Rocky – proč nepotřebujete návod, jak psátJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:6 816

V dnešním díle se můžete těšit na rozbor Rockyho, Snyderovy knihy Save the Cat a struktury vyprávění.

Přepis titulků

Každý den se mi po té postavě stýská. Někdy se mi chce plakat. Protože už nikdy nebudu moct takhle promlouvat. Mohl jsem říkat, co jsem měl na srdci. Toho si na té postavě budu vždy cenit. Když to řeknu já, neuvěříte mi, ale když to řekl Rocky, byla to pravda. Proč je Rocky tak inspirativní? Stejně jako miliony dalších mě tento film roky inspiroval.

Je to jako píchnout si injekci plnou motivace. Je to můj oblíbený film. A není to jen kvůli roztomilému přízvuku nebo inspirativní řeči. Jiná postava by mohla vypadat moralizující a my bychom na to: "Naser si, úchyle!" Ale u Rockyho se tomu nebráníme. Věříme mu.

Myslím si, že jsme na jeho straně proto, že víc než v jakékoliv jiné fiktivní postava se v něm vidíme. Zatímco také vidíme, jací bychom mohli být. Jeden ze způsobů, jak to Rocky dokázal, byl, že si dal na čas, abychom s jeho postavou soucítili. Mám otázku. Kdy by měl příběh začít? Myslím doopravdy začít, ne jen první scénu.

Ale kdy by se měl příběh rozletět rychlostí světla? Pokud jste četli Snyderův návod na psaní scénářů, Save the Cat, odpoví vám přesně, na stránce dvanáct. Snyder tomuto okamžiku říká katalyzátor. Můžete tomu říkat i počáteční incident. Stane se v něm něco, co vystřelí postavu do akce. Viděli jsme, jak žijí, a pak... Něco se stane a oni musí vyrazit naproti.

Tato kniha z roku 2005 má obrovský vliv na Holywood, protože poskytuje návod na psaní scénářů včetně počtu stránek. Snyder tvrdí, že bychom měli vynechat příliš podrobné detaily, aby katalyzátor přišel na stránce 12. To je naprostý nesmysl. Tady je katalyzátor v Rockym. Chtěl bys bojovat s Apollo Creedem o titul šampiona v těžké váze? To je ve skriptu na stránce padesát pět.

Skoro hodinu předtím se film zaměřuje na jediné. Aby vám záleželo na postavách. Už jsem mluvil o tom, jak vyvolat u diváků empatii, ale Rocky nám ukazuje, že empatie není jen něco, co si odškrtnete, a můžete jít na příběh. Je to neustálý proces. V první hodině nám film znovu a znovu ukazuje, jak je Rocky chudý, osamělý a odstrčený.

Vidíme jeho rozpadající se byt, že musí pracovat jako vymahač dluhů, že ho organizátoři soubojů často oberou o peníze a že se snaží smlouvat i o pár korun. Vidíme, že si připadá zbytečně a osaměle, protože ho neustále někdo uráží. Už v první scéně ho někdo nazve pobudou. Jsi pobuda! Šéfka Adrien ho nerespektuje.

Špatné vtipy hned po ránu? Gazův šofér mu říká, že je ošklivý. Nazdar, hnuse. Podle Mickyho promrhal život. Jsi troska. Mladší boxer si z něj utahuje. Tvoje skříňka je super. Holka, kterou doprovodí, mu řekne: Naser si, úchyle!

Jediný, kdo ho neuráží, je Adrien. - Nemyslím si, že jsi pobuda. - Aspoň napůl pobuda jsem. Abychom viděli, jak je osamělý, nevidíme ho jen sedět samotného v bytě, vidíme ho, jak si povídá se zvířaty a s fotkami. Vidíme, jak sám kráčí v zimě po dlouhých, prázdných ulicích ne jednou, ale čtyřikrát. V Save the Cat se píše, že je to zbytečné.

Ale je to efektivní. Hlavně když soundtrack napsal Bill Conti. Kdybyste aplikovali návod ze Save the Cat na Rockyho, možná byste řekli, že tato scéna je středový bod a že katalyzátor je, když se Rocky baví s Adrien, nebo když zjistí, že mu zabrali skříňku. Dalo by se to vyargumentovat, ale jen retroaktivně. Nemyslím si, že si někdo přečte Save the Cat a pak napíše film, jako je Rocky.

Kdybyste to dělali, tak nejspíš vynecháte hodně scén, které ukazují Rockyho charakter. Scéna, kdy doprovází holku domů? Tu musíte vystřihnout, už se ve filmu ani neukáže. Takže vystřihněte tohle, támhleto, možná necháte pár scén v posilovně a doma a pak se objeví tenhle chlap.

