odpovědět

Více Johna Olivera !!!! Prosím ;-)

574

Odpovědět

Na začátku okolo 0:15 se opakuje obrat "of consequence" při řešení, kolik je týmů. Nejsem si jistý, jestli je to úmyslně přeloženo jako "celkově", znamená to něco jako "těch, na kterých záleží" nebo "těch, které mají váhu", v podstatě těch důležitých. Ne všech celkem.

60

Odpovědět

Oni se nebaví o fotbale ale o kopané!

949

Odpovědět

V České republice to byl, je a bude vždycky jenom fotbal.

816

Odpovědět

Problém bych viděl v tom, že teď si Letterman myslí, že když tým ve 4. lize bude mít nakonci sezóny 50 bodů a Man United v 1. lize 49 bodů, tak půjdou před ně.
Když si ten rozhovor pustíte, tak přesně na toto se ho ptá a Oliver asi nepochopil jeho otázku a odpovídá, že jo...
Na to, že Oliver ve své show dokáže všechno brilantně vysvětlit, tak tady je to docela hrůza poslouchat...

14215

Odpovědět

Nechápu ty mínusy, taky mám přesně tento dojem :)

321

Odpovědět

Přesně.. Taky nechápu mínusy.. J. Olivera miluju, ale po tomhle videa začínám přemýšlet, že bych si měl doplnit informace o některých tématech, které rozebíral a já mu to dokonale žral a rozplýval se nad vším co řekl :D

Protože mi přijde, že dost mystifikuje, týmy ve všech anglických ligách se mění každým rokem, jasně jedná se o jen 10-15% týmu v lize, ale mění se to.. Nechci dávat milión příkladu, ale pokud vím tak zrovna Manchester City na konci 90. let hrál dokonce 3. nejvyšší anglickou soutěž..

Teď je otázka, jestli to Oliver neví, snaží se to podat nějak srozumitelněji pro americké publikum nebo je vědomě uvádí v omyl :D

203

Odpovědět

Není mi jasné, proč vůbec Letterman rozebírá s Oliverem 4 minuty systém fotbalových lig a postupů mezi nimi, když na tom ani není nic tak zajímavého a ještě se ptá jak nejnudněji může. To si fakt nemohl vybrat lepší téma?

986

Odpovědět

Tak v USA asi ví většina populace velký kulový o fotbale, tak jim to třeba připadá hrozně zajímavý. Spíš mě to přivádí na myšlenku, jestli má cenu překládat takový video pro zemi, kde většina populace systém postupu mezi fotbalovými ligami chápe.

541

Odpovědět

Nelíbí se mi to a to z 50% procent protože jsem fanoušek Manchesteru United a z druhých 50% protože z toho Letterman nedostal nic

164

Odpovědět

preco o tom rozpravaju ako o jadrovej fyzike? ved v kazdej lige je tabulka, niekolki prvi postupuju, posledni zostupuju. a dost sa mi sem nepacil aj oliver, posobil ako prilis velky hater a stale vytahoval len tu otazku penazi.

72

Odpovědět

Vysvětluje to takhle, protože v Americe to takhle nefunguje, třeba NFL. Týmy jsou v rámci jedné ligy rozděleny do 2 konferencí, každá má 4 divize po 4 týmech a nikam se nesestupuje. Poslední získává právo první volby v draftu. Pokud si v NFL myslí, že někde chybí tým, nebo naopak přebývá, založí se nový tzv. expansion team a nebo se tým(celá franchise) přesune do jiného města. Například v roce 2002 se celý tým Houston oilers(franchise) přesunul do Tennessee a přejmenoval se na Tennessee Titans. Pak vznikl v Houstonu nový expansion tým pod názvem Houston texans. Pokud vím, tak to takhle funguje ve většině sportů v USA a proto jim klasický systém nic neříká.

130

Odpovědět

Líbit se ti to nemusí. Ale má pravdu.

50

Odpovědět

V Americe je vsechno jinak, abys hral prvni ligu tak v podstate staci koupit licenci. Jsou proste retardovani. Proto se pta, jakej smysl ma vubec hrat 4. divizi, protoze pro ne je normalni, ze si proste zalozej novej klub.

http://www.sportstory.cz/107-slavny-fotbalista-david-beckham-opousti-rodinu-a-zaklada-fotbalovy-klub.html

42

Odpovědět

+prasopesLicenci na nejvyšší soutěž si ale můžeš koupit i v Evropě, v hokeji, fotbale atd. Franchise je podle mě naopak super způsob provozování klubu, když dlouhodobě klub prodělává tak ho pustíš dál. Sport je pořád "jenom" business jako každej jinej.

03

Odpovědět

+prasopesdajmi5: Proc lzes prosim te. Tak mi rekni jakej novej fotbalovej klub vzniknul a sel hned do prvni ligy?

13

Odpovědět

+prasopesProč to musí být nutně nový tým ? A proč fotbalový ? Vyplývá z mého textu "Licenci na nejvyšší soutěž si ale můžeš koupit i v Evropě, v hokeji, fotbale atd" že mluvím o právě založeném týmu a jen o fotbale ? Ale když už si vytáhl nově založený klub tak např. týmy KHL (bývalý Lev Praha atd.), v ČR to byla koupě licence týmu HK od ČB, licenci koupila taky Kometa od Znojma, které následně koupilo licenci na Erste Bank Eishockey Liga atd. Jinak teoreticky, pokud založíš klub s dostatečným finančním zázemím, s vyhovujícím stadionem atd. a najdeš klub z nejvyšší soutěže který bude ochoten licenci prodat ( z finančních důvodů např) tak to pravidal většiny fotbalových lig dovolují. Problém je že v Evropě jsme v tomhle konzervativní ale můžeš to udělat.

10

Odpovědět

+prasopesbtw první je lepší si něco o problematice zjisti, popřípadně se naučit pochopit psaný text než začneš naslepo plácat a obviňovat ostatní ze lží :D

10

Odpovědět

nejvtipnejsi byl jen konec. Zbytek je jen ztrata casu. Vic jak 2* si to nezaslouzi. Lettermana uz NIKDY!

2311

Další