Kofein

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:239
Počet zobrazení:5 578

Kofein je jednou z nejrozšířenějších drog, kterou užívá značná část populace. Ale jak přesně funguje?

Přepis titulků

Miliony Američanů si ráno dají kofeinový nápoj k nakopnutí. Je to světově nejoblíbenější droga. A protože se objevují energy drinky, žvýkačky i sušené maso s kofeinem, nezdá se, že by hodlal vymizet. Kofein je zajímavá droga, protože se v těle mění na tři různé, ale podobné molekuly. Při metabolizaci v játrech enzym odstřihne jednu ze tří metylových skupin azniknou tři látky se třemi efekty.

Teobromin, paraxantin a teofylin. V mozku tato kofeinová party zablokuje receptory adenosinu, čímž mu zabrání vykonávat jeho práci. Adenosin zpomaluje nervovou aktivitu v mozku, čímž nám umožňuje usnout. Adenosin je zodpovědný za regulaci neurotransmiterů v mozku, jako je dopamin. Jak vidíte, adenosin je strukturálně dost podobný kofeinu. Proto se kofein tak snadno váže na receptory adenosinu.

Kofein při navázání zvýší aktivitu neurotransmiterů, jako je dopamin, což vede ke zvýšené aktivitě mozku. Poté ty tři metabolity začnou plnit svou funkci. Teobromin zvýší tok kyslíku a živin do mozku. Paraxantin zvýší fyzický výkon tím, že urychlí rozpad tuků, které budou vyživovat svaly. Teofylin zvýší váš tep a schopnost se soustředit. Tyto efekty způsobí, že se člověk probudí.

Ale příliš velká dávka může být problémová. Vyšší dávky kofeinu způsobují nervozitu, úzkost a celkový nepokoj. Vědci zjistili, že pro dospělého je bezpečná denní dávka maximálně 400 mg. To jsou asi tři 250 ml kávy, pět 250 ml redbullů, nebo 8 hrnečků černého čaje. Vědci také dokázali, že kofein je jedovatý už asi při 10 gramech. To je asi 75 šálků kávy nebo 180 šálků černého čaje.

Ale smrtelná dávka se liší osobu od osoby. Díky za sledování. Příští týden vám přineseme další informace, díky kterým budete chytřejší. Odebírejte nás, abyste o nic nepřišli. Pokud máte nějaké dotazy ohledně chemie, napište je do komentářů. Třeba je v budoucnu zodpovíme. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám to chápat tak že fry nemohl po vypití 100 šálků kafe dostat superschopnosti ?????

150

Odpovědět

Co se stane kdyz clovek vypije 100 salku kavy? https://www.youtube.com/watch?v=QGG26ZCvHU4

25

Odpovědět

a sakra já si to 76-tý kafe dávat neměl :D

20

Odpovědět

Video zapiji 500ml energy drinku.

00

Odpovědět

Aha! Rozpad tuků! Proto tloustnu, já totiž nepiju kafe. Nikdy mi nechutnalo :( Ale asi se budu muset hecnout :D

90

Odpovědět

Zjistili mi rakovinu plic, tak jsem začal pražit kafe, abych zabezpečil rodinu.

221

Odpovědět

... Jihlavanka píchá hezky

13

Odpovědět

+AlennStejně jako tvoje máma...

20

Odpovědět

Je to katastrofa. Dřív byla naše čtvrt opravdu pěkná, ale pak stále víc lidí začalo propadat této droze. Na ulici je to teď všude samej dealer a dokonce i děti v parku jí užívají. Když jde člověk v noci domu nebo jde třeba jenom vyvenčit psa do parku, tak se bojí, aby ho nějaký takovýhle kofeinový feťák nepřepadl a neokradl, aby měl na fet.

713

Odpovědět

Tenhle vtip mě rozesmál, ovšem hlavně díky tomu, že opravdu kofein je dost rozšířený. Za pravdu mi dá asi každý, kdo viděl školní bufety. Jsou vybavené 80ti druhy energiťáků, 10ti "boost energy" tyčinkama atd. Proboha, však jenom u nás je víc druhů energiťáků než minerálek, o neperlivé/jemně perlivé vodě nemluvě.

50

Odpovědět

litr ráno, litr odpoledne a je mi fajn

42

Odpovědět

teď sem si dal půl litr a citímse jak v nebi f**k haters

15

Odpovědět

+Zabijakoops to byl pervitin

104

Odpovědět

Přesně tyhle typy lidí mně nejvíc pobaví. "Se mnou to nic nedělá..." Tuhle větu řekne hromada lidí i na mariánku "se mnou to nic neudělalo, vykouřil jsem jointa a pak sežral celej dort..."

153

Odpovědět

To já to mam s trávou přesně opačně. Já jí nemůžu páč mi to dělá hrozný věci. :D

42

Odpovědět

+SteverJak opačně, vysereš celý dort? ^_____^

230

Odpovědět

Piju maté a jsem spokojen :)

62

Odpovědět

nejlepší přítel během zkouškovýho

172

Odpovědět

0:33 "azniknou" => to asi mělo být "a vzniknou". ;-) Ale jinak poučné video. :-)

110

Odpovědět

Hezké video ale já raději zůstanu u extáze. :)

1090

Odpovědět

Fuck... Denně vypiju 3 hrnky kávy (500ml) o víkendu 4. Zajímalo by mě jestli z toho fakt může být velkej problém. :D

00

Odpovědět

kafe nepiju protoze nijak necitim jeho účinky, občas si dám redbull nebo neco podobnýho když potřebuju, stejně si ale myslim že je to jen pocit že mi to má pomoct tak to pomáhá

153

Odpovědět

tak tak, placebo na mě taky funguje nejvíc

31
Další