Tím, že jste katalyzátor přesunuli na stránku 12, jste šli podle návodu, ale mezitím jste rozcupovali jeden z nejlepších příběhů vůbec. Protože u psaní to je s pravidly takhle: Jsou to spíš pokyny než opravdová pravidla. Takže zapomeňte, že skript musí k jednotlivým částem příběhu dojít na určité stránce. Studium psaní je o rozšiřování sady nástrojů, o učení se techniky, která pomáhá příběh tvarovat.

Místo očíslovaného návodu, který to napíše za vás. Některé příběhy potřebují více prostoru. Aby se postavě děly špatné věci, je jedna věc, ale Rocky unikátní je unikátní v tom, že dokáže překážky v životě překonat a zůstat dobrým člověkem. Ano, pracuje jako vymahač, ale pořád má dobré srdce. Neublíží tomuhle chlapovi, i když z toho bude mít problém. A když vidí na ulici opilce, odnese ho do baru.

Tohle nám naznačí, jaký by mohl být, kdyby neměl smůlu. Tento film vyšel v roce 1976, kdy byli nejpopulárnější antihrdinové. Nápad hrdiny, který zdánlivě nemá šanci, a přesto dokáže překonat odsouzení ostatních a zvítězit, bylo odhalení ducha doby, o kterém nikdo nevěděl. Vidíme se v něm, protože se trápí, ale také vidíme, jací bychom chtěli být, protože ho život nezdolá. A ještě jedna věc.

Sylvester Stallone napsal Rockyho, když byl posedlý příběhem o spasení. O nenaplněných snech a triumfu. Protože v tu dobu se potýkal s chudobou a hereckými neúspěchy. To všechno dává filmu neopakovatelnou autentičnost. Potvrzuje to, proč psaní musí vycházet z přesvědčení. Následování současných trendů nebo pravidel zaručí přinejlepším průměrné filmy. Ne výjimečné.

Tento film je pro mě inspirativní, protože nevidím jen film samotný. Nemůžu nevnímat strasti za kamerou. Jak byl tak chudý, že za 50 dolarů prodal svého psa. Nebo jak odmítl statisíce dolarů, aby mohl ve filmu hrát. Rockyho příběh odhodlání a triumfu po letech těžkostí je i Stalloneho příběh. Když se na Rockyho koukám z jeho pohledu, znásobí to každou jeho emoci. Ale důvod, proč mi na tom vůbec záleží, je, že film tomu věnoval dost času.

200 000 ODBĚRATELŮ Nedokážu si to číslo představit. Moc vám děkuju, že tento kanál sledujete, dělání těchto videí mě hodně baví, doufám, že se vás baví je sledovat. Adrian, dokázal jsem to! Nová videa přidávám každý druhý pátek. A to proto, že jestli mě sledujete, nejspíš chcete něčeho kreativního dosáhnout.

Ať už píšete, děláte filmy nebo cokoliv jiného, o víkendu nejspíš můžete udělat největší pokrok. Chci, abyste v pátek začali mým videem, a pokračovali do nejproduktivnějších 48 hodin vašeho týdne. Dejte mi vědět, jak to šlo. Jestli chcete něčeho dosáhnout skrze webovou stránku, pak vám doporučuji Squarespace.

Mockrát jim děkuji za sponzorování videa. Squarespace nabízí intuitivní program, kterým rychle navrhnete webovou stránku. Mají nádherné šablony navržené pro různé potřeby. Podívejte se na ně a vyberte si. Udělal jsem si stránku justwritemedia.com a bylo to jednoduché. Moc se mi líbí, a jestli jako já neumíte programovat, Squarespace je nedocenitelný. Zkuste si ho zdarma na squarespace.com, a jděte na squarespace.com/justwrite, abyste dostali slevu deset procent.

Byl jsem na Save the Cat dost příkrý. Chtěl bych říct, že reaguji hlavně na návod s číslováním stránek. Ne na strukturu. 158 00:08:35,535 -->0:08:38,816 Je pořád přínosná pro všechny, kdo chtějí psát scénáře, hlavně její nejméně známé části. Známá je číslovaným návodem, ale má i jiné chytré postřehy. Ty nejzajímavější byly o žánrech a o tom, jak vytvořit slibné koncepty.

Takže si ji přečtěte, ale buďte skeptičtí. Děkuji za pozornost, uvidíme se za dva týdny.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kolikrat to cetl ten chumaj, co zmrsil star wars ?

93

Odpovědět

Zacka Snydera mám rád, ale co se týče kecání do scénářů, tak ne, děkuji.

22

Odpovědět

No konečně můžu na nějákou knihu ukázat prstem, že může za ten příval nalblých šablonovitých scénářů. Ačkoliv na vině je bezpochby více faktorů.

Mimochodem to hladké překlopení videa do reklamy na kanál a následně ještě na sponzorskou vsuvku mě celkem pobavilo, je vidět že si scénář konce videa promyslel.

221

Odpovědět

Miluju filmy s Rockym :-)

133